İçeriğe Yönlendir

Focus Geri Viteste Bir Garip Ses Serüveni

Osman Ünal2

Recommended Posts

Osman Ünal2

Selamlar, arkadaşlar 2008 model otomatik (4F27E) şanzımanlı aracımda son günlerde sadece R konumunda bazı zarıldama sesleri duymaya başlamıştım Sadece birkaç saniye bu sesi yapıyor olmasına rağmen arızanın peşine düştüm aklıma ilk başta şanzımancıya gitmek geldi. Fakat artık şanzımancı abilerimiz direk şanzıman bozuk diyip geçiştiriyorlar. Aracın 60 Bin Km'de olmasından ve yağının kendim tarafından değiştirildiğini bildiğim için 2. ihtimal olan şanzıman kulağı ve takozları aklıma geldi. Bugün arkadaşımın dükkanın da lifte alıp kontrol ettiğimde takozun yırtıldığını tespit ettim. 200 TL'e görselde ki parçanın orjinaline verip değiştirdik. Yan sanayi 70 TL idi. Parça yalnız revizyon görmüş şuan bu formda olanları tüm araçlara uyumlu olarak satılıyormuş. Bu şekilde ses sorununu çözdük.Başına böyle bir durum gelen arkadaşlara belki yardımcı olur.  Şanzımancı kapalı kutucu amcalara selam olsun :D 

(Revizyonlu Güncel Takoz)

3rPTt8.jpg

(Fabrika Montaj Parça)

SxVArf.jpg

Dip Not: R Konumda ve yüksük(IDLE)  halde  bu şanzıman 65-85 PSI arası güç üretmekte. Yükte ise 280-335 PSI üretmekte. Sanırım o yüzden sadece bu viteste sesleri duyabilmekteyiz. 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Geçmiş olsun, keşke hazır el atmışken üst şanzıman takozunu da değiştirseydiniz hiç değişmedi ise. Onun da fiyatı o civarlardadır, biri eski olunca yükü yeni olana biniyor yine ve o da kolayca bozuluyor. 

Benimde fiestada motor kulağından şikayetim var belli belirsiz. Dizeli benzinlinin 2 katı fiyat olarak (900 lira civarı) şanzıman takozları 200-250 lira. Değiştireceğim zaman hepsini değiştiririm diye planlıyorum. Özellikle baskı balata değişiminde, triger değişiminde örseleniyorlar ne yazıkki

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
Ü.Emre Kartal yazdı:

Geçmiş olsun, keşke hazır el atmışken üst şanzıman takozunu da değiştirseydiniz hiç değişmedi ise. Onun da fiyatı o civarlardadır, biri eski olunca yükü yeni olana biniyor yine ve o da kolayca bozuluyor. 

Benimde fiestada motor kulağından şikayetim var belli belirsiz. Dizeli benzinlinin 2 katı fiyat olarak (900 lira civarı) şanzıman takozları 200-250 lira. Değiştireceğim zaman hepsini değiştiririm diye planlıyorum. Özellikle baskı balata değişiminde, triger değişiminde örseleniyorlar ne yazıkki

Valla, daha az önce hava filtre kutusunu ve aküyü söküp kontrol ettim aynı ihtimal aklıma geldi. Neyse ki sapasağlam duruyordu üst kulak. Onun fiyatı biraz daha tuzlu. 

Ü.Emre Kartal yazdı:

Ek olarak yazmayı unuttum bu sorun devam ederken 120 Km'den sonra başlayan direksiyonda titreme de mevcuttu. Defalarca balans ve rot yapıldı düzelmemişti yakın zamanda onu da kontrol edip yazıya ekleyeyim. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Çağlar Kaya

Benzeri bende de olmuştu :) 3 ustaya götürdüm direksiyon kutusu bile dediler en son kral bir usta arabaya bindi buna 30 TL sıkışmış dedi :) lif te kaldırdı elini takoza soktu taşları çıkarttı :) ses gitti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Ayan
Osman Ünal2 yazdı:

Valla, daha az önce hava filtre kutusunu ve aküyü söküp kontrol ettim aynı ihtimal aklıma geldi. Neyse ki sapasağlam duruyordu üst kulak. Onun fiyatı biraz daha tuzlu. 

Ek olarak yazmayı unuttum bu sorun devam ederken 120 Km'den sonra başlayan direksiyonda titreme de mevcuttu. Defalarca balans ve rot yapıldı düzelmemişti yakın zamanda onu da kontrol edip yazıya ekleyeyim. 

Bu akslardan olabilir. Bende öyle olmuştu.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Osman Ünal2
Alpay Sumer yazdı:

eline saglık güzel paylaşım.

Birileri faydalanırsa ne mutlu 🙏

Enes Ayan yazdı:

Bu akslardan olabilir. Bende öyle olmuştu.

Baktıralım olmadı teşekkürler 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...