İçeriğe Yönlendir

Başımın Belası Ford Kuga

Hakan Atuğ

Recommended Posts

Hakan Atuğ

Merhaba arkadaşlar, bugün sanayiye bir servise götürdüm arabamı. OBD’den kontrol edip “Direksiyon Açı Sensörünün” arızalı olduğunu servisin yapabileceğini söyledi. Çıkma direksiyon kutusu takılırsa yazılımının yeniden programlanmasını belirtti.
Bu durumda Ali beyin belirttiği Ataşehirdeki KOÇ direksiyonu aradım cumartesi kapalı sanırım cevap veren olmadı. Bir de Sakarya da Meray Direksiyon http://www.merayhidrolik.com/iletisim/ var, İzmit servisi ile görüştüm, sakarya servisi elektrikli direksiyonlara baktığını ve yapabileceğini belirtti.
burası ile ilgili bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

bence ilk çözmeniz gereken sorun eksilen şu, yoksa telefonda 50 bin tl fiyatı duyabilirsiniz ( sıfır motor fiyatı salladım)

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Merhaba arkadaşlar,
Direksiyon sorunu ile ilgili dikkatimi çeken bir durum var, bu durumdan Nihat Palolu arkadaşımız da akü problemi olabilir diye bahsetmişti. (Servis; aşağıdaki arızaları, aynı bağlantı noktasını kullandıkları için verdiğinden bahsetti). Aküyü test ettirdim ve sorun olmadığı söylendi ancak Evvelki cuma günü aracı servisten aldıktan sonra ctesi ve pazar günü aracımı kullanmadım. Pazartesi akşamı 4-5 km yol yapıp aracım 1 saat dinlendikten sonra çalıştırdığımda 500 mt sonra her türlü arızayı verdi. Arabayı park edip 2 sat sonra çalıştırdıktan sonra bütün bir hafta araba kısa mesafede olsa çoğu kez çalıştı ve şu ana kadar bu arızayı vermedi. Bugünde arabayı biraz uzak mesafeye gidip çalıştırmayı ve arıza verip vermeyeceğini kontrol edeceğim. Arızaları da aşağıda paylaşıyorum.
e31c02ce8a6864f045fe413be1293e05.plist2d40d37ba2f04f204e1be9837a1096a7.plist2aa5bfb01c66beef90fecb2d2d47c055.plist0a1dd966e063fcdfdc269485369cb910.plist

Yorum bağlantısı
Mehmet Oncel

Resimdeki olaylari bende yaşıyorum.

2015 ford kuga aracım gecen hafta ekran taktırdım,Ekran takan elemanlar aracın ışıklarını açık bıraktığı için akü bitmiş.Takviye ile aracı çalıştırdık fakat ertesi sabah esp ve airbag ışığı yandı ve servis emniyet kemer uyarisi,yokuş bu kalkış kullanılamıyor yazıları yazdı.Akudendir diyip yeni aku taktırdım hataları sildirdim.Sabah yine aynı hatayı verdi ve gün içinde yarım saatlik kullanmada araç eski haline geliyor bir daha hata vermiyor.Ertesi sabah yine aynı durum oluşuyor.Ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Siz problemi cozebildiniz mi? Ford servisindeki usta karantinada diye 10 gun sonra getir dedi.Ne yapmak lazım yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yedekler eur ile geliyor. En basit parça 50 eur olsa 450 liraya geliyor.direksiyon kutusu da 2000 eur muş demek ki. 2000 birim para. Asgari ücret birimi kadar. Ama adamların parası bizimden 8 kat değerli ve adamların araçlarını kullanıyoruz. Bence işinin ehli usta bulup direksiyon kutusuna bir baktırın. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Oncel

Bende direksiyon hatası vermiyor. Emniyet kemeri, yokus kalkış,airbag ışığı ve esp yanıyor.Yarım saatlikkullanımdan sonra bir anda hepsi devreye giriyor.Gün içinde bir hata vermiyor.Sabah olunca yine aynı hata verip aynı olay devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Resimdeki olaylari bende yaşıyorum.
2015 ford kuga aracım gecen hafta ekran taktırdım,Ekran takan elemanlar aracın ışıklarını açık bıraktığı için akü bitmiş.Takviye ile aracı çalıştırdık fakat ertesi sabah esp ve airbag ışığı yandı ve servis emniyet kemer uyarisi,yokuş bu kalkış kullanılamıyor yazıları yazdı.Akudendir diyip yeni aku taktırdım hataları sildirdim.Sabah yine aynı hatayı verdi ve gün içinde yarım saatlik kullanmada araç eski haline geliyor bir daha hata vermiyor.Ertesi sabah yine aynı durum oluşuyor.Ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
Siz problemi cozebildiniz mi? Ford servisindeki usta karantinada diye 10 gun sonra getir dedi.Ne yapmak lazım yardımlarınızı bekliyorum.

Mehmet bey, KUGA gibi her tarafı elektronik olan bir SUV’a 65 amper akü takıyorlar, ben 72 amper varta taktım ama ben haftanın 5 günü kısa mesafe yapıyorum en fazla 10 km kullandığım için akü toparlamıyor kendini, arabada ön ve arkada kamera vardı, araç stop durumunda 2 saat aküden kullanıyordu. Kameraları çıkarttım. 2 haftadır arızalardan eser yok, servis; emniyet kemeri+direksiyon+yokuş kalkış destek, hepsi aynı veri yolunu kullanıyor, bir hata diğerlerini de tetikliyor dedi. Emniyet kemer uyarısı kendiliğinden uyarıyı kapatmış, son bir şey daha araştıracağım; şarj dinamosunu daha büyüğüyle değiştireceğim ki aküyü kısa mesafede de olsa daha fazla şarj etsin (bunun doğruluğunu araştıracağım)
Bende direksiyon hatası vermiyor. Emniyet kemeri, yokus kalkış,airbag ışığı ve esp yanıyor.Yarım saatlikkullanımdan sonra bir anda hepsi devreye giriyor.Gün içinde bir hata vermiyor.Sabah olunca yine aynı hata verip aynı olay devam ediyor.

Aküyü ölçtürün, araçta harici bir şey takılıysa ve ilk şarjda devreye giriyorsa bu durumu yaratıyor diye düşünüyorum. Akünün akımı düzensiz vermesi de bu sorunu yaratabilir diyorlar.
Yorum bağlantısı
Mehmet Oncel

O zaman uzun bir yol yapayım tam şarj olsun.Birde oyle deniyeyim teşekkürler Hakan bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Oncel
(düzenlendi)

Orjinal multimediayı bugün taktırdım.Multimedia ekrandan şüphelendim.Arka kamera var onu sokturmedim.

Hakan Atuğ yazdı:

Mehmet bey, KUGA gibi her tarafı elektronik olan bir SUV’a 65 amper akü takıyorlar, ben 72 amper varta taktım ama ben haftanın 5 günü kısa mesafe yapıyorum en fazla 10 km kullandığım için akü toparlamıyor kendini, arabada ön ve arkada kamera vardı, araç stop durumunda 2 saat aküden kullanıyordu. Kameraları çıkarttım. 2 haftadır arızalardan eser yok, servis; emniyet kemeri+direksiyon+yokuş kalkış destek, hepsi aynı veri yolunu kullanıyor, bir hata diğerlerini de tetikliyor dedi. Emniyet kemer uyarısı kendiliğinden uyarıyı kapatmış, son bir şey daha araştıracağım; şarj dinamosunu daha büyüğüyle değiştireceğim ki aküyü kısa mesafede de olsa daha fazla şarj etsin (bunun doğruluğunu araştıracağım)
Aküyü ölçtürün, araçta harici bir şey takılıysa ve ilk şarjda devreye giriyorsa bu durumu yaratıyor diye düşünüyorum. Akünün akımı düzensiz vermesi de bu sorunu yaratabilir diyorlar.

tarihinde Mehmet Oncel tarafından düzenlendi
alıntı
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Hakan Atuğ

Son durum; ön ve arka kameraları kapatınca kuga’m yaklaşık 6 aydır hiç bir arıza göstermedi. Bu tür arıza yaşayan arkadaşlar, kapıyı açtığınızda araca gelen elektrikle birlikte çalışan elektronik cihazlarınız varsa; bendeki gibi ön ve arka kamera, kontrol etmenizde fayda var

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Erman Uzun
Hakan Atuğ yazdı:

Son durum; ön ve arka kameraları kapatınca kuga’m yaklaşık 6 aydır hiç bir arıza göstermedi. Bu tür arıza yaşayan arkadaşlar, kapıyı açtığınızda araca gelen elektrikle birlikte çalışan elektronik cihazlarınız varsa; bendeki gibi ön ve arka kamera, kontrol etmenizde fayda var

Kameraları siz daha sonra mi taktırmıstiniz yoksa orjinal ekipman mi 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Kameraları siz daha sonra mi taktırmıstiniz yoksa orjinal ekipman mi 

Daha sonra taktırmıştım. Yaşadığım sorunlardan dolayı artık kameraları kullanmıyorum.
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Öner Kurukuz

Merhaba.

Bugün başımabu olay geldi.

Düzce güzeldere şelalesine giderken son 6-7 km rampalı yolda birden araç "tepe çıkış yardımı kullanılamıyor, servise gidin" diye uyarı verip motor kendini korumaya aldı.

Motor arıza ve esp ışıkları yandı. (resim konuda üstteki mesajlardan alıntıdır, benim aracım değildir.)

2aa5bfb01c66beef90fecb2d2d47c055.plist

kontağı kapatıp bekledim, tekrar çalıştırdım, sorun devam ediyordu.

Ayarlardan yokuş kalkış desteği ve esp yi kapatıp yola devam ettim, aracın gaz yemesi düzeldi ancak ekranda motor arıza ıığı yanmaya devam etti.

Kullanımda herhangi bir sorun göremedim.

Akşam dönüş için aracı çalıştırdığımda motor arıza ışığı hala yanıyordu. Bu şekilde biraz ilerledim. Yolda gelirken çekiş kontrol ve yokuş kalkış desteğini birkaç kez devre dışı bırakıp tekrar devreye aldım.

Aracı stop edip çalıştırdığımda sorun düzeldi.

Bu neyden sebep yapar?

Çeşitli rivayetler yazılmış, akü denmiş porya denmiş, abs beyni denmiş, denmiş te denmiş.

Sizce sorun nedir? Yarın aynı uyarı tekrar karşıma çıkar mı?

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Benim aracımda kamera vardı. Kamerayı kapatınca düzeldi.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Koray Demir yazdı:

Akü zayıflamış. Değişince düzelecektir.

Akü daha 2.5 senelik. Varta akü.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Öner bey, arabaya sonradan takılan her hangi bir elektronik cihaz varsa çıkarıp bir süre böyle deneyin.
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Öner Kurukuz yazdı:

İlk olarak aküden şüphe edilmeli çeşitli sebeplerden ötürü şarj tutma kapasitesi düşmüş olabilir sistemler akım çektiğinde akünüz sensörler için gerekli voltajı sağlayamıyor olabilir. İmkan varsa bir akücüde akü test cihazı ile ücretsiz ölçüm yapabilir misiniz?

Araç çalışmaz iken;
12,6 V %100
12,5 V 85% 
12,3 V 50% 
11,9 V Riskli
10,7 V Akü bitik demektir.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Öner Kurukuz yazdı:

Benim Varta akü 2.5 sene de bitmişti :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

geçenlerde benim araçta da oldu. Aküyü değişince aracın marş alma hızı bile değişti, start stop anında devreye girdi vs. Hanımın fiesta ile hafta sonu çocuklara araç kullandırırken bir iki defa devreye girmedi muhtemelen onunda akü gidici görünüyor.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Muhammet öner
Hakan Atuğ yazdı:

Merhaba arkadaşlar,
Direksiyon sorunu ile ilgili dikkatimi çeken bir durum var, bu durumdan Nihat Palolu arkadaşımız da akü problemi olabilir diye bahsetmişti. (Servis; aşağıdaki arızaları, aynı bağlantı noktasını kullandıkları için verdiğinden bahsetti). Aküyü test ettirdim ve sorun olmadığı söylendi ancak Evvelki cuma günü aracı servisten aldıktan sonra ctesi ve pazar günü aracımı kullanmadım. Pazartesi akşamı 4-5 km yol yapıp aracım 1 saat dinlendikten sonra çalıştırdığımda 500 mt sonra her türlü arızayı verdi. Arabayı park edip 2 sat sonra çalıştırdıktan sonra bütün bir hafta araba kısa mesafede olsa çoğu kez çalıştı ve şu ana kadar bu arızayı vermedi. Bugünde arabayı biraz uzak mesafeye gidip çalıştırmayı ve arıza verip vermeyeceğini kontrol edeceğim. Arızaları da aşağıda paylaşıyorum.
e31c02ce8a6864f045fe413be1293e05.plist2d40d37ba2f04f204e1be9837a1096a7.plist2aa5bfb01c66beef90fecb2d2d47c055.plist0a1dd966e063fcdfdc269485369cb910.plist

Mrb formda yeniyim 1.6 ecobos 2013 sıvı sistem lpg kuga satın aldım yolda gelirken (ordudan sakaryaya)200 km gittikten sonra araç sürekli direksyon arizali park yardimi arizali tepe cikiş arizali ön kamera arizali far arızali abs esp km yok ekran ibreler gitti 2 3 kez istop et calistr derken o sekilde sakaryaya kadar geldim araçla burda gitmedgim usta kalmadı(tüpçü beyinci motorcu )çözemedik malesef akü yeni takılmış 1 yıl önce  dün akücüye ölçturdüm biraz zayıf dedi bugün tekrar öĺçtürcem bu arada mutlu 80 ah akü takılmış diger yorumları okudum aracin ilk marstan sonra bu skntilari yaptıgı söylenmis akü dolduktan sonra problemin gttini bende ise dam tersine biraz yol yaptıktan sonra başlıyor gibi desteklerinizi bekliyorum tesekkurler simdiden 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu kadar sorun bence yine akü kaynaklıdır. 
Ya akü bozuk yada şarj dinamosu bozuk. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Muhammet öner yazdı:

Mrb formda yeniyim 1.6 ecobos 2013 sıvı sistem lpg kuga satın aldım yolda gelirken (ordudan sakaryaya)200 km gittikten sonra araç sürekli direksyon arizali park yardimi arizali tepe cikiş arizali ön kamera arizali far arızali abs esp km yok ekran ibreler gitti 2 3 kez istop et calistr derken o sekilde sakaryaya kadar geldim araçla burda gitmedgim usta kalmadı(tüpçü beyinci motorcu )çözemedik malesef akü yeni takılmış 1 yıl önce  dün akücüye ölçturdüm biraz zayıf dedi bugün tekrar öĺçtürcem bu arada mutlu 80 ah akü takılmış diger yorumları okudum aracin ilk marstan sonra bu skntilari yaptıgı söylenmis akü dolduktan sonra problemin gttini bende ise dam tersine biraz yol yaptıktan sonra başlıyor gibi desteklerinizi bekliyorum tesekkurler simdiden 

Hala Sakarya'da iseniz erenler girişinde yan yolda modern oto var. Oraya bi gösterin isterseniz.

Yorum bağlantısı
Muhammet öner

Zaten motorcum orası oraya gidiyorum bugunde bujileri degistik ama takit basinc sensoru hatasi verdi onuda degistirmistik öncesinde yine düzelmedi tüpten şüpeleniliyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...