İçeriğe Yönlendir

2005 Dizel Ford Fiesta Yakıt Tüketimi

Ali Bulut

Recommended Posts

Ali Bulut

Herkese merhaba. Yaklaşık 1 ay önce aldım aracı. Yağ değişimine 6000 km var. Geçen haftalarda aldığım 100 liralık yakıt şehir içinde beni 242 km götürdü. Bugün tamirci bilgisayar bağlayarak enjektör arızası verecek mi diye baktı ama hata vermedi. Bu arada aracın km'si 159 binde. Kilometrede 41 kuruş yakıyor aracım. Experin dediği bir diğer sorun ise mavi duman atıyor dedi, bundan da kaynaklı olabilir mi? Bu yakıt sarfiyatını düşürmem için ne yapmam lazım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kuruş hesabı bilemiyorum ama, 100km'de kaç litre yakıyor yani?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Taşcı yazdı:

6.6litre yakmış.

klima açık, şehir içi trafik ve araç kısa mesafe kullanılıyor ise yakabilir

Adana'da full klima açık geziyordur araç muhtemelen :)

Bence çok da kötü değil yakıt. Üstüne düşülmesi gereken asıl mavi duman atması. Araç yağ yakıyor muhtemelen. Ancak turbodan ötürü de olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

ben benzinli aracımla şehir içi 8.75 lt yakıyorum.(istanbul dur kalk çok fazla var genelde sert kullanırım.)  . şehirler arası bu değerim 6lt. 

seninki gayet normal bir değer. sıkıntı yok.  belki bi tık daha düşebilir.  kullanımına bağlı. 

ancak duman atma olayına bakmanızda fayda var. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

Yakıt ve kuruş hesaplamalarında üstüme tanımam. Araç 6.35/100Km yakıt yakmış. 6.35 litre aslında çokta anormal bir rakam değil. Kısa mesafeler dur kalklar agresif kullanımlar vs. düşünüldüğünde. Zaten fordun dizeli 5 litreleri gören bir araç değil. 5.5 civarlarında yakar. Aradaki fark 1 litre bile değil. Ancak mavi duman atması arabanın yağ yaktığını gösteriyor. Yağ yakan motor pek sağlıklı değildir. En azından yağ yaktığı süreç boyunca. Üstadlar daha iyi bilirler bu işleri ancak yakıt konusunda çok absürd bir durum yok diyebilirim.

Ümit Türk yazdı:

ben benzinli aracımla şehir içi 8.75 lt yakıyorum.(istanbul dur kalk çok fazla var genelde sert kullanırım.)  . şehirler arası bu değerim 6lt. 

seninki gayet normal bir değer. sıkıntı yok.  belki bi tık daha düşebilir.  kullanımına bağlı. 

ancak duman atma olayına bakmanızda fayda var. 

Ümit hocam 2004 ü ile ultra eco mod :D kullanımda şehiriçi dur kalk vs her şey dahil 7.5 litre yakıyorum. Sert kullanıp 1 - 1.5 litre kullanacaksak benim motor frenlerim stabil kalkışlarım yavaş hızlanmalarım trafiği 2-3 araç öndekiyle takip edip gereksiz fren gaz yapmayışlarım ahh ahh 1 litre için mi :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ali Bulut yazdı:

Herkese merhaba. Yaklaşık 1 ay önce aldım aracı. Yağ değişimine 6000 km var. Geçen haftalarda aldığım 100 liralık yakıt şehir içinde beni 242 km götürdü. Bugün tamirci bilgisayar bağlayarak enjektör arızası verecek mi diye baktı ama hata vermedi. Bu arada aracın km'si 159 binde. Kilometrede 41 kuruş yakıyor aracım. Experin dediği bir diğer sorun ise mavi duman atıyor dedi, bundan da kaynaklı olabilir mi? Bu yakıt sarfiyatını düşürmem için ne yapmam lazım?

Bence aracın yağını ve tüm filtrelerini kendiniz değiştirerek sil baştan başlayın. Yaz aylarında klima ve kullanıma bağlı olarak da pek fazla olduğunu düşünmüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Yakıt ve kuruş hesaplamalarında üstüme tanımam. Araç 6.35/100Km yakıt yakmış. 6.35 litre aslında çokta anormal bir rakam değil. Kısa mesafeler dur kalklar agresif kullanımlar vs. düşünüldüğünde. Zaten fordun dizeli 5 litreleri gören bir araç değil. 5.5 civarlarında yakar. Aradaki fark 1 litre bile değil. Ancak mavi duman atması arabanın yağ yaktığını gösteriyor. Yağ yakan motor pek sağlıklı değildir. En azından yağ yaktığı süreç boyunca. Üstadlar daha iyi bilirler bu işleri ancak yakıt konusunda çok absürd bir durum yok diyebilirim.

Ümit hocam 2004 ü ile ultra eco mod :D kullanımda şehiriçi dur kalk vs her şey dahil 7.5 litre yakıyorum. Sert kullanıp 1 - 1.5 litre kullanacaksak benim motor frenlerim stabil kalkışlarım yavaş hızlanmalarım trafiği 2-3 araç öndekiyle takip edip gereksiz fren gaz yapmayışlarım ahh ahh 1 litre için mi :D

ben okadar sabırlı değilim. yakıta acımam kesinlikle.  tüpe zaten karşıyım.  beni uçurması lazım.  viteslerimi genedel 3500-4000 bandında atıyorum. tam performansa ulaştığı anda.  ne zaman sakin kullanırım biliyor musun. eşim ve 10 aylık çocuğum varsa. 50 yi kesinlikle geçmem :) malum bizim arabaların süspansiyonları üstünde geçtiğin çukuru bile hissettiriyor. :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

ben okadar sabırlı değilim. yakıta acımam kesinlikle.  tüpe zaten karşıyım.  beni uçurması lazım.  viteslerimi genedel 3500-4000 bandında atıyorum. tam performansa ulaştığı anda.  ne zaman sakin kullanırım biliyor musun. eşim ve 10 aylık çocuğum varsa. 50 yi kesinlikle geçmem :) malum bizim arabaların süspansiyonları üstünde geçtiğin çukuru bile hissettiriyor. :) 

3500-4000 devirde vites değiştiriyorsanız gereksiz aracı bağırtırıyorsunuz demektir.Fazla yakması normal.Dizel araçları devirli kullanın demekteki maksat 3500-4000 devir deği,l aracın maksimum torku verdiği devir aralığında kullanın demek oluyor.Bu halk arasında genelde yanlış anlaşılan bir kavram.Aracın tork eğrisine göre en uygun devir aralığı 1750-3500 ise o aralıkta sürmeye gayret edin demek oluyor.Çok devirsiz sürerseniz araç zaten toplamaz,sizin gibi çok gaza abanırsanızda araç haliyele fazla yakar.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

15 gün içinde aynı araçla 4000 km yaptım. Uzun yol %80 klima açık, 100-130 genel kullanım, düşük devir sevmem 5 litre yaktı. Buna 4 kere klima açık bir saat çalışarak uyku dahil. Şehir içi 7-8 arası yakıyorum. Bence normal bir tüketim. Şehir içi kavramı çok göreceli bir kavram. Herkesin şehir içi güzergahı, yoğunluğu, bekleme süresi farklı. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ahmet Türedi yazdı:

3500-4000 devirde vites değiştiriyorsanız gereksiz aracı bağırtırıyorsunuz demektir.Fazla yakması normal.Dizel araçları devirli kullanın demekteki maksat 3500-4000 devir deği,l aracın maksimum torku verdiği devir aralığında kullanın demek oluyor.Bu halk arasında genelde yanlış anlaşılan bir kavram.Aracın tork eğrisine göre en uygun devir aralığı 1750-3500 ise o aralıkta sürmeye gayret edin demek oluyor.Çok devirsiz sürerseniz araç zaten toplamaz,sizin gibi çok gaza abanırsanızda araç haliyele fazla yakar.

benim araç dizel değil.  benzinli. 3500 bilerek çeviriyorum yani çok yakmasından şikayetçi değilim. dediğim gibi sert kullanırım aracımı.  

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Amcamın fiestasını sık sık kullandım. 2005 modeldi trend modeldi. Üstünde tüketim göstergesi yoktu ama yakıt menzil göstergesi vardı. Depo doldurmadım hep dolu depo geldi. Araba menzil göstergesi 990 890 menzil gösterirdi ben sürerken. Hiçde aşağa düşmezdi. 990 km hep 990 km kalırdı. Sağ olsun amcamdan benden şikayetci olmazdı :D

Artık kaç litre deposu var, menzil kaçla hesaplanıyor bilmiyorum :)  fiesta 1.4 tdci  

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Amcamın fiestasını sık sık kullandım. 2005 modeldi trend modeldi. Üstünde tüketim göstergesi yoktu ama yakıt menzil göstergesi vardı. Depo doldurmadım hep dolu depo geldi. Araba menzil göstergesi 990 890 menzil gösterirdi ben sürerken. Hiçde aşağa düşmezdi. 990 km hep 990 km kalırdı. Sağ olsun amcamdan benden şikayetci olmazdı :D

Artık kaç litre deposu var, menzil kaçla hesaplanıyor bilmiyorum :)  fiesta 1.4 tdci  

2005 1.4  tdci trend yok 2008 üstü var diye biliyorum. özel sipariş miydi? 

2008 olabilir mi? 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

2005 1.4  tdci trend yok 2008 üstü var diye biliyorum. özel sipariş miydi? 

2008 olabilir mi? 

Biledim ya, aha bu resimdeki araba. Avisden almıştım ikinci el.  Bana indirim vardı. Amca ucuza almıştık. Arşivden buldum çıkardım resmini. 

ACtC-3dwUL69VnLyvxOKBWNh4g5r9uB7Hp9t0nPoACtC-3ebEjOzVMbgWE5--AnynaKLCm9fAFbtY7rY

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Yavuz
(düzenlendi)

Benim araçta şehir içi 5.9-6.5  arasında değişiyor, trafik yoğun olursa araba durduğu yerde yakmasından dolayı 6.5 -7.0 falan gösteriyor, uzun yolda da yolun durumuna göre 4.5 -5.5  arasında değişiyor.

Normalde 2000-2500dd arasında sürüyorum 3000dd vites değiştiriyorum bulunduğum yerin arazi koşullarını da düşününce normal olduğunu düşünüyorum.

Uzun yolda 3000dd 130kmh gidiyor, 4000-4200 arasında 180e kadar çıkabiliyor ancak genelde 120yi pek geçmeyen biriyimdir. Şehir içi kısa kısa mesafeler gitmek pek iyi değil diye biliyorum dizel motorlar için o yüzden arada bir uzun yolda gazladığım oluyor.

tarihinde Osman Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Biledim ya, aha bu resimdeki araba. Avisden almıştım ikinci el.  Bana indirim vardı. Amca ucuza almıştık. Arşivden buldum çıkardım resmini. 

ACtC-3dwUL69VnLyvxOKBWNh4g5r9uB7Hp9t0nPoACtC-3ebEjOzVMbgWE5--AnynaKLCm9fAFbtY7rY

2006 dır muhtemelen çünkü o kasadan sonrasında var. 

benimde 2005 kasa ama 2006 model makyaksız yani. siz öyle diyince afalladım bir an :) severim öyle göstergeleri. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Fusion ile Fiesta aynı araçlar neredeyse, 1.6 TDCi ile İstanbul trafiği uzun dönem ortalaması 5.4, klimasız. Normal devrinde kullanıyorum, 5'e de düşer çok özenilirse. 1.4 TDCi ise 5.5 yakmalı diyorum ben.

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

2005 model euro4 motora tekabül ediyor sanırım. İstanbuldan Ankaraya 90 a sabitleyip 3.7 tüketimle gelmiştim. Ankara şehir içi ışıksız bulvarlardan gidilirse 4.7- 5.2 arası.   Normal cadde sokak kullanırsam 5.2-6.0 arası. Bunların hepsi yaz mevsimi, klimasız ortalama 80 km h hız  oranları araç 1.4 tdci.

Kışın 6-7 arası genel ortalama.

Sabit hızda gidildiğinde klima çok etkilemiyor. 

Lastik basınçlarınızıda kontrol edin .En önemli detaylardan birisi aslında bu konuda.

Yorum bağlantısı
Ali Bulut

Aracı 2000-2500 devrinde kullandım genel olarak. Klimayı da pek açmadım. Bugün başka bir tamirci de bilgisayara bağlayarak baktı ama o da bir sorun göremedi. Bugün yağı maxima xt 5w-30 ile değiştirdim, mazot-yağ- hava filtreleri de değişti. Umarım yakıta etkisi olur. Enjektörlere girecek olursam 1500 liraya yakın masraf çıkartacak gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Osman Yavuz
Ali Bulut yazdı:

Aracı 2000-2500 devrinde kullandım genel olarak. Klimayı da pek açmadım. Bugün başka bir tamirci de bilgisayara bağlayarak baktı ama o da bir sorun göremedi. Bugün yağı maxima xt 5w-30 ile değiştirdim, mazot-yağ- hava filtreleri de değişti. Umarım yakıta etkisi olur. Enjektörlere girecek olursam 1500 liraya yakın masraf çıkartacak gibi duruyor.

Bende enjektör bakımı yaptırmayı düşünüyordum ancak burada bilgisayarlı kontrol yapılmıyormuş yayadbenim.aarac eski model olduğundan yapılmıyormuş orayı tam anlamadım. Sonuç olarak söküp kontrol edecekler sökme takma 400 lira, birde şunda bu var diyecekler sokulmusken bakim yaptıralım diyecem 1.500-2.000 sonra biri düzen tutmuyor diyecekler 4 enjektör 8.000 sırf bu olaylar silsilesi beni bulur diye elletmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...