İçeriğe Yönlendir

Çöl Kaplanı - Toyota Hilux 3.0 Elegant

Sami Demirpaz

Recommended Posts

Sami Demirpaz

Geçtiğimiz ay  Jeep'i sattım. Normalde günlük kullandığım şirket aracım Focus var ama 4 çeker araçsız yapamaz olduk ve çekici bir araca ihtiyacımız olduğundan arayışa girdim. 2 tane navara, 1 tane Dmax araç gidip gördüm denedim ama içime sinmedi. Piyasaların allak bullak olduğu dönemde bu kamyoneti iyi bulmuş oldum.

Toyota Hilux Vigo KUN26 kasa olarak geçiyor. 2010 model.  Güney Amerika üretimi, orjinal çift akülü, 4 silindir 3000 dizel motor ve 5 ileri otomatik şanzımanlı. Üst kupayı çıkarttığımız zaman, alt taraf birebir olarak Land Cruiser Prado ile aynı. İç kısım tabi ki ticari havada. 

Benim aracın standarda ek olarak özellikleri sayesinde hem yol konforu hemde arazi kabiliyeti artmış durumda. 

- 4" Ironman Süspansiyon Yükseltme kiti

- 33" BFG Lastik

- PDW 16" ofsetli jant

- Superwinch marka ön vinç

- Arka çeki demiri ( İşli değildi, ben işlettim. )

- Arka kasa kapama

-Aktif Şnorkel

- Kasa içi 300kg özel lazer kesim ağırlık

Amerikan sonrası Japon'a geçme sözü gerçek oldu. :) Kıyas yapacak olursak, arazideki ve bozuk yolda ki sürüş konforu bunun üzerindeki süspansiyon kiti ile kıyas götürmez şekilde iyi. 

Pikap 50 cm daha uzun Jeep'e göre, arazide bu dezavantaj. Arkadaki LSD kilit güzel çalışıyor. 4x2 çekiş ile baya offroad yaptık, beni mutlu etti.

Donanım olarak Jeep ile kıyas bile edemeyiz tabiki. Ama amacına yönelik düşününce, haftasonu veya hobi aracı olarak beni tatmin eder. 

TgZh4O.jpg

Aracın üzerindeki yükseltme kiti, artikülasyona çok iyi müsade ediyor. Dolayısı ile araç engebede, maksimum derecede tekeri yerden kesmeden 4 çekerden çekiş sağlıyor.

Yükseltme ve lastiğin çapı da buna güzel müsade ediyor, lastik herhangi bir yere değmiyor.

fc6074.jpg

KxDFeU.jpg

Standart bir araca göre yüksekliğimiz budur :)

vNlUje.jpg

İlk aldığım gün üzerindeki stickerları sökmesi için suyu yakın tut dedim. Arka bagajın boyasını kaldırdı :) Nazarlık dedik artık.

5bw8O7.jpg

Son bir haftadır kamyondaki eksik gedik ufak tefek işleri tamamladım. 

Arka tamponu söküp, altındaki çeki demirini temizleyip boyadım. Elektrik tesisatını düzenledim. 

9QWG87.jpg

vxHou6.jpg

Kapıların gergileri eskimiş ve malesef açık kalmıyordu. Gergi alacaktım ama sonradan N11'de kapı gergi tamir kiti buldum. 19liraya bu gergileri tamir ettim. Şuan fabrikasyon gibi kapılar.

Kapı gergilerini yağsız bırakmamak lazım.

sL2XNM.jpg

Sem59J.jpg

Aracın hoparlörlerinden cızırtılar geliyordu, arka kapının pandizotunu sökünce anladım, Pioneer hoparlörleri gelişi güzel montaj yapmışlar ve kenar körükleri yapışkanları salmış. 

Hoparlörleri bally ile tamir ettim ve kasnak alıp kapıya sabitledim. Pandizot içlerini güzelce temizledim.

Düzgün kasnak ile sabitleyince, ses sistemi evrim geçirdi.

4voP9o.jpg

eKJXnB.jpg

Eski sahibinin kırmızıya bir düşkünlüğü vardı sanırım. Plastik parçalar sökülüp, temizlenip boyandı.

Kırmızı deri döşemeler söküldü. İlerde siyah kılıf takacağım, kendi döşemesinde bazı noktalarda sigara yanıkları mevcut.

Arazi vites kolunda ise at kafası var :) Bu araca uyacak vites topuzu ile değiştireceğim.

CArXmU.jpg

mSsduY.jpg

5ttO4I.jpg

Ew9xiP.jpg

pNUUKb.jpg

W6F692.jpg

• Beğen 46
Yorum bağlantısı
Emin Önal
(düzenlendi)

:nazar:

Bu araçlarda sağ koltukta kontrol kalemi standart mı :)

tarihinde Emin Önal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Daha ne olsun dedirtecek cinsten. Hayırlısı olsun Allah kaza bela vermesin çok keyifli duruyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Nihayet gördük canavarı. Maşallah Sami, elinde harika bir araca dönüşecek. Kumda oynayanları pistten alalım dersin artık. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

pikniğe gidince tezgahı kuruyoruz. sonra ben anahtarı alıp oynamaya gidiyorum resmen arabayla 

4 çeker kullanmak hiç gerekmedi daha bende. libertynin lowla gideceği yere 2 çekerle çok rahat giriliyor. 4 çekere alınca zaten arkasına tomruk flan yüklemek lazım gaza dokununca benzinli v8 gibi kafa atıyor resmen

yalnız bro arabada çok önemli bir donanım eksik.  arkaya bitane uçaksavar şart :D   bende sakal bırakıyorum kasada uçaksavarı ben kullanırım 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Hayırlı olsun, gerçek bir canavar.

Passat'a normal araç denmiş bu arada.

Arkaya doçka lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Emin Önal yazdı:

:nazar: Bu araçlarda sağ koltukta kontrol kalemi standart mı :)

Alet çantası standart donanım olmalı :) Hatta 5 tonluk hidrolik kriko var araçta. 

Cem Işık yazdı:

Nihayet gördük canavarı. Maşallah Sami, elinde harika bir araca dönüşecek. Kumda oynayanları pistten alalım dersin artık. :)

Kurşun ikibuçuk milyon diyorum onlara 😆

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mert Yeldan yazdı:

Hayırlı olsun hemşo, kaplama yaptır dışarıya kırmızı emoji51.png

Dışını kırmızı kaplatsam daha kolay uyum sağlayacaktı vallahi. 

Ali Gök yazdı:

yalnız bro arabada çok önemli bir donanım eksik.  arkaya bitane uçaksavar şart :D   bende sakal bırakıyorum kasada uçaksavarı ben kullanırım 

ISID kasa diyorum :)

Selim Bilgin yazdı:

Hayırlı olsun, gerçek bir canavar.

Passat'a normal araç denmiş bu arada.

Arkaya doçka lazım.

Mekatronik bakımlı Normal araba ehehe :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mert Yeldan yazdı:

Bi passat gördüm satılık mi 110 çalışır

ben 120 teklif ettim resimdekine de vermedi sahibi valla :nargile:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sami güle güle kullan.

At kafasına kahkaha attım ya :D Döşemelerde kılıf yerine, güzel bi yeniden yaptırma olmaz mı?

Passat bu arabanın yanında "sıradan bi araba" oldu, çekirdeğimi aldım, izliyorum @Ali Gök

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

ben 120 teklif ettim resimdekine de vermedi sahibi valla :nargile:

Öküz alırız o paraya
Sami güle güle kullan.
At kafasına kahkaha attım ya [emoji3] Döşemelerde kılıf yerine, güzel bi yeniden yaptırma olmaz mı?
Passat bu arabanın yanında "sıradan bi araba" oldu, çekirdeğimi aldım, izliyorum [mention=52206]Ali Gök[/mention]

Hakkaten o ne öyle [emoji23][emoji23]
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

[emoji3478] Maşallah hayırlı olsun,dublex çadır kurulur bunun üzerine [emoji2515][emoji2512][emoji3553]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter

Hayırlı olsun,Allah tekerini düz bastırsın( gerçi  arazi ama  😀)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Mekatronik bakımlı Normal araba ehehe [emoji4]

Eski sahibi tanıdık mı?
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Hayırlı olsun Sami hocam. Yanında ek olarak forklift vermediler mi😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Hayırlı olsun kazasız belasız kullanmak nasip etsin inşallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Yeter yazdı:

Hayırlı olsun Sami hocam. Yanında ek olarak forklift vermediler mi😁

Basamak var tırmanıyoruz :)  Forklift lazım ama kasadaki ağırlığı kaldırıp altını temizlesem güzel olacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...