İçeriğe Yönlendir

2013 Fiesta Siyah Duman Sorunu

Eray Çalışkan

Recommended Posts

Eray Çalışkan

Dizel araçlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biridir bu siyah duman sorunu hepimiz biliyoruz. Bir miktar siyah duman normal, bazen ara ara atabilir gibi söylemler olsa da ben (özellikle yeni nesil dizellerde) az miktar siyah dumanın bile normal olduğunu düşünmüyorum. 

Benim aracımdaki siyah duman sorununu şöyle tarif edeyim, gaza ani yüklenince çok miktarda siyah duman atıyor, yavaş yavaş hızlanınca siyah duman yok. Yüksek hızda veya yüksek devirde sabit giderken de sabit bir siyah duman durumu yok. Ama ani kalkış olsun, ara hızlanma olsun gaza yüklendiğim an atıyor ve sonra kesiliyor (araç hızlanmaya devam ediyor)

Benim sorunum bir süredir var. Bütün çözümleri düşündüm ama bir türlü fırsat bulamadım. Bu dönem bu sorunu çözmeye niyetlendim. Tamircilerden önce buradan fikirler alıp öyle gitmek niyetindeyim.

Aracım 2013 model 1.5 TDCİ dizel fiesta. 100.000 km'de. Son 50.000 km'dir bende. Aldığımdan beri her 10bin km'de bir Mobil1 Esp yağ ve orijinal filtrelerle bakımını aksatmam. Soğutma suyu, yağ ve çeşitli kontrolleri sık sık yaparım. Eksiltme azalma yağa su karışması falan hiç olmadı. Yakıtımı hep bildiğim istasyon shell'den alırım. Aracı çok zorlamam ama otoban gibi yerlerde de araç ısındıktan sonra yüksek devir (3.000 civarı) çeviririm en az 15-20km boyunca. Bu siyah duman atmaya başladıktan sonra düzenli olarak Würth enjektör temizleyici de kullandım (tüm talimatlarına uygun olarak). 

Yakıt aladığım yerde sorun vardır diye yine bilinen Opet şubesinden bir süre aldım yakıt ama yine kesilmedi.

Aracın yakıt tüketimi normalden az bir miktar fazla gibi geliyor bana (full depo ile 700-750km civarı şehiriçi sakin yollar) Performansta da belirgin bir kayıp yok ama ben buna alışmış da olabilirim tabi.

Siz değerli forum sakinleri ve bilgililerinden yardım görüş ve öneri bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

Hocam gaza ani yüklenmede siyah duman normaldir diye düşünüyorum.

Sonuçta gaza ani yüklenmede fazla gönderilen yakıtın bir kısmı yanmaz ve siyah duman çıkabilir.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Biz kayınpedere 2010 1,4 tsi tiguan alırken expere soktuk. klasik devir yükselttikleri işlemde 4 bin devir civarı bir siyah duman attı araç ama duman altı her yer, 2 sn sürdü sonra atmadı. sordum epey duman var neden diye. anlık atmalar sorun olmaz devamında kesildi duman atma, egzozda birikenler falan atıldı dedi. sonraki yüksek devirde atmadı gerçekten. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Turboya baktırdınız mı?

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Yılmaz Gökçe yazdı:

Hocam gaza ani yüklenmede siyah duman normaldir diye düşünüyorum.

Sonuçta gaza ani yüklenmede fazla gönderilen yakıtın bir kısmı yanmaz ve siyah duman çıkabilir.

Yok hocam öyle böyle bir duman değil, herkes yeri gelince gaza ani yükleniyor yollarda bütün araçlar bu siyah dumanı atmalı o zaman ama öyle değil. 

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Turboya baktırdınız mı?

Henüz hiç bir şeye baktırmadım, turbo olsa çekişten düşme veya yüksek devir sabit hız giderken de sürekli duman atma olur diye düşünüyordum. Ama baktıracağım tabi ona da.

Ali Ozan Yurtsever yazdı:

Biz kayınpedere 2010 1,4 tsi tiguan alırken expere soktuk. klasik devir yükselttikleri işlemde 4 bin devir civarı bir siyah duman attı araç ama duman altı her yer, 2 sn sürdü sonra atmadı. sordum epey duman var neden diye. anlık atmalar sorun olmaz devamında kesildi duman atma, egzozda birikenler falan atıldı dedi. sonraki yüksek devirde atmadı gerçekten. 

Benim 1 yıla yakındır her yüklenmede atıyor ama :(

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

Turbo siyah duman attirmaz ya mavi yada beyaZ. Aracınızda yazilim olabilir ona baktirin ilkonce yada maf bozuk olabilir zengin karisimla veya fakirle calisiyordur cig yakit yakiyor araba ondan cok yakiyorda olabilir. En son ihtimal enjektorler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Okay Kaygusuz yazdı:

Turbo siyah duman attirmaz ya mavi yada beyaZ. Aracınızda yazilim olabilir ona baktirin ilkonce yada maf bozuk olabilir zengin karisimla veya fakirle calisiyordur cig yakit yakiyor araba ondan cok yakiyorda olabilir. En son ihtimal enjektorler.

Bazen ilk marşlarda çiğ mazot kokusu da geliyor zaten. Yazılım olduğunu düşünmüyorum çünkü sonradan ortaya çıkan bir sorun. Benim şüphelendiklerim EGR veya enjektör ama çeşit çeşit ihtimalleri var işte bu siyah dumanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Güven

100.00 km olmuş enjektör değerleri ve egr baktırın bence İzmir'desiniz sanırım Usta eller ford  var baktırmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

EGR ve emme manifoldu temizliği yapılabilir. Carbon Clean gayet faydalı olacaktır. Hala düzelmiyorsa, o zaman enjektör kontrolü gerekebilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Eray Çalışkan yazdı:

Aracım 2013 model 1.5 TDCİ dizel fiesta.

euro 5 motor mu

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Sani Gerşon yazdı:

EGR ve emme manifoldu temizliği yapılabilir. Carbon Clean gayet faydalı olacaktır. Hala düzelmiyorsa, o zaman enjektör kontrolü gerekebilir.

Heh bunu da hatırlattınız iyi oldu, bir kaç ay önce cc yaptırmak istedim ama cc sırasında sürekli stop etti araba. Yapan arkadaş da şaşırdı para da almadı zaten anlayamadı ne olduğunu.

Çağlar Bayur yazdı:

euro 5 motor mu

Emin değilim ama euro5 olması lazım abi

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN
Eray Çalışkan yazdı:

Heh bunu da hatırlattınız iyi oldu, bir kaç ay önce cc yaptırmak istedim ama cc sırasında sürekli stop etti araba. Yapan arkadaş da şaşırdı para da almadı zaten anlayamadı ne olduğunu.

Emin değilim ama euro5 olması lazım abi

2011 modeller euro4 ve euro5

2012 sonrası euro 5

Gaza yüklenince duman olayı bende de var çok can sıkıyor. Beyaz duman atıyor

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
ALİ SEYKAN yazdı:

2011 modeller euro4 ve euro5

2012 sonrası euro 5

Gaza yüklenince duman olayı bende de var çok can sıkıyor. Beyaz duman atıyor

Beyaz duman turbo egsoz kismina yag veriyor demektir.

Yorum bağlantısı
Erhan Odabaşı

Golf'ten önceki aracım 2013 1,5 tdci fiesta idi sizinki gibi ve 35000 km idi.. tüm bakımlarını düzenli yaptırır shell'den başka yakıt almazdım.. aynen dediğiniz gibi sadece ani gaz tepkilerinde siyah duman atıyordu.. turboya baktırmıştım, enjektörlere baktırdım vs. hiç bir sorun yok demişlerdi.. en sonunda egr'den yapabilir istersen iptal et filan dediler uğraşmadım.. bu arada euro 5 motor..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Erhan Odabaşı yazdı:

Golf'ten önceki aracım 2013 1,5 tdci fiesta idi sizinki gibi ve 35000 km idi.. tüm bakımlarını düzenli yaptırır shell'den başka yakıt almazdım.. aynen dediğiniz gibi sadece ani gaz tepkilerinde siyah duman atıyordu.. turboya baktırmıştım, enjektörlere baktırdım vs. hiç bir sorun yok demişlerdi.. en sonunda egr'den yapabilir istersen iptal et filan dediler uğraşmadım.. bu arada euro 5 motor..

Çözüm bulamadınız mı peki? 

Yorum bağlantısı
Erhan Odabaşı
Eray Çalışkan yazdı:

Çözüm bulamadınız mı peki? 

sorun yok ki çözülsün dediler :) bende sıkıldım sattım :)

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Erhan Odabaşı yazdı:

sorun yok ki çözülsün dediler :) bende sıkıldım sattım :)

O şekilde alan piyasa ederinin altına almadı mı?

Yorum bağlantısı
Erhan Odabaşı
Eray Çalışkan yazdı:

O şekilde alan piyasa ederinin altına almadı mı?

sayın hocam alan arkadaşın kardeşi expermiş.. ona götürdü ve hiç sorun yok dedi.. ve adamlar aldı.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...