İçeriğe Yönlendir

İç Mimar Var mı? Fikire İhtiyacım Var

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Salonun yerleşim şekli konusunda bir fikre ihtiyacım var . Ne yapsam hep bir alan boş kalıyor. ( L Salon) Birkaç taslak çalışma yaptım ama bu işi bilen birinden öneri almak isterim.

Fikir vermek isteyen olursa daha detay paylaşabilirim. Şu an koltuk takımı var ama L yada U koltuk almayı planlıyoruz. Eşyalar temsili ama boyutlar doğru. Başka tasarımlar da var.

9FsDYV.jpg

Ie4IfI.jpg

AFSLeM.jpg

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Kapı ve pencere yerleri tam net olsa daha iyi olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aynen iç kapı ve pencereyi tam bilmiyoruz ama 2. resimde TV yi küçük duvar tarafına alıp oraya L koltuk koyardım. L koltuğun uzun tarafı aşağı kısa tarafını sola koyardım. Tv üstte olur resme göre.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Kapı ve pencere yerleri tam net olsa daha iyi olur.

Metin Akbal yazdı:

Aynen iç kapı ve pencereyi tam bilmiyoruz ama 2. resimde TV yi küçük duvar tarafına alıp oraya L koltuk koyardım. L koltuğun uzun tarafı aşağı kısa tarafını sola koyardım. Tv üstte olur resme göre.

Uzun 7 metrelik duvar komple pencere , ikinci çizimdeki duvardaki açıklık salona giriş. kapıyı iptal etmiştik.

Pencere tarafında komple kalorifer peteği var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

ikinci resimdeki televizyon hiç sağlıklı olmayacaktır. sürekli tehlike altında kalacak evde küçük çocuk varmı bilmiyorum ancak olmaması, gelmeyeceği anlamına gelmez. ayrıca bazen biz büyük çocuklarda çok sakar olabiliyoruz. masadan kalkan kişi ani bir hareket ile televizyona çarpa bilir. mümkün olduğunca televizyonun yıkılmasını önleyecek şekilde konumlandırması önemlidir. arkadaşlar yazmış bende yazayım salon giriş çıkışı nerede olacak kapıdan içeri girdiğinizde ferah olmalı eşyalar üstünüze gelememeli açık ferah giriş her açıdan önemlidir. ayrıca acil durumlarda kaçış yolu direk boş olmalıdır. bunları da göz önüne almak gerekli. kapı pencere ve petek deyatlarının olduğu bir resimde payşalabilirseniz net fikirler ortaya çıkacaktır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Giriş aşağıdaki gibi, salona girişte kapı yok, karşıda boydan boya pencere var.

TV yi aşağıdaki gibi karşıya koyduğumuzda da giriş bölümünde kullanamadığımız ölü alan oluşuyor.

E1W94n.jpg

Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

ikinci resimdeki televizyon hiç sağlıklı olmayacaktır. sürekli tehlike altında kalacak evde küçük çocuk varmı bilmiyorum ancak olmaması, gelmeyeceği anlamına gelmez. ayrıca bazen biz büyük çocuklarda çok sakar olabiliyoruz. masadan kalkan kişi ani bir hareket ile televizyona çarpa bilir. mümkün olduğunca televizyonun yıkılmasını önleyecek şekilde konumlandırması önemlidir. arkadaşlar yazmış bende yazayım salon giriş çıkışı nerede olacak kapıdan içeri girdiğinizde ferah olmalı eşyalar üstünüze gelememeli açık ferah giriş her açıdan önemlidir. ayrıca acil durumlarda kaçış yolu direk boş olmalıdır. bunları da göz önüne almak gerekli. kapı pencere ve petek deyatlarının olduğu bir resimde payşalabilirseniz net fikirler ortaya çıkacaktır. 

Haklısınız, TV ortaya konacaksa oraya bir paravan tarzı birşey yapılıp tv nin de üstüne sabitlenmesi gerekli .

L salonu yerleştirmesi çok zormuş gerçekten.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erhan Doruk yazdı:

AFSLeM.jpg

Ben olsam (ki abimin evinde de durum böyle) girişin oraya yemek masasını koyarım, küçük alana kanepe ile tv yi koyarım. tv'yi tabi duvara sabitlerim.

a1o2Xz.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Haklısınız, TV ortaya konacaksa oraya bir paravan tarzı birşey yapılıp tv nin de üstüne sabitlenmesi gerekli .

L salonu yerleştirmesi çok zormuş gerçekten.

evet aynı sorun bizde de var L salon bizim evde. yemek odasını ayırarak ancak çözüm bulmuştum. 26 m2 salon yoksa çok sıkışık oluyor. 

Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Kapıdan girişte tam karşıya yemek masası,kapıdan girişte şağ tarafdaki 580 olan duvara televizyon kapının solunda da 3789 ve 3800 olan duvarlara da  istediğiniz oturma grubu  olur gibi geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Giriş sağa gümüşlük, gümüşlüğün pencere tarafına yemek masası yön olarak iki yönlü de olabilir.

3.79 -380 olan tarafa da köşe takımı sığar herhalde .Köşe takımının bir tarafı pencere diğer tarafı yemek masası tarafı olabilir . Pencereye bitişik duvara da TV ünitesi . 

Asıl önemli olan mobilyalar salona girince belli yerleşim şekli , görünümü ,kullanımı belli olur.  Ölçüleri aldıktan mobilya almakta fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Ben olsam (ki abimin evinde de durum böyle) girişin oraya yemek masasını koyarım, küçük alana kanepe ile tv yi koyarım. tv'yi tabi duvara sabitlerim.

Muharrem Karagülle yazdı:

Kapıdan girişte tam karşıya yemek masası,kapıdan girişte şağ tarafdaki 580 olan duvara televizyon kapının solunda da 3789 ve 3800 olan duvarlara da  istediğiniz oturma grubu  olur gibi geldi.

nLgzh5.jpg

Bu şekilde de salonun girişinde büyük bir boş alan kalıyor. Şeytan diyor, yık binayı baştan yap :)

Fatih Evcin yazdı:

L yada U koltuk almak şart mı

Değil, şu an 3+2+1+1 koltuk takımı var. Salon şekilsiz olduğu için çok dağınık duruyorlar. L veya U daha düzgün durur diye düşünüyoruz.

Farklı bir öneriniz varsa bakalım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erhan Doruk yazdı:

nLgzh5.jpg

Dolabi kırmızı koltuğun soluna alırsanız, masa biraz daha sol duvara yanaşacağı için oturanlar daha genis bir alanda oturur, hem de girişteki boşluk azalır.

Ayrıca girişteki duvarın oraya da saksı koyabilirsiniz. Çiçekler güzelleştirir, uğraş da olur evde :)

Erhan Doruk yazdı:

L veya U daha düzgün durur diye düşünüyoruz

U da bayağı alan daralıyor. L bence daha güzel durur salonda.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Dolabi kırmızı koltuğun soluna alırsanız, masa biraz daha sol duvara yanaşacağı için oturanlar daha genis bir alanda oturur, hem de girişteki boşluk azalır.

Ayrıca girişteki duvarın oraya da saksı koyabilirsiniz. Çiçekler güzelleştirir, uğraş da olur evde :)

U da bayağı alan daralıyor. L bence daha güzel durur salonda.

9NH83b.jpg

Sanırım en ferah şekil böyle oluyor. Şimdi içişleri bakanıyla karar vermek kaldı. L koltukla başka alternatif sanırım yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yardımcı olabildiysem ne ala :)
Ic mimar olacak adammisim [emoji14]

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Erhan Doruk yazdı:

9NH83b.jpg

Sanırım en ferah şekil böyle oluyor. Şimdi içişleri bakanıyla karar vermek kaldı. L koltukla başka alternatif sanırım yok.

bu şekil güzel gibi görünüyor ancak kapı girişinde ferahlık kayıp olmuş .

koltuklar bu şekilde kalıp masa ve bir önceki şekle çevrilirse daha ferah bir ortama giriş yapılmış olur. boş alan dediğiniz bölge merak etmeyin tablo veya küçük biblolar ile bir şekilde iç işleri bakanı tarafından doldurulur. genelde yemek masası yan duvarı ayna kullanılarak daha geniş alan hissi katılabilir. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Erhan Doruk yazdı:

9NH83b.jpg

Ben yeni koltuk takımı aldım, L koltukta fazla misafir gelince insanlar yanyana oturmak zorunda kaldığı için iki 3lü 1 tekli aldık.

Kırmızı koltuğunn oraya bir 3lü ve biraz boşluk gri koltuğun olduğu yere bir 3lü daha  ve sandalyelerin sırt kısmına da bir tekli (berjer) kullanım açısından daha iyi olabilir.

televizyon ortada iki 3lü koltuk sağda ve solda da olabilir, masada oturan da tv izleyebilir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Yıllardır bu tür konularla iç içeyim. çok kullanılan bölüm girişte az kullanılan bölüm girişe uzak noktaya yerleştirilmelidir. Bu bütün mekanlar için geçerlidir. bu nedenle girişin sağındaki duvarda tv ünitesi ve rahat izleyecek şekilde koltuk gurubunu yerleştirmenizi öneririm. L kısmındaki pencere karşısındaki duvara konsol, pencere önüne de uzunlamasına yemek masasını  yerleştirirseniz rahat, huzurlu ve mutlu olursunuz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Metin Uzunoğlu yazdı:

Yıllardır bu tür konularla iç içeyim. çok kullanılan bölüm girişte az kullanılan bölüm girişe uzak noktaya yerleştirilmelidir. Bu bütün mekanlar için geçerlidir. bu nedenle girişin sağındaki duvarda tv ünitesi ve rahat izleyecek şekilde koltuk gurubunu yerleştirmenizi öneririm. L kısmındaki pencere karşısındaki duvara konsol, pencere önüne de uzunlamasına yemek masasını  yerleştirirseniz rahat, huzurlu ve mutlu olursunuz. 

Bu tasarım hakkında fikrinizi alabilir miyim?

rF5pwo.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Erhan Doruk yazdı:

9NH83b.jpg

Benim bir önceki evde aynı bu şekildeydi. Ben de aynen böyle yerleştirmiştim. En makntıklısı bence de bu. Televizyonu duvara asarsanız daha fazla yer kazanmış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

televizyonun pencere karşısında kalması gündüz saatlerinde seyretmeyi zorlaştıracaktır...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben bir öneri yapayım TV koymayın salona.

Ayrıca mutfakla transfer işi olduğundan masa kapıya yakın olmalı.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

@Erhan Doruk Eşyalarınızın ölçülerini öğrenebilirmiyim? Örneğin kullanacağınız Tvnin inç boyutu, almayı düşündüğünüz koltukların boyutları vs. 3d Çizimler her zaman yanıltır, eşya ölçülerine göre en kullanıbilir seviyede dizayn yapabilirim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...