İçeriğe Yönlendir

Egzoz Ölçümü ve Muayene Arasındaki İlişkiler

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Selam arkadaşlar,

Aracımda çift çıkış egzoz var. Normalde geçen sefer muayeneye girerken sorun etmediler. Ancak o zaman aktif değildi sadece görüntü amaçlıydı.

Muayeneden çıkar çıkmaz soluğu egzozcuda alıp aktif ettirdim.

Gelelim soruma;

1. Aktif çift çıkış egzoz muayeneden geçer mi? Bağlantı yeri son susturucudan daha geride, haliyle biraz da ses çıkıyor arabadan.

2.Geçerli bir egzoz ölçümüm varsa, normal muayenede tekrar egzoza bakarlar mı?

İkinci sorumun detayı şöyle. Benim egzoz muayenem 29.09.2020 de bitiyor. Aracın muayenesi  ise 11.10.2020 de bitiyor. Ben egzoz muayenesine hiç girmesem ve atıyorum 20.09.2020 de direkt muayeneye gitsem, senin egzoz ölçümün bitmek üzere git önce egzozu yaptır derler mi? Yani nasıl olsa geçerli bir ölçümüm var gideyim muayenemi olayım diye düşündüm. Sonra da gidip egzozcuda ölçüm yaptıracaktım. Böylece egzozu söktürmeme gerek kalmayacaktı. Memleketin tek akıllısı benim :D 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Harun Kocaçalışkan yazdı:

İkinci sorumun detayı şöyle. Benim egzoz muayenem 29.09.2020 de bitiyor. Aracın muayenesi  ise 11.10.2020 de bitiyor. Ben egzoz muayenesine hiç girmesem ve atıyorum 20.09.2020 de direkt muayeneye gitsem, senin egzoz ölçümün bitmek üzere git önce egzozu yaptır derler mi? Yani nasıl olsa geçerli bir ölçümüm var gideyim muayenemi olayım diye düşündüm. Sonra da gidip egzozcuda ölçüm yaptıracaktım. Böylece egzozu söktürmeme gerek kalmayacaktı. Memleketin tek akıllısı benim :D 

Egzoz muayenesinin günü dolmadan istediğin gibi normal muayeneye girebilirsin abi. 28inde gitsen de bir şey diyemezler.

Ama diğer sorularına bir cevabım yok.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

Selam arkadaşlar,

Aracımda çift çıkış egzoz var. Normalde geçen sefer muayeneye girerken sorun etmediler. Ancak o zaman aktif değildi sadece görüntü amaçlıydı.

Muayeneden çıkar çıkmaz soluğu egzozcuda alıp aktif ettirdim.

Gelelim soruma;

1. Aktif çift çıkış egzoz muayeneden geçer mi? Bağlantı yeri son susturucudan daha geride, haliyle biraz da ses çıkıyor arabadan.

2.Geçerli bir egzoz ölçümüm varsa, normal muayenede tekrar egzoza bakarlar mı?

normal muayenede egzoz ölçümüne artık bakmıyorlar diye biliyorum. hafif kusur olarak geçiriyorlar ama egzoz muayenesi yinede yaptırılacak. yakalananın cezası var . 18/09/2020 gidin muayeneye ozaman. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Oğuzkan Erışık yazdı:

Egzoz muayenesinin günü dolmadan istediğin gibi normal muayeneye girebilirsin abi. 28inde gitsen de bir şey diyemezler.

Ama diğer sorularına bir cevabım yok.

Diğer sorularıma az çok cevap buldum. Çift egzozla gidersem canı isterse pat diye bırakabilir. Riske girmeye gerek yok. Belki pandemi nedeniyle yoğunluk varsa geç git de diyebilirler bilemedim.

Bunlar ağır kusurmuş;

Egzoz sistemi: Hasarlar/Bağlantılar

Egzoz: gürültülü çalışıyor

Egzoz: ilgili yönetmeliğe uygun değil

Egzoz: çıkış boru(ları)nın yönü uygun değil

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

şansınızı deneyin derim.  çünkü yönetmelikte olan şeylere geçenleri çok görüyorum. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Diğer sorularıma az çok cevap buldum. Çift egzozla gidersem canı isterse pat diye bırakabilir. Riske girmeye gerek yok. Belki pandemi nedeniyle yoğunluk varsa geç git de diyebilirler bilemedim.

Bunlar ağır kusurmuş;

Egzoz sistemi: Hasarlar/Bağlantılar

Egzoz: gürültülü çalışıyor

Egzoz: ilgili yönetmeliğe uygun değil

Egzoz: çıkış boru(ları)nın yönü uygun değil

Bir cumartesi sabah 8 buçuğa randevu alıp uyku sersemliklerinden faydalanıp 5 dakikada muayeneden geçebilirsin belki 🧐

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Aynı soruyu ben sormuştum. Sanırım polis kontrolünde yakalanırsanız ceza oluyor. Başka cezası yok. Polisin de ayrıca egzoz muayene kontrolü yapacağını sanmıyorum. Bunu periyot olarak araç muayenesinden bir gün önce dışarıda egzoz muayenesi şeklinde yapmak mantıklı olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Küçük bir yerde olsan gir bi dene derdim ama büyük şehirde tekrar tekrar muayeneye girmek zor olur herhalde.

Benim egzoz muayenesi ile araç muayenesi aynı gün bitiyordu. Önce egzoza girdim kaldım. Araç muayenesinden de egzoz yüzünden kaldım.

Eğer egzozu yaptırmasam geçecekmişim. Yani egzozun bitiş tarihi 23:59 'a kadar geçerliymiş. Bu bahsettiğim geçtiğimiz Aralık ayındaydı bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Recep Selim Kaya yazdı:

Küçük bir yerde olsan gir bi dene derdim ama büyük şehirde tekrar tekrar muayeneye girmek zor olur herhalde.

Benim egzoz muayenesi ile araç muayenesi aynı gün bitiyordu. Önce egzoza girdim kaldım. Araç muayenesinden de egzoz yüzünden kaldım.

Eğer egzozu yaptırmasam geçecekmişim. Yani egzozun bitiş tarihi 23:59 'a kadar geçerliymiş. Bu bahsettiğim geçtiğimiz Aralık ayındaydı bu arada.

İşte şimdi pandemi falan da var belki uğraştırmazlar salarlar beni diye düşünüyorum :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bir cumartesi sabah 8 buçuğa randevu alıp uyku sersemliklerinden faydalanıp 5 dakikada muayeneden geçebilirsin belki 🧐

Eksoz muaynesi gelmedi ise sorun yok ama orada yaptırma. Muayne konusunda bu gidişte yaptığım gibi yapabilirsin; Noksanlarla hiç uğraşmadım direk soktum. Aracı bıraktıkları noktaları düzelttim. Zaten muayne tekrarında sadece ağır kusur dedikleri yerlere bakıyorlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

tamirciye sor, egzoz muayenesini dışarıda yaptıracak bir yer mutlaka biliyordur:fiuw:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Oğuzkan Erışık yazdı:

Aksine akşam saatinde bıkmış oluyorlar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

İşte şimdi pandemi falan da var belki uğraştırmazlar salarlar beni diye düşünüyorum :D 

Pek zannetmiyorum 😃 İki hafta önce araç muayenesine gittim (sabah 09:00) İstasyon çok yoğun değildi ve rutin kontrolleri yapıyorlardı.  

Ama karar sizin şansımı deneyeyim diyorsanız değişiklik yapmadan gidin. En fazla muayene tekrarına kalırsınız.  

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Ben şirket arabalarını da kendi arabamı da en erken saatte götürdüm hep. 5 dakikada tünelin diğer tarafından çıkardılar çok incelemeden. İstasyondan istasyona değişiyordur belki de. 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Eksoz muaynesi gelmedi ise sorun yok ama orada yaptırma. Muayne konusunda bu gidişte yaptığım gibi yapabilirsin; Noksanlarla hiç uğraşmadım direk soktum. Aracı bıraktıkları noktaları düzelttim. Zaten muayne tekrarında sadece ağır kusur dedikleri yerlere bakıyorlar

Ağır kusur haricinde hafif kusurlara da bakıyorlar. Bende iki hafta önce muayeneye gittim ve sol arka teker bilya boşluğu yüzünden muayeneden kaldım. Bu hafta tekrar gittim ve tüm kontrolleri tekrar yaptı. İki hafta önce hafif kusur olarak uzun ve kısa farların yönü hatalı yazıyordu. Bu hafta ise sadece uzun far yönü yazıyordu. (Far ile ilgili herhangi işlem yaptırmadım.)

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

6 yıl önce aynı aracımla araç muayenesinde gittim ve aracın egzoz emisyonunun dışarıda yaptırmıştım. Araçta egzoz ile ilgili herhangi bir sorun yoktu. (ses vb.) Araç muayeneden kaldı. Muayene istasyonunda kontrol yapan teknisyen artık ne ile kontrol ettiyse (çekiç vb.) ☹️ Arabanın motor çıkışındaki ilk susturucuyu (ön ufak susturucu) delmiş ve ağır kusur olarak yazmış.

Yani araç muayene istasyonunda muayene işlemi sırasında aracın egzoz sistemine de bakıyorlar.    

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Ağır kusur haricinde hafif kusurlara da bakıyorlar. Bende iki hafta önce muayeneye gittim ve sol arka teker bilya boşluğu yüzünden muayeneden kaldım. Bu hafta tekrar gittim ve tüm kontrolleri tekrar yaptı. İki hafta önce hafif kusur olarak uzun ve kısa farların yönü hatalı yazıyordu. Bu hafta ise sadece uzun far yönü yazıyordu. (Far ile ilgili herhangi işlem yaptırmadım.)

Şanssızlık olmuş sizinki. Özellikle sormuştum ben elemana. Bıraktığınız yerlerden mi bakıyorsunuz yoksa komple tekrar mı bakılıyor diye? İlk muaynede yazan yerlere bakıyoruz sadece demişti.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Şanssızlık olmuş sizinki. Özellikle sormuştum ben elemana. Bıraktığınız yerlerden mi bakıyorsunuz yoksa komple tekrar mı bakılıyor diye? İlk muaynede yazan yerlere bakıyoruz sadece demişti.

İstasyona göre yada görevliye göre değişiyor da olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Egzozu bilmem de benzinde çalışmayan aracımın geçmişliği var muayeneden 😂😂  

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

kinci sorumun detayı şöyle. Benim egzoz muayenem 29.09.2020 de bitiyor. Aracın muayenesi  ise 11.10.2020 de bitiyor. Ben egzoz muayenesine hiç girmesem ve atıyorum 20.09.2020 de direkt muayeneye gitsem, senin egzoz ölçümün bitmek üzere git önce egzozu yaptır derler mi? Yani nasıl olsa geçerli bir ölçümüm var gideyim muayenemi olayım diye düşündüm. Sonra da gidip egzozcuda ölçüm yaptıracaktım. Böylece egzozu söktürmeme gerek kalmayacaktı.

Muayeneden geçtiniz diyelim, 10 gün sonra egzozdan geçemezseniz yine çıkacak o egzoz :) 

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

1 hafta önce iş arkadaşım egzoz nedeniyle çok uğraştı. 

Muayenesinin tarihini geçirmiş ve muayene yaptırmaya gitmişti. Egzoz ölçümü olmadığı için muayenesini o gün yapmadılar, ölçüm yaptır gel dediler. Egzoz ölçümünde araçta sıkıntı çıktı, değerler (karbon ve ses) aralık dışındaydı, masraf çıkarttılar. Gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra egzoz muayenesine girdi, sonra da normal muayeneye soktu aracını. 

Egzoz muayenesi yaptırmazsanız ne olur?

Polise yakalanırsanız güzel bir ceza alırsınız, hiç affetmiyorlar. Ankara'da yakalanan arkadaşım cezayı öder ödemez beni aradı mutlaka ihmal etme diye. 

Zaten aracınız kusurlu olarak yüksek ses çıkartıyor. Yani polislerin dikkatini illaki çekeceksiniz. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ben şirket arabalarını da kendi arabamı da en erken saatte götürdüm hep. 5 dakikada tünelin diğer tarafından çıkardılar çok incelemeden. İstasyondan istasyona değişiyordur belki de. 

Bence araçtan araca çok değişiyor, kuş serisini çok incelerken stok, işlem görmemiş gibi  şirket araçlarını hızlıca geçiriyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Benim de gözlemlediğim husus akşam saatlerinde daha üstünkörü bakıldığı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence muayeneden kalırsın.. 

Vaktin varsa, önce kal sonra egzozu iptal ettir. 

Ben şansımı denerdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Ben en son katalizör iptalli spor manifold ve orta susturucu iptali ile gittim.

İki taraftan da rahatça geçti. Kalmayı göze alarak gitmiştim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...