İçeriğe Yönlendir

Peugeot 308 Jant Hakkında

Tolga özbulut

Recommended Posts

Tolga özbulut

OWBGZm.jpg2013 Peugeot 308 access 1.6 HDI 92hp aracıma çelik jant almak istiyorum 

Aracımdaki jantlar 15 inc 195/65/R15 , 4 bijon (4x108) 

Alacağım 17 ET40(ofset40) satıcı uymaz diyor. Takacağım lastik 205/50/R17

Tam özellik şu şekilde

17 inç ET40 Genişlik 7 

Google'da bulduğum kadarı ile Peugeot 308 jant ET değeri için 27-34 arası yazıyor 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

et değeri ne kadar büyük olursa,  lastiğin merkez çizgisi o kadar içeride durur. yani dışarı alacaksanız aynı genişlikteki janta oranla daha az ET li bir jant takımı gerekir vs.

örnek, +35 et li bir jantım var 7 inç genişlikte. üzeirndeki lasitği boşverin hepsi aynı lastik olsun.

bunu yerine +50 bir jant alırsam ve 7 inç genişlikte olursa lastiklerin dış kenarı arabanın içine doğru 15 mm girer.

0 et jant alırsam ve yine 7 inç ise, tam 35 mm dışarı çıkar taksici işi.

farklı bir yaklaşımla mesela 0 ET bir jantım var buna +30 jant aldım ama lastiği genişlettim, diyelimki 205 den 265 e çıkarttım lastiğin dış kenarı arabanın orijinal hali ile tamamen aynı yerde durur. ( ama içten sürtermi o ayrı bir soru)

lastiğin çapı ise ayrı bir hesap konusu. o aracın çamurluk yuvaları kaliperi fren tertibatı vs ile ilgili bir şey.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tolga özbulut
Dogan Arsiray yazdı:

et değeri ne kadar büyük olursa,  lastiğin merkez çizgisi o kadar içeride durur. yani dışarı alacaksanız aynı genişlikteki janta oranla daha az ET li bir jant takımı gerekir vs.

örnek, +35 et li bir jantım var 7 inç genişlikte. üzeirndeki lasitği boşverin hepsi aynı lastik olsun.

bunu yerine +50 bir jant alırsam ve 7 inç genişlikte olursa lastiklerin dış kenarı arabanın içine doğru 15 mm girer.

0 et jant alırsam ve yine 7 inç ise, tam 35 mm dışarı çıkar taksici işi.

farklı bir yaklaşımla mesela 0 ET bir jantım var buna +30 jant aldım ama lastiği genişlettim, diyelimki 205 den 265 e çıkarttım lastiğin dış kenarı arabanın orijinal hali ile tamamen aynı yerde durur. ( ama içten sürtermi o ayrı bir soru)

lastiğin çapı ise ayrı bir hesap konusu. o aracın çamurluk yuvaları kaliperi fren tertibatı vs ile ilgili bir şey.

Yani sizce olur mu? 😁 

Googleden bulduğum kadar ile 27-34 arası diyor ama en iyisi ET30 sanırım , benim alacağım jant ET40 yani bana göre 5-10mm pek bir önemi yok ama öylede olmaya bilir tabi sormak lazım 

Ve googlede 17 jant için 7.5 genişlik yazıyor benim alacağım 7 genişliğinde oradanda kurtarmaz mı acaba

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

psa da ET 40 jant içerde kalır, 205/50/17 lastik ile amortisöre sürtebilir. sürtmese de güzel durmaz zaten. psa da ET25 jant çok güzel oluyor. seçtiğiniz jant ford da güzel durur mesela hafif dışa çıkık kalır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

o 5-10 mm çok çok önemli olabiliyor, bakın örneğine ET 36 yerine ET42 taktığım ön jant sadece 2 mm ile amörtisöre sürtmedi.

Bence ET değerini referans aralıkta olmasına dikkat edin.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/272045-mercedes-w203-c320-yaptıklarım-bakımonarımmodifiye/?do=findComment&comment=2071958 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tolga özbulut
Çağlar Bayur yazdı:

psa da ET 40 jant içerde kalır, 205/50/17 lastik ile amortisöre sürtebilir. sürtmese de güzel durmaz zaten. psa da ET25 jant çok güzel oluyor. seçtiğiniz jant ford da güzel durur mesela hafif dışa çıkık kalır.

Abi flanş kullansak ne dersin? Zararlı mı zararsız mı bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tolga özbulut yazdı:

sık yapılan hatadır: yanlışı yanlışla düzeltmeye çalışmak. yürüyen aksama tasarım dışı garip yükler biner, jantın ağırlık merkezi garip yerlere kayar falan. takmayın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
Flanş kullanırsa iz bu sefer çamurlugu surter
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...