İçeriğe Yönlendir

Astronomi Gözlemleri için Dürbün/Teleskop Seçimi

Furkan Avcı

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Murat Sürücü yazdı:

El becerisi ve sabrı çok olanlar kendi teleskobunu da yapabilirler :)

ayna ve merceği yurt dışından almak mantıklı olur, çok hassas cam işçliği ister. doğru mesafede montaj ile çok güçlü bir teleskop yapılabilir. kundak da ağır ve sapsabit olmalı yoksa yada deprem oluyor sanırsınız çok titrer :)

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Furkan Avcı yazdı:

İçimizde illaki benim gibi uzay/astronomi merakı olan birileri vardır diyerekten bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum.

Çocukluğumdan beri merak ettiğim ama bir türlü fırsat/imkan/zaman/maddiyat (her ne dersek :) ) bulamadığım için bir türlü başlayamadığım bu konuda artık bir adım atacağım.

Okuduğum kaynaklarda hep aman hemen gidip bir teleskop almayın, öyle renkli cıvıl cıvıl görüntüleri ile karşılaşmayacaksınız kısmını biliyorum.

Bende bu işe bir dürbün ile başlamak istiyorum.

Çok uygun fiyata Barska 20x80 WP Cosmos Binocular ikinci el bir dürbün buldum, uygun fiyatlı ve tripodu ile birlikte olması sebebiyle alayım diyorum ama, Var mıdır ilk başlangıç olarak önerebileceğiniz bir şey?

Ayrıca genel olarak tavsiye ve yorumlarınıza da açığım, Çok meraklı ve açım bu konuda, her bilgiyi sömürebilirim :D 

Furkan kardeşim konuyu görünce heyecan bastı birden, aylardır bende de mevcut olan bir merak ve giderek tutku olmaya başlayacak gibi. Merakım bir youtube kanalında pro makineyle jüpiter, satürn ve ay gözlemi yapılan bir video izlememle depreşti. Skymap diye bir program indirdim ve başladım geceleri gökyüzünü izlemeye. Önce parlak ve ilgi çekici bir yıldız buluyorum sonra başlıyorum o yıldızı araştırmaya. Gezegenleri falan yedim bitirdim amatör olarak. Uzatmayayım konuya gelirsek genelde dürbünle başlayın diyorlar ben de hanımın köyde kayın pederin ucuz ama oyuncak sayılmayacak bir dürbünüyle  gözlem yaptım. Ayın görüntüsü ve detayları beni büyüledi. Jüpiter ve satürn dürbünle sadece ışık olarak gözüküyor doğal olarak ama skymap programında gözükmesine rağmen çıplak gözle göremediğim uranüs gezegenini de dürbünle görünce ben de dürbünleri biraz araştırdım. 1 saatlik bir araştırmayla yanılmıyorsam 10x50 dürbünle gözlem yapmayı tavsiye ediyorlardı. 10 dan daha geniş olunca titreşimin arttığını söylemişlerdi. yanlış hatırlamıyorsam.400 tl civarına güzel dürbünler var. Teleskop için de aynalı olanları tavsiye ediyorlar. Tripod şart, dürbünü de bir yere yaslamadan kullanınca pek keyif vermiyor. Şehirde ışıklar nedeniyle gözlem pek tat vermese de kırşehirdeki köyümüzde ay da ortada yoksa galaksimizin görünen kısmını çıplak gözle izlemek bile çok keyifli. Teleskop alsam muhtemelen sadece köyde veya şehir dışı yerlerde kullanırdım. Dürbünle ilgili araştırırken bir modele karar vermiştim aslında, celestron 10x50 upclose modeli 400 lira civarlarında. Şimdilik bir iki aylığına erteledim ama ilk fırsatta muhakkak alırım. Senin de tecrübelerini merakla bekliyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Eskiden beridir Konus dürbün almayı istemiştim. Tabi hobi işleri bazen gelip geçiyor öyle. Şimdi biraz daha araştırınca, cüssesine göre makul sayılabilecek 3 model arasında kaldım.

Konus Giant 2110 20x80, Bresser Astro 20x80 ve Bushman Hunter 50x100

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yuvarlakmış. Dürbün iptal. emoji85.png

Yuvarlak ya da düz olduğuna dürbünle nasıl ikna olacaktın emmi? :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yurdaer Elay yazdı:

Yuvarlak ya da düz olduğuna dürbünle nasıl ikna olacaktın emmi? :) 

Vay bahane işte.. Dürbün almak istiyorum ben.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

ayna ve merceği yurt dışından almak mantıklı olur, çok hassas cam işçliği ister. doğru mesafede montaj ile çok güçlü bir teleskop yapılabilir. kundak da ağır ve sapsabit olmalı yoksa yada deprem oluyor sanırsınız çok titrer :)

Atila Tınkılıç'ın ayna yapımı videosunu izledin mi abi? El emeği ile daha hassas nasıl çalışılır bilmiyorum.

Yaptığı teleskopla ay inceleme videosu :)

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Bir astronomi meraklısı olarak elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

ilk olarak yeni başlayanlar için en doğrusu dürbündür.

Teleskop biraz meşekkatli,  kurulumu ve ayarlaması yeni başlayanlar için zor.

En azından kutup ayarını yapmak sizi zorlayacaktır.

Bu ayarı yapmadan gözlem yapılır mı? Tabii ki evet. Ancak gördüğünüz nesneyi elle sürekli takip etmeniz gerek.

Eğer teleskopta karar kıldıysanız öncelikle ister aynalı ister mercekli olsun birinci kural "büyüklük" tür.

Yani ayna / mercek çapı ne kadar büyükse o kadar iyidir.

Giriş seviyesi bir teleskop alacak olsanız da üst seviye alacak olsanız da kundak önemlidir. Titreşim olması görüşünüzü ciddi şekilde etkileyecektir.

Çünkü 1.5 milyon km uzaktaki Saturn'e bakarken oluşacak 2mm lik titreşim objenin mercekten çıkmasına sebep olur.

Bende 200 mm lik bir teleskop vardı. Kurulumu yaparken kutup ayarını bir türlü istediğim gibi yapamadığım için ayarsız şekilde sadece gözlem için kullandım.

Oldukça büyük ve ağır olduğu için de istediğim her yere götürüp istediğim zaman kuramadım.

IMG_3433_zpsdnvdlgcy.jpg

20140523_190302_zps29db4a35.jpg

20141128_195616_zps66er2ivp.jpg

20140620_044019_zps070cabf3.jpg

Bu sebeple yeni başlayanlara dürbün tavsiye ediyoruz.

Çünkü her gittikleri yere götürebiliyorlar, istedikleri an kafalarını yukarı kaldırıp gözlem yapabiliyorlar.

Kurulum derdi yok, ayar derdi yok.

Bir zamanlar Konus 20x80 dürbün çok meşhurdu ancak çok büyük ve ağır olduğu için uzun süre gözlem yapmak eziyet veriyordu.

Bu nedenle ideal ölçü olan 10x50 veya 12x50 dürbünleri tavsiye edebilirim.

Yukarıda gördüğünüz fotoları bakış yaptığım göz merceğine telefonu dayayarak çektim.

En kolay ama en kötü görünen yöntem budur. Afokal çekim denir.

Eğer internette gördüğünüz resimleri çekmek istiyorsanız standart donanımlarla bu mümkün değil, güzel bir CCD kamera, takip motorlu ve GPS li kundak olacak.

Astro fotoğrafçılığı bambaşka bir olay.

Ya da bunların hepsini bir tarafa bırakıp "kendi teleskobumu kendim yapayım" derseniz işte en güzeli o olur.

Kendi yapacağınız aynalı teleskop, hazır alacağınız aynalı teleskoplardan daha iyi olur çünkü aynasını özenerek yaparsınız

Kolimasyon ayarı kusursuz olana kadar uğraşırsınız. Hazır olanlarda bu kadar keskinlik ve netlik olmaz.

Yukarıda mesajda paylaşılan videoda Atilla Tınkılıç hocayi izleyebilir, gerekirse ondan ekipman ve yardım da alabilirsiniz.

Bu konuda destek veriyor.

Aşağıda Atilla hocanın Fırat Plastik ile yaptığı 200 mm lik teleskop var.

20140419_192651.jpg

20140419_192713.jpg

Kafanıza takılan birşey olursa sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

• Beğen 7
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

Atila Tınkılıç'ın ayna yapımı videosunu izledin mi abi? El emeği ile daha hassas nasıl çalışılır bilmiyorum.

Yaptığı teleskopla ay inceleme videosu :)

Bu videoda teleskop aslında 83 kat büyütme yapıyor.

Odak uzaklığı 1250 mm. Bakış merceğinin odak uzaklığı ise 15 mm

1250 / 15 = 83.3 olur. Yani 83 kat büyütme.

Muhtemelen 4x katlayıcı kullanmıştır.  Bu da 83 ü 4 e katlamak anlamına geliyor.

Atilla hocanın 500 mm lik kendi yaptığı teleskobu vardı, gözlem etkinliğinde onu da getirmişti. Devasa birşey :)

Bu konuda Atilla hocanın eline su dökemez kimse.

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

Yaptığı teleskopla ay inceleme videosu

izlemedim de çok gözlem yaptım aya. izleyeyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bizim karşıya havuzlu site yapıyorlar benim de iyi bir dürbün almam lazım artık 😁

malesef bizim ilçede havalimanındaki ışıklardan dolayı ışık kirliliği var. Çok istesem de ben iyi gözlem yapamam:(

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

Bizim karşıya havuzlu site yapıyorlar benim de iyi bir dürbün almam lazım artık 😁

malesef bizim ilçede havalimanındaki ışıklardan dolayı ışık kirliliği var. Çok istesem de ben iyi gözlem yapamam:(

vesile ile teleskoplar ters gösterir, dürbünün avantajı burada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Emre Şimşek yazdı:

Tabi yaa,  gözlem gözlemdir.... 

Sonuçta o da gozlenebilen bi nesne....  

😅😅😅

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bu arada konu hakkında araştırmalar ile çeşitli bilgilere ulaşsam da, her yeni bilgi fikrimi değiştirmeme neden oluyor.

Zayıf ışığı daha iyi görebilmek için, mercek çapı/büyütme formülü varmış.

Yani 50x100 ile görebileceklerim, 15x70 ile görebileceklerimden daha az gibi görünüyor.

Sanırım 20x80 'den de vazgeçip 15x70 'e yöneleceğim.

Aramızda bu örneklerin her birini kullanan olsa da kıyaslama açısından fikir verse keşke.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Recep Selim Kaya yazdı:

Ben de epeydir ilgiliyim bu konuya.

Konus 20x80 ve bir tripod ile merhaba demeyi düşünüyorum.

Recep Selim Kaya yazdı:

Eskiden beridir Konus dürbün almayı istemiştim. Tabi hobi işleri bazen gelip geçiyor öyle. Şimdi biraz daha araştırınca, cüssesine göre makul sayılabilecek 3 model arasında kaldım.

Konus Giant 2110 20x80, Bresser Astro 20x80 ve Bushman Hunter 50x100

Öner Kurukuz yazdı:

Detaylı ilgi için çok teşekkürler.

Recep Selim Kaya yazdı:

Bu arada konu hakkında araştırmalar ile çeşitli bilgilere ulaşsam da, her yeni bilgi fikrimi değiştirmeme neden oluyor.

Zayıf ışığı daha iyi görebilmek için, mercek çapı/büyütme formülü varmış.

Yani 50x100 ile görebileceklerim, 15x70 ile görebileceklerimden daha az gibi görünüyor.

Sanırım 20x80 'den de vazgeçip 15x70 'e yöneleceğim.

Aramızda bu örneklerin her birini kullanan olsa da kıyaslama açısından fikir verse keşke.

Yaklaşık .1000 TL ye Barska 20x80 Waterproof Cosmos aldım (tripod ile birlikte) Aldığım kişide bir tanede bunshell 12x50 vardı küçük ama aklım kalmadı desem yalan olur.

Ürünün fotoğrafları paylaşırım daha gözlem yapmadım ama bakalım ya Allah dedim ilk adımı attım bakalım.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Benim önceki oturduğum sitenin bloğun birinin çatı katında ( 33. Kat sanırım ) gözlem evi var. Gözlem evindeki techizat çok pahalı ve iyi olduğunu biliyorum hatta bazı üniversitelerden hocalar ara ara gelir gider. 

Buranın sorumlusu olan siteden bir oturan arkadaş, tabi konuya çok da hakim. Instagram hesabından gözlem günlerini duyuruyor. Regnumgozlemevi diye kullanıcı adı. 

6 yıldır evin sahibiyim, bir kere çıkıp bakmamış olmam da benim ayıbım. ( Gerçi ben orada otururken aletleri çalıştıracak kişi yok diye kapalıydı. )

http://astrumtowers.net/gozlemevi.asp

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Servet Aydın yazdı:

Şimdi o değilde dünya düzmü yuvarlak mı?

Belki de daha yuvarlaktır.

Güney kutbu belki kürenin orta noktasındadır.

Dünyanın ekinoks hareketinin frekansı daha sıktır.

Bunlar hep belkiler tabi. İnsanoğlunun yazdığı kitaplarda neyse odur. Yoksa adamı deli zannederler. :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Konyada şu anda oturduğum ev güneydoğu ve kuzeybatı olmak üzere iki cepheli, kuzey tarafta binanın önü açık ama arka taraf bina dolu, ayrıca ben 1.katta oturuyorum karşıda 8 katlı evler var. Kuzey tarafta izlemeye değer pek bi gezegen olmuyor, jüpiter, satürn mars falan hep güneyde. Elime dürbünü alıp binaların üzerinden gökyüzünü izlesem karşı binadakiler bizi mi dikizliyon diye evi basarlar. Korkuyorum şu an napsam bilemedim 😀 kışın bu gezegenler kuzey tarafa geçerler mi acep🤔

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Konyada şu anda oturduğum ev güneydoğu ve kuzeybatı olmak üzere iki cepheli, kuzey tarafta binanın önü açık ama arka taraf bina dolu, ayrıca ben 1.katta oturuyorum karşıda 8 katlı evler var. Kuzey tarafta izlemeye değer pek bi gezegen olmuyor, jüpiter, satürn mars falan hep güneyde. Elime dürbünü alıp binaların üzerinden gökyüzünü izlesem karşı binadakiler bizi mi dikizliyon diye evi basarlar. Korkuyorum şu an napsam bilemedim 😀 kışın bu gezegenler kuzey tarafa geçerler mi acep🤔

Şehir ışıkları görüşü çok etkiliyor.. Termosa çayınızı koyup, şehrin dışında karanlık bir yerde mini kamp en güzeli :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

Şehir ışıkları görüşü çok etkiliyor.. Termosa çayınızı koyup, şehrin dışında karanlık bir yerde mini kamp en güzeli :) 

hatalı dış aydınlatma konusunda makaleler vardı, hem de boşa elektrik tüketiliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...