İçeriğe Yönlendir

Fren Yapınca Aracım Optimus Prime’a Dönüşecek Sanki

Fatih Sabancı

Recommended Posts

Fatih Sabancı

Selamlar beyler,

Fiesta 2013 Titanium 1.5 diesel geçen hafta hayırlısıya satın aldım. Bazı sorularım olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kusurlar;

1- iç ambiyans aydınlatma (torpido üstündeki çıta) kırık, foto atabilirim. Çıkma mıkma hiçbir yerde bulamadım. Sonradan led takıp uyduruk bişey de yapmak istemiyorum, bu parçayı nereden bulabilirim (interneti talan ettim yok)

2- klima çalışıyor (ama sadece çalışıyor) ayaklar, üst, ön tuşlarına bastığımda beni kaileye almıyor hep önden üflüyor. Ayrıca sağ yolcu kısmında ızgaranın altındaki yuvarlak kolu kapattığımda da hava gelmeye devam ediyor. Bunu yapmak için komple ön takım mı değişecek?

3- Aracı Alır almaz triger’leri ve 4 lastiği değiştirdim, azcık bozuk yola girince ön takımdan takır tukur ses geliyor

4- Araç yeni kalkışta otomatik 4 kapı kilitlenmesini istiyorum. Bunu kimler yapabilir? Gizli özellik açma gibi opsiyonlar okudum ama kendim yapmaya cesaret edemedim

5- Kornaya bastığımda korna takılı kalıyor (ki bu önümde asabi birine denk gelip cinayet sebebim olabilir :) ) korna çalmak istediğimde direksiyonda sağ sol ve aşağı kısmı zaten çalışmıyor sadece üst tarafına bastığımda çalıyor ama takılı kalıyor.. sonra elimle geri çekiyorum susuyo. (Airbag gidik o yüzden kendimin sökebileceğim bi öneriniz var mı? Yada sanayi de kime gitmem lazım)

6- En önemlisi; 120’yle otobandan tali yola hafif yokuş aşağıya girdiğimde frene bastığımda bowowowowo diye ses geliyor. Sonra şehir içinde bile hafif tempoda giderken kırmızı ışığa yaklaştığımda ses gelmiyor ama araç sanki arkasını atıyor gibi hafif sarsılma oluyor. Bu neden olabilir?

Not: Ekspertiz’de motor performans 100% çıktı, kesinlikle araba 10 numara, mazotu kokluyor resmen. Sadece yukardaki problemler midemi bulandırıyor

Şimdiden teşekkürler 
Fatih Sabancı, izmir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Siz "Sabancının oğlumuyum ben" diyemezsiniz :)

Hanıma son günlerde en çok söylediğim sözdür. dikkatimi çekti adınız :) 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Fatih Sabancı yazdı:

Not: Ekspertiz’de motor performans 100% çıktı, kesinlikle araba 10 numara, mazotu kokluyor resmen. Sadece yukardaki problemler midemi bulandırıyor

Burası ironi mi ciddi mi? :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hava yönlendirme klape plstiği sıkça kırılıyor, değişemsi de basit ucuz bir plastik parça. frenler için ustanıza bir gösterin diski balatayı ön salıncağı kontrol etsin. iç ambiyans ledi biraz pahalıdır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Kapı kilitlenmesi basit bir yazılım. Ford için modifiye edilmiş obd kabloyla bağlanıp yapılabilir.

Korna için elektrikçiye gidin. Ama airbag sökmek kolaydır. 

Frenler için diskleri değiştirebilirler.

Ön takımdan mutlaka değişecek parçalar vardır.

Zevkli ama masraflı işler, kolay gelsin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Fatih Sabancı yazdı:

Sırf motora bakarak mı aldınız aracı? Acaip sorunluymuş ya :(

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Çağlar Bayur yazdı:

hava yönlendirme klape plstiği sıkça kırılıyor, değişemsi de basit ucuz bir plastik parça. frenler için ustanıza bir gösterin diski balatayı ön salıncağı kontrol etsin. iç ambiyans ledi biraz pahalıdır

Çağlar hocam benimde fiestada aynı sorun var. 2004 model 1.4i comfort. Ayağa ve öne üflüyor. Geri hiçbir yere üflemiyor. Burada sorun çözümü var ancak bunlar 2009 ve sonrası fiestalar için mi onu bilmiyorum. Benim araçta da bu sorun olabilir mi acaba.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Fatih Sabancı yazdı:

Selamlar beyler,

Fiesta 2013 Titanium 1.5 diesel geçen hafta hayırlısıya satın aldım. Bazı sorularım olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kusurlar;

1- iç ambiyans aydınlatma (torpido üstündeki çıta) kırık, foto atabilirim. Çıkma mıkma hiçbir yerde bulamadım. Sonradan led takıp uyduruk bişey de yapmak istemiyorum, bu parçayı nereden bulabilirim (interneti talan ettim yok)

2- klima çalışıyor (ama sadece çalışıyor) ayaklar, üst, ön tuşlarına bastığımda beni kaileye almıyor hep önden üflüyor. Ayrıca sağ yolcu kısmında ızgaranın altındaki yuvarlak kolu kapattığımda da hava gelmeye devam ediyor. Bunu yapmak için komple ön takım mı değişecek?

3- Aracı Alır almaz triger’leri ve 4 lastiği değiştirdim, azcık bozuk yola girince ön takımdan takır tukur ses geliyor

4- Araç yeni kalkışta otomatik 4 kapı kilitlenmesini istiyorum. Bunu kimler yapabilir? Gizli özellik açma gibi opsiyonlar okudum ama kendim yapmaya cesaret edemedim

5- Kornaya bastığımda korna takılı kalıyor (ki bu önümde asabi birine denk gelip cinayet sebebim olabilir :) ) korna çalmak istediğimde direksiyonda sağ sol ve aşağı kısmı zaten çalışmıyor sadece üst tarafına bastığımda çalıyor ama takılı kalıyor.. sonra elimle geri çekiyorum susuyo. (Airbag gidik o yüzden kendimin sökebileceğim bi öneriniz var mı? Yada sanayi de kime gitmem lazım)

6- En önemlisi; 120’yle otobandan tali yola hafif yokuş aşağıya girdiğimde frene bastığımda bowowowowo diye ses geliyor. Sonra şehir içinde bile hafif tempoda giderken kırmızı ışığa yaklaştığımda ses gelmiyor ama araç sanki arkasını atıyor gibi hafif sarsılma oluyor. Bu neden olabilir?

Şimdiden teşekkürler 
Fatih Sabancı, izmir

hayırlı olsun fiestanın kronik sorunlarına hoşgeldin ama çözülemeyecek sorunlar değildir. sıkma canını. 

izmir vent oto levent yılmaz ustaya bir uğrayın. dertlerinizi anlatın. yardımcı olacaktır. 

Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Çağlar hocam benimde fiestada aynı sorun var. 2004 model 1.4i comfort. Ayağa ve öne üflüyor. Geri hiçbir yere üflemiyor. Burada sorun çözümü var ancak bunlar 2009 ve sonrası fiestalar için mi onu bilmiyorum. Benim araçta da bu sorun olabilir mi acaba.

mert kardeş yönlendirme çalışmıyorsa muhtemelen ya çıkmıştır ya kırılmıştır.  ses sistemi falan taktırdınmı bazen takamıyorlar orayı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Sorunları aracı almadan önce fark ettiniz bilerek mi aldınız? Sonradan mı fark ettiniz.?

Yorum bağlantısı
Onur Kutluğ
(düzenlendi)

Motorun %100 çıkması anormal bir durum. 2013 model anlattıklarınıza göre ağır bir kaza geçirmiş olması lazım. Kapı kilitleme sorunuza ise onu yapabiliyorlar en kolayı o. diğer sorunlar için bilinen ford ustalarına göstermenizi tavsiye ederim. Arabanın titremesi disk frenleri bir gözden geçirin. Korna işi de olay onu da yaptırabilirsiniz.

tarihinde Onur Kutluğ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sabancı
Ali Darbaz yazdı:

Siz "Sabancının oğlumuyum ben" diyemezsiniz :)

Hanıma son günlerde en çok söylediğim sözdür. dikkatimi çekti adınız :) 

😁😁😁

fakir sabancı 😁

Selim Bilgin yazdı:

Frenle ilgili, lastik havalarınız doğru mu?

Valla alır almaz sıfır lastik taktırdım. Rot balansı da yapıldı.. 

Alpay Sumer yazdı:

hosgeldin👋

Teşekkürler hoş gördüm ☺️

Mehmet Cihat yazdı:

bu arabayı kim kullanmış daha önce gerçekten 😪

Valla galeriden aldım ama ondan önceki sahibi de bi kadınmış.. artık arabada ne olduysa tavanı bile tırnaklamış yada arabada kedi beslemiş :)

Selim Bilgin yazdı:

Burası ironi mi ciddi mi? :) 

Yo yo valla ciddi :) hatta foto atabilirim raporun

Tahir İlter yazdı:

Aracın kazası var mı? 

Sağ önden vurmuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sabancı
Çağlar Bayur yazdı:

Bu dediklerinizi tek tek yaptıracam çok teşekkür ederim ☺️ 

Emre Şimşek yazdı:

Kapı kilitlenmesi basit bir yazılım. Ford için modifiye edilmiş obd kabloyla bağlanıp yapılabilir.

Korna için elektrikçiye gidin. Ama airbag sökmek kolaydır. 

Frenler için diskleri değiştirebilirler.

Ön takımdan mutlaka değişecek parçalar vardır.

Zevkli ama masraflı işler, kolay gelsin 

Harikasın çok teşekkür ederim ☺️ 

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kaça aldınız acaba.

İlan fiyatı 88.500’dü.. kavga dövüş 85.500’e aldım.

km 102.000’de. Expertize götürdüm, motor performans 100%

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ekspertiz raporunu dikkate almayın derim. Bu kadar sorun varken motoru %100 diye size arabayı aldırmışlar.

Bu motor yüzdesi olayı teknik olarak büyük bir yalandan ibaret, galerici ağzıyla uydurulmuş bir kavram.

Aracınız kazadan sonra çok ucuz ve özensiz şekilde toplanmış anladığım kadarıyla. Bence iyi bir ustaya baştan sonra bi kontrol ettirip sonra tekrar düşünmekte fayda olabilir. Para harcamaya başlayıp harcadıkça sorunlar büyürse motivasyonunuz kalmaz bu işe.

Yorum bağlantısı
Fatih Sabancı
Fatih Evcin yazdı:

Sorunları aracı almadan önce fark ettiniz bilerek mi aldınız? Sonradan mı fark ettiniz.?

Bazılarını alöadan bazılarını da aldıktan sonra 😕

Yorum bağlantısı
Fatih Sabancı
Sani Gerşon yazdı:

Sırf motora bakarak mı aldınız aracı? Acaip sorunluymuş ya :(

Ya şefim, işin aslı şu; eşim öğretmen 16 yıl önce ehliyet almış ama daha sonra hiç araba kullanmamış. Bir an önce araba almamız lazımdı çünkü pandemiden dolayı havayolları açılacak gibi, ben şantiyecyim ve hep yurtdışında çalışıyorum. Ha bugün ha yarın beni çağıracaklar diye apar topar aldım ki ben gidene kadar hanıma kullanmayı öğreteyim dedim.

Selim Bilgin yazdı:

Ekspertiz raporunu dikkate almayın derim. Bu kadar sorun varken motoru %100 diye size arabayı aldırmışlar.

Bu motor yüzdesi olayı teknik olarak büyük bir yalandan ibaret, galerici ağzıyla uydurulmuş bir kavram.

Aracınız kazadan sonra çok ucuz ve özensiz şekilde toplanmış anladığım kadarıyla. Bence iyi bir ustaya baştan sonra bi kontrol ettirip sonra tekrar düşünmekte fayda olabilir. Para harcamaya başlayıp harcadıkça sorunlar büyürse motivasyonunuz kalmaz bu işe.

Şefim yorumun için teşekkür ederim.. galeriden aracı alıp benim tanığım bi expertize götürdüm (daha doğrusu bi arkadaşımın tanıdığı) sonra kişisel olarak sordum araba nasıl diye, piyasa fiyatı 115-130.000 arası 85 diyorsa kaçırma dedi. Diğer abidik gubidik sorunlar hallolur ama motor ve alt takım çok iyi dedi. Kolay kolay bizim alet 100% vermez raporlarda ama seninkinde verdi dedi. Expertiz galericinin tanıdığı değil yani

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Fatih Sabancı yazdı:

Airbag gidik

Fatih Sabancı yazdı:

eşim

Eşinizin bundan haberi var mı? ben olsam alınırım 😁 

Yorum bağlantısı
Fatih Sabancı
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Eşinizin bundan haberi var mı? ben olsam alınırım 😁 

Var var :)

airbag alacaz bugün yarın :)

Bahsettiğim kırık olan ambiyans iç aydılatma parçası

vxbxQC.jpg

https://hizliresim.com/vxbxQC

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Fatih Sabancı yazdı:

115-130.000 arası 85 diyorsa kaçırma dedi.

O zaman bilerek aldınız, sorun yok, geriye iyi bir usta bulup toplaması kalmış. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

sizin kasada ratlanan bir arıza değil bakmak lazım ona

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...