İçeriğe Yönlendir

Megane 3 DCI DPF Temizliği

Yücel Metin

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Ersen Tapan yazdı:

Manuel DPF temizliğinin bir sınırı varmı? 3 kere 5 kere gibi. 

sınırı olmaz da, uzun süre yüksek sıcaklıklara çıakcak egzos, aralıklarla yapmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Şu durum kafamda netleşmedi, kül yakma uzun yolda kendiliğinden olan bir şey mi?

Çünkü manuel olarak bu işi yapanlar genelde ne zamandır uzun yol yapmadıklarını aracın 15-20 bin km dir şehir içinde kullanıldığı için dpf nin dolduğunu söyleyerek başlamışlar işe.

Yoksa dpf temizliği için belli bir devirde sabit gazda gitmek mi gerekiyor. Sanki araç beyni böyle bir amacı algılayıp da yakma işlemini kendi başlatıyormuş gibi de anladım.

Yani demem o ki, uzun yola çokça çıkan araç devir / gaz ilişkisi gütmeden kendiliğinden temizlik yapar mı yoksa ara ara yüksek devir çevirip kasıtlı olarak çıkış sıcaklığını artırmak ve aracı bir program dahilinde yakmaya zorlamak mı gerekecek?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

sınırı olmaz da, uzun süre yüksek sıcaklıklara çıakcak egzos, aralıklarla yapmalı

+ olarak içerisindeki yağ fazlaca ısınacağından eğer elzem ise tekrarlı yapıldıktan sonra yağ ve filtre değişmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
M. Asım Kahraman yazdı:

Şu durum kafamda netleşmedi, kül yakma uzun yolda kendiliğinden olan bir şey mi?

kül kalan ürün, biriktirilen partikül. dpf, biriken partikülü yakarak atar, geride kül kalır, kalan kül miktarı belli (markadan markaya fark eder) seviyeye ulaşırsa, beyin devri sınırlar, bazı markalarda marş bile bastırmaz, dpf değişime gider.

M. Asım Kahraman yazdı:

Yani demem o ki, uzun yola çokça çıkan araç devir / gaz ilişkisi gütmeden kendiliğinden temizlik yapar mı

kendisi temizliği halleder, hep şehir içinde kulalnılınca, ksııtlı uzun yol imkanı olanlarda, dpf temizlemeye başlamış ise, devri yüksek tutarak gidin denir ki işini çabuk bitirsin, zira yol bitecek...

her devri yüksek kullanınıca da illa temzilik başlar diye birşey yok. bu ikisi çok karıştırılıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

Edindiğim bilgilere göre; Araç beyni, dpf  belli bir doluluğa ulaşmadığı sürece  kurum yakmayı başlatmıyor. bizler sabit hız yüksek devir yaparak işlemi araca (zorlama ile) yaptırmaya çalışıyoruz. Bence, yolda dpf temizliğinin randıman oranı düşük oluyor, sürekli sabit 3 bin devirde gaz vermek yol koşullarından dolayı zor. 

tarihinde Yücel Meta tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bende 2016 model 1,5 dci var, 110 beygir, ablue olmayan model, 40 bin km'dir bende. Aracın dpf temizliğine başladığına hiç bir emare (rölanti yükselmesi falan) görmedim. Kısa mesafem çok az. Dur-kalk trafiğe girsem bile motor sıcak oluyor. Aracı kullanırken de 1500 devirde gitmeye çalışmıyorum. Genelde 2200 devir civarı, bazen de 2500 devir civarı vites atıyorum. Motor soğukken 2000 deviri geçmeden vites atıyorum, gaza yavaş yavaş basıyorum. Uzun yolda da sakin sürüyorum, ani hızlanmalar yapmıyorum. 

Ya sürüş tarzımdan dolayı ihtiyaç olmuyor ya da iptal mi acaba diye aklıma geliyor. Yoksa araç temizlik yapıyor da ben mi anlamıyorum. 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

Evet dpf temizliği yaptığı ile ilgili emare göstermiyor. Aracım 10 yaşında DDT4ALL uygulamasıyla dpf'ne baktığımda aracın 110 defa temizlik yaptığını görüyorum.

tarihinde Yücel Meta tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İsmail Yilmaz

daha öncede yazdımdı deneyimi aktarayım cipli obd aldım  pyren eski versiyon ile bağlanabiliyorum aracım devamlı uzun yolda kullanıyorum seyir halinde kurum miktarı 30gr üstüne çıktığında araç kendi kendine temizliyordu aracımı bu şekilde 20 bin km fazla takip ettim şu an aracım 310 binde pyren programı ile ara sıra temizleme yapıyordum deneme maksatlı  310 bin artık pyren temizlemez oldu başarısız diyor servise gittim clipe bağlattım servis temizleme başlatamadı deyişim şart dedi malum yenisi pahalı   2.yolu seçtim  sadece içindeki taşı kırdırdım  taşım altında  petekler Var onları elletmedim bilğ proğram attılar bu program atma hikaye  sadece beyinden o arızayı siliyorlar  rahatladımı araç rahatladı  pyren yolda yine bağlanıyorum  gr olarak gösteriyor yinede bazen çoğalıp azalıyor çıkan taşlara baktım içi delik delik genel olarak hepsi tıkalı karşı gözükmüyordu ist hadımköydeyim buralarda olan arkadaşların araçlarınıda bağlaya bilirim ücretsiz öğrendik bu işi adamlar arıza silmeye 100 tl istiyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İsmail Yilmaz yazdı:

Var onları elletmedim bilğ proğram attılar bu program atma hikaye  sadece beyinden o arızayı siliyorlar

değil, rejenerasyon başarısız ise aracın deviri sınırlandırmasını önlüyorlar yazılım ile.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Yücel Metin
(düzenlendi)

Kalorifer peteği arızası değişimi ile uğraşırken ,Megane 3 aracım  onarım yaparken kendiside bir iş yapsın boş durmasın diye, bilgisayarı bağlayarak konut ile DPF rejenerasyon (temizlik) yaptırdım. Yaklaşık 30 dakika Süren işlemde başlangıç kurum miktarı 16 g temizlik işlemi bittikten sonra kalan kurum 4 g bu arada aracım 235000 km'ye dayandı.b35a6736ddc4423e54bda6cde9a4def4.jpg

tarihinde Yücel Metin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tahir İlter

Bt ile bağlantılı sağlıklı mı, yoksa renault için özel kablolu cihaz falan gerekiyor mu? 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
Bt ile bağlantılı sağlıklı mı, yoksa renault için özel kablolu cihaz falan gerekiyor mu? 
@tahir bey BT ile bağlantıda sorun yaşamadım şimdiye kadar.
pıc18f25k80 Cipseti olmalı
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Yücel Metin yazdı:

@tahir bey BT ile bağlantıda sorun yaşamadım şimdiye kadar.
pıc18f25k80 Cipseti olmalı

Bu şekilde chipsetli bir çok cihaz var. Hangisi gerçek sahte ayırt etmek zor gibi. Sizin önerdiğiniz veya kullandığınız cihazı link olarak verebilir misiniz? 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

Merhaba @Tahir İlterBey; Renault araçlara DDT4ALL ve PYREN yazılımları ile içinde PIC18F25K80 kodlu mikroişlemci bulunan OBD2 cihazı ile kapsamlı bir işlem yapabilirsiniz. Ben cihazımı uzun süre önce yurtdışından almıştım. Piyasada çok fazla sahte ürün olmakla birlikte satıcılar yalan beyanda da bulunabiliyor. Satın almadan önce cihazın DDT4ALL ile uyumlu olup olmadığını satıcıdan teyit ettirmelisiniz

https://youtu.be/edQApYg84Ao

Yücel Metin yazdı:

tarihinde Yücel Metin tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tahir İlter
Yücel Metin yazdı:

- Ecm bölümünden zerre filtresi yenilenmesi başlığına girdim (sc017).

@Alptuğ Özcan

Yücel Bey, arkadaşın aracında herşeyi yaptık ama bu ecm bölümü gelmedi bir türlü. Bunun bir nedeni var mı veya dikkat edilmesi gereken bir noktası? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
Yücel Bey, arkadaşın aracında herşeyi yaptık ama bu ecm bölümü gelmedi bir türlü. Bunun bir nedeni var mı veya dikkat edilmesi gereken bir noktası? 
Tahir bey pyren yazılımı ile dpf temizliği yapılıyor. DD4ALL ile dpf ile ilgili kurum miktarı okunabiliyor sadece, kusura bakmayın
Bu ayrıntıyı yazmayı unutmuşum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Yücel Metin yazdı:

Tahir bey pyren yazılımı ile dpf temizliği yapılıyor. DD4ALL ile dpf ile ilgili kurum miktarı okunabiliyor sadece, kusura bakmayın
Bu ayrıntıyı yazmayı unutmuşum.

Yücel bey, zar zor bulduk menüyü ama bu seferde temizleme yetkisi yok hatası alıyoruz. Resmini yüklemeye çalıştım. 

https://resimyukle.io/r/SRYZ561nAO

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Çözüldü ama kurum azalacağına arttı 😂

Farklı pyren sürümü indirdik onda geldi temizlik işlemi. 

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
Çözüldü ama kurum azalacağına arttı [emoji23]
Farklı pyren sürümü indirdik onda geldi temizlik işlemi. 
Abi çözdüğünüze sevindim. Dpf kurum miktarı kaç Gr. Ölçülüyor.
Ben kendi aracımı takip ediyorum 15-18 Gr. Civarında kurum ölçüyor.
genelde 3-4 ayda bir, pyren yazılımı ile temizlik yaptırıyorum, 3-4 Gr. Kurum kalıyor işlem sonucunda.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Yücel Metin yazdı:

genelde 3-4 ayda bir, pyren yazılımı ile temizlik yaptırıyorum, 3-4 Gr. Kurum kalıyor işlem sonucunda.

12 gr dı galiba yanlış hatırlamıyorsam. En son yine o civardaydı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Yücel Metin yazdı:

3-4 Gr. Kurum kalıyor işlem sonucunda.

kül dür o?

vesile ile kül kalır kalır kalı , birikir, artar, belli miktar sonrası dpf değişim lambası yakar.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Çağlar Bayur yazdı:

ne çektirdi bu dpf , kes at

Benim araba değil abi. Dpf yok bende egr var ama onun da bir derdi yok gibi şimdilik 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Serkan Koçak
Yücel Metin yazdı:

Merhaba Hocam,
Bende ara ara bakıyorum kurum miktarine 13-15 gr arası görünüyor.
Pyren ile temizlik nasıl yapılıyor ? Bir anlatım ya da video var mı acaba ?

Ddt4all ve pyren kullanıyorum aktif olarak. Sadece nereden yapıldığını bilmiyorum.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Koçak
Serkan Koçak yazdı:

Merhaba Hocam,
Bende ara ara bakıyorum kurum miktarine 13-15 gr arası görünüyor.
Pyren ile temizlik nasıl yapılıyor ? Bir anlatım ya da video var mı acaba ?

Ddt4all ve pyren kullanıyorum aktif olarak. Sadece nereden yapıldığını bilmiyorum.

Teşekkürler

Menülere tek tek bakarak buldum, ihtiyacı olanlar için ;

Pyren programı ile;

1. Enjeksiyon 

10 Sc : Configuration scenarios 
1 Motor kontrolu

5 Sc017 Zerre filtresinin yenilenmesi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...