İçeriğe Yönlendir

Fiesta Çekilen Elektrik Kablolarında İyileştirme

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhabalar herkese,

2015 model fiestamda fabrikasyon olmayan birçok işi orjinal hatları kullanarak yaptım. Bayadırda sıkıntısız kullanıyorum ancak bazı şeylerde kendi bireysel pimpirikliliğimden dolayı içim rahat değil. Bende uygun bir zamanda tekrardan daha iyi bir şekilde yapma düşüncesindeyim. Yaptıklarıma gelecek olursak;

1) Sağ ön ayak aydınlatmadan ampulüne paralel 2 adet arka ayak aydınlatma çektim kabloya kesme ekleme yaparak (inceydi aparat olmadı). Ayak aydınlatma için led link bu ledlerden koltuk altına yapıştırdım. Bu ledlerden bir tanesi bazen çok çok hafif dalgalanma yapıyor. Bağlantı kaynaklı mı led kaynaklı mı bilmiyorum. Bu şekilde ledleri tek taraftan çekmek kablolamada sıkıntı yapar mı? Bu aydınlatmayı koltuk altından başka yere daha orjinal nasıl yaparız? Kablo kalınlığı 0.75 mm

2) Vitesin önüne ve bardaklığın içine delik açıp arka taraftan şerit ledi denk getirerek yapıştırdım. Çok çok hafif bir aydınlatma sağladım. Ancak, ledleri yapıştırma şeklim ve ledlerin lehimi vs beni rahatsız ediyor sıkıntı olmasada. Bunun yerine mantar led düşünüyorum ama mesafe fazla ve direnç koyarsam ısınma gibi durum olur mu? Kablo kalınlığı 0.75 mm, orjinal ambiyans kablosu ayak aydınlatma gibi inceydi, mecburen soketinden kestim.

3) Geçmeli tip kol dayama almıştım, onun düz kısımına orjinal arka çakmaklık hattını kablo aparatı kullanarak montaj yaptım. Hatta birde anahtar koydum, sağlama almak için. Yaparken dikkat ettim diye hatırlıyorum ancak + - kısmı çakmaklıkta ters olursa sıkıntı olur mu? Montaj sonrassı cihaz denemiştim çalıştı ama dediğim gibi tamamen emin olmak adına... Kablo kalınlığı 2.5 mm kullanıldı 20 amper sigortası var diye.

Bütün kablolar elektrik bandı ile uçlardan yalıtıldı, kumaş bantla da sardım heryeri. Ama dediğim gibi çok iyi olmadı sanki, bağlantı şekilleri ve diğer hususlar.

Kafamda olanlar şunlar;

1) Şerit ledi söküp mantar led yapmak ve bunun bağlantısını da kablo aparatıyla değil her iki uca konnektör yaparak yapmak nasıl olur? Yapılacak yerin biri vites önü diğeri bardaklık, arada biraz mesafe olduğu için iki ayrı kablolama olacak, direnç nasıl olmalı? Sürekli yanacak araç çalışırken, göz alma ısınma vs olur mu?

2) Kabloları orjinal soketten ayırıp ayrı soketler yapacağım (Orjinal soket 4 pin, 2 ambiyans, 2 çakmaklık için) Soket nasıl olmalı, özellikle 20 amperlik çakmaklık için?

3) Ayak aydınlatma arkada koltukların altında, bunu orta kol dayama kısımında yada daha iyi bir yerde yapmak istiyorum ama yer seçemedim. Koltuk ileri geri kaydığı için haliyle kablo biraz paylı ve ben biraz hassas olduğumdan zamanla esneme olur modundayım.  Tek ayak aydınlatmadan çekmek yine problem olur mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

0,75 kablo her türlü o tip ledlere kafi gelir, lehim ve birleşim yerlerini bilemem, o işçilik meselesi, asıl bence voltaj regüle eden minik devreler kullanılabilir , hem led pırpır etmez, hem ömrü uzar hem daha az ısınır, hem de daha az akım çeker (gereği kadar)

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

0,75 kablo her türlü o tip ledlere kafi gelir, lehim ve birleşim yerlerini bilemem, o işçilik meselesi, asıl bence voltaj regüle eden minik devreler kullanılabilir , hem led pırpır etmez, hem ömrü uzar hem daha az ısınır, hem de daha az akım çeker (gereği kadar)

Peki mantar led almıştım elimde bolca var, bu ledlerden kullansam nasıl olur? Yuvalarından da var, delik çapları ona uygun durumda. Doğrudan mantar ledi geçirirsem çok fazla göz alır mı, birde nasıl bir devre oluşturmak lazım?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mantar denen eski tip mi? ledi denemek lazım ışığı nasıldır diye, bir torba var elimizi atıp tutuuğumuz deneye deneye takıyoruz, bende böyle :)

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

mantar denen eski tip mi? ledi denemek lazım ışığı nasıldır diye, bir torba var elimizi atıp tutuuğumuz deneye deneye takıyoruz, bende böyle :)

3 mm olan mantar led lerden, ışık az olsun ve delik kısımları düzgün dursun düşüncesiyle almıştım. Sonra kapakları takıp delik kısımlardan şerit ledin tek gözünü denk getirip yapıştırmak geldi aklıma o parlaklık olarak fena olmadı. Tek çipli ledin 3 ledinden 1 tanesi iyi oldu yani. Mantar led için dirençsiz olmaz denilince o zaman daha pratik gelmişti ama şimdi böyle yapayım diyorum. Direnç nasıl olacak bütün ledler paralel mi olmalı(bence daha iyi gibi ama) bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

direnç düşük voltajlı ledleri 12V ile çalıştırmak için. bunun yerine mini devreler var, mesela led 3 volt diyelim, 3V luk olnaı alıyorsunuz bu devreye 12 v bağlayıp çıkışına ledleri bağlıyorsunuz, aşırı ısınmadan 3 V ile besleniyor. watt ı yettiği sürece1-3-5 ledi bu devreye bağlıyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

direnç düşük voltajlı ledleri 12V ile çalıştırmak için. bunun yerine mini devreler var, mesela led 3 volt diyelim, 3V luk olnaı alıyorsunuz bu devreye 12 v bağlayıp çıkışına ledleri bağlıyorsunuz, aşırı ısınmadan 3 V ile besleniyor. watt ı yettiği sürece1-3-5 ledi bu devreye bağlıyorsunuz.

ürün Bu tarz bir ürün sanıyorum, peki mantar ledleri seri mi bağlamak daha iyi olur paralel mi? Toplamda 5 tane olacak bu ledlerden, kaç watt çektiğini bilmiyorum sanırım çok tipi var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mantarın watına bakılmaz bile azdır, bu ürüne paralel bile bağlanır led ne voltaj çekerse o kadarını yollar bu

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

detayda linkteki ürün voltajı otomatik olarak ayarlamıyor bilgnize, tornavida ile manuel ayar var

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

ben bu ledleri 0.25 kablo ile kullanıyorum 0.75 hayli hayli yeter. tek taraftan çekmeniz herhangi bir problem yaşatmaz. mantar led içinde 1k 1.2k direnç kullanırsanız herhangi bir ısınma olmuyor aracımda kullanıyorum şu anda

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...