İçeriğe Yönlendir

Uzun Süreli Veri Yedeklemek ve Sorularım

Tahir Ak

Recommended Posts

Tahir Ak

Arkadaşlar merhaba.

Hepimiz aile resimlerini hddlerde saklarız ki başka saklayacak yer yok haliyle.

Peki bu hdd veya taşınabilir diskler ne kadar uzun süre sorunsuz veri tutabilirler?(Yılda 2 kere foto ekleyip çantada hareketsiz kalıyor kullanılmıyor başka )

2.sorum taşınabilir diskte tuttuğum fotoğrafların 2.yedeğini de hdd alıp onda tutmak istiyorum daha ucuz çünkü.

taşınabilir disk ile hdd arasında bozulma sorun çıkma ihtimali hangisinin daha azdır?

Ha bu arada elimdeki hdd /ssd /taşınabilir disk aynı çantada dip dibe duruyor bu şekile kalması zarar eder mi?

kusura bakmayın çok soru sordum ama yılların emeği sonuçta buhar olmasını istemeyiZ. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

bende birbirinin kopyası iki hdd tutuyorum. farklı lokasyonlarda duruyor diskler. ayrıca bluray disklere kaydediyorum.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Söylendiği gibi kopyaların aynı mekânda olmaları bir tehlike. Taşınabilir SSD'lerin daha güvenli olduklarını düşünüyorum hareket eden parçalarının bulunmamasından dolayı. Eldeki fiziksel kopyalar haricinde ise Google Drive yedeğim var, 200 GB aylık 12 liraya geliyor, her yerden erişebilmek de güzel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
bende birbirinin kopyası iki hdd tutuyorum. farklı lokasyonlarda duruyor diskler. ayrıca bluray disklere kaydediyorum.
süper fikir 50gb Br diskler varmış şimdi araştırdım

şu üründen laptoba alıp taksam uyar mı acaba

https://m.n11.com/urun/lenovo-slim-bd-rambo-withbezel-45k0489-fru-slim-sata-blu-ray-yazici-1437180?magaza=nakitodeucuzal

sonra gelsin br diskler... pahalı da değil. baya mantıklı geldi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Taşınabilir diskte uzun ömür için

Diski sabitledikten sonra USB takılacak, çıkarırken de önce USB çıkarılacak. Ani darbe almayacak. Diskin kendisinde bozulma olmaz ise kutular satılıyor. Oldukça ucuz. İki diski aynı ortamda tutmayın. Bir kaza olursa ikisi bir gider. 

Fotoğraf v.s şeyleri Facebookta saklıyorum. En güvenilir ve masrafsız ortam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Bende 2 harddiskimde yedekliyorum. Ayrıca hotmail her hesaba sanırım 10gb yedekleme hakkı veriyor. 3 hotmail hesabım var. Herherden ulaşabiliyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fotoğraf değil de.. 

İş ile ilgili belgeleri sakladığım dosyaları drive'a da yükledim ve otomatik yedekleme açtım. 

Ben pc ye kaydettikçe drive'a da gidiyor.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu işin hiç bir zaman %100 garantisi yoktur. Biz müşterilerimizde veri yedekleme işlemlerini şöyle yapıyoruz. Kendinize göre uydurabilirsiniz.

1 adet disk haftaiçi tekil günlerde, 1 adet disk haftaiçi çoğul günlerde, 1 adet disk iste haftalık yedek alıyor. Böylelikle maksimum veri kaybımız 1 hafta ile sınırlandırılıyor.

En güvenli veri saklama yolu SSD ve USB bellekler ancak onların da elektronik olduğu ve bozulabileceğini unutmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

bende bu işlere kafa yordum zamanında sonunda sıfır 1tb bir harddisk alıp fotoğlarımı attım, arasıra sanal bellekmi satın alsam diyorum onunda heryıl ödemesi var,şimdilik harddiskte sağlam duruyor ama riskli elbette o kadar fotonun baskısını almak mümkün değil....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

one drive premium

aile 6tb kişi başı 1 tb=yıllık 640 tl

bireysel 1tb=480 tl

aylık 100gb=14tl

bu rakamlar verilse bile risk varmıdır? bilmiyorum ama çok pratik olur telefonlar rahatlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Br disklere şimdi baktım 50gb olanlar baya pahalıymış hdd parasına geliyor.
bulut çözümlerini sevmiyorum açıkcası kendimi pek güvende hissedemiyorum 20 sene sonra ne olacak? sorusuna cevap bulamadığım için belki

Söylendiği gibi kopyaların aynı mekânda olmaları bir tehlike. Taşınabilir SSD'lerin daha güvenli olduklarını düşünüyorum hareket eden parçalarının bulunmamasından dolayı. Eldeki fiziksel kopyalar haricinde ise Google Drive yedeğim var, 200 GB aylık 12 liraya geliyor, her yerden erişebilmek de güzel.
taşınabilir ssd mantıken daha güvenli ama hafıza arttıkça fiyat sağlam artıyor. bütçe meselesi tabi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)

SSD'ye backup almak iyi bir fikir değil, ben alıyorum çünkü dosyalarım zaten bulutta vs. de yedekli. HDD bozulursa verileriniz kurtulabilir ama SSD bozulursa işiniz zor.

Bulut depolamaları mutlaka kullanın, 2. backup için ise yüksek kapasiteli bir HDD işinizi görecektir.

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Google Photos'da seneye yazın ücretli oluyormuş :( Ücretsiz yüksek çözünürlükte resim saklamak için para verecez. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tahir Ak yazdı:

Arkadaşlar merhaba.

Hepimiz aile resimlerini hddlerde saklarız ki başka saklayacak yer yok haliyle.

Peki bu hdd veya taşınabilir diskler ne kadar uzun süre sorunsuz veri tutabilirler?(Yılda 2 kere foto ekleyip çantada hareketsiz kalıyor kullanılmıyor başka )

2.sorum taşınabilir diskte tuttuğum fotoğrafların 2.yedeğini de hdd alıp onda tutmak istiyorum daha ucuz çünkü.

taşınabilir disk ile hdd arasında bozulma sorun çıkma ihtimali hangisinin daha azdır?

Ha bu arada elimdeki hdd /ssd /taşınabilir disk aynı çantada dip dibe duruyor bu şekile kalması zarar eder mi?

kusura bakmayın çok soru sordum ama yılların emeği sonuçta buhar olmasını istemeyiZ. Teşekkürler

zor konular. yıllar sonra torununuz bulduğunda nasıl okuyacak? usb yok vs vs.

sürekli yedeklerinizi yeniden yedekleyin 5 yılda 1

kalıcılık olarak diskler daha iyi gibi. cdrw ler bouluyor

flash bellek de bozuluyor. metal kutu içine konursa az biraz daha iyi olurlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

En ucuz ve garantilisi cd, blu-ray ve dvd

yazılabilir olanlar güvenli değil. Benim 1990 lardan kalma cdr larım var ama ancak hiç ışık görmeyenler düzgün tahmin ediyorum. Umuyorum. 

Floppy de de dosyalarım var. hadi bakalım floppy drive yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

yazılabilir olanlar güvenli değil. Benim 1990 lardan kalma cdr larım var ama ancak hiç ışık görmeyenler düzgün tahmin ediyorum. Umuyorum. 

Floppy de de dosyalarım var. hadi bakalım floppy drive yok. 

Tabi. Karanlık serin kuru yer. Bakteri bile olmamalı. Ama diğer cihazların da her an bozulma riski var. Ya bulut ya da disk platformu diyorum ben. Hdd ssd flash bunlar ne kadar güvenilir. Bi sabah kalkmışsın ve bozuk. Gerçi flash ve ssd’ler bozulmuyor galiba. Ya da az bozuluyor

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi sabah kalkmışsın ve bozuk.

bir sabah kalkınca bulut yok ise? kime ne soracağız? internetin devamlı  ve var olduğunu da vasayıyoruz bu arada?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben de 1 tb taşınabilir bellekte tutuyorum, pc'de de yedek var. Kullanacağım zaman pc'den açıyorum. Diğerini benden ve eşimden başka kimse kullanmaz. Bir tane daha alıp ona da yedekleyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

bir sabah kalkınca bulut yok ise? kime ne soracağız? internetin devamlı  ve var olduğunu da vasayıyoruz bu arada?

Benim başıma geldi. FREEYELLOW diye bir bulut web sağlayıcı vardı. Battı. backup da yok.

97 de bir site açmıştım Abbas güçlü köşe yazısında yazmış:

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/abbas-guclu/basbakanin-sigarasi-8-5370532

başka birkaç şey daha yapmıştım önemli. hele bugünkü dengeler  için daha önemli. özelden görüşmede anlatırım onlar da kayboldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

zor konular. yıllar sonra torununuz bulduğunda nasıl okuyacak? usb yok vs vs.

Bu durumu şuan bile yaşıyoruz. geçenlerde düğün dvd lerini buldum. İzleyelim dedik evde notebooklar var dvd rom yok üzerinde :) 

Adamlar sim kart girişine kadar koymuşlar ama dvd rom iptal.

Mekanik diskler daha çabuk bozuluyor en iyisi drive yüklemek.

tarihinde Erdoğan Temur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Benim başıma geldi. FREEYELLOW diye bir bulut web sağlayıcı vardı. Battı. backup da yok.

2018 mortal engines filmi

müze geziyorlar, zamanımıza ait sanat eserleri ile ilgili kısım 10 saniye.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Zamanımda imageshack bana attığı kazığı kimse atamaz. 

2001 2013 arası katıldığım yazdığım tüm forumların resim linkleri uctu. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tahir Ak yazdı:

süper fikir 50gb Br diskler varmış şimdi araştırdım

şu üründen laptoba alıp taksam uyar mı acaba

https://m.n11.com/urun/lenovo-slim-bd-rambo-withbezel-45k0489-fru-slim-sata-blu-ray-yazici-1437180?magaza=nakitodeucuzal

sonra gelsin br diskler... pahalı da değil. baya mantıklı geldi

50gb ler pahali. 25 cok uygun oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tabi. Karanlık serin kuru yer. Bakteri bile olmamalı. Ama diğer cihazların da her an bozulma riski var. Ya bulut ya da disk platformu diyorum ben. Hdd ssd flash bunlar ne kadar güvenilir. Bi sabah kalkmışsın ve bozuk. Gerçi flash ve ssd’ler bozulmuyor galiba. Ya da az bozuluyor

Düzeltiyorum. Ssd’ler bozulma riski fazlaymış. Veri saklamak için güvenli değilmiş. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...