İçeriğe Yönlendir

2004 Fiesta / Sanırım Su Kaçağını Bulduk

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Merhaba, uzun süredir su eksiltme problemim var idi. Devirdaim triger v kayış periyodik bakım yedek su deposu değişimleri vs. denilirken aracın bakımı üzerinden 500 km geçmesine rağmen nerdeyse yarım parmak ancak su eksiltti. Çoğu kişinin fark edemeyeceği seviyede bir eksiltme oldu. Bugün dikkatimi çeken şöyle bir husus oldu. Araca 2 gündür binmiyorum kapıda yatıyor. Kapıyı açtığımda sürücü tarafındaki paspasın iç koridorlarında su olduğunu ve bu suya peçete vurduğumda pembeli şekilde yani antifrizdeki gibi bir su olduğunu gördüm. Yedek su deposundaki su olduğunu anlayınca hemen köşe bucak bakınmaya başladığımda gaz pedalının yanında kaçak tespit ettim. Sanırım su eksiltmenin sebebi de bu olabilir.

Sağ yolcu koltuğunda bu tarz bir durum yok. Gaz pedalı yanındaki kısımda var bu sorun. 

Çok aciliyetli ciddi bir sıkıntı gibi pek durmuyor ancak müdahale edilmesi de gerekir gibi. Fotoğrafları net ve sorunu algılayabileceğiniz şekilde çekmeye çalıştım.

Sizce sorun nedir?

EkokeA.jpg          pSQUlj.jpg           AvXAei.jpg           lZqH4e.jpg

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kalorifer peteği hayırlı uğurlu olsun diyorum. 

Umarım petek değilde bağlantı noktası falandır ama düşük ihtimal

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Petek bağlantısına kauçuk hortum bağlanmış sonradan.Büyük ihtimalle petek söküldü temizlenip takıldı sonradan da delindi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Kalorifer peteği maalesef. Soğutmuyordu da hatırlarsanız.

durmadan hava kaynağı da oluyor bu şekilde. önceki değişim de takdire şayan kesip biçmişler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Kalorifer peteği maalesef. Soğutmuyordu da hatırlarsanız.

Ne yapmamız gerekiyor peki? Değişim şart mı? 

Çağlar Bayur yazdı:

durmadan hava kaynağı da oluyor bu şekilde. önceki değişim de takdire şayan kesip biçmişler

Değişim dışında yok mu bir yolu yordamı? Size sorsam yine orjinal diyeceksiniz yine paracıklar uçacak :D Hava yapmasının sebebinin burası olduğunu mu düşünüyorsunuz

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Değişim şart. Hatta oradaki garip onarımın da düzeltilmesi gerekecek.

Kalorifer peteğinde orjinalden şaşmamanızı öneririm, zahmetli iş. İkinci kez işçilik vermek istemezsiniz.

En kötüsünden KALE radyatör bakının.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Değişim şart. Hatta oradaki garip onarımın da düzeltilmesi gerekecek.

Kalorifer peteğinde orjinalden şaşmamanızı öneririm, zahmetli iş. İkinci kez işçilik vermek istemezsiniz.

En kötüsünden KALE radyatör bakının.

Belli bir müddet daha bu şekilde idare etmez mi? Çok aciliyeti var mıdır? Zararı ısıtmada soğutma da mı belli olur?

En iyisi düzgün bir radyatörcü petekci artık neciyse ona uğrayıp göstermek sanırsam.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Belli bir müddet daha bu şekilde idare etmez mi? Çok aciliyeti var mıdır? Zararı ısıtmada soğutma da mı belli olur?
En iyisi düzgün bir radyatörcü petekci artık neciyse ona uğrayıp göstermek sanırsam.
idare eder aslında kullanmam derseniz radyotere giden hortumu kesip birbirine ekleyenin çok kolay yerde motorun arka tarafında kalıyor şu hiç radyotere gelmesin
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Ben olsam beklemez değiştirirdim. Bir gün geldiğinizde paspasın değil taban halısının ıslandığını görmüş olsanız canınız daha çok sıkılır. Yazın olsa bir şekilde kurur. Ama kışın kurutmak çok zor.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Öncelikle suyun kaynağını net olarak belirleyin. Belki bağlantı yerlerindedir. Benim eski arabamda 2 tane o ring değiştirdim çözülmüştü.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

kalorifer peteği geçmiş olsun. ön konsol inecek. trim sesleri başlayacak Allah sabır versin. 

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
Ümit Türk yazdı:

kalorifer peteği geçmiş olsun. ön konsol inecek. trim sesleri başlayacak Allah sabır versin. 

Muhtemelen ön konsol inmeyecek.Çünkü ön konsol inmemesi için önceden boruyu kesip peteğe müdahale edip geri takmışlar. Yine o şekilde kurtarılır

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Muhtemelen ön konsol inmeyecek.Çünkü ön konsol inmemesi için önceden boruyu kesip peteğe müdahale edip geri takmışlar. Yine o şekilde kurtarılır

İyi bir radyatörcü umarım minimum maliyete çözer sorunu. Petek değişimi vs. 500tl li işlere giresim şu aralar hiç yok

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
İyi bir radyatörcü umarım minimum maliyete çözer sorunu. Petek değişimi vs. 500tl li işlere giresim şu aralar hiç yok
Peteğin önündeki plastik kapağı söküp nereden kaçırdığına bakabilirsin belki petek değil sonradan takılan hortum bağlantılarından kaçırıyordur.

Peteğin sıfırını alıp eski petekteki gibi boruları kesip kendin takabilirsin.
Veya tavsiye etmem ama peteğin kaçak yerini kaynak ile tamir ettirip çok daha ucuza getirebilirsin ancak kalorifer radyatörleri ince oluyor , darbe değil de paslanmadan dolayı delinmişse kısa süre sonra başka yeri delinip tekrar aynı emeği sarf etmen gerekebilir.
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Yasin Mümin Şimşek yazdı:

inşallah.

Mert Emre ŞAMCI yazdı:

ön göğüs sökmeye 300 işçilik vermiştim  parçası daha ucuz :(  parçaya.75 TL vermiştim ozamanlar. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mert Emre ŞAMCI

Arkadaşlar işçiliğe 200₺ ücret aldım. 

Kalorifer peteği

Su radyatörü

Kalorifer radyatörü

Klima radyatörü 

Radyatör peteği

Bu isimlerin hepsi aynı kapıya mı çıkıyor arkadaşlar?  2004 1.4 benzinli için pek parça bulamadım internette.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Göğüs mü sökülecek ? Klima radyatörüyle işiniz yok. Kalorifer radyatörü - peteği diye geçer.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Kalorifer peteği

Kalorifer radyatörü

Bunlar aynı anlamda

Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Su radyatörü

Radyatör peteği

Bunlar aynı anlamda

Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Klima radyatörü 

Bu da tek başına bir ürün.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz

Bende kalorifer peteği kaçırıyor diyorum.Kale marka güzeldir alınıp değişicek.

Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Önümüz kışken bence biran önce arızayı çözmeye bakın.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

Arkadaşlar bu ürünü değiştikten sonra, uzun süredir antifrizsiz kullanıyorduk antifriz koyduk deldi çatlattı bilmem ne oldu gibi olayları da kökten çözmüş her şeye sil baştan mı başlamış olunuyor. Bu ürün değiştikten sonra yine antifriz değişecek sanırsam. Bunuda değişirsem son 3 ay içerisinde antifrize 300₺ para ödeyerek rekor kırmış olacağım sanırsam. Bunda da değişirse 3. antifriz değişimi olacak.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Antifriz in açacağı çok yer var soğutma ısıtma sisteminde. Bu radyatör 1/10 u falandır. Su ile kullanılmış her araç antifriz sonrası kaçağı tadacaktır... Eski Honda integra aracımda yaşadım. Soğutma radyatörü kaçırdı önce, radyatör değişti, denemeye çıktım, çektik kenara baktım alttan su geliyor, otomatik jikleye giden borudan kaçıyor. Değişti daha devamı gelirdi muhtemelen ama kaza yapınca kaldı öyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...