İçeriğe Yönlendir

Marş Basarken Teybin Kapanması Çözümü

Ferit Erken

Recommended Posts

Ferit Erken
marş sırasında akım kesilir tüm markalarda?

Evet ama, sonradan takılan multimedyası buna uygun değil bence.
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabıyık
Ferit Erken yazdı:

Bahsettiğiniz devre filtre devresi. Bizim devre ile alakası yok. Bazen ses kabloları güç kablolarının yanından geçtiği için seste parazitlere sebep verir. Bunu engellemek için yapılmış bir devre. Benim paylaştığım start anında ACC enerjisinin kesilmesini engellemeye yönelik. Sorununuzu çözmez yani.

açıklamasında ; DC güç kaynaklarından gelen paraziti baskılayabilen, dalgalanmaları azaltan bir modüldür. diye bir ibare vardı benzer yapıda olduğu için acaba aynı işe yarar mı diye düşündüm. Sizin kullandığınız devrede yanılmıyorsam 1 diyot ve 1 kondansatör var , bu güne kadar harhangi bir ısınma  ,çalışmama gibi bir sorun oldu mu, sizce bende aynı şekilde mi yapayım yoksa videodaki gibi bir devre mi yaptırayım, Bu arada sistemden düzeltemedim aracım 2017 model seat leon. 

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Sorun yok yaptığım günden beri kullanıyorum. Evet malzemeler onlar, devre yapmaya gerek yok uç uca bağlansada olur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabıyık
Ferit Erken yazdı:

Sorun yok yaptığım günden beri kullanıyorum. Evet malzemeler onlar, devre yapmaya gerek yok uç uca bağlansada olur.

Üstadım çok uğraştırdım farkındayım ama acelem yok müsait olduğunuzda ihtiyacım olan parçalar için bir link yollama şansınız olur mu  , şimdi baktım kondansatör için uf yazan var mf yazan var fiyatları da oldukça farklı sizdekinin aynısını yapayım istiyorum .

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

16 volt, 2200mf kondansatör:

https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/2200mf-16volt-elektrolitik-kondansator-P476637257

1n4001 diyot:

https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/1n4001-diyot-P330604377

Linkleri malzemeler nedir diye attım, istediğiniz yerden alabilirsiniz.

Benim montajım 2 seneye yaklaşmış olduğundan ne kullandığımı hatırlamıyorum. Kondansatörde mf dediğimiz (mikrofarat) kapasitesi. Ben 3300mf olarak yaptım diye hatırlıyorum, bu kapasite sadece teybin kapanma süresini uzatır. Bence 2200 veya 3300mf dışında seçim yapmamak lazım. Arasında 2-3 sn fark oluşturur. Büyük kapasite daha fazla deşarj zamanı demek.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabıyık
(düzenlendi)

Çok teşekkür ederim  , bana sanki 3 sn açık kalsa yetecek gibi geliyor , zaten bende ekran tam kapanıp açılmıyor çalan müziğin sesi kesiliyor start stop devreye girdiğinde. linkteki malzemelerle deneyip sonucu buraya yazacağım , belki aynı problemli yaşayan birine faydalı olur

tarihinde Mustafa Karabıyık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Burak Ayvaz
Ferit Erken yazdı:

Aracınızda stok müzik çalarınızı değiştirdiniz ve şöyle bir sorunla karşılaştınız; Yarım kontak da müzik çalar ve her şey devreye girdi marş hazır halde ve tam marşta aracı çalıştırdığınız esnada müzik çalarınız kapanıp tekrar açılması için beklemek zorunda kaldınız. İşte bu durum aslında hata değil, şöyle bir durum var, Normal olarak araç marş sırasında müzik çalarınıza dahi giden ACC beslemesini kestiği için müzik çalar o anda kapanmak zorunda kalıyor. (orijinal müzik çalarımda böyle bir şey yoktu diyebilirsiniz, bunun sebebi de orijinal müzik çalar devrenizde bu durumu engelleyen basit bir devre olmasından sıkıntı yaşamıyordunuz.) Şimdi sizin de bu sorunu çözmeniz için iki adet elektronik devre elemanına sahip olup basit bir bağlantıyla bu işi çözmeniz kolay. Birincisi 16V 4700mf bir kondansatör ve bir adet IN4001 diyot, Maliyeti çok ucuzdur. Bağlantıyı anlatıyorum; Müzik çalarınıza giren Kırmızı renk ACC kablosunu kesin, Diyotun + kısmını araçtan gelen kırmızı kabloyu bağlayın,

Diyotun - ucunu da kondansatörün + ucuna bağlayın buradan araca giden kırmızı kabloya bağlantı yapın. Kondansatörün - ucunu da şaseye bağlayın. Bağlantı bitmiştir.  Böylece ilk kontakta artık müzik çalar devreye girip marş esnasında kapanmayacaktır. Hatta benim pioneer marka multimedya da kontak kapattıktan 10sn sonra devreden çıkıyor. Normalde anında kapanıyordu. Bu da kondansatörün kapasitesiyle ilgili bir durum. İyi günler....

Burada yapılan anlatılmış. Ben tek kondansatörle yaptım oldu.

Merhaba, yazınızda bahsettiğiniz şekilde 1n4001 diyot ile 3300uf kondansatörü eklediğim resimdi ki şekilde tarifinize göre bağlantısını yaptım maalesef marş esnasında multimedya kesilmesi devam ediyor lakin tek kondansatörlü olanda anahtarı kontaktan çıkarınca 2, 3 saniye açık kalıyor, o kısmı oldu ama marşta kesme kısmı olmadı hala teyp kesiliyor doğal olarak patlama sesini alıyorum. Çizimini yaptığım resimden bi kontrol eder misiniz? bir hata yada eksiklik var mı, neden olmadı? farklı farklı kondansatörlerde denedim 2200uf, 3300uf, 4200uf, 4700uf gibi ama marş esnasında kesilmeye çözüm olmadı. Siz bağlantınızı tam olarak nasıl yaptınız bir görsel paylaşmanız mümkün mü? yardımcı olursanız sevinirim.

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...