İçeriğe Yönlendir

Yeni Aracım Dacia Logan 2011 1.4 Fabrika Çıkışlı LPG

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

Merhabalar; 

Ford Fiesta aracımı sattıktan sonra 1. derece akrabamdan konu başlığındaki aracı almış bulunmaktayım. 102.000 de. Hatasız değişensiz boyasız.  

Araç çok temiz bakılmış. 3.sahibiyim.  Bu konuda bir kaç sorum olacak. 

1-Triger değişimi kaç km'de yapılmalı?

2-Baskı balatayı değişmeli miyim? 

3-Araç kitapçığında yağ 5/40 yazıyor. Özel serviste 10/40 koyulmuş orjinaline dönsem zararı olur mu? 

4-Yetkili servistemi yaptırayım yoksa özelde mi? 

5-Fabrika çıkışlı LPG olması sebebi ile yetkili servis LPG bakımı yapar mı? 

Tecrübe edinen arkadaşlardan sorularıma cevap verirse memnun olurum.  bunların dışında nelere dikkat etmeliyim. 

Şimdiden teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Ümit madem logan alacaktın, fiestanı neden sattınki :( 

Motor yağını 0w-30 koy.  10 yıl önceki el kitabından tavsiye almaya gerek yok. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayırlı olsun öncelikle.

1- Triger daha önce değişmediyse zaten yıldan ötürü değişimi gelmiştir. 100bin km şu an için güncel değişim km'si ancak üretim yılındaki km'yi bilmiyorum.

2- Bu tamamen tercih meselesi. Çekmiyor, kaçırıyorsa ancak tabii ki değişim gerekli.

3- Kitapçık ne diyorsa o. Başka vizkositeye geçmenin manası yok.

4- Yetkili serviste kampanya olmalı. Sanayi fiyatına çıkıyor resmen.

5- Servise göre değişiyor ancak bir çoğu fabrika çıkışlılar ile ilgileniyor.

Bunların dışında bujiler, ateşleme elemanları, filtrelerin kontrolü, v kayış kontrolü ve hidrolik sıvıların değişimi iyi olacaktır.

Ali Darbaz yazdı:

Böyle bir şey yok. Kitapçık ne diyorsa o. Yetkili servis bile kitapçığa ya da yeni yayınlanan bilgiye bakarak yapıyor, biz kimiz ki tavsiye almayacağız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Hayırlı olsun öncelikle.

1- Triger daha önce değişmediyse zaten yıldan ötürü değişimi gelmiştir. 100bin km şu an için güncel değişim km'si ancak üretim yılındaki km'yi bilmiyorum.

2- Bu tamamen tercih meselesi. Çekmiyor, kaçırıyorsa ancak tabii ki değişim gerekli.

3- Kitapçık ne diyorsa o. Başka vizkositeye geçmenin manası yok.

4- Yetkili serviste kampanya olmalı. Sanayi fiyatına çıkıyor resmen.

5- Servise göre değişiyor ancak bir çoğu fabrika çıkışlılar ile ilgileniyor.

Bunların dışında bujiler, ateşleme elemanları, filtrelerin kontrolü, v kayış kontrolü ve hidrolik sıvıların değişimi iyi olacaktır.

Böyle bir şey yok. Kitapçık ne diyorsa o. Yetkili servis bile kitapçığa ya da yeni yayınlanan bilgiye bakarak yapıyor, biz kimiz ki tavsiye almayacağız.

El kitapları sürekli güncellenir. Eski kitabın dediğine bakmak yanlış olur. 

Mesela i10 için verilen 2014 el kitabı ve 2020 el kitabı veriler güncellenmiş .  

önce 10w 30 , daha sonra 5w 30 , en sonda 0w20 motor yağına güncellendi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Ümit madem logan alacaktın, fiestanı neden sattınki :( 

fiesta sıkıntı çıkarmaya başladı.  trim sesleri arttı. 

beğenmezsem satarım sorun yok. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Elbette güncellenir ancak direkt olarak "şu yağı koyun" diyemeyiz. Yetkili servise sorup doğru bilgi alınması gerekir ya da güncel kitabı çağrı merkezinden istemesi gerekir kullanıcının.

10 yıl önceki kitaptan tavsiye alınmaz denmez :)

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

abi yetkili servise bırakcam orda anlarız :)

Sani Gerşon yazdı:

Elbette güncellenir ancak direkt olarak "şu yağı koyun" diyemeyiz. Yetkili servise sorup doğru bilgi alınması gerekir ya da güncel kitabı çağrı merkezinden istemesi gerekir kullanıcının.

aracı tanımıyorum o yüzden yetkili servise gireceğim. parçalar da uygun maaliyetli olunca bakalım ne teklif verecekler. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Motor tipi k7J . Vaktim yok. Olduğunda maksimum yakıt ekonomisi için sunulan en iyi motor yağını bulur atarım. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ümit Türk yazdı:

aracı tanımıyorum o yüzden yetkili servise gireceğim. parçalar da uygun maaliyetli olunca bakalım ne teklif verecekler. 

Motrio parçalarla bakım yaptırabilirsiniz. Zaten direkt onu önereceklerdir. Gelişmeleri bekliyoruz :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

Yetkili servis bana 10w 30 koyuyordu. Daha yeni yeni 5w30 koymaya başlamışlardı. 

Ben onlara bırakmadan kendim 5w30 e geçmiştim. 1 litre yakıt ekonomisi sağlamıştım. 

Ufaklık dursaydı 0w20 dökecektim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu arada ben kendi aracımda 0w30 dexos iki motor yağına geçiceğim. En yeni çıkan dexos destekli motor yağı olarak görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Ümit abim hayırlı olsun güle güle bin.

Hoşgeldin düşük yakıt düşüm bakım maliyeti 😀

Trigeri ateşleme sistemini elden geçirmen faydana olacaktır muhakkak. Genel yap filtre bakımı + benzin filtresi ile üstünün tozunu atmak lazım.

Servis motrio yağ kullanıyor. Elf de kullanabilirsin.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Kaça aldın bunu. 

Baz paket 68000 km de cruze vardı. 110000 tl istiyordu. Hasarsız ve bem beyaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Kaça aldın bunu. 

Baz paket 68000 km de cruze vardı. 110000 tl istiyordu. Hasarsız ve bem beyaz. 

68 e :)

yetkili servisten aldığım fiyat

genel bakım yağ filteler bujiler lpg filtreleri triger değişimi işçilik dahil 3390 TL teklif aldım.  iş bankası veya garanti  bankası 6 taksit yapılabiliyor. 

yedekparçada %20 işçilikde %30 indirimli olarak aldım. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

68 e :)

yetkili servisten aldığım fiyat

genel bakım yağ filteler bujiler lpg filtreleri triger değişimi işçilik dahil 3390 TL teklif aldım.  

yedekparçada %20 işçilikde %30 indirimli olarak aldım. 

Yaptır gitsin. Rakam güzel. O kadar iş için normal. Sanayide aynı fiyat verirdi zaten. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ümit abim hayırlı olsun güle güle bin.

Hoşgeldin düşük yakıt düşüm bakım maliyeti 😀

Trigeri ateşleme sistemini elden geçirmen faydana olacaktır muhakkak. Genel yap filtre bakımı + benzin filtresi ile üstünün tozunu atmak lazım.

Servis motrio yağ kullanıyor. Elf de kullanabilirsin.

teşekkür ederim kardeşim :)

Ali Darbaz yazdı:

Yaptır gitsin. Rakam güzel. O kadar iş için normal. Sanayide aynı fiyat verirdi zaten. 

abi özelden fiyat bekliyorum bakalım ne dicekler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

mesela bir ford müşterisi triger dahil bakıma için 3390 asla kabul etmez vermez. farklı araştırmacı bir kesim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

mesela bir ford müşterisi triger dahil bakıma için 3390 asla kabul etmez vermez. farklı araştırmacı bir kesim

Abi saydığı çok fazla şey var. sadece trigger için 3390 dese fazla derdim. Şu an Cruze için opele bakıma gitsem, sadece bakımı için 650 tl isteniyor . 

Ama adamın lpg , benzin, buji ve trigere 3390 tl denmiş. Üstelik kurumsal faturalı iş. Yapılan işi beyenmez şikayet etsen , yana yana seni arayıp memnun etmeye çalışırlar. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Yapılan işi beyenmez şikayet etsen

3390 vereceğim bir de eksik iş yapılacak, sonra memnun etmeye çalışsa ne olur?

Ali Darbaz yazdı:

saydığı çok fazla şey var.

bakım+lpg filtre+triger? debriyaj falan dahilse iyi  drim de, hiçbir ford müşterisi o parayı vermez.

Ümit Türk yazdı:

Fabrika çıkışlı LPG olması sebebi ile yetkili servis LPG bakımı yapar mı? 

fabrika çıkışlı 2011 de lpg li dacia var mıymış? bayi takmış olabilir mi? model ismi nedir tam olarak?

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Bence özelde daha uyguna çıkar bu işlemler. Ben yetkili servise gitmezdim :) Ama satana kadar yetkili servis bakımlı olacak diyorsan yaklaşık 1000 lira farka göz yumacaksın Ümit abi :)

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bence özelde daha uyguna çıkar bu işlemler. Ben yetkili servise gitmezdim :) Ama satana kadar yetkili servis bakımlı olacak diyorsan yaklaşık 1000 lira farka göz yumacaksın Ümit abi :)

bakalım kendi ford ustam bu modellerede bakıyor teklifini bekliyorum. inşallah uygundur. sadece lpg bakımı yapmıyor onada ayrı bakım yapacaz inşallah. 

Çağlar Bayur yazdı:

bakım+lpg filtre+triger? debriyaj falan dahilse iyi  drim de, hiçbir ford müşterisi o parayı vermez.

fabrika çıkışlı 2011 de lpg li dacia var mıymış? bayi takmış olabilir mi? model ismi nedir tam olarak?

ford müşterisi vermez evet bu bakımları lpg hariç 3000 gibi bir rakama fordda yaptıramaz. :)

yetkili servisi aradım. fabrika çıkışlımı diye sordu kendi sistemindede baktı.  lpg var. modeli bilmiyorum. 

dacia port mobil uygulamasından kontrol ettiğimde  2015e kadar yetkili servis bakımlıymış. ordada lpg bakımları çıkıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)

Lpg filtresi 30 40 lira bişey abi ayarıyla işçiliğle 100 120ye mal olur. Bakım parçalarını kendin alacaksan oto erdem var şaşmazda. Bize indirimi var kargo ile gönderim sağlıyor. 

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Lpg filtresi 30 40 lira bişey abi ayarıyla işçiliğle 100 120ye mal olur. Bakım parçalarını kendin alacaksan oto erdem var şaşmazda. Bize indirimi var kargo ile gönderim sağlıyor. 

dacia parçası mı?

bize indirimi derken forumdan mı bahsediyorsun kardeşim?

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ümit Türk yazdı:

dacia parçası mı?

bize indirimi derken forumdan mı bahsediyorsun kardeşim?

Renault dacia var abi. Yok foruma değil abi. Megane türkiye grubu var facebookda. O gruba yardımcı oluyor fiyatlarda. Arayıp görüşebilirim senin için. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...