İçeriğe Yönlendir

4000 km Aracımda Dpf Işığı Yandı, Ne Yapmak Lazım?

Saim Güney

Recommended Posts

Saim Güney

Herkese merhaba

2020 model ford transit courier aldım. Henüz 4000kmde. Kargo dağıttığım için hergün arabayı 150 metre sürüp stop ediyorum. Bu işlem yaklaşık 3,4saat sürüyor ve bu süre zarfında yaklasık 30-40defa durdurup çalıştırıyorum. Bunun dışında günlük hayatta devirli kullanmam. İdeal devirlerde, kurallara uyarak sürüyorum. Bu sürekli çalıştırıp durdurma olayının bir yan etkisi olur mu? Uzun vadede araçta ne gibi problemlere neden olabilir? (kargo dağıtmaya başlayalı 500km oldu). Bugün eve giderken dizel partükül filtresi ışığı yandı. Evimede çok yakındım park ettiğimde stop ettim ve biraz bekledikten sonra çalıştırdığımda ışık söndü. Bu ışık ne anlama geliyor ve neden yanmış olabilir? Ne yapmam lazım? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

müsait bir yolda ara ara devirli kullanmanız temizlik yapacaktır, sürekli şehir içi kullanım kurum bağlama oranını artırmakta, anormal bir durum değil, 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

yeni nesil dizeller bu tarz kullanıma uygun değil maalesef. ya dışarıda temizleteceksiniz, ya da ara ara uzun yol yapmalısınız. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

serviste manuel rejenerasyon yaptırın, bu kullanım tarzı ile temizlik bitmez

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Bu kullanım tarzına bu egzost sistemi uygun değil / bu egzost sistemi bu kullanım tarzına uygun değil. Tavsiye etmemekle birlikte EGR ve DPF iptali yapılmış araç sayısı belki milyona ulaşmıştır.  

Yorum bağlantısı
Emre Akbas

bizdede böyle bir sorun vardı opetten dizel alıyorduk shell e geçitik bidaha da hiç yapmadı

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Işık yanması sadece sorun var demek değil aynı zamanda DPF li araçların bazıları rejenerasyonunu kendisi yaparken ışık yakar.

Önce kitapçıkta yazar bi bakın eğer durum böyleyse stop etmeden önce ışığın sönmesini beklemelisiniz.

Yok değil doğrudan sorun diyorsa bu kadar sürede kısa mesafeli kullansanızda yanması normalmiş gibi gelmedi.

servise göstermeniz en mantıklı yol. belki de dpf sıvısı az yada hiç koyulmamış olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...