İçeriğe Yönlendir

Fiesta Motor Takozu Orjinal Fiyatı

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba arkadaşlar 2015 dizel fiestamı aldığımdan beridir soğuklarda özellikle ilk marşta bir ses ve titreşimli çalışma sebebi olarak motor takozunun özelliğini yitirdiğini düşünüyordum. Değiştireyim dedim ancak fiyatı çok ciddi (1000-1250 lira civarında) yırtık patlak olmadığı içinde yansanayi almak istemiyorum. Gezinirken geçende denk geldiğim bir siteyi gördüm, sizce bu mümkün mü? Güvenlirliği nedir bilen alışveriş yapan var mı?

site

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ü.Emre Kartal yazdı:

Merhaba arkadaşlar 2015 dizel fiestamı aldığımdan beridir soğuklarda özellikle ilk marşta bir ses ve titreşimli çalışma sebebi olarak motor takozunun özelliğini yitirdiğini düşünüyordum. Değiştireyim dedim ancak fiyatı çok ciddi (1000-1250 lira civarında) yırtık patlak olmadığı içinde yansanayi almak istemiyorum. Gezinirken geçende denk geldiğim bir siteyi gördüm, sizce bu mümkün mü? Güvenlirliği nedir bilen alışveriş yapan var mı?

site

güvenilir ve uygun rakam arıyorsanız arasford yazın gagıla, soner beye ulaşın, doğru bilgiye ulaşırsınız parça ve rakam konusunda

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Kökoğlu

4 yılda 4. motor takozumu değiştirdim. İlkini orjinal olarak değiştirdim, 850 TL parça fiyatıydı. Daha sonra yan sanayi olarak değiştirdim, 185 TL fiyat verdiler.

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
Ü.Emre Kartal yazdı:

site

Bu site pek güvenilir görünmüyor. Daha önce ben de bu sitedeki aynı parçaya niyetlendim ancak verilen bilgiler ve adres bana pek yeterli gelmedi.

aceleparca.com (Eski bu firman?n reklam?na izin vermiyoruz.) sitesinden Haziran ayında 750 TL'ye almıştım. Ürün stoklarında görünmüyorsa bile whatsapp'dan iletişime geçip sorabilirsiniz. Otosan'dan hızlı bir şekilde tedarik edebiliyorlar.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bu tarz siteler genelde zamanında yapılmış ürün girilmiş ancak fiyatı eski kalmış oluyor. Aradığınızda bu parça olmayabilir bile.

Orjinal yerine varsa swag, febi vs. takabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Üçel marka üretim varsa onuda alabılırsın kaucukları kalıtelıdır ama 2015 aracın motor takozuna bir sey olmaz 2013 var bizde sorun yok mazot filtresini en son ne zaman degişdin birde mazotu aldıgın yeri degiştir istersen 

Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk
(düzenlendi)

Benim aracımda 2013 fiesta aynı sorun var hatta başlık açmıştım bu konuda motor kulağından geliyor ses. Isınınca geçiyor ancak araçta ses harici bir titreşim vs olmadığı için gittiği yere kadar gitsin diyorum. 

tarihinde Kürşad Özpamuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Mazot sorma sebebim transporterin yakıt göstergesi bozulmuş gecen 2-3 gün arac sabahları titreşimli 2 marşa çalısmaya basladı sonra ertesi gün yolda kaldım mazotu yeniledik şimdi araç eski haline döndü acaba yakıtda sorun olabilırmı birde araç kaç km herhanggi kazası vs varmı motor la oynanmısmı ona göre söktürün 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Erkan Işık yazdı:

Üçel marka üretim varsa onuda alabılırsın kaucukları kalıtelıdır ama 2015 aracın motor takozuna bir sey olmaz 2013 var bizde sorun yok mazot filtresini en son ne zaman degişdin birde mazotu aldıgın yeri degiştir istersen 

Filtre yeni değişti ama geçen seneden beri kışın oluyor. Yırtık yada eskime yok, sadece kauçuğun yapısı soğuklarda böyle oluyor.

Kürşad Özpamuk yazdı:

Benim aracımda 2013 fiesta aynı sorun var hatta başlık açmıştım bu konuda motor kulağından geliyor ses. Isınınca geçiyor ancak araçta ses harici bir titreşim vs olmadığı için gittiği yere kadar gitsin diyorum. 

Bende öyle düşünüyorum ama sitedeki gibi bir şey görüncede bu rakama bulmak çok çok zor, eski fiyatlar bile 700-750 lira idi. O nedenle güvenilir bir yerse alayım moduna girdim. Şikayetvara baktım, ite kaka çözülmüş çoğunun problemi ama emin olamadım.

Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk
Ü.Emre Kartal yazdı:

Filtre yeni değişti ama geçen seneden beri kışın oluyor. Yırtık yada eskime yok, sadece kauçuğun yapısı soğuklarda böyle oluyor.

Bende öyle düşünüyorum ama sitedeki gibi bir şey görüncede bu rakama bulmak çok çok zor, eski fiyatlar bile 700-750 lira idi. O nedenle güvenilir bir yerse alayım moduna girdim. Şikayetvara baktım, ite kaka çözülmüş çoğunun problemi ama emin olamadım.

Güvendiğiniz bir yedek parçacıdan gidip görerekte alabilirsiniz internetten olmasada

Yorum bağlantısı
Ugur Demir

merhaba benimde 2013 1.5 dizel fiestam var, 28/11/2020 de İstanbul / Pendik oto sanayide motor takozu ve şanzıman takozunu orjinali ile değiştirdim.

sarsıntı baya baya gitti ama benzinli araç gibi değil tabi, fiyat olarak motor takozu 1250 şanzıman takozu 250 lira 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ugur Demir yazdı:

merhaba benimde 2013 1.5 dizel fiestam var, 28/11/2020 de İstanbul / Pendik oto sanayide motor takozu ve şanzıman takozunu orjinali ile değiştirdim.

sarsıntı baya baya gitti ama benzinli araç gibi değil tabi, fiyat olarak motor takozu 1250 şanzıman takozu 250 lira 

Ne yazıkki rakamlar sizinde dediğiniz gibi. Şuan yırtık vs yok, ciddi bir vuruntu da yok. Sadece soğuklarda bir miktar kısa süreli titreşim fazlalığı ve ilk marş anında anlık bir kauçuk sesi geliyor. 

Değişim yaparsam aklımda olan 3 takozuda orjinali ile değiştirmek. Diğer takozlar fazla pahalı değil 

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
(düzenlendi)

Şanzıman alt takozu alırken ET76-6P082-AB (Courier için) kodlu olanı değil 8V51-6P082-AD (Fiesta için) kodlu olanı almanız gerekiyor. Zira @Metin Taşcı daha önce Courier için olan parçada sorun yaşadığını ve Fiesta olan parça ile değiştirdiğini belirtmişti. Fiesta için olan biraz pahalı. Bilginize.

Aracınızın üzerinden çıkacak parça kodlarını paylaşayım:

Motor takozu: 8V51-6F012-BJ

Şanzıman alt takozu: 8V51-6P082-AD

Şanzıman üst takozu: 8V51-7M121-AE

tarihinde Kaan Karakaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ugur Demir
Kaan Karakaya yazdı:

Şanzıman üst takozu: 8V51-7M121-AE

ben bu parçayı değiştirmedim azda olsa sarsıntı bundan olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ugur Demir yazdı:

Şöyle bir şey var, triger ya da baskı balata değişince özellikle yapan kişi dikkat etmezse takozlara yük bindiriyor ve yıpranma oluşuyor. 

Motor ve şanzıman 3 noktadan bağlı kasaya. Bunların üçünden 1 tanesi bile arızalı olsun ciddi fark eder. Elbette kesin ondan demek zor, belki enjektörde pompada vs sıkıntı var ve ondan sarsıntılı çalışıyor. Yani seçenek çok, ancak 5 6 sene geçince kauçuklar özelliğini kaybediyor ve özellikle soğukta böyle şeyler oluyor

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
Ugur Demir yazdı:

Üç takozu da değiştirdikten sonra direksiyondan hissettiğim sarsıntı kayboldu ancak hala ayaklarımda hissettiğim hafif bir sarsıntı var bu da normaldir sanırım. 

Araç üzerinden çıkan 3 takozu göz ile kontrol ettiğimde şanzıman alt takozunun kauçuk kısmında yırtık vardı, diğerlerinde gözle görülür bir sıkıntı yoktu. Yine de arızalı bir takozun yeni takılacak takozu/ları olumsuz etkileyeceğini düşündüğüm için hepsini değiştirdim. Haziran ayında 3 takozun orijinalini 1350 TL'ye almıştım.

Yorum bağlantısı
Ugur Demir
Ü.Emre Kartal yazdı:

Şöyle bir şey var, triger ya da baskı balata değişince özellikle yapan kişi dikkat etmezse takozlara yük bindiriyor ve yıpranma oluşuyor. 

Motor ve şanzıman 3 noktadan bağlı kasaya. Bunların üçünden 1 tanesi bile arızalı olsun ciddi fark eder. Elbette kesin ondan demek zor, belki enjektörde pompada vs sıkıntı var ve ondan sarsıntılı çalışıyor. Yani seçenek çok, ancak 5 6 sene geçince kauçuklar özelliğini kaybediyor ve özellikle soğukta böyle şeyler oluyor

benim aracım 88bin km de daha triger de baskı balata da değişmedi :) baskı gayet iyi durumda triger içinse ustanın söylediği 10 yıl veya 120bin km o yüzden değişmedim.

Kaan Karakaya yazdı:

Haziran ayında 3 takozun orijinalini 1350 TL'ye almıştım.

aradan 6 ay geçmemesine rağmen 1500 liraya 2 takoz aldım 😷

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ugur Demir yazdı:

benim aracım 88bin km de daha triger de baskı balata da değişmedi :) baskı gayet iyi durumda triger içinse ustanın söylediği 10 yıl veya 120bin km o yüzden değişmedim. 

O kadar uzun zaman çok riskli, muhtemelen devirdaim kaynaklı da sorun yaşarsınız. 120000 km olarak zaten bakım aralığı yok, 9 yıl 135000 var 4 yıl 90000 km var.

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
(düzenlendi)
Ugur Demir yazdı:

Kaan Karakaya yazdı:

Takozları triger ve v kayışı değişimi esnasında 6. yılında 60.400 kmde değiştirmiştim. Triger kayışı dıştan sorunsuz görünüyordu ancak v kayışında enine çatlaklar vardı. Raf ömrü optimum saklama koşullarında bile 8-10 yıl olan kayışları o kadar yük altında 10 yıl kullanmak çok riskli bir durum.

Değiştirmeyi düşünürseniz parçalar konusunda (parça kodları, en uygun nerede vb. konularda) yardımcı olabilirim.

tarihinde Kaan Karakaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ugur Demir
Kaan Karakaya yazdı:

Takozları triger ve v kayışı değişimi esnasında 6. yılında 60.400 kmde değiştirmiştim. Triger kayışı dıştan sorunsuz görünüyordu ancak v kayışında enine çatlaklar vardı. Raf ömrü optimum saklama koşullarında bile 8-10 yıl olan kayışları o kadar yük altında 10 yıl kullanmak çok riskli bir durum.

Değiştirmeyi düşünürseniz parçalar konusunda (parça kodları, en uygun nerede vb. konularda) yardımcı olabilirim.

Teşekkür ederim ben bu sene 

Fren diskleri ve balataları değiştim, direksiyon kutusu revizesi, takozlar ve yağ bakımlarını yaptırdım trigere en iyi ihtimalle 6-7 ay sonra girebilirim. Birde ben hafta içi her gün şirket aracı (dizel symbol ) kullanıyorum fiestayı hafta sonları veya 15günde 1 kullanıyorum. 1 yıl sonunda yağ bakımına gittiğimde 4500 km yol yapabilmişim :)

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
Ugur Demir yazdı:

fiestayı hafta sonları veya 15günde 1 kullanıyorum

Artık hafta sonları da kullanamayacaksınız :) Malum yasaklar.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ü.Emre Kartal yazdı:

site

Emre mazothangi firmadan alıyorsun aracın mazot şeçiyor olmasın shelden alıp kullan bakalım 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Erkan Işık yazdı:

Emre mazothangi firmadan alıyorsun aracın mazot şeçiyor olmasın shelden alıp kullan bakalım 

Mazotla ilgili değil durum, başka istasyondan da alsam(shell kullanıyorum genelde) soğuk havada sadece ilk marşta takozdan ses geliyor. Stop edip tekrar çalıştırırsam ses kalmıyor. Tamamen kauçuğun özelliğini yitirmesi ile ilgili durum. 

Mazot kaynaklı olsa soğuk sıcak farketmez enjektörden ses yapardı. Sorunu çözülmeyen için seçenek olabilir tabi 🙂

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...