İçeriğe Yönlendir

Fiesta Cruise Control

Abdulkadir Kılıç

Recommended Posts

Abdulkadir Kılıç

Merhaba;

Aracım Fiesta Trend 1.4 Tdci 2010 son çeyreği trafiğe çıkışlı fakat 2011 model yazıyor. Hava filtresi motorun üzerinde olanlardan. 

Sorum şu: Aracıma cruise control aktifleştirmek ve montaj yapmak istiyorum bu araçda aktif edilebiliyormu 2011 lerde galiba sıkıntı okuyormuş.

- Yani yazılımsal olarak obd ve forscan ile aktif edebilirmiyim ?

- Cruise control tuşları aracın neresindeki hangi sokette hangi pinlere bağlı ?

Ses tuşları analog direnç okumaları ile çalışıyor. Tüm tuşlar birbirine paralel ve altındaki dirençleri aç kapa yapıyor.

Cruise control tuşlarıda bu şekilde ise tuşların altındaki dirençlerin değerleri nelerdir.

Cruise control ile ilgili bir şema döküman bulamadım malesef.

Amacım aracın direksiyonunda bir değişiklik yapmadan cep telefonu ile haberleşen bir modül yapmak ve bu modül ile cruise controlü yönetmek. Tabi ilk etapta fiziki bir tuş takımını deneme amaçlı araca adapte etmek.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bende fiestayı alırken özellikle cc varmı diye bakmıştım. İlla cc olan modelden almak istedim. Sonradan öğrendim bağzı modellere cc olmasa bile takılıyormuş. Bu arabanın facebook gurupları var. Orada bu işi yapan adamları bulabilirsiniz. Sırf fiesta için facebook hesabı açıp o guruplara üye olmuştum :) sonra facebook bana göre değilmiş çok mesajlar yazılıyor ve çok bildirim geldiği için hesabı kapatmıştım. Mesela bende ön sis farı yok. Alıp takayım dedim ama sonrada aktif etmek lazım. Onu yapacak adam yok. Şimdilik vazgeçtim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Çok kolay basit bir yöntemle cc takmak mümkün. 650 tl istenior diye hatırımda kalmış. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

Sırayla sorulara başlarsak;
1- 2010 Model aracınızda tesisat hazır değil, bu yüzden 2011 6. aydan sonrakiler gibi sadece tuş takıp aktivasyon yaparak olmayacak. Aracınız için tesisat çekilmeli.

2- Forscan ile aktif edilebilir.

3- Airbag sökünce ortada beyaz bir soket var, pimler oraya giriyor, ancak dediğim gibi sizin tesisatınız bu sokete gelmiyor.

4- Ses tuşuyla aynı mantık, dirençle çalışıyor ama değerlerini bilmiyorum. Fiziki tuş bulup denemeniz gerekir dirençler için sanırım.

Dip not ve benim görüşüm: Cep telefonu ile hız sabitleyici kontrolü bana çok mantıklı gelmedi, araç kullanırken telefona bakmak zaten tehlikeliyken, hız sabitleyici açıcam derken daha uzun süre bakmak riskli olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Abdulkadir Kılıç yazdı:

Amacım aracın direksiyonunda bir değişiklik yapmadan cep telefonu ile haberleşen bir modül yapmak ve bu modül ile cruise controlü yönetmek.

Aşırı tehlikeli bir iş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cengizhan Bekir BAYRAM
Abdulkadir Kılıç yazdı:

Merhaba;

Aracım Fiesta Trend 1.4 Tdci 2010 son çeyreği trafiğe çıkışlı fakat 2011 model yazıyor. Hava filtresi motorun üzerinde olanlardan. 

Sorum şu: Aracıma cruise control aktifleştirmek ve montaj yapmak istiyorum bu araçda aktif edilebiliyormu 2011 lerde galiba sıkıntı okuyormuş.

- Yani yazılımsal olarak obd ve forscan ile aktif edebilirmiyim ?

- Cruise control tuşları aracın neresindeki hangi sokette hangi pinlere bağlı ?

Ses tuşları analog direnç okumaları ile çalışıyor. Tüm tuşlar birbirine paralel ve altındaki dirençleri aç kapa yapıyor.

Cruise control tuşlarıda bu şekilde ise tuşların altındaki dirençlerin değerleri nelerdir.

Cruise control ile ilgili bir şema döküman bulamadım malesef.

Amacım aracın direksiyonunda bir değişiklik yapmadan cep telefonu ile haberleşen bir modül yapmak ve bu modül ile cruise controlü yönetmek. Tabi ilk etapta fiziki bir tuş takımını deneme amaçlı araca adapte etmek.

benimde 2009 1.4 trend fiestam vardı. geçen sene konyada baya bir araştırmama rağmen pek yapabilen yoktu . bursa'dan birilerini tavsiye ettiler. adamlarla görüştüm. 1 ay sonra falan  bir iş için konyaya geldiler. Geldiğimizde yaparız dediler.  Sadece direksiyon üzerinde gümüş çıtayı degistirdim ve tuş takımı aldım orjinal. adamlar tesisatı çekip aktif ettiler. sorunsuz çalıstı direk. çıta , tuş ve işçilipe toplam 800 lira verdim.

Yorum bağlantısı
Abdulkadir Kılıç
(düzenlendi)

Yanıtlar için herkese teşekkürler.

- Anladığım kadarı ile araç yazılımsal olarak destekliyor fakat bağlantı hattı olarak elverişli değil.

- Telefonu araç içerisinde sürekli direksiyonun altındaki ızgarada dikey olarak kullandığımdan dolayı buradan kocaman ekranda 5 tane butona basmanın çok tehlikeli olacağı kanaatinde değilim. Bazı araçlarda bu tuşlar el freninin yada klimanın altında olduğunu düşünürsek daha güvenli olacağı kanaatindeyim. ( Normalde uzun yola OBD cihazı ile çıkıp zaman zaman motor sıcaklığı map maf yakıt basınçları gibi sensörleri takip ederim.)

- Fakat bu tuşlar araçlarda hangi birimde hangi soketin hangi pinlerine bağlı ?

Eğer ses tuşları gibiyse 2 pin aydınlatma 2 pin haberleşme için . aydınlatmayı boş geçersek bu 2 pin nereye bağlı ?

Tesisat olsa bile şuan ankara'da araştırdığım kadarı ile 900tl altına tuş çerçeve bulamadım.

Ayrıca kendi yaptığım bir sistemi kullanmanın verdiği keyif başka olur diye düşünüyorum.

Not: Daha önce çerçeveyi söktüm ve ses tuşlarını onarmıştım CC nin geleceği kısımda hiçbir boşta soket kablo pin görememiştim.

tarihinde Abdulkadir Kılıç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Abdulkadir Kılıç yazdı:

Yanıtlar için herkese teşekkürler.

- Anladığım kadarı ile araç yazılımsal olarak destekliyor fakat bağlantı hattı olarak elverişli değil.

- Telefonu araç içerisinde sürekli direksiyonun altındaki ızgarada dikey olarak kullandığımdan dolayı buradan kocaman ekranda 5 tane butona basmanın çok tehlikeli olacağı kanaatinde değilim. Bazı araçlarda bu tuşlar el freninin yada klimanın altında olduğunu düşünürsek daha güvenli olacağı kanaatindeyim. ( Normalde uzun yola OBD cihazı ile çıkıp zaman zaman motor sıcaklığı map maf yakıt basınçları gibi sensörleri takip ederim.)

- Fakat bu tuşlar araçlarda hangi birimde hangi soketin hangi pinlerine bağlı ?

Eğer ses tuşları gibiyse 2 pin aydınlatma 2 pin haberleşme için . aydınlatmayı boş geçersek bu 2 pin nereye bağlı ?

Tesisat olsa bile şuan ankara'da araştırdığım kadarı ile 900tl altına tuş çerçeve bulamadım.

Ayrıca kendi yaptığım bir sistemi kullanmanın verdiği keyif başka olur diye düşünüyorum.

Not: Daha önce çerçeveyi söktüm ve ses tuşlarını onarmıştım CC nin geleceği kısımda hiçbir boşta soket kablo pin görememiştim.

Tuş çerçeve aylardır olmadığından fiyatlar çok arttı ne yazık ki.

Hız sabitleyici de dediğiniz gibi 2 si ışık 2 si veri. o 2 pin direksiyondaki sokete, direksiyondaki soket direksiyon altındaki sokete, direksiyon altındaki soket ecuya :)

Boşta soket yok zaten, pinlere bağlantı yapılacak, ancak o pinlere gelen hat yok sizde, direksiyon alt korumayı sökerseiz, soldaki yan duran sokette 2 kablo eksik olduğunu göreceksiniz, o 2 kablo işte hız sabitleyici hattı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...