İçeriğe Yönlendir

Yaris - Lpg Sistemine Farklı Enjektör Takmak

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi
Ali Darbaz yazdı:

Spritmonitör verisi. Normal lpg takanlar 8 litre civarı 

Prins vsi 2 takan adam 6 litre yakıyor. 

Sağlıklı bir veri değil. Çok fazla değişken var. 

https://www.spritmonitor.de/en/detail/567102.html

https://www.spritmonitor.de/en/detail/457980.html

Birisi Atiker fast

Birisi BRC 

İki araç da benim.

Ebrar Tüfek yazdı:

Lpg bujisi işine girmeyeceğim, orjinal buji ile lpg enjektörünü manifolda en yakın şekilde takmalarını isteyeceğim, zaten 5 bin km sonra bakım var, bi sorun olmasa da bujileri de değiştiricem ozaman. Bujiye müdahale işine güvenemiyorum, kendim riskini alamam, alacak ustaya da güvenemem malesef.

Oda çok pahalı yahu, lüks bi araba olsa neyse de.

Yanlıs 1.

Benzinde en iyi kondisyonda iken bakımları filtreleri yağı. Bujisi ateşlemesi en iyi halde iken benzinde bir depo kullan . Veri al. Sonra LPGyi tak .

Yoksa randıman işi olmaz 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Birisi Atiker fast

Birisi BRC 

İki araç da benim.

Mustafa eşşek hariç hiç bir araban az yakmamış. :D

Onlada az km yapmışsın. Az yakan arabaları sevmiyon heralde. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

İşte yüksek iğne hızının etkisi. Dandik atiker fast gibi pırt pırt gaz atmıyor. 

Sana alternatif melez bişey önerdim. İlla vsi 2 al demiyom. Enjektör hızına örnek veriyorum. Bana kalsa benzinde devam ederdim. 

Tamam zaten senin dediğin gibi yapacağım, ben o sistem çok iyi ama çok pahalı dedim konudan bağımsız. Atikfast sisteme elit enjektör takmak istiyorum. 

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Doğru nozul doğru regülatör basıncı ile saçmalama az. Sonuçta 30 dk 5000 dd de sürmeyeceksen sıkıntı. Değil. 

Ha otobanda 260 260 gidecek bir ciğer ve imkan varsa o zaman alacaksın bir vsi2 ama o zamanda lpgyle yapacağın tasarruf için verdiğin parayı çıkarmak ile uğraşacaksin.

Obd li felan geyiği de yalan dolan. Adamlar O2 sensör verisini baglamazken ( sensörler eski diye hata veriyormuş mus) obdden veri alıp kalibre yapıyor diyor. :) Bı kere saçmalık şu. LPG ecusu benzin ecusune referans ile çalışıyor yani onun enjektör milisaniyesine bakıp kendisi bir çarpan etkisi ile LPG de yakıt haritası oluşturup LPG enjektörune milisaniye bilgisi veriyor. Senin sistemin eğer aracın ihtiyacı olanı karışmayacak nozul ve regülatör basıncı ile donatıldı ise, önce aracın benzin milisaniyesi bozulacak. O da belli bir çarpan ile LPG kalibreni bozacak. Sonra obdden LPG yine benzin haritası bilgisini alıp yine bir çarpanla kendini sözde düzeltme verecek. Sonra bu düzeltme ile benzin haritası tekrar bozulacak. Bidaha düzeltme verecek.  Kısır döngü. Teori de güzel bişi de pratikte onu yapacak kapasitede ECU ve çok milimetrik bir montaj yapılması lazım.

Ha bu arada bu ihtiyaci aslında arada bı 100 km benzinli kullanım ile kendin daha sağlıklı çozebilirsin. 

Oksijen sensörü verisi alınmadan lpg mi takılır ya :) bu lpg konusuma uzağım dizelci olduğumdan dolayı. Kesinlikle oksijen sensörünü kullanmalarını söylerim, eski ise değiştiririz yada temizleyip yerine takarız, öyle saçmalık mı olur.

Ben zaten agresif süreceksem benzine alırım da, yine de takmışken biraz daha iyisi olsun istiyorum.

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Birisi Atiker fast

Birisi BRC 

İki araç da benim.

Yanlıs 1.

Benzinde en iyi kondisyonda iken bakımları filtreleri yağı. Bujisi ateşlemesi en iyi halde iken benzinde bir depo kullan . Veri al. Sonra LPGyi tak .

Yoksa randıman işi olmaz 

Bak bunda da pipolu BRC vardı

https://www.spritmonitor.de/en/detail/492413.html

Ali Darbaz yazdı:

Mustafa eşşek hariç hiç bir araban az yakmamış. :D

Onlada az km yapmışsın. Az yakan arabaları sevmiyon heralde. 

Yo hepsi de fabrika verisi sınırlarında sayılır. Kasmadan sürerim zevkine varirim yeri geldiğinde gideri kadar. 

1.4 tdci en az yakan oldu evet :) cani yoktu diye koşturmadim onu pek. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Yoksa randıman işi olmaz 

Lpg yi takmak için kilometre bakımını mı bekleyeyim yani, ama bu pandemi sebebi ile bu iş çok uzun sürebilir :) Ozaman lpg takınca kilometre bakımı yaptıktan sonra bi full depo benzin süreyim hiç lpg açmadan, daha sonra lpg ye geçiş yapıp aktif kullanmaya devam edeyim ?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bak bunda da pipolu BRC vardı

https://www.spritmonitor.de/en/detail/492413.html

Yo hepsi de fabrika verisi sınırlarında sayılır. Kasmadan sürerim zevkine varirim yeri geldiğinde gideri kadar. 

1.4 tdci en az yakan oldu evet :) cani yoktu diye koşturmadim onu pek. 

Kasmadan olmaz.  Zirveyi kaptırmak istemiyorum. :D

OnsFxX.png

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Verilerini verdiğim tum focuslar aynı motor aynı şanzıman Atiker hariç ikisini ben taktırdım BRC. Birinde pipo yaptırdim manifolt delinmesin ve en yakın noktadan LPG alsın diye. Ama onda da benzin de benzin enjektöru standart dışına çıktığı için belli belirsiz benzinde performans düşüklüğü vardı. 

Yol bilgisayarı olanlarda her depoda yakıtı kontrol ederdim ters bişi var mı diye. BRC de pek kalibrasyon sorunu arıza ışığı vs olmadı.

Atiker de ustalara ayar olup ayar kablosu almisligim var. Daha afr ayarının adı yokken yolda yük ayarı yapardim Atiker de. Onun güzelligi basit olması idi ayar işi. Yeterki nozul ve regülatör düzgün olsun

Ebrar Tüfek yazdı:

Lpg yi takmak için kilometre bakımını mı bekleyeyim yani, ama bu pandemi sebebi ile bu iş çok uzun sürebilir :) Ozaman lpg takınca kilometre bakımı yaptıktan sonra bi full depo benzin süreyim hiç lpg açmadan, daha sonra lpg ye geçiş yapıp aktif kullanmaya devam edeyim ?

Ben olsam bakımı ve değişecek tum şeyleri değişip LPG takardim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Darbaz yazdı:

Kasmadan olmaz.  Zirveyi kaptırmak istemiyorum. :D

OnsFxX.png

Hahaha sen bunu atınca baktım. Kasmadan en iyi ilk 5 deki arabanın 3 u benim Zaten focus 1 de :)

Ki km olarak ben kadar veri toplayan da yok

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hahaha sen bunu atınca baktım. Kasmadan en iyi ilk 5 deki arabanın 3 u benim Zaten focus 1 de :)

Ki km olarak ben kadar veri toplayan da yok

Kasmazsam 10 litre

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

10 kişi yazılalım spritmonitöre, tüik ten beter ederiz :)

10 kişiden 3 ben çıktım zaten focus için iyi mi . İki oynama yapayım da piyasası yükselsin mi. Bunlar az yakıyor derler 😛 hemde yüksek hıza rağmen

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Darbaz yazdı:

Kasmazsam 10 litre

Birde maneul benzinli. Of of sen kasıp 7.5  benzin yakıyorsun. Ben kasmadan 10 litre lpg otomatik araba ile yakmisim.  Düzgün bir kalibrasyon ve güzel bir LPG kiti takmış olsan  manuel kruz ile kasarak 9 litre lpg tüketimin olacak. Bence hipermiller bir araç değil kruz. Ve denilenler doğru o zaman yakıtta hiç ecotech bir motoru yok o kadar karmaşık mühendisliğine rağmen

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

@Mustafa Tüfekçi yani abi kırmızı enjektörü tak, güzel bi harita ile devam et mi diyorsun ? :)

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Birde maneul benzinli. Of of sen kasıp 7.5  benzin yakıyorsun. Ben kasmadan 10 litre lpg otomatik araba ile yakmisim.  Düzgün bir kalibrasyon ve güzel bir LPG kiti takmış olsan  manuel kruz ile kasarak 9 litre lpg tüketimin olacak. Bence hipermiller bir araç değil kruz. Ve denilenler doğru o zaman yakıtta hiç ecotech bir motoru yok o kadar karmaşık mühendisliğine rağmen

Cruze zaten çok verimsiz bi araba, Ali abi eldeki arabaya lpg takmadan orjinal hali ile az yakmaya çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ebrar Tüfek yazdı:

@Mustafa Tüfekçi yani abi kırmızı enjektörü tak, güzel bi harita ile devam et mi diyorsun ? :)

Maliyet kaygısı ile evet. Teknik olarak ilk tercihim değil.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Ama ben yinede o videodan sonra kırmızı enjektörden soğudum, mavisi çok daha iyi, motor ufak ama bikere takıyoruz, bütçeye göre en güzeli olsun.

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Maliyet kaygısı ile evet. Teknik olarak ilk tercihim değil.

Atikfast üzerine mavi enjektör, maliyet ile beni çok yormaz. Teknik kısmı daha önemli, arabayı en masrafsız ve km başına ekonomik seviyede binmeyi tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Yoh ben lpg tahmam. İstanbula rağmen halen 49 kuruş yakıyoz. Yeter bana. Araba bozulmasın yeter. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Yoh ben lpg tahmam. İstanbula rağmen halen 49 kuruş yakıyoz. Yeter bana. Araba bozulmasın yeter. 

Ben sana lpgyi sevdireceğim Ali abi, 234 binde kapak açılmamış toyota motoru ne yapacak göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Surda bi kaç zaman önce LPG'li 1.0 mıydı arabası olmasa tamam dicem :)

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

benim araçta orjinal fabrika çıkışlı ladirenzo lpg kiti var. benim araçtada enjektörler kırmızı. biri arızalı olduğu için  yeni değiştirdim yeşil idi.  eskiside yeşil.

benim araçlar enjektörler ses yapıyor kırmızı olduğundan mıdır nedir ama orjinali bu şekilde ve yetkili serviside bu kitlerin enjektörleri sesli çalışır dedi. Performan kaybım yok başarılı. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ümit Türk yazdı:

benim araçta orjinal fabrika çıkışlı ladirenzo lpg kiti var. benim araçtada enjektörler kırmızı. biri arızalı olduğu için  yeni değiştirdim yeşil idi.  eskiside yeşil.

benim araçlar enjektörler ses yapıyor kırmızı olduğundan mıdır nedir ama orjinali bu şekilde ve yetkili serviside bu kitlerin enjektörleri sesli çalışır dedi. Performan kaybım yok başarılı. 

Landirenzo sesli calısıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Surda bi kaç zaman önce LPG'li 1.0 mıydı arabası olmasa tamam dicem :)

Lpgli araba kullanmamış olsaydım, bu seferde lpgli araba kullanamamış, bilmiyor derdiniz. :D . 62000 km yol kaydım var, Hyundai i10 gibi spesifik lpgli başka araba olmadığı sürece bir daha lpgli almam. Alıyorsamda söküp atmak için fırsat kollarım. Baktığım arabaların alayı lpg takılmış. 306 var hedefimde, lpgli lpgsiz olurda alırsam söker atarım. O derce sevmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben akl elegand kit taktırdım fiestaya ama enjektörler romano. Enjektörleri başka yerden almadık, kutu içeriğiydi. Sistem tamamen fiestaya uyumluymuş. 10 bin km devirdik çok şükür henüz bir sıkıntımız olmadı. Normalde uygunsuz kitler fiestada arıza ışığı yakarmış. Lpg işi sıkıntılı. Başda düzen tutmazsa sonradan hep sorun yaşatıyor. Fiestadan sonraki fordada aynı kiti taktıracağım. Lpgsiz bir arabanın yerini anca  elektrikli alır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

atiker grand, romano vs enjektörleri bir rail üzerinde olmadığından manifolda çok yakın montaj yapılabiliyor. ben focusta romano kit kullanmıştım , lacetti de atikfast obd2 ile birlikte gold enjektör kullandım ikisindende memnun kaldım

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Cihat yazdı:

atiker grand, romano vs enjektörleri bir rail üzerinde olmadığından manifolda çok yakın montaj yapılabiliyor. ben focusta romano kit kullanmıştım , lacetti de atikfast obd2 ile birlikte gold enjektör kullandım ikisindende memnun kaldım

Tam benim istediğim kombinasyon, atiker fast kite gold'daki yada mavi enjektörlerden.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...