İçeriğe Yönlendir

IMEI Kopyalanma Sorunu Ne Yapabilirim?

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Kullandığım Samsung A7 2016 telefon arama yapmadı ağda kayıtlı değil diye hata veriyordu. Format o bu düzelmedi. En son bir yerde yapılan her işleme rağmen sorun düzelmediyse imei klonlanmış olabilir diye birşey okudum. Bingo. E devletten yaptığım sorgulamada klonlanmış imei yazıyordu.

Neyse Samsung müşteri hizmetlerine ilgili dilekçe telefon faturası ve kimlik fotokopisi ni tarayıcıdan kopya aldım ve e posta ile gönderdim (telefonun kutusunu falan atmamıştım) 1 hafta içerisinde BTK dan cevap gelecek hem e posta hem de telefon numarama mesaj olarak.

Numara eşleştirilecek. O zaman telefonum kullanıma açılacak. Buraya kadar sorun yok.

Telefonu başkası kullanacağı zaman e devletten numara tanımlayacakmışım. Sonuçta mağdurum hak kaybım var ha bire bununla uğraşamam bu yüzden telefonum kara listeye girdi vs. Ekstra olarak ne yapabilirim tüketici mahkemesi telefonun servis tarafından yeni imei eklenmesi ürün bedelinin tarafıma iadesi üst modeli ile değiştirilmesi falan.

Niye uğraşıyorum. 4.5 yıldır kullandığım telefon aynı anda başka bir telefonla çakışıyor belki ithalatçı belki imalatçı kopyaladı vs vs bunu ben bilemem. Marka bunun güvenirliğini sağlamak zorunda diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Geçmiş olsun evrensel hukuka göre haklısınız ama biz Türkiyede yaşıyoruz.  Adaletimiz evrensel hukuk seviyesinde olsaydı klonlu diğer telefon sahibinin telefonu iptal edilip ceza devası açılırdı sizede tazminat hakkı doğardı.  Aynı durum yıllar önce Sony Ericsson telefonumda başıma gelmişti. İmei kopyalama işini genelde ithalatçı yada distribütörler yapıyor. Telefonun kullanım ömrü bitmiştir düşüncesiyle kaçak telefonları getirip ucuza satıyorlar.

Yapabileceğiniz birşey yok burası Türkiye hırsıza beyler borçlu.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Metin Uzunoğlu yazdı:

Geçmiş olsun evrensel hukuka göre haklısınız ama biz Türkiyede yaşıyoruz.  Adaletimiz evrensel hukuk seviyesinde olsaydı klonlu diğer telefon sahibinin telefonu iptal edilip ceza devası açılırdı sizede tazminat hakkı doğardı.  Aynı durum yıllar önce Sony Ericsson telefonumda başıma gelmişti. İmei kopyalama işini genelde ithalatçı yada distribütörler yapıyor. Telefonun kullanım ömrü bitmiştir düşüncesiyle kaçak telefonları getirip ucuza satıyorlar.

Bu kısım yanlış, merdiven altı telefon tamircileri yapar, e devlet üzerinden sorgulama ile kayıtlı olan numaraları tespit edip kopyalabilirler.

Yurtdışından kayıt yaptırmadan getirilen telefonlar bunun öncelikli sebebi.

Metin Akbal yazdı:

Kullandığım Samsung A7 2016 telefon arama yapmadı ağda kayıtlı değil diye hata veriyordu. Format o bu düzelmedi. En son bir yerde yapılan her işleme rağmen sorun düzelmediyse imei klonlanmış olabilir diye birşey okudum. Bingo. E devletten yaptığım sorgulamada klonlanmış imei yazıyordu.

Neyse Samsung müşteri hizmetlerine ilgili dilekçe telefon faturası ve kimlik fotokopisi ni tarayıcıdan kopya aldım ve e posta ile gönderdim (telefonun kutusunu falan atmamıştım) 1 hafta içerisinde BTK dan cevap gelecek hem e posta hem de telefon numarama mesaj olarak.

Numara eşleştirilecek. O zaman telefonum kullanıma açılacak. Buraya kadar sorun yok.

Telefonu başkası kullanacağı zaman e devletten numara tanımlayacakmışım. Sonuçta mağdurum hak kaybım var ha bire bununla uğraşamam bu yüzden telefonum kara listeye girdi vs. Ekstra olarak ne yapabilirim tüketici mahkemesi telefonun servis tarafından yeni imei eklenmesi ürün bedelinin tarafıma iadesi üst modeli ile değiştirilmesi falan.

Niye uğraşıyorum. 4.5 yıldır kullandığım telefon aynı anda başka bir telefonla çakışıyor belki ithalatçı belki imalatçı kopyaladı vs vs bunu ben bilemem. Marka bunun güvenirliğini sağlamak zorunda diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Maalesef hakem heyetinden sonuç çıkmaz, benzer şikayetlerde red kararı çıkıyor, ama istersen deneyebilirsin. Kayıt dışı olan bütün IMEI numaraları kapatılır, faturasını ibraz edebilen açtırabilir.

Anakart yada telefon değişmeden çözüm olmuyor maalesef.

Bu arada zaman aşımı maddesine göre bu durumda hakem heyetine şikayet edilse bile red gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yasal bir metod değil ama eski kullanmadığınız bir telefonunuz ve kullanmayacaksanız varsa onun imesini yazılım ile diğer telefona ekleyebilirsiniz. Ama diğer telefonu kullanmamanız lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Selçuk Bakış yazdı:

Bu kısım yanlış, merdiven altı telefon tamircileri yapar, e devlet üzerinden sorgulama ile kayıtlı olan numaraları tespit edip kopyalabilirler.

Bu kısım çok doğru ve yaşanmış tecrübe ile sabit. Tamir görmemiş, servise vb. Hiç bir yere gitmemiş Sony Ericsson T serisi telefonumda 2005 yada 2006 yılında  başıma geldi. O zaman e devlet vs yoktu. imei sorgulama vs sadece yetkili servisler ve devlet yapabiliyordu.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim de başıma geldi. Yasal olarak yapılabilecek tek şey, imei ile numaranın eşleştirilmesi maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

benzeri biladere oldu netten aldığı telefon 2 yılda dediğiniz gibi oldu.
aldığı satıcıyla iletişime geçti.adam abi çalışanlar kopyalıyor olabilir nadir karşılaşıyoruz demiş.
2 yıl önceki aldığı telefon fiyatı kadar mağazasında kullanmak için çek vermiş, İnternet mağazası n11 /hb hangisi hatırlamıyorum. Orada kullanıp yeni telefon almıştı
Şimdi anlattıklarımı düşününce inanasım da gelmedi ya :) nereden nereye gelmişiz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

gps li sim kartlı   çocuk takip saatlerine kopyalıyorlar, benim de başıma geldi. benzer yazışmalarla çözmüştüm. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bu kısım çok doğru ve yaşanmış tecrübe ile sabit. Tamir görmemiş, servise vb. Hiç bir yere gitmemiş Sony Ericsson T serisi telefonumda 2005 yada 2006 yılında  başıma geldi. O zaman e devlet vs yoktu. imei sorgulama vs sadece yetkili servisler ve devlet yapabiliyordu.

Şöyle ki cihazların IMEI numaraları 15 hane olup ilk 6 rakam marka ve modele göre aynı olup son 9 rakamı genelde değişik oluyor. Eski IMEI numarasından rastgele numara girip kabul edene kadar deneyebiliyorlar. Her hangi servis veya yetkili servise gitmesine gerek yok. Tamamen sallamasyon olabilir. Bu durum 1 2 haftalık cihazlarda dahi denk gelebiliyor.

Distribütör veya yetkili servisler için anakart değiştirmek IMEI kopyalamaktan daha kolay, yani uğraşmazlar.

Yani maalesef o kısım yanlış 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

Bizim aile icinde de bir telefonda olmuştu. Saniyorum ozaman annemin s4tu baska anakart alip ona takmistim 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yasal bir metod değil ama eski kullanmadığınız bir telefonunuz ve kullanmayacaksanız varsa onun imesini yazılım ile diğer telefona ekleyebilirsiniz. Ama diğer telefonu kullanmamanız lazım. 
Önce yasal olanı zorlayalım :) Aldığım habere göre eski telefonun imei kopyalanması durumunda 4.5 g nin çalışmadığı, uyumlu olan servislerin ise kullanılamadığı şeklinde problemler oluyormuş.
benzeri biladere oldu netten aldığı telefon 2 yılda dediğiniz gibi oldu.
aldığı satıcıyla iletişime geçti.adam abi çalışanlar kopyalıyor olabilir nadir karşılaşıyoruz demiş.
2 yıl önceki aldığı telefon fiyatı kadar mağazasında kullanmak için çek vermiş, İnternet mağazası n11 /hb hangisi hatırlamıyorum. Orada kullanıp yeni telefon almıştı
Şimdi anlattıklarımı düşününce inanasım da gelmedi ya default_smile.png nereden nereye gelmişiz
Yarısının ücretini verse razıyım şu an [emoji16]
Bizim aile icinde de bir telefonda olmuştu. Saniyorum ozaman annemin s4tu baska anakart alip ona takmistim [emoji16]
O da seçenekler arasında tabi :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Metin Akbal yazdı:

Önce yasal olanı zorlayalım :) Aldığım habere göre eski telefonun imei kopyalanması durumunda 4.5 g nin çalışmadığı, uyumlu olan servislerin ise kullanılamadığı şeklinde problemler oluyormuş.

Yok öyle birşey.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yok öyle birşey.
Valla ilgili bir arkadaştan mesaj geldi bu olayı araştırırken soruştururken :)
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Muhittin Kaplan yazdı:

Yok öyle birşey.

Çalışacağının garantisi olmadığı gibi, çalışmayacağının da garantisi yoktur.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Geçmiş olsun abi. 4 sene önce iPhone 6 64 GB telefonum değişimden geldi fakat ürünü kullanmaya başladım imei kayıt dışı mesajı geldi. Apple aradım İrlanda’yı sanırım bir Türk mail attı bilgilerimi verdim ben akşam telefonu kargoya teslim ettim bana yeni iPhone 6s 128 GB telefon geldi sabah 😃 Apple farkı sevmeyenler için😊

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Geçmiş olsun abi. 4 sene önce iPhone 6 64 GB telefonum değişimden geldi fakat ürünü kullanmaya başladım imei kayıt dışı mesajı geldi. Apple aradım İrlanda’yı sanırım bir Türk mail attı bilgilerimi verdim ben akşam telefonu kargoya teslim ettim bana yeni iPhone 6s 128 GB telefon geldi sabah [emoji2] Apple farkı sevmeyenler için[emoji4]
Senin cihaz garantiden gelmiş. Eski telefonu aldilar mi peki? Imei yollasana birşey deniycem [emoji16]
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Arif Aykın yazdı:

Geçmiş olsun abi. 4 sene önce iPhone 6 64 GB telefonum değişimden geldi fakat ürünü kullanmaya başladım imei kayıt dışı mesajı geldi. Apple aradım İrlanda’yı sanırım bir Türk mail attı bilgilerimi verdim ben akşam telefonu kargoya teslim ettim bana yeni iPhone 6s 128 GB telefon geldi sabah 😃 Apple farkı sevmeyenler için😊

Apple size gönderdiği değişim cihazını kayıt etmemiş hatasını bu şekilde telafi etmiş ama artık eskide kaldı bu iş, şimdi diğer firmaların ücretsiz yaptığı IMEI kayıt işini artık ücretli yapıyor 😊

Ek olarak diğer firmaların thh şikayetlerinde para iadelerinde problem çıkmaz iken Apple cihazlarında satıcı ile tüketiciyi başbaşa bırakıyor.

Satıcıya maalesef destek olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Apple size gönderdiği değişim cihazını kayıt etmemiş hatasını bu şekilde telafi etmiş ama artık eskide kaldı bu iş, şimdi diğer firmaların ücretsiz yaptığı IMEI kayıt işini artık ücretli yapıyor [emoji4]
Ek olarak diğer firmaların thh şikayetlerinde para iadelerinde problem çıkmaz iken Apple cihazlarında satıcı ile tüketiciyi başbaşa bırakıyor.
Satıcıya maalesef destek olmuyor.
Ben şimdi thh ye gideyim mi gitmeyeyim mi ne diyon :)
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Metin Akbal yazdı:

Ben şimdi thh ye gideyim mi gitmeyeyim mi ne diyon :)

4.5 yıl olmuş, sonuç red çıkar. Garanti sürecinde dahi kabul görmüyor bu şikayetler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ne çıkacak ki, belki siz kendinizi sattınız IMEI numarasını 😁 işin şakası ama bence birşey çıkmaz, ya tek hat ile kullanmayı kabul edeceksiniz yada eski bir cihazınızdan sizde IMEI atacaksınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Muhittin Kaplan yazdı:

Yok öyle birşey.

Maalesef var öyle bir şey, Benim başıma geldi telefoncu her ne kadar ısrar etse de telefon 4.5 g çalışmıyor. Hala tamir edecekler bekliyoruz. 1.5 ay oldu.

Metin Akbal yazdı:

eski telefonun imei kopyalanması durumunda 4.5 g nin çalışmadığı, 

benim başımda bu olay var , atılan imei nedir bilmiyorum ama olay tam olarak bu 4.5 yok telefonda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Bunu denemek çok basit, 4.5g olan bir telefonun imei numarası sizin telefone yazılır 4.5g kontrol edilir sonra silinir. Aynı anda 2 numara mevcut mu buradan anlaşılıyor. Birinin kapalı olması yeterli.

Tabi bu arada imei işlemi kanuni değil hatırlatmak isterim.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
benim başımda bu olay var , atılan imei nedir bilmiyorum ama olay tam olarak bu 4.5 yok telefonda.
Sana da geçmiş olsun.
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Metin Akbal yazdı:
Fatih Evcin yazdı:

Sana da geçmiş olsun.

ben telefonu aldığım yere iade ettim parasını ödemesini bekliyorum. :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...