İçeriğe Yönlendir

Yakıt Tüketimi

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

Merhabalar; 

Ford fiesta ve Dacia Logan araç arasındaki yakıt tüketimim inanılmaz fark varmış.  her ne kadar lpgye karşı olsamda  fabrika çıkışlı lpg olması beni bu aracı almaya sevketmişti. 

Şehir içi verileridir. 

Ford fiesta 2006 1.4 benzinli aracımda 35 Litre ile  400 km yol yapıyordum.  ortalama 230 TL yakıt alıyordum 

Dacia logan lpgli aracımla ise yine  36 Litre gaz ve 680 km yol yaptım. Ortalama  128 TL yakıt aldım.  

Hem kilometre olarak hemde ekonomi olarak büyük kardayım.  

Hipermile falan gerek yok yani :):):):):)) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İlk çalıştırmalarda benzin kullandınız. Bi 30-50tl arası benzin de ekleyin derim. Lpg tasarruftur 👍 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
İlk çalıştırmalarda benzin kullandınız. Bi 30-50tl arası benzin de ekleyin derim. Lpg tasarruftur [emoji106] 

İlginç olan şu ki benzinde tasarruflu yada bana öyle geliyor. Lpgye geçmeden hareket etmiyorum lpg yi ölçmek için bir süre böyle yaptım
Hipermil sadece tüketimi düşürmez, yıpranmayı geciktirir. 

Doğrudur abi. Gecikmesi olsada elbet bir gün sonu olacak .
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Fransızlar bence yakıt ekonomisinde iyiler. Uzun zaman focus kullanıp, 1 yıl 301 kullanınca tüketimine şok olmuştum. 100km de neredeyse 2 litre fark ediyordu. Sonra tekrar focusa geçtim, sonra fluence de yine epey ekonomikti. Arkasından yine focus a döndük. Son olarak da 2 yıldır octavia var. Onun tüketimi de gayet güzel. Fluence den fazla , focus tan az. 

Bir arkdaşta 2016 dizel clio var. Şehir içi kullanımda 4 litre ortalama ile geziyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ümit Türk yazdı:

İlginç olan şu ki benzinde tasarruflu yada bana öyle geliyor. Lpgye geçmeden hareket etmiyorum lpg yi ölçmek için bir süre böyle yaptım
Doğrudur abi. Gecikmesi olsada elbet bir gün sonu olacak .

Beklerseniz daha az tasarruf edersiniz. Aracı çalıştırdıktan 10sn sonra sakince sürün. Böylece daha çok tasarruf edersiniz. O hesabı ben yapmıştım. Buraya bir yere de yazmışımdır :) 

En sağlıklı yakıt ölçümünü anlatayım.

-Lpg’yi tamamen bitirin araba benzine geçsin.

-Sonra benzini fulleyin. Tabanca atınca devam ettirmeyin. Aynı istasyondan lpg de alın kafanıza göre. Km’yi bir yere yazın. Lpg fişini saklayın
-birkaç ay kullanın. Ara ara lpg alın ama fişleri saklayın. 
-ölçüm yapmaya karar verdiğinizde örnek 2 ay sonra, lpg bitip benzine geçer geçmez en yakın istasyona girin. 
-benzini tekrar tabanca atımına kadar fulleyin. 
-son km’den ilk km farkına bakın. Ne kadar benzin tükettiğinize bakın. Ne kadar lpg tükettiğinize bakın. (Km’de sıfırlandığındaki fişten sonraki tüm lpg fişlerini toplayın) İster kuruş ister litre hesabı yapabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

6.4 litre lpg yakan i10 benim için çok yakıyordu. Sürekli kasıyordum arabayı. 

Ama cruze 7.4 litre benzin yakıyor olmasına rağmen bana hiç dokunmuyor. Çok rahatız. Neden acaba :D

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Lpgye geçmeden hareket etmiyorum lpg yi ölçmek için bir süre böyle yaptım

Yanlış yapıyorsunuz. Rölantide 30 dk da ısınan araba yolda 10 dk da ısınır.

Işıklara falan takılınca zaten araba ısınmaya devam ediyor. 3 dakikalık rölanti beklemesi ile 1 km yol yapılır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Ali Darbaz yazdı:

Hipermil sadece tüketimi düşürmez, yıpranmayı geciktirir. 

Benzinli araçta sürekli 2.000 devirde araç sürüp 2.000 de vites yükseltmek ''sürekli'' yapıldığında da bence yıpratır aracı. Arada 3.000 4.000 deviri ister bence araç

Ali Darbaz yazdı:

Ama cruze 7.4 litre benzin yakıyor olmasına rağmen bana hiç dokunmuyor. Çok rahatız. Neden acaba :D

Ortalama hızınız kaç cruzeda?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Benzinli araçta sürekli 2.000 devirde araç sürüp 2.000 de vites yükseltmek ''sürekli'' yapıldığında da bence yıpratır aracı. Arada 3.000 4.000 deviri ister bence araç

Ortalama hızınız kaç cruzeda?

49 ile 38 arası

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

Merhabalar; 

Ford fiesta ve Dacia Logan araç arasındaki yakıt tüketimim inanılmaz fark varmış.  her ne kadar lpgye karşı olsamda  fabrika çıkışlı lpg olması beni bu aracı almaya sevketmişti. 

Şehir içi verileridir. 

Ford fiesta 2006 1.4 benzinli aracımda 35 Litre ile  400 km yol yapıyordum.  ortalama 230 TL yakıt alıyordum 

Dacia logan lpgli aracımla ise yine  36 Litre gaz ve 680 km yol yaptım. Ortalama  128 TL yakıt aldım.  

Hem kilometre olarak hemde ekonomi olarak büyük kardayım.  

Hipermile falan gerek yok yani :):):):):)) 

Hesap tamamen yanlış. Şöyleki:  Verdiğiniz verilere göre fiesta benzinde 8.75lt/100km  yakıyor. / Bu verinin tamamen şehiriçi verisi olduğunu anlıyorum. Şehirdışında sabit 180 ile gitseniz anca o kadar yakar.

Verdiğiniz verilere göre logan LPG'de 5.3lt/100km yakıyor. / Bu verinin tamamen şehirdışı verisi olduğunu anlıyorum.

Lpgde 5.3 lt yakması için aracın yakıt tüketiminin benzinde 4.5 litre olması lazım. Karşılaştırmanız çok yanlış. Birisi uzun yol verisi. Birisi şehiriçi verisi.

Fabrika verisine göre Şehir içi ve şehir dışında logan fiestadan çok yakıyor.

Hadi diyelimki fabrika verisi olayına inanmıyorsunuz. Loganın şehir içinde 8 litre altında yakması mümkün değil. Bu bahsettiğim 8 Lpg değil benzin için bu arada. 8 litre benzin yakan araç ortalama 9.5 litre lpg yakar.

Şehiriçi ve şehirdışı yakıt tüketimleriyle karşılaştırma çok yanlış olmuş.

Bende sizin aynı aracın makyajsız kasası var. Full bagaj + araba dolu İST-BODRUM'a 5.3 litre ile gittim.

Ayrıca Benzinde 10 litre yakan araç LPG'de 10 yakmaz. benzinde 5 yakan araç LPG'de 5 yakmaz. Hesap maalesef yanlış.

Şehiriçinde Yakıt ekonomisi ile ün salmış 1.5dci bile 4.5 litre yakmıyorken 1.4 atmosferik loganın bunu yakamayacağını tahmin etmek zor değil. Hesaba dahi gerek kalmaz zaten :)

Ali Darbaz yazdı:

49 ile 38 arası

Bu veriler zaten şehiriçi verilerine girecek veriler değil ki. Karma veriye giriyor direkt olarak. Yani şuan sizinle aynı ortalama hızda hipermile yapmayan random biri kullansa zaten sizinle aynı yakıtı yaktıracak araca. Boş yere kasıyorsunuz bence.  Ortalama 45 km hızda 7.4 litre yakıt çok çok normal bir veri. Bende şehiriçinde 7.4 sanıyordum. En azından ortalama hız 25-35 aralığındadır diye düşünüyordum.. Bu şekildeyse hiçbir anlamı yok bana göre.

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Erhan Doruk yazdı:

Fransızlar bence yakıt ekonomisinde iyiler. Uzun zaman focus kullanıp, 1 yıl 301 kullanınca tüketimine şok olmuştum. 100km de neredeyse 2 litre fark ediyordu. Sonra tekrar focusa geçtim, sonra fluence de yine epey ekonomikti. Arkasından yine focus a döndük. Son olarak da 2 yıldır octavia var. Onun tüketimi de gayet güzel. Fluence den fazla , focus tan az. 

Bir arkdaşta 2016 dizel clio var. Şehir içi kullanımda 4 litre ortalama ile geziyor. 

Tamamen katıliyorum 1.5 Dci motorlar özellikle aynı yıl uretimi Ford dizellere göre çok ekonomik kalıyorlar.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ümit Türk yazdı:

36 Litre gaz ve 680 km yol yaptım. Ortalama  128 TL yakıt aldım.

Bu nasıl bir yakıt abii ? Megana benzin döküp yakacam şimdi :D Ben 29 litre lpg ile 280 km yol yapıyorum şehir içi. Noterde buluşalımda değişelim arabaları :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bu nasıl bir yakıt abii ? Megana benzin döküp yakacam şimdi :D Ben 29 litre lpg ile 280 km yol yapıyorum şehir içi. Noterde buluşalımda değişelim arabaları :D 

bende çok şaşırdım kardeşim :)

Ali Darbaz yazdı:

Keyfine bak Ali abi tadını çıkar :)

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Hesap tamamen yanlış. Şöyleki:  Verdiğiniz verilere göre fiesta benzinde 8.75lt/100km  yakıyor. / Bu verinin tamamen şehiriçi verisi olduğunu anlıyorum. Şehirdışında sabit 180 ile gitseniz anca o kadar yakar.

Verdiğiniz verilere göre logan LPG'de 5.3lt/100km yakıyor. / Bu verinin tamamen şehirdışı verisi olduğunu anlıyorum.

Lpgde 5.3 lt yakması için aracın yakıt tüketiminin benzinde 4.5 litre olması lazım. Karşılaştırmanız çok yanlış. Birisi uzun yol verisi. Birisi şehiriçi verisi.

Fabrika verisine göre Şehir içi ve şehir dışında logan fiestadan çok yakıyor.

Hadi diyelimki fabrika verisi olayına inanmıyorsunuz. Loganın şehir içinde 8 litre altında yakması mümkün değil. Bu bahsettiğim 8 Lpg değil benzin için bu arada. 8 litre benzin yakan araç ortalama 9.5 litre lpg yakar.

Şehiriçi ve şehirdışı yakıt tüketimleriyle karşılaştırma çok yanlış olmuş.

Bende sizin aynı aracın makyajsız kasası var. Full bagaj + araba dolu İST-BODRUM'a 5.3 litre ile gittim.

Ayrıca Benzinde 10 litre yakan araç LPG'de 10 yakmaz. benzinde 5 yakan araç LPG'de 5 yakmaz. Hesap maalesef yanlış.

Şehiriçinde Yakıt ekonomisi ile ün salmış 1.5dci bile 4.5 litre yakmıyorken 1.4 atmosferik loganın bunu yakamayacağını tahmin etmek zor değil. Hesaba dahi gerek kalmaz zaten :)

Bu veriler zaten şehiriçi verilerine girecek veriler değil ki. Karma veriye giriyor direkt olarak. Yani şuan sizinle aynı ortalama hızda hipermile yapmayan random biri kullansa zaten sizinle aynı yakıtı yaktıracak araca. Boş yere kasıyorsunuz bence.  Ortalama 45 km hızda 7.4 litre yakıt çok çok normal bir veri. Bende şehiriçinde 7.4 sanıyordum. En azından ortalama hız 25-35 aralığındadır diye düşünüyordum.. Bu şekildeyse hiçbir anlamı yok bana göre.

Mert; 

Lpg yi fulledim kilometreyi sıfırladım. tüm kullanımlarım şehir içi ve  680 km de gaz bitti. Salladığımı falan mı düşünüyorsun anlamadım yani.  Hesaplamada yanlışlık yok. Ben fabrika verisi ile falanda uğraşmıyorum. Gerçekliğe bakarım. 

Senin hesaplamaların sana göre doğru bana göre yanlış.  

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

Keyfine bak Ali abi tadını çıkar :)

Yok yahu keyifden değil. yakıtı artık şirket verdiği için rahatım demek istedim :)

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Yok yahu keyifden değil. yakıtı artık şirket verdiği için rahatım demek istedim :)

Vay Ali abi sevindim. Devam o zaman daha fazla bas abi :):)

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Beklerseniz daha az tasarruf edersiniz. Aracı çalıştırdıktan 10sn sonra sakince sürün. Böylece daha çok tasarruf edersiniz. O hesabı ben yapmıştım. 

Tansu kardeşim Lpg için böyle bir uygulama yaptım. Sonra dediğiniz gibi devam ettim zaten.  Teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

Vay Ali abi sevindim. Devam o zaman daha fazla bas abi :):)

Tansu kardeşim Lpg için böyle bir uygulama yaptım. Sonra dediğiniz gibi devam ettim zaten.  Teşekkür ederim. 

Olum basılmaz., km si 0,85 kuruştan destek alıyorum. arabanın yıpranması vs hepsi içinde. 

Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Ortalama 45 km hızda 7.4 litre yakıt çok çok normal bir veri. Bende şehiriçinde 7.4 sanıyordum. En azından ortalama hız 25-35 aralığındadır diye düşünüyordum.. Bu şekildeyse hiçbir anlamı yok bana göre.

10776 km ortalaması 7,4 litre . Artık azmı çok mu sizin kararınız. ipin ucunu bıraksam direk 9 litreye çıkıyor. bu araba böyle :) 

https://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/1154540.html

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ümit Türk yazdı:

Abi bana da kızma ama bir yanlışlık olmasın bak emin misin :D 

Biraz daha düşünürsem satıp logan alacam :D 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Abi bana da kızma ama bir yanlışlık olmasın bak emin misin :D 

Biraz daha düşünürsem satıp logan alacam :D

kardeşim kendim hesaplamıyorum.  lpg fulledim gaz bittiğinde 680 km yazıyordu. 

bir daha denicem :):) 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

1.4 fiesta 8.7 litre benzin tüketiyor

1.4 LPGli logan 5.2 litre lpg tüketiyor.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ümit Türk yazdı:

kardeşim kendim hesaplamıyorum.  lpg fulledim gaz bittiğinde 680 km yazıyordu. 

bir daha denicem :):) 

Kadran bozuk fazla sayıyor :D :D 

Yıllık iznimi alıp yanına geliyorum beraber deneyelim, gözlerimle şahit olmak istiyorum bu olaya :D 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Kadran bozuk fazla sayıyor :D :D

Yıllık iznimi alıp yanına geliyorum beraber deneyelim, gözlerimle şahit olmak istiyorum bu olaya :D

kardeşim niye inanmıyorsunuz :):) zorla nazar ediyonuz :):) covid bitsin gel kardeşim. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ümit Türk yazdı:

kardeşim niye inanmıyorsunuz :):) zorla nazar ediyonuz :):) covid bitsin gel kardeşim. 

Maşallah abi nazar niye edelim. Orada bir farklılık var inanmıyor değilim inanamıyorum 😄

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Oğuzkan Erışık yazdı:

Maşallah abi nazar niye edelim. Orada bir farklılık var inanmıyor değilim inanamıyorum 😄

Tekrar deneyeceğim.  Fişiyle fotoğraflarıyla sana gönderirim :). Sende böyle söyleyince kıllanmaya başladım.  Kendime acaba yanlışlık mı var diyorum.  Ama yok ya. En kötü  30 km sini benzinde kullandığımı varsayarsam :) çok bir fark yok. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...