İçeriğe Yönlendir

Adsl mi Vdsl mi?

Ozkan çoban

Recommended Posts

Ozkan çoban

Değerli büyüklerim iyi akşamlar bulunduğum bölgede adsl ve hipernet altyapısı var şu anda da adsl kullanıcısıyım vdsl e geçmeyi düşündüm ancak 2 ila 15 gün arasında geçişin sağlanacağı söylendi bunu duyunca açıkçası vazgeçtim, geçmek istediğim kampanya (Vdsl 24 Mgbt Limitsiz) idi adsl ile de max 20 Mgbt'e kadar hız arttırımı oluyormuş sizce  Vdsl e geçip beklemeli miyim yoksa Adsl üzerinden 20 Mgbt Limitsizi mi seçmeliyim ?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Kesinlikle VDSL. ADSL de indirme hızı alsanız da gönderme hızı 1 Mbps altında kalır. VDSL ile 24 indirme, şuan pandemi dolayısıyla 6 Mbps gönderme hızı alırsınız. Modem de değişir bahane ile, muhtemelen ADSL modeminiz 54 Mbps kablosuz destekliyordur, kablosuz olarak 20 yie evin çoğu yerinde göremezsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Kesinlikle VDSL. ADSL de indirme hızı alsanız da gönderme hızı 1 Mbps altında kalır. VDSL ile 24 indirme, şuan pandemi dolayısıyla 6 Mbps gönderme hızı alırsınız. Modem de değişir bahane ile, muhtemelen ADSL modeminiz 54 Mbps kablosuz destekliyordur, kablosuz olarak 20 yie evin çoğu yerinde göremezsiniz.

Hmm, bu detayı atlamışım, ADSL de upload en fazla 1 Mbps mi veriyorlar?
O zaman VDSL hele öğrenci ve uzaktan eğitimde zaman zaman görüntülü dersler oluyorken.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Furkan Avcı yazdı:

Hmm, bu detayı atlamışım, ADSL de upload en fazla 1 Mbps mi veriyorlar?
O zaman VDSL hele öğrenci ve uzaktan eğitimde zaman zaman görüntülü dersler oluyorken.

Ben 50 megabit fiber siparişi vermiştim bir türlü olmadı iptal ettim, uplink 5 megabitti o yüzden vermiştim. 1 megabitle yürümüyordu. ADSL Üst pakete geçsem se 1.5 oluyordu. VDSL e geçtim evet 6 megabit uplink var. Üç kişi evde telekonferans ders yapar hale geldik. önceden çok fena idi. ben cepten felan ders yaptığımı biliyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ozkan çoban yazdı:

Değerli büyüklerim iyi akşamlar bulunduğum bölgede adsl ve hipernet altyapısı var şu anda da adsl kullanıcısıyım vdsl e geçmeyi düşündüm ancak 2 ila 15 gün arasında geçişin sağlanacağı söylendi bunu duyunca açıkçası vazgeçtim, geçmek istediğim kampanya (Vdsl 24 Mgbt Limitsiz) idi adsl ile de max 20 Mgbt'e kadar hız arttırımı oluyormuş sizce  Vdsl e geçip beklemeli miyim yoksa Adsl üzerinden 20 Mgbt Limitsizi mi seçmeliyim ?

İstanbul'da modem kapatıp açma süresinde ADSL'den VDSL'e geçiş yapıyorlar. Ankara'da da muhtemelen yapacaklardır. Önemli olan, modeminiz VDSL destekli mi? Değilse, geçiş sonrası internetsiz kalırsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

İstanbul'da modem kapatıp açma süresinde ADSL'den VDSL'e geçiş yapıyorlar. Ankara'da da muhtemelen yapacaklardır. Önemli olan, modeminiz VDSL destekli mi? Değilse, geçiş sonrası internetsiz kalırsınız.

otomati geçmedi benimkisi. ayarlardan VDSL yapmak gerekti.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

onayım ve bilgim olmadan adsl den vdsl otomatik geçirdiler. 

bir fark göremedim hızında falan. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bana kararlı bir dialup modem bile olur. kullanım artınca turknet in hızı düştü. çalışma yaptılar sözde, ama hız yarıya düştü. ping 15 ms, değerler süper, hız tesinde gönderme 6 indirme 7 çıkıyor. 15 gün önce 13 14 tü bu. onlardan değilmiş kablolu bağlanacakmışım çözüm bu!?

https://www.sikayetvar.com/turknet/turknet-hizim-planli-calismadan-sonra-dusuruldu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban
Sani Gerşon yazdı:

Hocam yeni modem alacağım maalesef destekli değilmiş birde bazı kişiler bir kaç gün içinde geçiş sağlamışlar bakalım.

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Hocam sağolun bazı kişiler bir kaç gün içinde geçiş sağlamışlar modemim Vdsl destekli değilmiş Türk telekomdan Vdsl destekli modemde alacağım umarım kısa sürede hallolur.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Aradaki fark 4 mg bit ise değmez tabiki, önemli olan hız vdsl de 50 70 hız olsa o zaman vdsl derdim 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Öngür yazdı:

Aradaki fark 4 mg bit ise değmez tabiki, önemli olan hız vdsl de 50 70 hız olsa o zaman vdsl derdim 

uplink önemli Murat.

Ozkan çoban yazdı:

Hocam yeni modem alacağım maalesef destekli değilmiş birde bazı kişiler bir kaç gün içinde geçiş sağlamışlar bakalım.

Hocam sağolun bazı kişiler bir kaç gün içinde geçiş sağlamışlar modemim Vdsl destekli değilmiş Türk telekomdan Vdsl destekli modemde alacağım umarım kısa sürede hallolur.

Geçiş birkaç gün sürüyor ama kesilmiyor ki. Eskisi kesildiğinde yeni modemi takarsın.

Tenda V300 benim tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban
Mehmet Göktürk yazdı:

uplink önemli Murat.

Geçiş birkaç gün sürüyor ama kesilmiyor ki. Eskisi kesildiğinde yeni modemi takarsın.

Teşekkür ederim,  internet kesintisini geçeceğim zaman detaylı bir şekilde öğrenip paylaşayım modemi ise Türk telekomdan almayı düşünüyordum ?

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Mehmet Göktürk yazdı:

uplink önemli Murat.

Abi Tr de uplink zaten her şekilde düşük . 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Öngür yazdı:

Abi Tr de uplink zaten her şekilde düşük . 

yoo hayır. benim 1 megabit idi vdls e geçtim 6.5 oldu şu an.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Mehmet Göktürk yazdı:

yoo hayır. benim 1 megabit idi vdls e geçtim 6.5 oldu şu an.

Benimde şuan 8 ama yine de çok değil Tr de bu oran az avrupa ya göre yada diğer ülkelere göre.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

download neyse de upload olayı gerçekten rezillik. 2 tane metro hattının kesişiminde, çok işlek bir yerde oturuyorum. Etrafımda siteler var, iş yerleri var. Hepsinde fiber var Ama sokakta fiber yok. Ben de 16mbit’e kadar kullanıyorum. 5mb’lık maili bile gönderirken çok uzun bekliyorum. Önemli olan gönderi hızı bence

Yorum bağlantısı
Barış Fırat
Ozkan çoban yazdı:

Şuan Bakır dolapta isen mantıklı Santralden bakır eve kadar gelir.

Haes Vdsl veAdsl sinyali üretebilir.  Haes üzerinden sinyal alıyor isen hizmet kalitesi aynı kalır alacağın hız artar.

Saha dolabında isen geçmende fayda var. sinyal kaliten artar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Osman Karasu
(düzenlendi)

Adsl bağlantısı altın tepsiyle de gelse max. hızı 24 megabit civarında olup üstüne  çıkamaz.Hipernet teknolojisi fiberin bir alt versiyonu oda maximum 100 mb. destekler.İkisi arasında ciddi download ve upload farkları bulunmaktadır.Fiyat farkı ise; bu hız farkına göre normal seviyededir.Tavsiyem hipernet üzerinden internete erişim sağlamanız.Yinede kararsız kaldım diyorsanız hem adsl hem de vdsl destekleyen modemler var.Ttnet modemlerinin bir çoğu iki bağlantı türünüde desteklemekte.Önce kararınızı verin ona göre uygulamaya geçin, yoksa internet değişikliğinin yanında modem değişikliğide yapmak zorunda kalabilirsiniz.

tarihinde Osman Karasu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Ben VDSL çektirdim kopmadan kullanamıyorum dakka başı bağlantı kopması oluyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Çağrı Alaf yazdı:

Hat kalitenizin üstünde bir hız kullanıyorsanız kopmalar yaşanılabilir. Hızınızı düşürmeyi deneyin derim modemde sıkıntı yoksa. 2011 den beri VDSL kullanırım hiç sıkıntı yaşamadım.

Mesela ben 35 Mbps ye kadar sıkıntısız kullanabilirim ama 50 Mbps kopmalar yaşanır.

Gelen Giden

DSL Hızı(Kb/s):          25800 6142

Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 40893 14820

SNR Sınırı (dB):                13.9 15.0

Hat Zayıflaması(dB):       18.2 0.0

Güç (dB):                           13.5 8.0

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Karasu
Çağrı Alaf yazdı:

Modemin doğru yapılandırıldığından emin olun.Eğer kurulum hakkında detaylı bilgi gerekiyorsa; marka ve modeline göre arama motorlarında arama yaptırırsanız kurulum videoları ya da dökümanlarına ulaşabilirsiniz.

Ethernet kablosu ya da kablosuz kullanıyorsanız modem ile elektrik kabloları veya ethernet kablosu ile birbirine çok yakın bulunuyorsa bu sağlıklı bağlantı almanıza engel olabilir.

Ethernet kablosunun 8 ucundan biri temassızlık oluşturuyorsa bağlantı sağlıklı gelmeyebilir.

Adaptör kullanıyorsanız usb çıkışı başka bir cihaza ait portta takılı kalmış olabilir.Genellikle bu durum (port sıkışması) ddr2-3 anakartlarda sıklıkla görülebilir.

Ayrıca internetinizi başka birinin kullanması ve hızlandırıcı yazılımlarla dosyalar indirmesi anlık olarak bağlantınızın kopmasına sebebiyet verebilir.

Modenize sizin izniniz dışında birinin çeşitli yazılımlarla bağlanmaya çalışması da modeminizi ve bağlantınızı olumsuz etkileyebilir.Aşağıdaki adımlarla sizin izniniz dışında kimsenin girmemesini sağlayabilirsiniz.

Modem arayüz şifresini alpha karakterlerle oluşturun.

Kablosuz şifrenizi alpha karakterlerle oluşturun.

Gerekirse mac filtreleme modülünü aktif edin ve sadece size ait cihazların mac adreslerini girerek dışarıdan erişimi doğrudan kapatın.

Wps butonunu disabled edin.Kullanışlı olmasının yanı sıra harici yazılımlara karşı çok güvenli değildir.

Bunların dışında bilgisayarda kullandığınız veya bulunan herhangi bir yazılımın bağlantınızı doğrudan etkileyebileceğini unutmayın.Güvenmediğiniz ya da bilmediğiniz yazılımları kaldırarak bağlantınızı test edebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Hat kalitenizin üstünde bir hız kullanıyorsanız kopmalar yaşanılabilir. Hızınızı düşürmeyi deneyin derim modemde sıkıntı yoksa. 2011 den beri VDSL kullanırım hiç sıkıntı yaşamadım.

Mesela ben 35 Mbps ye kadar sıkıntısız kullanabilirim ama 50 Mbps kopmalar yaşanır.

Gelen Giden

DSL Hızı(Kb/s):          25800 6142

Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 40893 14820

SNR Sınırı (dB):                13.9 15.0

Hat Zayıflaması(dB):       18.2 0.0

Güç (dB):                           13.5 8.0

Hocam bende 35 kullanıyordum saniye başı kopuyordu Sonra 24 e düşürme yaptım daha az kopmaya başladı ama hala kopuyor bazen. 

Osman Karasu yazdı:

Modemin doğru yapılandırıldığından emin olun.Eğer kurulum hakkında detaylı bilgi gerekiyorsa; marka ve modeline göre arama motorlarında arama yaptırırsanız kurulum videoları ya da dökümanlarına ulaşabilirsiniz.

Ethernet kablosu ya da kablosuz kullanıyorsanız modem ile elektrik kabloları veya ethernet kablosu ile birbirine çok yakın bulunuyorsa bu sağlıklı bağlantı almanıza engel olabilir.

Ethernet kablosunun 8 ucundan biri temassızlık oluşturuyorsa bağlantı sağlıklı gelmeyebilir.

Adaptör kullanıyorsanız usb çıkışı başka bir cihaza ait portta takılı kalmış olabilir.Genellikle bu durum (port sıkışması) ddr2-3 anakartlarda sıklıkla görülebilir.

Ayrıca internetinizi başka birinin kullanması ve hızlandırıcı yazılımlarla dosyalar indirmesi anlık olarak bağlantınızın kopmasına sebebiyet verebilir.

Modenize sizin izniniz dışında birinin çeşitli yazılımlarla bağlanmaya çalışması da modeminizi ve bağlantınızı olumsuz etkileyebilir.Aşağıdaki adımlarla sizin izniniz dışında kimsenin girmemesini sağlayabilirsiniz.

Modem arayüz şifresini alpha karakterlerle oluşturun.

Kablosuz şifrenizi alpha karakterlerle oluşturun.

Gerekirse mac filtreleme modülünü aktif edin ve sadece size ait cihazların mac adreslerini girerek dışarıdan erişimi doğrudan kapatın.

Wps butonunu disabled edin.Kullanışlı olmasının yanı sıra harici yazılımlara karşı çok güvenli değildir.

Bunların dışında bilgisayarda kullandığınız veya bulunan herhangi bir yazılımın bağlantınızı doğrudan etkileyebileceğini unutmayın.Güvenmediğiniz ya da bilmediğiniz yazılımları kaldırarak bağlantınızı test edebilirsiniz.

Abi ağzına sağlık problem Telekom kutusunda altyapı 35 vermiyormuş. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Çağrı Alaf yazdı:

Hocam bende 35 kullanıyordum saniye başı kopuyordu Sonra 24 e düşürme yaptım daha az kopmaya başladı ama hala kopuyor bazen. 

Başka bir modem ile deneyip hattın kaç Mbps kadar izin verdiğine baktırmak lazım. Gerekirse 16 Mbps ye düşürüp kullanmak tek çare maalesef.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...