İçeriğe Yönlendir

Vites Takılı Kaldı

Behlül Baş

Recommended Posts

Metin Akbal

Vitesten çıkmıyor Metin hocam 2de takılı kaldı
Yukarda geçmiyor demişsin ondan karıştı. Senin olay şanzımanda. Bizdeki Cruze da 5 ten çıkmamıştı.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Behlül Baş yazdı:

Bu arada stop edince de vitese geçmiyor

geçmezken geçti de geçili mi kaldı viyeste

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Metin Akbal yazdı:
Behlül Baş yazdı:

Vitesten çıkmıyor Metin hocam 2de takılı kaldı

Yukarda geçmiyor demişsin ondan karıştı. Senin olay şanzımanda. Bizdeki Cruze da 5 ten çıkmamıştı.

Evet öyle duruyor Metin hocam zaten sorun anlaşıldı gibi vites mekanizmasında bir yer takılı kalmış ve dağılmış. Neyse ki şanzımanın içinde bir yerde dişlilerde bir sıkıntı yok. Şanzıman indi 😁 Vites mekanizması değişecek contalar değişecek bir de 2 litre 75w90 yağ.

Çağlar Bayur yazdı:

geçmezken geçti de geçili mi kaldı viyeste

Uzun yoldan gelince araba 2. Vitesteyken durdum park ettim 1e alıcam 1e geçmedi ve ilk defa yani bir anda abi uzun yolda trafikte falan gayet normaldi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Evet öyle duruyor Metin hocam zaten sorun anlaşıldı gibi vites mekanizmasında bir yer takılı kalmış ve dağılmış. Neyse ki şanzımanın içinde bir yerde dişlilerde bir sıkıntı yok. Şanzıman indi 😁 Vites mekanizması değişecek contalar değişecek bir de 2 litre 75w90 yağ.

Resim at resim çek 

video çek 

Doldur burayı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Resim at resim çek 

video çek 

Doldur burayı 

Abi müsait olunca atacağım elimdekileri ve ayrıntıları şimdi arabayı almaya gidiyorum 😀

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Abi müsait olunca atacağım elimdekileri ve ayrıntıları şimdi arabayı almaya gidiyorum 😀

çıkan parçaları incele , kırıldığı yeri biz raporla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
(düzenlendi)

@Ali Darbaz

amyPYv.jpg

Bu şanzımanımız sökülmek durumunda kaldı vites mekanizması yerinden çıkmadığı için. Şanzıman komple motordan ayrılmadı. Kapağı açılıp burası çıkarıldı. Neyse ki şanzımanda dişlilerinde vs sorun yok.

amyKa0.jpg

Bu vites mekanizması işte. Değişecek dediğim parça ama değiştiremedik çünkü çıkmacıdaki Cruze'a uyumlu çıkmadı. Başka hiçbir yerde de bulamadık. Mecbur tamir edildi.

amrAd0.jpg

Mekanizmadaki asıl sorunlu parça bu pim işte. Takılı kalmış vitesten çıkmıyordu araba. İşin garip noktası ustanın dediğine normalde bu olayla sık karşılaşıyorlarmış fakat vites halatlarını söküp mekanizmayla oynayarak arabayı vitesten kolayca çıkarıyorlarmış. Adam gözümün önünde 1 saat uğraştı mekanizma çıkmadı. Sonra sökmeye gitti. Dediğine göre "2 viteste birden kalmış araba" bunu pek anlamadım ama öyle diyor :unsure2:

amr7WY.jpg

Mekanizmadaki başka bozuk bir yer burası nasıl olduysa yamulmuş. Tornada düzeltildi. 

amr0jq.jpg

Asıl sorunlu parça bu değişti. Ayrı satılıyormuş. GM marka ile değişti. 

Arabayı sadece 1 gün deneyebildim yasağa kadar (çarşamba sabah teslim almıştım) sürdüm çevreyola çıktım trafiğe girdim bir sıkıntı yok gibiydi vites geçişleri de eskisine göre daha net ve rahattı. Usta kafan rahat olsun içimde şüphe olsa teslim etmem zaten dedi bakalım inşallah sıkıntı çıkmaz  çünkü tahmin ettiğimden daha tuzlu oldu şanzıman söküldüğü için :crazy:

Bu da bonus parayı bayıldıktan sonra gittim bir de yıkadım :ninja:

amu6w0.jpg

tarihinde Behlül Baş tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

geçmiş olsun Behlül Hocam, inşallah başka sıkıntı çıkmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Rakamına bağışla. Ne kadar ödedin. 

1300 gayme gitti Ali abi. :ninja: 

Haluk Şentürk yazdı:

geçmiş olsun Behlül Hocam, inşallah başka sıkıntı çıkmaz

Sağolun Haluk hocam inşallah çıkmaz :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

1300 gayme gitti Ali abi. :ninja: 

Sağolun Haluk hocam inşallah çıkmaz :biggrin:

Geçmiş olsun.  Çözümü yine ucuz olmuş. 1300 tl hiç birşey. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Geçmiş olsun,sırf şanzıman açmaya 500 tl yazarlar. Allah tekrarını göstermesin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Cem Işık yazdı:

Geçmiş olsun,sırf şanzıman açmaya 500 tl yazarlar. Allah tekrarını göstermesin :)

Amin inşallah çok teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Uygun olmuş 3 sene önce 1 dişli değişimine 1500 lira vermiştik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Metin Akbal yazdı:

Uygun olmuş 3 sene önce 1 dişli değişimine 1500 lira vermiştik.

Valla sevindim o zaman :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Valla sevindim o zaman :biggrin:

Duppelkuptrrglasgterribemi nedir o şanzıman var. (Dsg) onun makoko diye bir parçası var. (mekatronik). Bozulunca kaça değişir bilinmi sen. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Duppelkuptrrglasgterribemi nedir o şanzıman var. (Dsg) onun makoko diye bir parçası var. (mekatronik). Bozulunca kaça değişir bilinmi sen. :D

Bilmem mi Ali abi turuncu sitede çok gördüm mağdur olanları aman aman :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O bükülen parçanın bükülme sebebi neymiş ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Mehmet Ozyurek yazdı:

O bükülen parçanın bükülme sebebi neymiş ?

Şuan için bilmiyoruz abi :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Şuan için bilmiyoruz abi :unsure2:

Sertmi kullanıyorsun arabayı. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Sertmi kullanıyorsun arabayı. 

Yok be abi :biggrin: Normal kullandığımı düşünüyorum

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Ali Darbaz

20 gün ara ile iki defa arabayı 3 ncü vitesden çıkarmakta zorlandım. İlk seferinde uzun süre sert sayılacak  3 de motor fren yapmıştım. İkinci seferinde ani trafik sıkışıklığına girince, 3'de ani fren yapmak zorunda kalmıştım. Bu iki vukuat dada 3 de şanzımanı çıkarmak için 3 4 defa debriyaj yenilemek zorunda kaldım . Sanırım şanzımanı kasınca 3 numaranın vites pimi sıkıntı çıkarıyor :( . Önlem almakda fayda var. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Darbaz yazdı:

20 gün ara ile iki defa arabayı 3 ncü vitesden çıkarmakta zorlandım. İlk seferinde uzun süre sert sayılacak  3 de motor fren yapmıştım. İkinci seferinde ani trafik sıkışıklığına girince, 3'de ani fren yapmak zorunda kalmıştım. Bu iki vukuat dada 3 de şanzımanı çıkarmak için 3 4 defa debriyaj yenilemek zorunda kaldım . Sanırım şanzımanı kasınca 3 numaranın vites pimi sıkıntı çıkarıyor :( . Önlem almakda fayda var. 

Bu durumda panik frenlerde debriyaj+fren yapmak daha mı doğru oluyor? :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Yurdaer Elay yazdı:

Bu durumda panik frenlerde debriyaj+fren yapmak daha mı doğru oluyor? :)

Valla para harcamak istemiyorsak, sert fren yapılcağı zaman ilk 4 vitesde arabayı bırakmamak lazım. Ben bu sene şanzımana para harcamak istemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Darbaz yazdı:

Valla para harcamak istemiyorsak, sert fren yapılcağı zaman ilk 4 vitesde arabayı bırakmamak lazım. Ben bu sene şanzımana para harcamak istemiyorum. 

Evet.. Videoda çok güzel açıklamış :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...