İçeriğe Yönlendir

Falken Euroall As210 ile 3000 km

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Falkenler ile 60 gün gecirdik, 3000 kmden fazla yol yaptık. Madde madde yazayım. Sorularınız varsa cevaplıyayım

Konfor : Petlasdan daha kötü. Ekonomik hava basıncında kullanamıyorum. Fabrika verisi 1 psi altında sürüyorum. Bunda extra load olması etkisi olabilir.

Tüketim: Değişmedi, hemen hemen aynı. Eksik hava bassam bile aynı yakıyor.

Fren: Fren kullanmayı unuttuğum için fren performansı konusunda yorum yapamıyorum

Ses : Araba yalıtımı iyi olduğu için, eski lastiğin uğultusunu duymazdım. Bu lastiğinde uğultusu gelmiyor.

Tutuş : Hiç bir fark hissetmedim. Yazlık Petlas ile aynı gibi. 

Notlar, 

Çok deli çamur fırlatıyor. Arabanın kaportasında hep bir su izi, çamur izi oluşturuyor. Arka lastiğin çamurluk bombesinde , ön tekerin fırlattığı çamur katmanlaşıyor. 

Memnun muyum değilmiyim Nört haldeyim. Piyasada bundan ucuz 205 60 r16 lastik yoktu. 

ACtC-3dFdsiVGaVrSnDZKdKM5KYm2Y4xkEnoOcS5

@Çağlar Bayur

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ozkan çoban yazdı:

Abi neden 55 yanak kullanmıyorsun ?

1- daha konforlu 60

2- biraz daha vites oranı yüksek

3- araba biraz yüksek heybetli durur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ozkan çoban yazdı:

Abi neden 55 yanak kullanmıyorsun ?

Benim orjinalim 60 yanak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

55 yanak takılsa %3den fazla fark çıkıyor olması lazım. Küçük geliyor göze ama hesaplamada bu şekilde. Bütün dengeler değişir 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Falkenler ile 60 gün gecirdik, 3000 kmden fazla yol yaptık. Madde madde yazayım. Sorularınız varsa cevaplıyayım

Konfor : Petlasdan daha kötü. Ekonomik hava basıncında kullanamıyorum. Fabrika verisi 1 psi altında sürüyorum. Bunda extra load olması etkisi olabilir.

Tüketim: Değişmedi, hemen hemen aynı. Eksik hava bassam bile aynı yakıyor.

Fren: Fren kullanmayı unuttuğum için fren performansı konusunda yorum yapamıyorum

Ses : Araba yalıtımı iyi olduğu için, eski lastiğin uğultusunu duymazdım. Bu lastiğinde uğultusu gelmiyor.

Tutuş : Hiç bir fark hissetmedim. Yazlık Petlas ile aynı gibi. 

Notlar, 

Çok deli çamur fırlatıyor. Arabanın kaportasında hep bir su izi, çamur izi oluşturuyor. Arka lastiğin çamurluk bombesinde , ön tekerin fırlattığı çamur katmanlaşıyor. 

Memnun muyum değilmiyim Nört haldeyim. Piyasada bundan ucuz 205 60 r16 lastik yoktu. 

ACtC-3dFdsiVGaVrSnDZKdKM5KYm2Y4xkEnoOcS5

@Çağlar Bayur

Ali bey hani kış özellikli olması sebebiyle yumuşak olmasını beklerdim demek ki değil...  4 mevsim lastik olması sebebiyle sanırım konforsuz... Yalnız dediğiniz gibi en ucuz 4 mevsim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:

extra load olduğu için konfor konusunda karar vermesi zor

normalde 91 V ya da H takılması gerekirken 94 xl takılmış 

Yanlış oldu , Benim lastiklerim 96v XL olacaktı

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

96 yük endeksine baktım, 710 kilo kapasitesi varmı :D

V hız endekisde 240 km imiş. 

Onuda geçelim Extra load lastik almışım. 

Sert + sert olmuş :D

Petlas ise 92 H imiş. Extra load değil :D

92 kodu 630 kilo  demek :D 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Nereyse 2840kg toplam ağırlık taşıyabilecek lastik almışsınız, araba 1400kg olsa, 5 yolcu 400kg olsa 1800 toplam hadi 200kg de bagaja ıvır zıvır koysan bile o değere ulaşamıyor. 91 yük endeksi yeter de artar mış

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Yanar yazdı:

Nereyse 2840kg toplam ağırlık taşıyabilecek lastik almışsınız, araba 1400kg olsa, 5 yolcu 400kg olsa 1800 toplam hadi 200kg de bagaja ıvır zıvır koysan bile o değere ulaşamıyor. 91 yük endeksi yeter de artar mış

205 60 r16 olarak piyasada sadece ve sadece  96v XL satılıyor. Başka yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:

Yanlışın var
Şimdi baktım 4 mevsim yaz kış olarak birçok marka 92 v 92h seçeneği var

Falkende yok :D Cross climate var ama fiyatda var. 

Ben bu lastiklere gereksiz hava dolduruyorum. 25 psi hava bassam bile XL yanaklarla havada durur zaten :D 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Yanar yazdı:

Amortsör ve burçlara zarar vermesin sonra

O yuzden korkumdan lastiklerin havası inik geziyom. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Auto-Bild-SUV-All-Season-Tyre-Test.htm

kuru ve ıslak zeminde 2-3 mt gibi sonra duruyor rakamına göre iyi, karda diğerleri ile aynı, yuvarlnama direncinde  en kötünün bir üstü, fazla yaktırır demek ki , testin en fazla ses çıkarını olarak ölçülmüş.

4 mevsimler arasında alırdım, ıslak zeminde biraz yavaş kullanılırsa F/P ürünü.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Auto-Bild-SUV-All-Season-Tyre-Test.htm

kuru ve ıslak zeminde 2-3 mt gibi sonra duruyor rakamına göre iyi, karda diğerleri ile aynı, yuvarlnama direncinde  en kötünün bir üstü, fazla yaktırır demek ki , testin en fazla ses çıkarını olarak ölçülmüş.

4 mevsimler arasında alırdım, ıslak zeminde biraz yavaş kullanılırsa F/P ürünü.

Bende bu siteye bakarak aldım abi. 4 lastiği 1900 tl ye aldım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Taşcı yazdı:

Su birikintisinde hiç istifini bile bozmuyor, araç dümdüz cıkıyor

su geçişi testinde liste başı, ses konusunda ise sesli, desen ile birebir ilgisi yok. michelin ler sessiz mesela

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Darbaz

Falkenler ile otoparktan çıkmam biraz zahmetli oldu. Ama genel olarak gayet rahat çıktım. Tamamı karla kaplı otoparkın içinde rahat gezerek parkımı yaptım. 

ACtC-3eJ2xMMJ4Xou5EIsDFbLR0XGAzHAHtfmL-I

ACtC-3eVh9bSHlqTbWgi9jsx4uYK0eGbHRorrGhG

ACtC-3e--s3BPDrbt2fczKH_WCWWCZ2AyfgypCa-

ACtC-3ebHuPMcZ9GJwTn_vmqLZFuigZZuvIvhMt0

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba. 

Bir soru sormak isterim. Falken lastiklerin tutuşu gayet başarılı. Henuz kendini salmadı. Fren ve gaz pedalına çok iyi tepki veriyor. 20 santim karda yürüyor. Tampon kara sürtmediği sürece sorum yok. 

Peki tüm bu hikaye - 1 derecede oluyor. Bu lastiğin çalışmayı bıraktığı bir derece varmı. Daha düşük soğuktada tutuş sergilermi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

-10 da yokuşa girilmez mesela., -1 de izafi aslında, İstanbul un -1 ndeki zemin Ankara da -10 da anca oluşur

nevşehir de -20 de arka yana atsın diye el freni çekmek zorunda kalmıştım orası daha değişik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Ali Darbaz

Merhaba değerli dostlar. Bu gün lastik hava basınclarını kontrol ettim. 3 tanesi 31,5 psi ama 1 tanesi 30,5 psi. Sonra aklıma geldi bu lastikleri geçen sene bu dönemlerde almıştım. Kış geliyor ufak bir geri dönüş yapayım ilgilenenler değerlendirmek isteyenler hatırlatma olur. 

Lastikler ile 18000 km yapmış bulunmaktayım. Koca bir kış her Allah'ın günü işe gittim. İstanbulda banamısın demedi. Yukarda resimleri gördüğünüz koşullarda hareket zorluğu yaşatmadı. 

Şöyle bir istatikte var elimde, 18000 km de yakıt ortalaması 7,66 litre çıkıyor. 

Eski yazlık lastikle yapılan 9000 km için 7,35 litre tüketim ortalaması çıkıyor .

Lastiklerde yıpranma tespit etmedim. yalnız 1 hafta içinde önce sağ arka , sonra sol arka olmak üzere 2 defa çivi girdi. 

Aşağidaki 2021 şubat kışında yapmıştım. . iyi seyirler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Soğuk havalarda karda kışta silecekleri kaldırmayın arkadaşlar. Maddenin sıcak havada esneklik katsayısı mı diyeyim payı mı diyeyim soğuk havadan fazla olduğu aşikar.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ali Darbaz

İlk defa kış lastiği ile karlı havada yola çıktım. Bambaşka bir deneyim yaşadım. Kışın kış lastiği kullanmak lazımmış. Bunu çok iyi anladım. 

Falken As210 lastiklerimi ömrü dolduklarında yaz lastikleri ile değiştireceğim. Kış içinde çıkma bir kışlık alacağım. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...