İçeriğe Yönlendir

Elektrikli Bisiklet ve Elektrik Dönüşüm

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Bu başlıkta elektrik dönüşümü konusunda tecrübeli arkadaşlardan girdi bekliyoruz. Ben kendi adıma dönüşüm yapmadım. 

Ancak 7 senedir goccia city zero bisikletim var hiç arıza yapmadı. Zinciri bile birkaç kez atmıştır en çok. Bu yaz da yuki yadea aldım ancak iade ettim kontroler arızası verdi aldığım gün ve ayrıca pil sorunlarından bahsedildi. Oysa bisiklet çok iyiydi. Onu geri verdim katlanır bisiklet aldım kendime. (resimler farklı boyda ama ikisi de aynı büyüklükte)

Bu goccia

image.png.f7f397dc0c3f9d102f45eb18152745a2.png

bu da yadea her şeyiyle mükemmel tasarımdı.

image.png.6dc3d11b1658ecb5f5eb4e0dae03cfb7.png

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vaktiyle bende aynı marka olandan kullandım. Pili ile ilgili işlem yapmıştım. Forumda konusu vardı aslında

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Vaktiyle bende aynı marka olandan kullandım. Pili ile ilgili işlem yapmıştım. Forumda konusu vardı aslında

Hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

evet bana çok süper bunlar UPS akülü diye satmıştın :D

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

benim ilk topladığım bisiklette de Bafang marka bir kit var. 4 senedir aynı bataryayı kullanıyorum. bunların kontrol üniteleri çok iyi kalitede. ayarları bol.

elektrik takviyeli bisikletlerin hız sınırı 25 km, motor gücü ise 250w ile sınırlı. bizde denetimi yok ama avrupada böyle. pedalı çevirince mtor devreye girşiyor. yada gaz kolu var çevirince de gidebiliyor. ancak İngiltere de gaz kolu yasak. sadece pedal ile aktive edildiğinde pedelec olarak kabul ediliyor. diğer türlü motorsiklet oluyor çünkü.

güç desteği sunan tür elektrikli bisikletlere pedelec deniyor ve asıl amacı pedalı çevirene destek olmak gerektiğinde.  yani doğru ayarlanmış bir kontroller ile saatte 6 km ile sürebilir ve pilin kapasitesine göre km lerce yol gidebilirsiniz. bu bahsettiğim ilk set ile pil yeniyken tek başıma 64 km yol gidebilmiştim ki 10 amper/saat 36 volt bataryası var. sistemler genelde 24 36 48 ve 60 volt olabiliyor. fiyat fayda anlamındaki en çok satılan ürünler 36 votl sistemler. yani 10S bataryalı(10 adet seri) . her bir lityum hücre, 3.7 volt verebiliyor, tam boşken 32 volt civarında sistem kapanıyor. tam doluyken 42 votl civarında oluyor.

şimdi 3 tip motor sistemi var:

ön motor, arka motor ve ortadan motor

ön motor ön tekerin göbeğinde oluyor, bisiklet önden çekişli, eğer ağır bir bisiklet ise veya arkada yük varsa ön teker yokuş yukarı patinaj yapıyor ancak aynı önden çekişli araç gibi sert olmayan zeminde denge bozulmadan gidon kontrolü ile bisiklette kalabiliyorsunuz. arkadan itişli olunca yük varken sorun yok ancak gevşek zeminde kalkış problemi oluyor ve göbekten vites kullanamıyorsunuz çünkü göbek motorun kendisi. ortadan motorlularda ise bir tür tork sensörü var, bu sensör sizin pedala ne kadar daha güçle basmanız gerektiğini bir şekilde hesaplıyor ve size sadece gerek olacak kadar desteğin ortadaki motor aracılığı ile tekere değil doğrudan zincire uygulanmasını sağlıyor.

bu durumda, en gelişmiş ve en pahalı sistemler ortadan motorlulardır. neyse ki kaliteli kontrol ünitelerinde bunu simüle eden ve uygulanacak çekiş miktarını ayarlayabileceğiniz bir algoritma oluyor( 40watt destek sağla 200watt destek sağla gibi), ucuz sistemlerde ise sabit bir hıza ulaşıp o hızı korumaya yönelik bir basit sürücü devresi var ki bu hız çok yüksek olduğu için yürüyüş hızında sürmek mümkün değil. bunlardan uzak durmak lazım çünkü motor gücü ve pil kapasitesi düşükse, mesela yokuş yukarı asla palanlanan hıza ulaşamayacaksa, pilleri çok hızlı şekilde ısıtıp çok çabuk eskimelerine neden oluyor. tabi pil çok çabuk bitiyor. daha çok moped gibi düşünün. pedallı ama elektrikli moped. gazı açıyorsun sabit hızda gidiyorsun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Kitler çok pahallı. 4000 lira ve yukarısı. Hal böyle olunca vatandaş elektrikli scootera yöneliyor. 2500 - 3000 liraya bimden A101 den ya da bayiden alıyor. Ama fiziksel aktiviteye faydası yok. Sadece bisikletle dolaşmayı bünye bazen istemiyor. Elektrikli motor desteği spor yapma isteğini de artıracağı kesin. Benim balık avı merakım var. Bazen sırf arabayı hareket ettirmek zor geldiği için balığa gitmiyorum. Ama pratik bir elektrikli bisiklet olsa atlar gidersin. Konu için teşekkürler Hocam, takipteyim...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ama işte o a101 scooterleri yeteri kadar güçlü değil. güçlü scooterlerin bataryası da büyük olur ve çok pahalı olur. bisikletin avantajı zaten kendin götürebiliyorken zorlandığında motorun destek olması.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

.benim ilk kit de alba markaydı. müthiş iyi fiyatla almıştım. şimdi fantastik derecede pahalı. sebebi de bataryalar.

amaç spor yapmak ise bisiklet herzaman yaşayacak bir alet. hele elektrik takviyesi olduğunda heryere gidilebilir oluyor. pil biterse bas pedala. bisikletler enerji verimliliği açısında en iyi tasarımlardan birisiymiş. recumbent bisiklet hariç tabi. o daha da iyi.

elektrikli küçük tekerli scooterler gerçekten başarılı şeyler buna katılıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

tamamen ön yargı. bence ek ağırlık varsa basbayağı spor oluyor. toplam 35 kg iki çocuk ve 8 kg de batarya seti taşıda bak nasıl kas yapıyorsun :D çocuklar uzadıkları için artık her bisiklette tek çocuk taşıyabiliyoruz.. 25 kg den desek... 40 kiloluk bir ibisklete binmek gibi. yazık değilmi biniciye?

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Gulkokan yazdı:

Elektrik bisiklet ile spor olmaz
Bisiklet hep yaşar ama işin içine jas gücü dışında ek destek gelirse spor yerine hobi olur

Yanlış düşünüyorsunuz. Özellikle engebeli olunca normalde gidemeyeceğin yerlere gidiyorsun. Moped gibi değil tam. Yahut e-scooter gibi değil. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Ben İlla kardiyo derdinde değilim mesela, bir şekilde gittin dönerken (hele de rüzgara karşı ise) yardım etsin yeter. ya da orada bir yardımcı olduğunu bilmek bile spor yapma isteğimi artırır. Yaş 47... [emoji2956]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Gulkokan yazdı:

Hocam ben eskişehirden ankaraya 240 km pedal basan adamım ben farklı bakıyorum
Siz 10 km pedal basıp üstüne 1 porsiyon iskender yiyince spor yaptık sanıyorsunuz

iskenderi her halukarda yiycez.

profesyonel bisikletçilerde hep bir begenmeme olur. sorun değil. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Boluda bir yerde bmw kullandım. Ofroad bisiklet. 60kmh sınırlı. O yıllar landdan pahalı idi imansız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Çin malı çakma dewattan elektrikli bisiklek yapılamazmı. 

yapılır ve fakat ne kadar dayanır?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

yapılır ve fakat ne kadar dayanır?

Daha profesyonel çözüm. Ön tekerden asist yapacak. Kafamda deli planlar oluştu. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

gıcığız pro bisikletçilere. hasetten çatlıyorum o kadar yol yapanları görünce. müthiş bir kararlılık.

ama bence hep o rüzgar dirancini azaltan taytların etkisi bu :D

Ali Darbaz yazdı:

Daha profesyonel çözüm. Ön tekerden asist yapacak. Kafamda deli planlar oluştu. 

amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. zaten önden çeker kitler var. bataryayı kendin yaparsan yarı fiyata mal olur.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

187 birim paraya adamlar işi çözüyor. Biz maaşı versek başaramıyoruz. Küçücük eğlencelerimiz bile hesapla kitapla
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Bu çocuk yaşındaysan evet.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Go kart için araba bile yapıyorlar onlardan. 36v olanından bulursan al yap her türlü gider. Ama batarya konusu biraz sorun. Onu nasıl halledersin meçhul.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...