İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Salıncak Rotili

Erdem Gun

Recommended Posts

Erdem Gun

Arkadaşlar iyi günler. 2012 fiesta aracımın ön sol salıncak rotili patlamış ve yağı akmış. Bu parçayı değiştireceğim fakat rotil tek başına değiştiriliyor mu yoksa salıncakla beraber mi değişiyor. Yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederim.

aOkrqA.jpg

Yorum bağlantısı
Erdem Gun

Çağlar Bayur yazdı:

salıncağı değiştiin

Takım olarak mı tek mi tavsiye edersiniz ve rotil degişmeyi tavsiye etmemeniz sebebi nedir acaba tavsiyeleriniz icin tesekkurler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İşçilik vs fiyatı  ile salıncak değişimi parasını yakın gelirse degmez

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Yürüyen aksam en önemli parçalara sahip, hayati önem taşıyor, bütün  olması ve kaliteli bir ürün olması daha mantıklı, rotil ayrı olursa puntolama ya da vidalı oluyor, bütün olarak üretilmiş olması daha sağlam olur diye düşünüyorum. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Gun
Mustafa Yanar yazdı:

Yürüyen aksam en önemli parçalara sahip, hayati önem taşıyor, bütün  olması ve kaliteli bir ürün olması daha mantıklı, rotil ayrı olursa puntolama ya da vidalı oluyor, bütün olarak üretilmiş olması daha sağlam olur diye düşünüyorum. 

Teşekkürler marka olarak tavsiyeniz nedir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Gun yazdı:

Takım olarak mı tek mi tavsiye edersiniz ve rotil degişmeyi tavsiye etmemeniz sebebi nedir acaba tavsiyeleriniz icin tesekkurler.

hangisi bozuk ise, takım olmasına gerek yok, boşluk yapan değişir

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Arada çok fark yoksa orjinal fark varsa da TRW olabillir mesela, parçacılar daha iyi bilir. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Çağlar Bayur yazdı:

salıncağı değiştiin

Kolay mı abi, focus da 1200-1300 TL teki... Birde 18mm 21mm diye iki modeli varmış meretin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Gun
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

hangisi bozuk ise, takım olmasına gerek yok, boşluk yapan değişir

Marka olarak tavsiyeniz nedir acaba genelde teknorot ayd dephi var online sitelerde. Orjinali çok pahalı;

https://www.yedekparcaford.com/Fiesta-on-salincak-sol-2009-2012-ORJiNAL_23596.html

Metin Taşcı yazdı:

3 ay önce 150 liraya aslan simgeli bi marka aldım, 1 ayda burçları bozuldu kalkışlarda tak tak arada ses geliyordu önemsemedim 1 ay sonra rotçuya kontrol ettirdim salıncaklar ölmüş. Satın aldığım parçacı garantiye girmez dedi yinede yolladı, 2 haftadır sonuç bekliyorum..
sonra yaptırdığım ustam (arda ford tarık usta) kapimsan önerdi 2x110 tl. 2 haftadır kullanıyorum şimdilik sorun yok :D 

Delphinin çok tavsiye edildiğini duydum ancak delphide yerli üretim. tanesi 150 lira civarında.

8 sene 200bin km dayanan orjinal salıncağın yan sanayisi 1 ay dayandı imkan varsa orjinal alın dicem de tanesi 750 lira civarında.

eğer üzerindeki orjinal salıncak ise rotil cakılması da sağlıklı oluyorsa (salıncaktaki en önemli parça diye biliyorum) çaktırabilirsiniz.

Demekki aslan simgeliden uzak durmak lazım teşekkürler. 😁

tarihinde Erdem Gun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Aloparça sitesine bakk istersen orada delphi var, o da fena değil, 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

20 gün önce araç muayenesinden sağ rotilde boşluk var diye kaldım.

Pandemi zamanı başka bir gün tekrar uğraşmayayım diye arkadasımın hemen en yakındaki ustasına gittik kadosan sanayi sitesinde.

Rotil salıncakla birleşik tek parça, komple salıncak değişmesi gerek dediler.

Parçacıya yönlendirdiler.

Çakma ve orijinali masa üzerine koyup inceledik ve çin malı 240 iken 785e orijinalini aldım taktırdım.

Çin malının gövdesi saç. Orijinalin döküm.

Bence çok hayati bir parça çakmasını kullanmak içime sinmedi.

Rotil kısmı vidali veya percinli değil, sonradan arastırdım tek rotili çakarak çıkarıp tamir seti ile değiştiren de varmış ama o da pek aklıma yatmadı.

Tavsiye etmem

Tamirat sonrası aynı gün muayene tekrarı yapıp 5dk. da gectim çok şükür.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Metin Taşcı yazdı:

orjinalı hangi firma üretiyor acaba oem olarak bulunursa yarı fiyatına alınır

Fomoco marka orijinal.

Ben kadosan sanayi sitesinde beyaz ford  diye parcacıdan aldım. Tamirci oraya yönlendirmişti. Kontrol amacıyla maslakta her zaman parca aldıgım yere de telefonla sordum.

Ben parcayı 785 dedim ama 800e almışım yanlış hatırlıyormusum. Maslaktaki fiyat 1000 küsürdü.

Bir de bir bilgi daha var yan sanayi parcalarda far yükseklik ayarı aparatını baglayacak delikler yoktu.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Gun
İbrahim Arslan yazdı:

Bir de bir bilgi daha var yan sanayi parcalarda far yükseklik ayarı aparatını baglayacak delikler yoktu.

Ben salıncakla (alt tabla)bunun ilgisini anlayamadım ama farklı parçalardan mı bahsediyoruz acaba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
İbrahim Arslan yazdı:

Fomoco marka orijinal.

Ben kadosan sanayi sitesinde beyaz ford  diye parcacıdan aldım. Tamirci oraya yönlendirmişti. Kontrol amacıyla maslakta her zaman parca aldıgım yere de telefonla sordum.

Ben parcayı 785 dedim ama 800e almışım yanlış hatırlıyormusum. Maslaktaki fiyat 1000 küsürdü.

Sizin araba C max bu araba Fiesta yanıltmayın arkadaşı, tamamen farklı altyapıda araçlar

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Metin Taşcı yazdı:

Fomoconun salıncak ürettiğini hiç sanmıyorum. Bir üreticiye yaptırılıyor üzerine fomoco basılıyor. Mesela direksiyon kutusunu trw üretiyor ama fomoco etiketi var 

trw idi sanırım, ama Bursa ve Kocaelli yan sanayi konusunda çok iyi firmalara sahip, burç ararken oem üreten firmalar bulmuştum ama parçacılara yönlendiriyorlar, onlar da malum. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Erdem Gun yazdı:

Ben salıncakla (alt tabla)bunun ilgisini anlayamadım ama farklı parçalardan mı bahsediyoruz acaba.

Sizin ilk mesajdaki resimde o montaj delikleri var.

Parcanın tam ortasında 2 adet m6 sanırım diş acılmış delik var.

Cmaxte oraya far yukseklik ayar parcası baglanıyor.  ( far yuksekliğini araba içinden ayarlama macıyla)

Yan sanayi parcada o delikler yoktu.

Sizin resimde işaretlediğiniz kısım rotil,  parcanın tamamı ise salıncak.

Rotil normalde tek değişmiyor ama tamir takımı ile özel çektirme ile söküp takanlar varmış.

Arabalarımızın farklı oldugunu biliyorum, fikir vermek araclı yazdım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Gun

İbrahim Arslan yazdı:

Sizin ilk mesajdaki resimde o montaj delikleri var.

Parcanın tam ortasında 2 adet m6 sanırım diş acılmış delik var.

Cmaxte oraya far yukseklik ayar parcası baglanıyor.  ( far yuksekliğini araba içinden ayarlama macıyla)

Yan sanayi parcada o delikler yoktu.

Sizin resimde işaretlediğiniz kısım rotil,  parcanın tamamı ise salıncak.

Rotil normalde tek değişmiyor ama tamir takımı ile özel çektirme ile söküp takanlar varmış.

Arabalarımızın farklı oldugunu biliyorum, fikir vermek araclı yazdım.

Çok teşekkürler😇

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...