İçeriğe Yönlendir

Aküyü Bitiren Oto Radyosu

Nejat Tağmat

Recommended Posts

Nejat Tağmat

Oto elektrikçisi radyo bozuk dediği için değiştirdim.Yeni radyo aldım ve kontağa bağlattım.bir süre sonra aküyü azalttı.Az evvel voltmetre ile aküyü ölçtüm 12.78 volt geldi radyoyu taktım aralıklı olarak 12.78-12.77 ----12.77-12.76---12.76-12.75 şeklinde azaldı (kontak kapalı)radyoyu söktüm akü tekrar kendini topladı 12.78 volta kadar çıktı.Anlayamadıgım şey kontağa bağlı olan radyo nasıl akım çeker.Anlayan arkadaşlardan destek bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Teybin girişine ampermetre bağlayın kontak kapalıyken akım çekiyor mu bakın. Bir gariplik var. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Bağlatıda hata olma ihtimali yüksek. Mantıken kontağa bağlanan teybin kontak kapalı iken akım çekememesi lazım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

radyo ne marka? anfi var mı? kontak kapalı da olsa radyo açmak istersek açabilibliormuyuz, radyo değişirken soketteki kablo bağlantıları aynı mıkaldı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Standart bir araç ve standart bir radyo ise. Radyoya sabit elektrik giriyordur.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam araç anahtarını çektiğinizde elektriği kesiyor normalde ancak yeni bağlanan teyp elektriği çekmeye devam ediyorsa biter. Biz woofer bağlamıştık aynı hata ile ve 1 günde bitirmişti aküyü. Ona dikkat etmek lazım..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kontağı kapatınca kapanır.
Kontak kapalı iken teyp açılıyor mu. Buna bakmalısınız.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Röle hatası olabilir, kontağın açık kapalı olduğunu göremiyorsa akımı kesmiyordur. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Bazı elektrikçiler teypler için direk aküden hat çekiyor. Bunada dikkat edin.

Yorum bağlantısı
Nejat Tağmat

Radyo ucuz bir radyo.Radyo çalarken kontağı kapattığımda radyonun ışıkları sönüyor yani kapanıyor.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Nejat Tağmat yazdı:

Radyo ucuz bir radyo.Radyo çalarken kontağı kapattığımda radyonun ışıkları sönüyor yani kapanıyor.

problem var demekki.. Daha kaliteli bir urun olsa sorun kökten bitmez mi? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Nejat Tağmat yazdı:

İyi de bizim soruya hala cevap yok.. 

Kontak kapalı iken radyo açılıyor mu ?

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mehmet Ozyurek yazdı:

Büyük ihtimal ile açılmıyordur. (soru havada kalmasın. :))

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Nejat Tağmat

Mehmet bey soruyu geç gördüm kontak kapalı iken radyo açılmıyor.

Yorum bağlantısı
Nejat Tağmat
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet bey kontak kapalı iken radyo açılmıyor.Voltmetre ile kısa devre kontrolu yaptım sorun yok akünün -kutup başını söktüm far ampulünün gövde kısmını kutup başına uç kısmını söktüğüm kabloya tutturdum lamba yanmadı yani kısa devre görünmüyor ve bu işlemi yaparken baktığımda radyonun ışıkları yanmıyor.

Çağlar Bayur yazdı:

radyo ne marka? anfi var mı? kontak kapalı da olsa radyo açmak istersek açabilibliormuyuz, radyo değişirken soketteki kablo bağlantıları aynı mıkaldı?

Çağlar bey radyo ucuz rose marka anfi veya herhangi bir eklenti yok

Alpay Sumer yazdı:

problem var demekki.. Daha kaliteli bir urun olsa sorun kökten bitmez mi? 

Radyoyu söktüm zaten kısa mesafede pek kullanmıyorum bakalım ilk fırsatta şaşmaz tarafında Çifteller Ford varmış oraya bir göstereceğim artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O zaman suçlu radyo değildir.. Radyona odaklanmayın.. 

Akü çıkışına ölçü aleti amper okuma pozisyonunda bağlanmalı.. 

Kontak kapalı iken ne kadar akım çektiğine bakılmalı. 

Ciddi bir akım çekişi var mı ?

Varsa, sigorta kutularından sigortalar tek tek sökülerek gözlenmeli. 

Sigortanın birinde akım düşecektir. O sigorta hangi donanımın ise sorun ordadır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Akünün sağlığı nasıl? En son ne zaman değişti? Aracı hep kısa mesafe mi kullanıyorsunuz? 

Yorum bağlantısı
Nejat Tağmat

Arkadaşlar ilginiz için tşkler.Suçlu radyo bağlantısı. radyoyu söktüm akü voltajı 12.70volt 24 saat sonra voltaj yine 12.70. Radyonun bağlantısını yapan elk.ustası !  biraz acemiymiş.bağlantı düzeldi.Sorun kalmadı.Akü 2020 nisan ayında alındı alçak tip varta akü.

Nejat Tağmat yazdı:

Arkadaşlar ilginiz için tşkler.Suçlu radyo bağlantısı. radyoyu söktüm akü voltajı 12.70volt 24 saat sonra voltaj yine 12.70. Radyonun bağlantısını yapan elk.ustası !  biraz acemiymiş.bağlantı düzeldi.Sorun kalmadı.Akü 2020 nisan ayında alındı alçak tip varta akü.

Daha önce yanlışlıla kısa mesafede kullanmıyorum yazmışım doğrusu genelde kısa mesafe kullanıyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Nejat Tağmat yazdı:

Daha önce yanlışlıla kısa mesafede kullanmıyorum yazmışım doğrusu genelde kısa mesafe kullanıyorum.

Aküyü sürekli kısa mesafe kullanmak ömrünü çok kısaltıyor. Eşimin aracına 2-3 yılda bir akü almak zorunda kalıyorum. Pandemiden önce hergün 3 km gidip 3 km geliyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Erhan Doruk yazdı:

Aküyü sürekli kısa mesafe kullanmak ömrünü çok kısaltıyor. Eşimin aracına 2-3 yılda bir akü almak zorunda kalıyorum. Pandemiden önce hergün 3 km gidip 3 km geliyordu. 

Marş için tükettiği akımı tekrardan geri üretemiyor ve sonra derin deşarja giriyor bum akü için kaçınılmaz son.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nejat Tağmat yazdı:

Radyonun bağlantısını yapan elk.ustası !  biraz acemiymiş.bağlantı düzeldi.Sorun kalmadı.Akü 2020 nisan ayında alındı alçak tip varta akü.

ney i nereye bağlamış merak ettim, detay söylediler mi?

Yorum bağlantısı
Nejat Tağmat
Çağlar Bayur yazdı:

ney i nereye bağlamış merak ettim, detay söylediler mi?

radyonun bütün kablolarını söküp tekrar bağladılar tamam halloldu dediler.Neticede sorun giderilince bende bişey sormadım acil bir işim vardı.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Utku Erciyes

Merhaba,

Teyp bağlantısında 2 adet + girişi bulunur.
Normal bağlantıda bu kablolar birbirine bağlanıp akünün teybe karşılık gelen + ucuna bağlanır.
Şayet siz teybi kontağa bağlansın istemişseniz, kablonun hafıza ucu ayrılır ve yine teybin aküye karşılık gelen + sına bağlanır.
Diğer kablo ise kontağın + ucuna bağlanır. (Kontak açılmadan radyo açılmayacaktır.)
Hafıza ucunun aküye bağlı kalmasının nedeni kontak kapandığında teypten enerji kesilip hafızasının sıfırlanmaması içindir.
Yani mp3 dinlerken 37. şarkının yarısında kalmışsanız, sonraki gün kontağı açında oradan devam etmeniz için vs.
Ya da radyo kanallarınızı ayarlamışsınızdır sıfırlanmasın diye.
Bu durum genelde dandik teypler için geçerlidir :) Kaliteli teyplerin içinde kondansatör vs akımı harici olarak depolama elamanları bu işi halleder.
Normalde hafızayı aküye bağlasanız bile akü bitmemesi gerekirdi ama bazı dandik teypler hafızadan bile yüklü akım çekerek aküyü bitirebiliyor.

Hoşça kalınız efemmm

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Utku Erciyes yazdı:

Normal bağlantıda bu kablolar birbirine bağlanıp akünün teybe karşılık gelen + ucuna bağlanır.

bu anormal bir bağlantı olur normal değil

Utku Erciyes yazdı:

Bu durum genelde dandik teypler için geçerlidir :) Kaliteli teyplerin içinde kondansatör vs akımı harici olarak depolama elamanları bu işi halleder.

yani dünyadaki tüm otomobil fabrikaları üretimde dandik teyp mi kullanıyor zira dünydaki tüm normal montajlar böyle yapılmakta

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...