İçeriğe Yönlendir

Mazda 2 Motor Arıza Uyarısı

Sarp Erkiroğlu

Recommended Posts

Sarp Erkiroğlu

Arkadaşlar merhaba. Aracımda motor arıza lambası yanıyor ve silindir 4 tekleme diyor. Bujileri değiştirdik, bobinlerin yerlerini değiştirdik fakat uyarı tekrar yanıp kendiliğinden geçiyor birkaç güne, sonra tekrar yanıyor. Ustaya gösterdim testler yapıldı falan silindirlerde sorun çıkmadı, çekiş ve performansta düşüş yok, rolantide titreme yok, yani hissedebileceğim hiçbirşey olmadı. Usta beyin veya tesisatta olabilir dedi fakat hala içime sinmedi. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yazabilir mi lütfen? Araç 2015 Mazda 2 1.3 92HP

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Bobinlerin yerini degistirmek belki cozum olmayabilir her silindirin atesleme akimi farklidir kablo uzunluguna gore. Ilk buji kablolarina sonra bobine odaklanabilirsiniz. @Tansu Kalafatoğlu mazda konusunda yardimi olacaktir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sarp Erkiroğlu

Aracımda buji kablosu olmadığını söylediler bana. Baktığımda ise gerçekten çok küçük bir sistem var. Ama bobin yerini değiştirdiğimde silindir 4 ten silindir 1 e geçmedi gerekmez miydi uyarının

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Lpg varsa direk 4.silindir lpg enjektöründe sorun olabilir. Bobin ile buji denenmiş.

Lpg yoksa benzin enjektöründe de sorun olabilir. Kompresyonda sıkıntı olabilir. Hepsi tekleme sebebi

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ömer Sarıgül yazdı:

Lpg varsa direk 4.silindir lpg enjektöründe sorun olabilir. Bobin ile buji denenmiş.

Lpg yoksa benzin enjektöründe de sorun olabilir. Kompresyonda sıkıntı olabilir. Hepsi tekleme sebebi

Tekleme yok diyor ama hissedilmeyecek düzeyde olabilir. Cevap gelirse yorumlarız

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tekleme yok diyor ama hissedilmeyecek düzeyde olabilir. Cevap gelirse yorumlarız

Hissedilmesede vuruntu sensörü yakalıyor kod düşüyor demek ki. Sebeplerine değindim sadece. 

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp Erkiroğlu
(düzenlendi)

Geç yazdım kusura bakmayın araçta LPG yok benzin. Bugün kontrol ettirdim enjektörler de sağlam, yolda giderken uyarı ışığı kendiliğinden söndü sonra birkaç saate tekrardan geldi

tarihinde Sarp Erkiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bujiler bobinlerin orijinal ve doğru kodlu olduğunu varsayıyorum. Bobinlerin bujilerin yeri değişmesine rağmen hala 4.silindir tekleme gösteriyorsa, enjektör kablo ve beyin giriş soketlerine bakılacak. Kablo soketteki ufak bi sıkıntı hata verdirebilir. Başka arkadaşın başına gelmişti. 

Yine de supap ayarı kaçmış olabilir. Ayar yok gerçi mazdada ama soğuk kompresyonla o ihtimali ortadan kaldırırsınız. Akabinde kablolara beyne bakılmasından başka bir şey gelmiyor akla. Arıza kodu belli mi? 

Yorum bağlantısı
Sarp Erkiroğlu

Merhaba evet. Silindir 4 tekleme veriyor sadece

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Emme manifoldunu iyice kontrol edin vakum kayıpları olabilir

Yorum bağlantısı
Sarp Erkiroğlu

Aracı bu halde sürmem halinde 1 hafta süreyle sorun yaşama riskim nedir? Performansta ve çekişte azalma hissetmiyorum

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Bu kadar kısa sürede sorun olmazdır. Sizde belli belirsiz durum tekleme hissedilmiyor demiştiniz. 

Hissedilir seviyede tekleme uzun vadede subap ömrünü çok etkiler conta yaktırabilir. 

Yorum bağlantısı
Sarp Erkiroğlu

Teşekkür ederim. En kısa sürede elime para geçer geçmez tekrar bir ustaya götürücem. Umarım pek bir masraf çıkmaz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Masraf etmeden önce.

Silindir kompresyonlarını ölçtürün. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...