İçeriğe Yönlendir

Nokian İline dan Falken Ecorun a Zorunlu Geçiş

Tayfun Aydın

Recommended Posts

Tayfun Aydın
Emrah Korkmazz yazdı:

Nokian yazlık lastikler konusunda diş derinliği çok iyi durumda olmasına rağmen çatlama ve kopma problemleri bende de oldu.Cok rahat ve güven veren bir lastikti ama araba yolda atlayarak gitmeye başlamıştı.Kisliklari takmak için sökünce gördük ki lastiğin ortası da çökmüştü.Belki bunda lastiğin çok yumuşak olmasi ve mk4 Mondeo'nun kasa ağırlığının da etkisi olabilir. Biraktim zaten lastikleri orda.Yaz için ben de yorumlara bakıp 4 tane falken ze310 aldım bakalım takınca görücez performansını.Ama kış lastiği konusunda Nokian üzerine tanımam.Yıllardır wr d4 modelini kullanıyoruz.Yazliklarda olan hiçbir sıkıntıyı onlarda yaşamadık.

Hocam kasa ağırlığı falan etkilemez bence. Bir çok markanın bir çok lastiğinde sorun olmuyor sonuçta. Aynı benim yaşadıklarımı yaşamışsınız..

Furkan Avcı yazdı:

Nokian PowerProof ları bir sezon 9.600 km kullandım, hep güven verdi (denemelerimde oldu memlekete giderken) şimdi jantlarıyla beraber garajda muhafaza ediyorum.

Bakalım sonraki seneye ne olacak.

Şu anda da üstünde WR A4 var hemen hemen 7.000 km de ikinci sezondayız, onda da sorun yok şimdilik.

Ama benim ebatlar biraz büyük, performans serileri ile diğerleri arasında illaki fark vardır ama, yukarıdaki tablo berbat bir durum Nokian açısından.

Kış lastiklerine diyecek yok gerçekten ancak dediğiniz gibi yukarıdaki tablo berbat hatta son zamanları daha berbattı..

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yazlık lastikleri kış şartlarına maruz bırakmışsınız. Nokian zaten hassas bir lastik. Kışın oldukça yumuşak hamur kullanıyorlar. Yazlıklarda da öyle. Bilirsiniz sıcak soğuk farkı kayayı bile çatlatır. Nokian demekki kışın kışlık yazın yazlık kullanın diyor. Ben esas sorunun bu olduğunu düşünüyorum. Kışın araç dururken zaten sert olan yazlık lastik soğukta daha da sertleşmiş. sertleşen lastik yolda ısınınca ve bu defalarca yaşanınca bu çatlamalar olmuş. 

karda arabayı çıkarmayacaksanız ki istanbul’da birkaç gün eder, dört mevsim almanızı tavsiye ederim.  

Tansu hocam aynı şartlarda 5 yıl Good Year kullandım. Van soğuğunda Potenza ve continental kullandım geldim aynı lastikleri Didim de (sıcaklığı tahmin edersiniz) kullandım. Çatlağın Ç si yoktu. Yani burada bence esas sorun Nokian ın yaz lasiklerini gerçek koşullara göre yapmaması-tecrübe eksikliği..

Metin Uzunoğlu yazdı:

Nokian olarak H line, İ line ve Z line yazlık lastik kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kışlık olarak hakkapelita çivili, Wrd4 ve wrd5 kullandım.  Çivili lastiklerin 5. Sezonunda tabanda eğrilik oluştu aynı durum Goodyear  performans lastiklerindede olmuştu. Taban eğrileri konusunda lastiklerin depolanma şeklinin önemli olduğunu düşünüyorum. Lastiklerden parça kopmasına kullanım tarzının önemli olduğunu düşünüyorum.

Parça kopması ilk defa bir lastikte yaşadım. Çivili lastik konusunda Nokian gerçekten çok iyi. 

Ümit Türk yazdı:

Falkenler diğer markalardan fazla duyulur oldu bana mı öyle geliyor.

Şu sıralar evet. Size katılıyorum. Bir de Hankook baya namı yürüdü gidiyor..

Mert Gulkokan yazdı:

91h 91v ciddi sorun bence benim 308 aracım normalde 91v eski sahipleri 91h takmış piyasada bunun farkında olan çok az insan var
Bende lastikleri değiştirirsem 91v alacağım

Hocam h yumuşak ve özellikle sert süspansiyonlara sahip araçlarda daha konfor sağlıyor bence. Benim aracım sertti ve h lastik uyumluydu. Şimdi V taktık bakalım sertliği hemen hissettim ama öyle konforu törpüleyecek kadar değil...

Cem Dilmen yazdı:

Nokian lastikleri Türkiyeye ilk geldiği yıllarda lastikçim kış lastiğini tavsiye etmişti. 2004 yılı diye hatırlıyorum. Herkes Çin malı lastik sanıyordu. O kadar memnun kalmıştım ki hastanedeki 3-4 arkadaşım daha aynı lastiklerden almışlardı.  O günden beri kış lastiğinde NOKİAN tek geçiyorum halen de aynı fikirdeyim. Yalnız aynı yılın yazında bu güzel izlenimlere binaen yazlıklarını da aldım. İnanın birebir dediğiniz süreçleri yaşadım. 2. sezonun sonunda lastik yanaklarında çatlamalar hatta kopmalar oluşmaya başladı. Yol tutuşu çok aşırı etklilenmese de güven vermemeye başladı. Aracı sattım üzerinde gitti bir daha da Nokian yazlık lastik almadım. Hep o dönemlerde yeni geldi sonradan düzeltmişlerdir falan diye düşünüyordum ama sizin yazınızı okuyunca demek ki düzelmemiş pek dedim kendi kendime. 

Kışlık lastiklerini aracı satınca babama verdim 5 yıl o kullandı sonra da amcama verdi 5 yıl da o kullandı :) Onlar pek km yapmıyorlar zaten ve genellikle şehir içi kullanım oluyor ama inanın ben ısrar ettim amcama artık yeter değiştir diye. Çatlak yarık hiç bir şey yoktu halen lastiklerde :)

Falken fabrikası Çankırı'da yani aynı ildeyiz. Hem yazlık hem de kışlıklarını kullandım ancak sık araç değiştirdiğim için 2 yılı bulmadı hiç kullanma süresi. İki gurupta da bu süreçte bir sıkıntı yaşamadım. Buradaki Sumitoma mühendis ve çalışanları ile de samimiyetimiz var onlarda kendi araçlarında tercih ediyorlar genellikle.  Bence iyi tercihte bulunmuşsunuz.

Hayırlı olsun. Kazasız günlerde kullanın inşallah...

Kış lastikleri için yurt dışı forumlarda da sizin dediğiniz yorumları yapıyorlar ancak yazlıklar dediğiniz gibi maalesef...

Cem Işık yazdı:

Nokian'ın 4 mevsimlik lastiğini almıştım çıkma, 3-4 gün zor dayandım sesine. Hep çatlaklar kopmalar vardı. İade ettim kurtuldum. (2018 üretimi idi)

Demek ki 4 mevsimde de sıkıntılar mevcut..

Mehmet Cihat yazdı:

bizim iş arkadaşının aynı yaz lastiğini değiştirdiler çatlamadan dolayı geçen sene

Hocam demek ki tek bir seriye yada benim lastiğime özel bir durum değil..

Ümit Türk yazdı:

Yani ben yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum ama yurt dışında satılan üretimle aynı değildir.  Farklılık gösterecektir. Falken için şuana kadar olumsuz yorum okumadım hiç. Alsam mı acaba. 

Aslında lastik üretimleri ülkelere ve iklim koşullarına bağlı değişim gösterebilmeli. Standart lastik bana saçma geliyor ancak firmaların kolayına da bu geliyor.. Sıfır araçların da hangi ülkeye gittiği belli değil sonuçta.. Falken konusunda uzun süredir ben de araştırmadaydım aslında denk gelince aldım ancak dediğiniz gibi bir kaç olumsuz yorum dışında duyumum olmadı..

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Siz olsanız nasil hareket edersiniz?

Michelin 1250 tl
Goodyear 950 tl
Falken 550 Tl

hepsi içinde olumlu ve olumsuz birçok yorum mevcut.

İnanın yukarıda saydığım 3 markayıda 2 aydır inceliyorum hala netleştiremedim. Aslında nokian için tamam demistim ama sizin son fotolardan ve arkadaşların kullanim yorumlarından sonra kapattım o sayfayı.

Falken 2 yil yol tutuş,frenleme, ses ve konfor olarak götürür mü?

Veya taze lastikte tüm markalar yukarıda saydigim kriterlerde birbirine yakın midir?

Eger oyle ise 2 yilda bir falken alsam bile karlı olacağım araci 4 yil içinde degistirmesem bile.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Barış AÇIL yazdı:

Michelin 1250 tl
Goodyear 950 tl
Falken 550 Tl

yoruma falan bakmam falken alırdım, viraja 10 km daha yavaş girerdim hepi topu olacaak farkı o

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bu kadar fiyat farkı nasıl olur? Falken orta sınıf bir lastik, çin işi değil. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Soyle oluyor
57269451dfc5ef583dcb3a15688ddc18.jpga7d844624bc47e7fad0c98f0ff8217f0.jpg

Michelin için Sivas ta bayiden 1250 civari olur dedi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Nokian’ın yazlıkları da norveç şartları. Oslo temmuz ayı ort sıcaklığı 17 derece :) bu çatlama sizin lastiğe özel değilse tyreview yorumlarına da bir bakmak lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren

Aynı araç bendede var bende geçen yaz Falken 195/45/17 lastik aldım ben herşeyinden çok memnundum güzel bir seçim olmuş.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Barış AÇIL yazdı:

Soyle oluyor
57269451dfc5ef583dcb3a15688ddc18.jpga7d844624bc47e7fad0c98f0ff8217f0.jpg

Michelin için Sivas ta bayiden 1250 civari olur dedi.

Kesinlikle Falken Barış Bey. Pişman olacağınız bir lastik değil. Ben spor sayılabilecek araçlarımda bile kullandım. Pişman etmedi. 3 yılın sonunda her lastik öyle yada böyle performans ve konfor kaybı yaşatıyor muhakkak. O nedenle gerekirse 2 yada 3 yılın sonunda değiştirirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Michelin 1200 liraya ne satıyor ya. bu fiyatı hakedecek ne özelliği olabilir?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Alptuğ Özcan yazdı:

Michelin 1200 liraya ne satıyor ya. bu fiyatı hakedecek ne özelliği olabilir?

Bende onu düşünüyordum şimdi siz dile getirdiniz. Teki 1200 olamaz. Ben dün 185/65/15 için 550 TL aldım.

Yazlık için dün itibari ile aldıklarım;

Continental 500 TL 

Michelin 550 TL 

Good Year 450 TL 

Bridgestone 500 TL 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz

Nokianlari kullanmanın artik pek doğru olmayacağını düşündüğüm için yaza hazırlık olarak ben de Mondeo için 215/50 /17 ebadında Falken ze310lari premium markaların neredeyse yarı fiyatina tanesi 560 TL'ye almıştım 3 ay önce.Yanlis hatirlamiosam fabrikası Çorum'da belki o yüzden fiyatlar bu seviyededir.

Tayfun Aydın yazdı:

Hocam kasa ağırlığı falan etkilemez bence. Bir çok markanın bir çok lastiğinde sorun olmuyor sonuçta. Aynı benim yaşadıklarımı yaşamışsınız..

Kış lastiklerine diyecek yok gerçekten ancak dediğiniz gibi yukarıdaki tablo berbat hatta son zamanları daha berbattı..

Tansu hocam aynı şartlarda 5 yıl Good Year kullandım. Van soğuğunda Potenza ve continental kullandım geldim aynı lastikleri Didim de (sıcaklığı tahmin edersiniz) kullandım. Çatlağın Ç si yoktu. Yani burada bence esas sorun Nokian ın yaz lasiklerini gerçek koşullara göre yapmaması-tecrübe eksikliği..

Parça kopması ilk defa bir lastikte yaşadım. Çivili lastik konusunda Nokian gerçekten çok iyi. 

Şu sıralar evet. Size katılıyorum. Bir de Hankook baya namı yürüdü gidiyor..

Hocam h yumuşak ve özellikle sert süspansiyonlara sahip araçlarda daha konfor sağlıyor bence. Benim aracım sertti ve h lastik uyumluydu. Şimdi V taktık bakalım sertliği hemen hissettim ama öyle konforu törpüleyecek kadar değil...

Kış lastikleri için yurt dışı forumlarda da sizin dediğiniz yorumları yapıyorlar ancak yazlıklar dediğiniz gibi maalesef...

Demek ki 4 mevsimde de sıkıntılar mevcut..

Hocam demek ki tek bir seriye yada benim lastiğime özel bir durum değil..

Aslında lastik üretimleri ülkelere ve iklim koşullarına bağlı değişim gösterebilmeli. Standart lastik bana saçma geliyor ancak firmaların kolayına da bu geliyor.. Sıfır araçların da hangi ülkeye gittiği belli değil sonuçta.. Falken konusunda uzun süredir ben de araştırmadaydım aslında denk gelince aldım ancak dediğiniz gibi bir kaç olumsuz yorum dışında duyumum olmadı..

Ne bileyim belki ağırlıkta kısmen etkilidir diye düşündüm lastik oldukça yumuşak olduğu için ama belli ki sıkıntı ortak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Emrah Korkmazz yazdı:

Nokianlari kullanmanın artik pek doğru olmayacağını düşündüğüm için yaza hazırlık olarak ben de Mondeo için 215/50 /17 ebadında Falken ze310lari premium markaların neredeyse yarı fiyatina tanesi 560 TL'ye almıştım 3 ay önce.Yanlis hatirlamiosam fabrikası Çorum'da belki o yüzden fiyatlar bu seviyededir.

Ne bileyim belki ağırlıkta kısmen etkilidir diye düşündüm lastik oldukça yumuşak olduğu için ama belli ki sıkıntı ortak

Orjinal 18" jant bulamazsam bu yaz veya önümüzdeki yaza lastik görünüyor. Yorumlarını bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Toksal

Konuyu baltalamış gibi olmak istemem ama belki takip eden herkese de fikir verir düşüncesiyle buraya deneyimlerimi yazmak istedim.

Anlatacağım ön bilgilendirme sonrasında sizlere iki sorum olacak.

2016 kasımında sıfır aldığımız aracın üzerinde gelen Goodyear Vector 4Season 225/45/R17 94V lastikler vardı.
2 yılını doldurduğunda yüzeyde oluşan çatlak ve dişlerdeki kopmalardan sonra lastik değiştirmeye karar verdim.
Kısa süreli İzmir kışı için yazlıklar kış kullanımında güvensizlik yaratacağından yeniden 4 mevsim almaya karar verdim.
4 mevsim araştırmalarımda hep Nokian önde görünüyordu.
Bu nedenle 09.08.2018 tarihinde Nokian Weatherproof 225/45/R17 94V mevsim lastiklerimizi aldım.
Ama anladım ki İzmir havasında 4 mevsim lastik 4mevsim kullanmak için uygun değilmiş.(özellikle yaz zamanı)
Sonuçta Nokian lastikler de daha ikinci yılında resimlerde gördüğünüz duruma gelmişti.
Yılda ortalama 12-15bin km civarında yol yapıyorum, yine de 2 yılda eskimesi hoşuma gitmedi.
Şimdi artık yazlık ve kışlık ayrı ayrı kullanmaya karar verdim.
Kış şartları için Nokian gerçekten iyi bir performans gösteriyor.
4mevsim de olsa karda ve çamurda gerçekten güzel tutunuyor.
Hatta lastik yüzeylerinden yırtılma ve çatlaklar olduğu halde ne hız ne viraj ne de kar/çamur durumunda yarı yolda bırakmıyor.
Goodyear için aynı şeyi söyleyemiyorum.
Benim için artık kışlıklarda karar belli Nokian diyebilirim.
Gerçi İzmir'de kış dediğimizde kar yağışı olmayıp, ortalama sıcaklık 10 derecenin altına ara sıra bir kaç günlüğüne düşüyor.

1-) Bu yüzden kışlık niyetine yine 4 mevsim kullansam ne kadar mantıklı olur?

2-) Peki ya yazlıklarda?

Eski aracımda Falken ve Bridgestone yazlık lastik kullandım ve sert hamur yapısından dolayı yol sesi ikisinde de çok geliyor ve frende kızaklama yaşadım.
Bilen bilir , İzmir'in çukurlu/engebeli yollarında ve yaz ortasında eriyen asfaltta 50 dereceleri bulan sıcağında;
ve aynı zamanda yazın ani yağan yaz yağmurunda güven verecek fren mesafesi, yol tutuş ve sessizlik bakımından yazlık lastik öneriniz hangisi olabilir?

Nldejb.jpg   HcLYZx.jpg      SJ6hro.jpg   lWFk3J.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Metin Uzunoğlu yazdı:

Orjinal 18" jant bulamazsam bu yaz veya önümüzdeki yaza lastik görünüyor. Yorumlarını bekliyorum.

Tabi abi taktığım zaman düşüncelerimi yazicam mutlaka buraya.Ben de çok merak ediyorum çünkü şu an bayağı övülen bir lastik fiyat/performans olarak.

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Goodyear ve Nokian a bakınca şu anlaşılıyor.
4 mevsim lastik sicak soguk farklarının cok fazla olmadığı ve nispeten daha serin iklimlerde kullanışlı ve uzun ömürlü.

Anadolu için buna benzer bir iklim yaşayan sehirimiz var mi? Ben bulamadim.

Doğu Karadeniz Erzurum civarlari deseniz oradada kisin cok fazla kar ve don var.

Bu hale gelmiş lastigin yarisina bile binmeye tereddüt ederim.

Bence ulkemiz için yazın yaz, kisin kis lastigi...

2-) Peki ya yazlıklarda?
Eski aracımda Falken ve Bridgestone yazlık lastik kullandım ve sert hamur yapısından dolayı yol sesi ikisinde de çok geliyor ve frende kızaklama yaşadım.

Cem bey peki Falken lerin de kizaklama yapıyor dediğinizde dişleri bu şekilde mi idi?

Bende onu düşünüyordum şimdi siz dile getirdiniz. Teki 1200 olamaz. Ben dün 185/65/15 için 550 TL aldım.
Yazlık için dün itibari ile aldıklarım;

Continental 500 TL 
Michelin 550 TL 
Good Year 450 TL 
Bridgestone 500 TL 

Bir teki o fiyat maalesef.

Cok yaygin bir ebat değil 215 60 16 belki ondandır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Kış lastikleri çok fazla güneş ve sıcak görmezse ömrü uzun oluyor. Bunun için kış lastiğine yatırım yapmak bence mantıklı. 

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Barış AÇIL yazdı:

Cok yaygin bir ebat değil 215 60 16 belki ondandır.

Bende 215/60 16 Michelin energy Saver sıfır lastik var mondeonun stepnesi. Mini stepne alınca boşa çıktı. Sahibinden.Com da satılık olanlarını görmüştüm bir takım yapılabilir.

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Aslında mantıklı olabilir. Bir tanede bende var sıfır geriye iki stepne daha bulmak kalıyor. Ama muhtemelen en genci 4 yasinda olacak lastiklerin.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Cem Toksal yazdı:

Fotoğrafları inceleyince her iki marka lastikleriniz hep kenardan yıpranmış ortası iyi duruyor. Sanki aracınızın lastik havaları az kullanılmış yada virajlara sürekli olarak hızlı girilmiş lastikler yanaklardan yıpranmış gibi. 

Dört mevsim lastik izmirde bence çok ama çok gereksiz olur özellikle yazın. Yazın yazlık kışın dört mevsim veya ucuzu dan kışlık olabilir diye düşünüyorum. 

Barış AÇIL yazdı:

Aslında mantıklı olabilir. Bir tanede bende var sıfır geriye iki stepne daha bulmak kalıyor. Ama muhtemelen en genci 4 yasinda olacak lastiklerin.

Bende var gönderebilirim boşta duruyor, Lastik raf ömrü 10 yıl .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Metin bey tesekkur ederim . İki adet daha bakayim aklima yatan bulabilirsem sizi rahatsiz ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Nokian’ın yazlıkları da norveç şartları. Oslo temmuz ayı ort sıcaklığı 17 derece :) bu çatlama sizin lastiğe özel değilse tyreview yorumlarına da bir bakmak lazım

Ali Can Ebren yazdı:

Aynı araç bendede var bende geçen yaz Falken 195/45/17 lastik aldım ben herşeyinden çok memnundum güzel bir seçim olmuş.

Tansu hocam yazlık Nokianlarda yorumlar sıkıntı. Yazın yazlık kışın kışlık tabii mantıklı ancak şahsen en sert kullandığım şartlar yapmurlu havalar. Bakın 2 -3 gündür kar yağıyor ve ben arabayı çıkarmıyorum. Tabii soğuğu yiyor lastik o başka konu ancak ne bileyim hayatımda da sadece Nokian kullanmadım diğer lastiklerimde hiç başıma gelmedi dediğim gibi. Bakalım Falken ler nasıl olacak..

Teşekkürler Ali bey :)

Yorum bağlantısı
Cem Toksal
Metin Taşcı yazdı:

falken ze310 işinizi görür.  bu arada bilmedigimden soruyorum izmir için gerçekten 4 mevsim gerekli mi ? bence avantajından çok dezavantajı var.

İzmir için kış şartları çok yoğun olmadığından kış tekerleği yerine 4 mevsim kullanmayı düşünüyorum. Yaz için hiç uygun değil.

Yorum bağlantısı
Cem Toksal
Barış AÇIL yazdı:

Cem bey peki Falken lerin de kizaklama yapıyor dediğinizde dişleri bu şekilde mi idi?

Hayır Barış bey bu şekilde değildi.

Sıfır alınmış micra'da Falken ve sıfır alınmış fiorino'da bridgestone lastikler yeniyken ve her iki araçta da ortalama 12-15bin km yol yaptığımda edindiğim deneyime göre yazdım.

Yani araç hafif te olsa ticari de olsa sert hamur yapısında yol sesi ve frende kızaklama yaşattı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...