İçeriğe Yönlendir

Mars' a İniş - Perseverance Rover

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

metin akpınar.

sakıncalı olabilir ismi yazmak, gagıl takipte

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

(kurtardık mı)

makul , yırttık

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
meymenetsiz adam vatan haini.  (kurtardık mı)

Bu sefer de o şahıs dava açabilir. [emoji28]

Benim merak ettiğim bir şey var.
Bu araç dünyadan kontrol ediliyor değil mi ?
Görüntü ne kadar sürede geliyor?
Komutlar ne kadar sürede iletiliyor ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

King kontenjanından mütevellit kokpitte seyahat etmiş diyorlar senin için [emoji4] 
Baktım iniş yapamayacaklar el frenini çekip yanlayarak iniş yaptım

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman

Bu sefer de o şahıs dava açabilir. [emoji28]Benim merak ettiğim bir şey var.
Burdan verilen komutun ulaşması yaklaşık 11 dakika. Cihazın gönderdiği mesajın dünyaya ulaşmasıda 11 dakika sürüyor. Dünya ve Marsın hergün değişen konumlarına göre süre değişir. Dünya ve Mars arasındaki o anlık mesafe(km) /300000=saniye cinsinden mesajın ulaşma süresi diye biliyorum
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu sefer de o şahıs dava açabilir. emoji28.png

Benim merak ettiğim bir şey var.

Belli bir otonom sistem varmış çoğu şeye kendi karar veriyormuş 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

1043889000_0:79:1000:620_1000x0_80_0_1_7

NASA’nın Mars’a iniş yapan keşif aracı Perseverance’ın paraşütündeki kodun sırrı internet kullanıcıları tarafından 6 saatte çözüldü.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı Perseverance, geçen hafta Mars'a iniş yaptı. Tüm dünya heyecanla Kızıl gezegenin görüntülerine kilitlenirken, Perseverance'ın iniş paraşütündeki kodlar bazılarının dikkatinden kaçmadı. 

NASA tarafından paraşüte gizlenen şifre, internet kullanıcıları tarafından 6 saatte çözüldü. Mesajın "Zorlu Şeylere Cesaret Et" anlamına gelen, "Dare Mighty Things" olduğu ortaya çıktı. Söz, paraşütteki kırmızı çizgilere 1, beyazlara ise 0 sayısı verilip Ascii Tablosu'ndan bu kodların latin alfabesi karşılığı olarak ortaya çıkıyor. 

NASA, şifrenin Kaliforniya'daki araştırma merkezi Jet İtki Laboratuvarı'ndan (JPL) sistem mühendisi Ian Clark tarafından tasarlandığını açıkladı. Sözün JPL'nin mottosu olduğu belirtildi. Şifrenin ayrıca, JPL'nin ziyaretçi merkezi yakınlarındaki bir noktanın GPS koordinatlarını da içerdiği öğrenildi.

Kodun çözülmesinin ardından NASA Baş Mühendisi Adam Steltzner, "Görünüşe göre internet 6 saat gibi bir sürede kodu kırdı! Ah internet yapamayacağın bir şey var mı?" sözleriyle şaşkınlığını gizleyemedi.

Kaynak

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Paraşütle inmedi mi bu.. Neden toz çıkardı.. 

Çok hızlı indi. Yanlış anlamadıysam saniyede 30 metre hızla yaklaştı yere. 

Ersen Tapan yazdı:

Çok hızlı indi. Yanlış anlamadıysam saniyede 30 metre hızla yaklaştı yere. 

Ama yanlış anlamışım muhtemelen çok yüksek bir hız :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Paraşütle inmedi mi bu.. Neden toz çıkardı.. 

3 katlı idi, en altta sürtünme ile yanmasını önleyen bir alt kapak, ortada percy , üstte paraşüt ieçren ayrı bir cihaz, önce alt kapağı attı o serbest düşüş ile düştü gitti, sonra üstteki alet paraşüt açtı, o alette aşağı bakan kamera da vardı. percy inişini oradan izlemiş olduk, paraşüt ile yavaşlayabileceği kadar yavaşladıktan sonra (vesile ile paraşütteki renkleri 10101 kodu ile yazınca nasanın adres koordinatı çıkıyor) ve alt roketler çalışmaya başladı.

o roketler hem yavaşlatmaya hem de yönlendirmeye yarıyordur, tozları kaldıran o roketler. yere planlanan kadar yaklaşınca, makara ip sistemi ile percy i yüzeye bırakıp, percy deki bıçak ile  ipleri kesti, ve o üstteki cihaz kendi roketi ile yukarı ve yana doğru uçarak kendisini imha etti, yere düşerek.

vesile ile iniş alanını kendisi belirledi, içindeki yazılım ile, ancak aşğıya bakan kamera görüntülerine bakınca seçtiği yerden daha iyi yerler olduğu görülüyor, ancak o sırada esen ters yönde bir rüzgar var, yazılımın bu seçimini araştırıyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

3 katlı idi, en altta sürtünme ile yanmasını önleyen bir alt kapak, ortada percy , üstte paraşüt ieçren ayrı bir cihaz, önce alt kapağı attı o serbest düşüş ile düştü gitti, sonra üstteki alet paraşüt açtı, o alette aşağı bakan kamera da vardı. percy inişini oradan izlemiş olduk, paraşüt ile yavaşlayabileceği kadar yavaşladıktan sonra (vesile ile paraşütteki renkleri 10101 kodu ile yazınca nasanın adres koordinatı çıkıyor) ve alt roketler çalışmaya başladı.

o roketler hem yavaşlatmaya hem de yönlendirmeye yarıyordur, tozları kaldıran o roketler. yere planlanan kadar yaklaşınca, makara ip sistemi ile percy i yüzeye bırakıp, percy deki bıçak ile  ipleri kesti, ve o üstteki cihaz kendi roketi ile yukarı ve yana doğru uçarak kendisini imha etti, yere düşerek.

vesile ile iniş alanını kendisi belirledi, içindeki yazılım ile, ancak aşğıya bakan kamera görüntülerine bakınca seçtiği yerden daha iyi yerler olduğu görülüyor, ancak o sırada esen ters yönde bir rüzgar var, yazılımın bu seçimini araştırıyorlar.

Çak mantıklı ve güzel bir açıklama.. 

Ben de inerken orada bir yarıklık var, oraya inerse ne olacak diyordum :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

orada bir yarıklık var, oraya inerse ne olacak diyordum

taklaya gelir, vesile ile her iniş sırasında iç fıstık yiyorlar, koordinatörleri dağıtıyor, onun da geçmişinde, defalarca başarısız denemeler sonrasındaki bir denemede fıstık yiyorlar, ve deneme başarılı oluyor, totem olarak artık her operasyon zamanı fıstık yeniyor, not: amerikalalıarın çoğunda fıstık alejisi var, yiyen ölüyor falan..

fıstık önemli

Servet Aydın yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:
https://www.linkpicture.com/q/percy_2.jpg

https://www.linkpicture.com/view.php?img=LPic6036a4ea13a551073004526
cırt kelepçe daha iyi olmaz mıydı? düğüm atmışlar gibi görüyorum

Olmaz. En sağlam sistem tespih ipine benzeyen ip ile bağlama. 100 yıllık radyo içinde hala sağlam kalır ama cırt iki soğuk sıcak görsün kopar gider

mantıklı, o zaman sanayide usta iple bağlarsa bıdı yapma ama

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

10101 kodu ile yazınca nasanın adres koordinatı çıkıyor

Adres kodu değil, başka bir mesaj varmış orada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Adres kodu değil, başka bir mesaj varmış orada.

mesaj + adresin koordinatı

Mehmet Ozyurek yazdı:

Güzelmiş.. 

Baktım da atmosfer kötü imiş ya.. % 96 karbondioksit. Yaşanmaz orda. 

oksijen üretme deneyi de yapılıyor bu giden araç ile,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Ozyurek yazdı:

Güzelmiş.. 

Baktım da atmosfer kötü imiş ya.. % 96 karbondioksit. Yaşanmaz orda. 

Ortalama ısı -63 derece. Tüm atmosfer oksijen de olsa yine zor :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Sani Gerşon yazdı:

Ortalama ısı -63 derece. Tüm atmosfer oksijen de olsa yine zor :)

500l gidemeyecek demek ki 😁

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...