İçeriğe Yönlendir

Uzaktan İşyerine Bağlanmak

Nihat Palolu

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Sani çok masraflı oldu. Bence siz bu şartlarda

1- router ayarlarını yapın

2- teamviewer yükleyin

3- verilerinizi ofisteki USB diske bi yükleyin. Arada bir uğradıkça farklı usb diske yükleyin her seferinde.

Aynı anda yedekleme ve çökme problemini çözmeye çalışıyoruz. Aslında tamamen bulutta virtual bilgisayar da açabilirsiniz. O zaman yazıcı işi için lazer IP kullanmak, diğerlerine de jetdirect kartı takmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

Sabit ip + vpn + ekstra bilgisayar.

veya

Sabit ip + server.

Yani bu iki seçenkekten biri olacak doğru mu Sani?

Evet, ancak firewall o server'ı korumaya sağlar. Elzem değil ama Scirocco'ya 205 yerine 225 yanak takıp daha iyi yola tutunmasını sağlarız gibi :)

Mehmet Göktürk yazdı:

Sani çok masraflı oldu. Bence siz bu şartlarda

1- router ayarlarını yapın

2- teamviewer yükleyin

3- verilerinizi ofisteki USB diske bi yükleyin. Arada bir uğradıkça farklı usb diske yükleyin her seferinde.

Aynı anda yedekleme ve çökme problemini çözmeye çalışıyoruz. Aslında tamamen bulutta virtual bilgisayar da açabilirsiniz. O zaman yazıcı işi için lazer IP kullanmak, diğerlerine de jetdirect kartı takmak gerekir.

Hocam jetdirect kartları ortadan kalkalı yıllar olmuştur sanırım :) Son 10 yılda üretilen tüm yazıcılarda ethernet opsiyonu, son 3 yılda üretilen tümünde ise wifi opsiyonu var artık :)

Yedekleme ve çökme ayrılmaz bütündür. Bizim işyerimizde bir mottomuz var: Yedekler namusumuzdur. Bilmem anlatabildim mi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Eşim uçak bileti satışında görevli ve yaklaşık 3,5 aydır evden çalışıyor. İş yerlerinde server ve firewall kullanılıyor. Bunlar üzerinden vpn hatları var. VPN hattını ve teamviewer kullanarak iş yerindeki bilgisayara bağlanıp çalışabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Nihat Palolu yazdı:

Mesai saatleri dışında işyerine bağlanmak istiyorum.

bir an için gönülden nasıl bağlanılır konusu gibi düşündüm. değilmiş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Evet, ancak firewall o server'ı korumaya sağlar. Elzem değil ama Scirocco'ya 205 yerine 225 yanak takıp daha iyi yola tutunmasını sağlarız gibi :)

Hocam jetdirect kartları ortadan kalkalı yıllar olmuştur sanırım :) Son 10 yılda üretilen tüm yazıcılarda ethernet opsiyonu, son 3 yılda üretilen tümünde ise wifi opsiyonu var artık :)

Yedekleme ve çökme ayrılmaz bütündür. Bizim işyerimizde bir mottomuz var: Yedekler namusumuzdur. Bilmem anlatabildim mi :)

Adamın yazıcı belki eski. doğrudan bağlı dedi. jetdirect dediğim tursil gibi. USB den IP ye belki kartlar vardır diye söyledim.

Arkadaş yedekleme şu an yapmıyor ya da yapıyor. Şu anki ilk hedefi ve ana soru uzaktan bağlanmak. Yedekleme işini ayrıca çözmesi lazım hemfikirim. Bilgisayarın çökmesi durumunda reset tuşuna basılması gerekiyor. Adam onu uzaktan yapamam diyor ben onu anladım. Sen ne anladın ki?  linux macos kullansa çökmez gerçi ama.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

USB den IP ye belki kartlar vardır diye söyledim.

PRintserver diyoruz biz bunlara. Evet varlar ancak bu paralara artık yazıcılar var, gereksiz oldular.

Mehmet Göktürk yazdı:

Bilgisayarın çökmesi durumunda reset tuşuna basılması gerekiyor.

Çökmesi değil de, sanırım elektrik kesintisinde kapanması diyoruz. Bunun için uzak erişim desteği sunan sunucular var. HP sunucuların ILO desteği, IBM sunucuların IMM desteği ve Dell sunucuların IDRACK desteği gibi. Bu özellikte bir sunucu alınması lazım. Tabi poweronbymodem gibi özellikli bios'lu anakartlar da var ama başarılı olduklarını pek göremedim daha.

Benim bahsettiğim yedek, sistem hack'lenmesi durumunda geri dönüş için. İnternete açtığımız her cihaz hack'lenmeye müsaittir. Sizin benim bilgisayar hack'lense sıkıntı olmaz ama muhasebe sunucusu hack'lenirse yandı gülüm keten helva.

Bu arada nice sağlıklı yaşlar dilerim hocam :) :birthday:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ILO destekli proliant mikro sunucum var şu an kullanıyorum teknoparktaki ofiste.raid diski hala ayarlayamadım ama birkaç web sitesini tutuyor içinde işte.

teşekkürler. bakalım adamı yeterince pişman edebildik mi. ne yapacak merak ediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Niye pişman olayım hocam 🙂 günlük yaşantımızda da yüz tane yanlış içinde bir doğruyu aramıyormuyuz. Ben de merak ediyorum ne yapacağımı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Modem üzerinde RDP portunu (3389) kullandığınız makinayı NAT layın.

Modem Firewallundan evdeki modem IP nize izin verin (Yeni modelerin çoğunda kural eklemeye izin verir.)

Ev ve iş yerindeki iplerinizi servis sağlayıcınıza sabitletin. 10-20 lira gibi ekstra ücreti vardı.

Modem şifresi varsayılan kalmasın mutlaka değiştirin.

Böylece evden Microsoft Uzak Masaüstü Bağlantısı (RDP) ile iş yerinizdeki pc ye bağlanabilirsiniz.

Burda yöntem çok, önemli olan maliyet :) 

Sani Gerşon yazdı:

Fiş ve dekont yazıcıların çoğunda hala network yok :( bende şirkette fiş yazıcılar için jetdirect yada yeni adıyla print server kullanıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)
Erdem Dertsiz yazdı:

Modem üzerinde RDP portunu (3389) kullandığınız makinayı NAT layın.

Modem Firewallundan evdeki modem IP nize izin verin (Yeni modelerin çoğunda kural eklemeye izin verir.)

Ev ve iş yerindeki iplerinizi servis sağlayıcınıza sabitletin. 10-20 lira gibi ekstra ücreti vardı.

Modem şifresi varsayılan kalmasın mutlaka değiştirin.

Böylece evden Microsoft Uzak Masaüstü Bağlantısı (RDP) ile iş yerinizdeki pc ye bağlanabilirsiniz.

Burda yöntem çok önemli olan maliyet :) 

Sabah dükkana geldim bilgisayarın başına bir iş gelmiş o zaman ne yapacağım.

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Nihat Palolu yazdı:

Sabah dükkana geldim bilgisayarın başına bir iş gelmiş o zaman ne yapacağım.

Böyle bir durumdan en güvenli sistem sanallaştırmadır.

VMware, HyperV gibi sanallaştıma uygulaması bir sunucu üzerine kurulur.

Sunucu da aynı şekilde çökmemesi için en kötü üzerinde raid 5 disk yapısı olmalıdır. 

Sistem üzerinde belirli aralıklar ile snapshot alınır. 

Daha ucuz olan ama manuel mudahale ile yapacak uygulamalarda mevcut. 

mesela Aronis True İmage & Backup kullanabilirsiniz. 

isterseniz sistemin komple yedeğini alabilir işletim sistemi ile. 

Yada belirli klasörlerin yedeğini alabilir.

Tabi bunun içinde ya ağ üzerinde başka bir disk sürücü kullanmanız yada usb harici bir diske yedek almanız gerekmektedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kullandığınız yazılımı sanal desktop üzerinde amazon yahut microsoft azure sunucuları üzerinde kurup print portlarını vpn ile yerel makinenizden dükkana yönlendirebilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mehmet Göktürk yazdı:

Kullandığınız yazılımı sanal desktop üzerinde amazon yahut microsoft azure sunucuları üzerinde kurup print portlarını vpn ile yerel makinenizden dükkana yönlendirebilirsiniz. 

Siz bunu yazdıktan sonra yazılım firması ile görüştüm, taşırız ama yazdırmada sorun yaşayabilirsiniz.

Bunu taşıyalım kenarda dursun. Yeni bulut tabanlı programımız var onu kullanmaya başlayın diyorlar.

Senelik 500 lira gibi ücreti varmış.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Osman Karasu
(düzenlendi)
Nihat Palolu yazdı:

Hocam yazıcı işini dediğiniz gibi bir bilgisayar ve teamviewer ile de çözerim ama dükkandaki bigisayar bozulursa ne yaparım diye düşünüyorum.

Muhasebe programım web tabanlı değil. Hadi onu da harici diske attım bu sefer bölük pörçük oluyor. Tek yerde toplayayım diyorum.

Sizin sorununuz veri kaygısı anladığım kadarıyla.!Cloud ve benzeri depolama sistemleri stabil çalışırlar fakat siz sanırım fiziksel bir rahatlık istiyorsunuz.

Web tabanlı olmayan ve içerisindeki verilerin saklanmasını istediğiniz her yazılımın çıktısını ve geriye dönük verilerini tek bir yazılımla ister local veritabanında ya da webten istediğiniz bir veri tabanına aktarıp verilerinizi kulllanabilir ve kontrol edebilirsiniz.Bilgisayar bozuldu bozulacak hacklenecek gibi kaygı ve sıkıntılarınız olmaz.

Bilgisayarınızdaki verilere erişebilecek, verilerin kullanımı ve kontrolü üzerinde tam hakimiyet,

Bağlı yazıcı ve benzeri aygıtlara veri bastırımı ve çıksıtını almak,

Bilgisayardaki istenilen yazılımın ya da local uygulamanın verilerini günlük olarak aktarıp yedeklemek ve benzeri özellikleri olan bir uygulama yazdırıp kullanabilirsiniz.Uygulamaları tek bir yazılımda toplayabilir, tüm işlerinizi ve veri yedeklerinizi tek bir alanda toplayıp istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.Böyle birşey sanırım sizin işinizi görecektir.

tarihinde Osman Karasu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Nihat Palolu

Dün itibariye muhasebe işlerini buluta taşıdım. Saçma sapan beş para etmez iş yükünü artıran uyuz birşeye geçmiş oldum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Nihat Palolu yazdı:

Siz bunu yazdıktan sonra yazılım firması ile görüştüm, taşırız ama yazdırmada sorun yaşayabilirsiniz.

Bunu taşıyalım kenarda dursun. Yeni bulut tabanlı programımız var onu kullanmaya başlayın diyorlar.

Senelik 500 lira gibi ücreti varmış.

Eğer ethernet bağlantılı (yahut wifi) yazıcı kullanırsanız sorun yok. VPN için ufak router ayrı kullanacaktınız. Bi wifi ye bağlanınca şirket diğeri ev olacaktı.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mehmet Göktürk yazdı:

Eğer ethernet bağlantılı (yahut wifi) yazıcı kullanırsanız sorun yok. VPN için ufak router ayrı kullanacaktınız. Bi wifi ye bağlanınca şirket diğeri ev olacaktı.

Kur ve enflasyon artışına rağmen devlet kağıt (eski usul) fatura kesme limitlerini düşürdü hocam.

Ben de e-fatura’ya geçtim. Fatura yazdırmaya da gerek kalmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...