İçeriğe Yönlendir

Özel Sektörün İşlettiği Otoyollarda Ortalama Hız Hesaplanıyor mu?

Erhan Doruk

Recommended Posts

Fatih Mehmet Uslu

Ben Ankara gölbaşından Kulu kavşağına kadar 33 tl ödedim. Gittiğim mesafe 90 km. Yolumu kısaltmadığı gibi, hızlı gitmem nedeniyle fazla yakmama da neden oldu. Külliyen zarar.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Murat Sahın yazdı:

Hatırlamadığım bir haberde şehirler arası yolların hepsinde ortalama hız tespitinden bahsediliyordu. Ankara'da çevre yolunda var ama çevre yoluna bağlanan tüm yollarda uyarı levhaları var kocaman "bu yolda ortalama hız tespiti yapılmaktadır" şeklinde. Gerçi görüyorum, millet basıp gidiyor, bazen şüpheye düşüyorum bizimle maytap mı geçiyorlar diye :)

Bizim çevre yollarında ben daha hiç ceza yemedim eds den. Hava alınından Batıkent'e kadar geliyorum bir sıkıntı yok abi. Gönlünce git diyeceğim amma yarın aktifleştirirlerse diye tedirgin olup diyemiyorum :) 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Erhan Doruk yazdı:

Devletin işlettiği otobanlarda gişeden gişeye ortalama hız hesaplanıyor .  Yap işlet devret ile özel sektörün işlettiği yollarda ortalama hıza bakılıyor mu? Haftaya Niğde otobanını kullanmayı planlıyorum , bu konuyu merak ettim. 

Size bir taktik.  Hangisini kullanıyorsanız misal OGS den girip  HGS den çıkarsanız takip olmuyor.  Çok denedik :) uyanmadılarsa yapabilirsiniz. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bizim çevre yollarında ben daha hiç ceza yemedim eds den. Hava alınından Batıkent'e kadar geliyorum bir sıkıntı yok abi. Gönlünce git diyeceğim amma yarın aktifleştirirlerse diye tedirgin olup diyemiyorum :)

Adresin de var, bak makbuzu gönderirim :D 

Ümit Türk yazdı:

Size bir taktik.  Hangisini kullanıyorsanız misal OGS den girip  HGS den çıkarsanız takip olmuyor.  Çok denedik :) uyanmadılarsa yapabilirsiniz. 

Peki kaçak kullanım ya da usulsüz kullanım cezası gelmiyor mu o şekilde?

Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Ben Ankara gölbaşından Kulu kavşağına kadar 33 tl ödedim. Gittiğim mesafe 90 km. Yolumu kısaltmadığı gibi, hızlı gitmem nedeniyle fazla yakmama da neden oldu. Külliyen zarar.

Orada otoyol mu varmış? 

Edit: Varmış, şimdi baktım, ama avantaj sağlamaz ki o yol. Mesafe kısalmıyor, eski yol zaten dümdüz olduğu için çok vakit avantajı da olmaz, bir de basınca daha çok yaktırır dediğiniz gibi. 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Peki kaçak kullanım ya da usulsüz kullanım cezası gelmiyor mu o şekilde?

Yok gelmedi. Yaptığımız uygulama ise ticari araçlarla üstelik zamanla yarıştığımız için  böyle bir yol izlemiştik ( gişeler arası hız muhabbeti yüzünden ) 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Erhan Doruk yazdı:

Devletin işlettiği otobanlarda gişeden gişeye ortalama hız hesaplanıyor .  Yap işlet devret ile özel sektörün işlettiği yollarda ortalama hıza bakılıyor mu? Haftaya Niğde otobanını kullanmayı planlıyorum , bu konuyu merak ettim. 

En son pazar günü adanadan hataya gittim. ortalama 150 ile gittim geldim. 120 hız sınırı diye biliyorum ama ceza filan gelmedi. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Murat Sahın yazdı:

Adresin de var, bak makbuzu gönderirim :D

Hızımı söylemedim ki 🙃 gelirse senden bilirim valla abi 😅

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)

@Murat Sahın Hem makbuzu gönderene kadar kendin gel de bi çay içelim 😄

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Oğuzkan Erışık yazdı:

@Murat Sahın Hem makbuzu gönderene kadar kendin gel de bi çay içelim 😄

Yakamı bir kurtarabilsem, direk geleceğim de işte evde iki tane 6 aylık sıpa olunca kurtaramıyorum yakamı :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bugün otoyolu kullandım. Otoyol boştu, manzarasız, ağaçsız, doğru düzgün mola yerinin olmadığı çok sıkıcı bir yol. İlk başlarda sabit hız denesem de devamında sabit hızda gitmeye sabrım yetmedi. Tempolu tamamladım. Perşembe aynı yoldan döneceğim bakalım gelen ceza olacak mı? 

Ümit Türk yazdı:

Yok gelmedi. Yaptığımız uygulama ise ticari araçlarla üstelik zamanla yarıştığımız için  böyle bir yol izlemiştik ( gişeler arası hız muhabbeti yüzünden ) 

Böyle bir haber var.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/oto/hgs-ile-ogsyi-karistiranlar-dikkat-40120769

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

41,5 ödemiş olmanız lazım. Bu otoyol km de 0,43 kr yakıyor 😀

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Erhan Doruk yazdı:

Bugün otoyolu kullandım. Otoyol boştu, manzarasız, ağaçsız, doğru düzgün mola yerinin olmadığı çok sıkıcı bir yol. İlk başlarda sabit hız denesem de devamında sabit hızda gitmeye sabrım yetmedi. Tempolu tamamladım. Perşembe aynı yoldan döneceğim bakalım gelen ceza olacak mı? 

Hadi inşallah gelmez ceza falan Erhan abi. Ben senin yerinde olsam tek risk ile bu yolculuğu bitirirdim. Gelirken eski yoldan gelirdim. Ceza gelirse 1 kere gelir en azından. Gelmezse yine öğrenilmiş olur. Kaç saat ve kilometre farketti abi hesapladın mı? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Hadi inşallah gelmez ceza falan Erhan abi. Ben senin yerinde olsam tek risk ile bu yolculuğu bitirirdim. Gelirken eski yoldan gelirdim. Ceza gelirse 1 kere gelir en azından. Gelmezse yine öğrenilmiş olur. Kaç saat ve kilometre farketti abi hesapladın mı? 

Ortalama hızı buradan yazmayayım,  kötü örnek olmasın ama toplamda 1 saat erken vardım. Yakıt ortalaması 6,7 lt di  . Ancak bunda Niğde den çıktıktan sonra Adana"ya varana kadar hiç trafik olmaması da etken oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Erhan Doruk yazdı:

Böyle bir haber var.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/oto/hgs-ile-ogsyi-karistiranlar-dikkat-40120769

Uyanmışlar demekki. Çünkü bunu çok yapanlar var. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Hız sınırları belli ya hu, neden radar tartışması olmuş ki. Hepimiz bilinçli insanlarız burada. Trafik anlamında bir şey olmasa bile alt takım veya lastikte oluşacak sorunlar, büyük sonuçlar doğurabilir. 

Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Tam bunu yazacaktım. Kredi kartı kampanyaları gibi. 300 harca 50 kazan. 300 ile alınan gereksiz şeyler :) 

Erhan Doruk yazdı:

Böyle bir haber var.

Passat ortadaki betona girmişti bu yüzden, 2 hafta önce. Çok saçma. Neden 2 sistem var hala anlamıyorum. Ya hepsi hgs olsun ya da ogs

bu arada yol ücretlerini geç gönderip icra takibi başlatan yol işletmecileri var. Her geçişte kontrol etmek lazım bakiye-geçiş ödeme hesaplarını 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Murat Sahın yazdı:

Orada otoyol mu varmış? 

Edit: Varmış, şimdi baktım, ama avantaj sağlamaz ki o yol. Mesafe kısalmıyor, eski yol zaten dümdüz olduğu için çok vakit avantajı da olmaz, bir de basınca daha çok yaktırır dediğiniz gibi. 

Ankaradan konyaya gidiyorduk ailecek. Gölbaşına yaklaşırken çevre yolunda otoyol tabelalarını gördüm. Yeşil renkli konya yazıyordu. Hanım hadi otoyoldan gidelim mi dedi. Paralıdır ne gerek var derken, ya kaç para olacak ki dedik, değişiklik olsun gidelim bakalım. Keşke daha farklı bir tabela koysalar. Kol böreği resmi falan olsa mesela. Neyse işte ben tecrübe ettim siz etmeyin. Zaten yolda kalsanız, ihtiyaç falan gerekse tesis de yoktu. Tesislerin hepsi yapım aşamasındaydı. Belki bitmiştir bilmiyorum. Tesislerin hepsi de otoyolu işleten firmaya ait sanırım, tabela koymuşlardı inşaata. Yani yoldan yolunduk bir de tesisten yolunmak istemezdim.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hız sınırları belli ya hu, neden radar tartışması olmuş ki. Hepimiz bilinçli insanlarız burada. Trafik anlamında bir şey olmasa bile alt takım veya lastikte oluşacak sorunlar, büyük sonuçlar doğurabilir. 

Tam bunu yazacaktım. Kredi kartı kampanyaları gibi. 300 harca 50 kazan. 300 ile alınan gereksiz şeyler :) 

Passat ortadaki betona girmişti bu yüzden, 2 hafta önce. Çok saçma. Neden 2 sistem var hala anlamıyorum. Ya hepsi hgs olsun ya da ogs

bu arada yol ücretlerini geç gönderip icra takibi başlatan yol işletmecileri var. Her geçişte kontrol etmek lazım bakiye-geçiş ödeme hesaplarını 

Niğde otoyolundaki tüm gişeler HGS/OGS yani ayrı HGS yada OGS yok. ondan girip ondan çıkma olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Ankaradan konyaya gidiyorduk ailecek. Gölbaşına yaklaşırken çevre yolunda otoyol tabelalarını gördüm. Yeşil renkli konya yazıyordu. Hanım hadi otoyoldan gidelim mi dedi. Paralıdır ne gerek var derken, ya kaç para olacak ki dedik, değişiklik olsun gidelim bakalım. Keşke daha farklı bir tabela koysalar. Kol böreği resmi falan olsa mesela. Neyse işte ben tecrübe ettim siz etmeyin. Zaten yolda kalsanız, ihtiyaç falan gerekse tesis de yoktu. Tesislerin hepsi yapım aşamasındaydı. Belki bitmiştir bilmiyorum. Tesislerin hepsi de otoyolu işleten firmaya ait sanırım, tabela koymuşlardı inşaata. Yani yoldan yolunduk bir de tesisten yolunmak istemezdim.

Yandex her zaman ısrarla aşırı pahalı yola sokuyor. Muhtemelen anlaşıyor bunlar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Ne olur özel otoyollarda ceza olmasın lütfen çünkü

8b3d5b9ebe015224eabc896e1ee700ce.jpg

Sıkıntı yok.. O yol henüz trafiğe açılmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Servet Aydın yazdı:

Ne olur özel otoyollarda ceza olmasın lütfen çünkü

8b3d5b9ebe015224eabc896e1ee700ce.jpg

hız sabitlemeyide açaydın  :D 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sıkıntı yok.. O yol henüz trafiğe açılmadı. 

Evet ama bu konu Google'a açık. Sosyal medyadaki kadran fotoğraflarından dolayı ceza yiyenleri hatırlatırım :D

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Önder Özcan yazdı:

Evet ama bu konu Google'a açık. Sosyal medyadaki kadran fotoğraflarından dolayı ceza yiyenleri hatırlatırım :D

Plaka? 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ümit Türk yazdı:

Plaka? 

Paylaşan? Adı sanı belli. Güvenlik güçlerinin forum yönetimine bu şahsın sizdeki bilgilerini bizimle paylaş demesi yeterli :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...