İçeriğe Yönlendir

Kaput Altından Gelen Ses ve Çalışmama

Volkan Eyi

Recommended Posts

Volkan Eyi

Öncelikle herkese merhabalar, dün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum.

Akşam iş çıkışı 15 dk mesafedeki iş yerimden çıktım evin önüne aracımı parkettim (araç 2007 grande punto 1.3 multijet 75) akabinde biraz yamuk parketmişim düzeltim diye tekrar marşa bastım ancak gösterge ışıkları yandı fakat marşa bastığımda kaputun altından tak tak tak tak böyle röle sesi gibi yada emin olamadım ses gelemeye başladı araç çalışmadı. kontağı kapatana kadar ses geldi. sonrasında yakınımda bulunan bir akü satıcısına uğradım ölçü aleti ile geldiler. (bu arada akü mutlu akü ve yeşil ışık yanmaktaydı 2017 de alınmış garantisi bitik) gelen arkadaş aküyü ölüçtüğünde ibre ortada durdu (BAD)  gelen arkadaş aracın akü kaynaklı çalışmadığını söyledi. bu arada aracımda anfi tesisatı mevcut yanında getirdiği takviye cihazını bağladı marş bastı yine çalışmadı. ardından anfinin bağlantısını aküden çekti tekrar marş bastık araç çalıştı. akabinde iş yerine giderek 62 amper bosch marka akü aldım. anfi falan hepsini bağladı. sabah sorunsuz marş bastı. şimdi merak ettiğim noktaya geleyim. daha öncede kullandığım aracın ( fiesta1.4 benzinli fun) aküsü bitmişti marş zor basıyordu yada hiç almıyordu. bu puntoda olan tak tak tak sesi çözemedim yani akü bitince bu sesin olması garip geldi bana. sanki motor kaputunun atında akünün olduğu tarafta gibi sesin geldiği yer. şimdilik bir sorun yok ancak o ses dikkatimi çekti. bu gün bir oto elektrikçisine götürsemmi aracı gerek varmı bilemedim. aküsü büten multijet fiat puntolarda böyle tık tık tık tık garip seslermi geliyor?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

marş motoru dönememiştir ancak dişlisi ileriye doğru çıkmıştır, akünün gücü ona yetmiştir. onun sesidir büyük ihtimal ile

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Muhtemelen senin aractaki tesisat fazla güç çekiyor.o yüzden böyle bir sese neden olmuş olabilir.aküyü 72 amper alsaydiniz daha iyi olurdu.birde aracta kacak kontrolü yapılmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Akü bitince tak tak tak diye ses yapar .Herşey normal.Başıma en az 5 kez gelen durum :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Valla bizim Cruzeda akü bitince tık tık tıııırt diye ses çıkarıyor ama demek ki tak tak da oluyormuş 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
Alpay Köse yazdı:

Muhtemelen senin aractaki tesisat fazla güç çekiyor.o yüzden böyle bir sese neden olmuş olabilir.aküyü 72 amper alsaydiniz daha iyi olurdu.birde aracta kacak kontrolü yapılmalı.

Akücü arkadaş denedi ancak akünün bulunduğu yere sığmadı. teşekkürler

Yanıtlar için teşekkür ederim. yinede bu gün iş çıkışında oto elektrikçi arkadaşa uğrayıp bir kontrol ettireceğim.

Yorum bağlantısı
Alpay Köse
Volkan Eyi yazdı:

Akücü arkadaş denedi ancak akünün bulunduğu yere sığmadı. teşekkürler

Yanıtlar için teşekkür ederim. yinede bu gün iş çıkışında oto elektrikçi arkadaşa uğrayıp bir kontrol ettireceğim.

İlk aracimin teybi 1 hafta kulanmayinca aküyü zayiflatiyordu.kontrol ettirdigimde teypte kaçak olduğunu farkettik.araya bir anahtar koyup öyle kullandım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...