İçeriğe Yönlendir

Plaka Seçmek Mümkün mü?

Sukru Yildiz

Recommended Posts

Sukru Yildiz

Selamlar,

kendi üzerime olan bir araç var onu trafikten çekeceğim ama yeni bir araba alacağım bu varolan plakayı yeni alacağım araca naklettirmek istiyorum. Bu hususda tüm detayları bilenler paylaşabilir mi ? Masraf ne olur ,plaka özel diil sadece anısı var yani boşa çıkınca aaa süper plaka buna çökeyim diyen çıkmaz :) ayrıca plaka 34 ben bodrumdayım bu arada bu sorun olur mu ? Misal araya tanıdık trafik memuru gerekir mi yoksa muameleci çözer mi ve daha iyisi kendi başıma halledebilir miyim ? Şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Anısı olan, sıradan bir plakayı 2 yıl önce bir miktar bağış ile almıştım.

Trafik tescile doğrudan gidip kendiniz de sorabilirsiniz. Ancak 34 için İstanbul 'da ilgili ilçe şubeye başvurmanız ve muhtemelen ikamet şartını da sağlamanız gerekir.

İlaveten yanlışım yoksa çekme belgesi ile plaka boşa düşmüyor.

Yorum bağlantısı
Sukru Yildiz
Recep Selim Kaya yazdı:

Anısı olan, sıradan bir plakayı 2 yıl önce bir miktar bağış ile almıştım.

Trafik tescile doğrudan gidip kendiniz de sorabilirsiniz. Ancak 34 için İstanbul 'da ilgili ilçe şubeye başvurmanız ve muhtemelen ikamet şartını da sağlamanız gerekir.

İlaveten yanlışım yoksa çekme belgesi ile plaka boşa düşmüyor.

Çok teşekkür ederim. Yani işlemi istanbul’da mı yaptırmam lazım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç trafikten çekilince plaka boşalmıyor.. 

Hurda belgesi ile falan belki boşalır. Bunu tam bilmiyorum. 

İkametiniz o plakayı almaya uygun değilse, alamazsınız.. Yani bodrumda ikamet ediyorsanız 34 plaka istiyorum deme şansınız yok.. Önce o plakanın verildiği il yada ilçeye ikamet taşımalısınız. 

Kesin olsun derseniz.. 

34 plaka olan aracı il dışına satış yapın.. plaka boşalsın. Sonra alacağınız aracı istanbulda ikamet eden biri satın alsın ve plaka değişikliği isteyip bu plakayı talep etsin..  Tabi satıştan önce alınacak aracın şasi numarasına bu istediğiniz plakanın yazılması gerek.. 

Satış alınır plaka değişir, sonra siz satın alırsınız.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Sukru Yildiz yazdı:

Çok teşekkür ederim. Yani işlemi istanbul’da mı yaptırmam lazım

34 'ü ancak İstanbul 'dan alabilirsiniz. Eskiden ilçe harflerine göre ilgili ilçeden alabilirdiniz. Şimdiki plakalarda ilçe ayrımı kalktığı için nasıl olur bilemem.

En güzeli Emniyet Müdürlüğüne gidip bir danışın. En kötü ihtimal geçici süre ikametinizi ilgili ilçeye taşırsınız diyeceğim ama o da başa bir iş açar mı bilemedim.

Ben olsam örneğin 34 xx 123 ise mevcut plakanız, yeni arabayı 48 xx 123 yapar yanına koyardım. Hem yeni alınan araba illaki satılacak. Yine hatırası olan plakayı almak için uğraşırsınız. Çekme belgesi alacağınız araba, yatsın evde. Plakası da ömür boyu sizde kalır böylece.

Yorum bağlantısı
Sukru Yildiz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Araç trafikten çekilince plaka boşalmıyor.. 

Hurda belgesi ile falan belki boşalır. Bunu tam bilmiyorum. 

İkametiniz o plakayı almaya uygun değilse, alamazsınız.. Yani bodrumda ikamet ediyorsanız 34 plaka istiyorum deme şansınız yok.. Önce o plakanın verildiği il yada ilçeye ikamet taşımalısınız. 

Kesin olsun derseniz.. 

34 plaka olan aracı il dışına satış yapın.. plaka boşalsın. Sonra alacağınız aracı istanbulda ikamet eden biri satın alsın ve plaka değişikliği isteyip bu plakayı talep etsin..  Tabi satıştan önce alınacak aracın şasi numarasına bu istediğiniz plakanın yazılması gerek.. 

Satış alınır plaka değişir, sonra siz satın alırsınız.. 

İkametim halen istanbulda ama aracım burada bodrumda 34 plakalı haliyle. Tüm işlemleri buradan yapamaz mıyım ?

Recep Selim Kaya yazdı:

34 'ü ancak İstanbul 'dan alabilirsiniz. Eskiden ilçe harflerine göre ilgili ilçeden alabilirdiniz. Şimdiki plakalarda ilçe ayrımı kalktığı için nasıl olur bilemem.

En güzeli Emniyet Müdürlüğüne gidip bir danışın. En kötü ihtimal geçici süre ikametinizi ilgili ilçeye taşırsınız diyeceğim ama o da başa bir iş açar mı bilemedim.

Ben olsam örneğin 34 xx 123 ise mevcut plakanız, yeni arabayı 48 xx 123 yapar yanına koyardım. Hem yeni alınan araba illaki satılacak. Yine hatırası olan plakayı almak için uğraşırsınız. Çekme belgesi alacağınız araba, yatsın evde. Plakası da ömür boyu sizde kalır böylece.

İkametim halen istanbulda ama aracım burada bodrumda 34 plakalı haliyle. Tüm işlemleri buradan yapamaz mıyım ?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Sukru Yildiz yazdı:

Her birim kendi plakasını veriyor diye biliyorum. Buradaki fark Emniyet Tescilden plaka ayırıyor olmanız. Yoksa sıradaki 34 ü istediğiniz yerden alırsınız.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ben kendimden örnek vereyim net olması için.

Öncelikle alacağım 17 plaka boştaydı. Yani hiçbir aracın tesciline kayıtlı değildi. Çekme belgeli de olsa, ilgili aracın tescilinde kayıtlı olacağını unutmayın.

İkametimin bulunduğu ilin Emniyet Müdürlüğün 'deki tescil birimine gittim. Dedim ki ben bir araba alacağım ve takip ettiğim kadarıyla şu plaka boşa düştü. Bunu alabilir miyim? Alacağım aracın mevcut plakasını sordu. 06 plakaydı. Sonra kendi sistemlerinden isteğim plakayı neresine yazdı bilmiyorum ama bir eşleştirme yaptı.

Arabayı almaya İstanbul 'a gittim. Kartal Noterin ekranında, Çanakkale Trafik Tescilin atadığı plaka çıktı. Eski 06 plakayı teslim ettim, yeni plaka basım için gerekli belgeyi verdi.

Sultanbeyli şoförler odasında 17 plakayı bastırıp arabaya taktım.

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İkametin 34 ise 48 de bu işlemleri yapabilirsin.
İkamet esas

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sukru Yildiz
Mehmet Ozyurek yazdı:

İkametin 34 ise 48 de bu işlemleri yapabilirsin.
İkamet esas

İşte aradığım yorum :))) yaşa 

Recep Selim Kaya yazdı:

Ben kendimden örnek vereyim net olması için.

Öncelikle alacağım 17 plaka boştaydı. Yani hiçbir aracın tesciline kayıtlı değildi. Çekme belgeli de olsa, ilgili aracın tescilinde kayıtlı olacağını unutmayın.

İkametimin bulunduğu ilin Emniyet Müdürlüğün 'deki tescil birimine gittim. Dedim ki ben bir araba alacağım ve takip ettiğim kadarıyla şu plaka boşa düştü. Bunu alabilir miyim? Alacağım aracın mevcut plakasını sordu. 06 plakaydı. Sonra kendi sistemlerinden isteğim plakayı neresine yazdı bilmiyorum ama bir eşleştirme yaptı.

Arabayı almaya İstanbul 'a gittim. Kartal Noterin ekranında, Çanakkale Trafik Tescilin atadığı plaka çıktı. Eski 06 plakayı teslim ettim, yeni plaka basım için gerekli belgeyi verdi.

Sultanbeyli şoförler odasında 17 plakayı bastırıp arabaya taktım.

Çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...