İçeriğe Yönlendir

Orjinal Ebatlar Arasında Tercih?

Murat Sahın

Recommended Posts

Murat Sahın
Emre Demir yazdı:

Koray hocam , 

https://urun.n11.com/oto-lastik/19560-r15-88v-sp-sport-fm800-dunlop-yaz-lastigi-P403112253  dunlop yakıt c ıslak a 

https://urun.n11.com/oto-lastik/19560-r15-88v-ziex-ze310-ecorun-falken-yaz-lastigi-P348787316 falken  yakıt e ıslak a

önerin ne olur , daha başka alternatif de olur 

Dunloptan uzak dur hocam. Tecrübe ile sabit, 2. yılında sertleşiyor. Falken hakkında bilgim yok ama kendi adıma, gider lassa alırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Murat Sahın yazdı:

Dunloptan uzak dur hocam. Tecrübe ile sabit, 2. yılında sertleşiyor. Falken hakkında bilgim yok ama kendi adıma, gider lassa alırım.

Greenways peki iyi değil gibi driveways tahmin ediyorum daha iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Emre Demir yazdı:

önerin ne olur , daha başka alternatif de olur 

Bridgestone Turanza T005 veya Hankook Ventura Prime 3. F/p gerekiyorsa Falken de iyidir olabilir. Nokian Wetproof gözüme çarpan bir lastik lakin Fin’lerin yaz lastiğini hiç deneme imkanı olmadı. Şahsen Lassa alacağıma Bridgestone tercih ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Koray Demir yazdı:

Bridgestone Turanza T005 veya Hankook Ventura Prime 3. F/p gerekiyorsa Falken de iyidir olabilir. Nokian Wetproof gözüme çarpan bir lastik lakin Fin’lerin yaz lastiğini hiç deneme imkanı olmadı. Şahsen Lassa alacağıma Bridgestone tercih ederim.

Nokianlar için yazlıkta çabuk aşınma, parça kopması ve çatlama gibi şikayetler çok fazla. Tercih etmezdim.

Falkenler için herkes aynı şeyi söylüyor; "çok iyi". Ama işte 2. ve 3. sezonunda nasıl olacaklarına dair uzun soluklu bir yorum okumadım henüz.

Evren Erakçora yazdı:

Greenways peki iyi değil gibi driveways tahmin ediyorum daha iyidir.

685 lira tanesi. Gider continental alırım lassa kim o paraya :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Murat Sahın yazdı:

685 lira tanesi. Gider continental alırım lassa kim o paraya

Egea varken geçen sene fiyatlara baktım ettim. Contipremium6 ile hankook arasında 200 tl fark vardı. Bi daha mı gelecez dünyaya dedim conti almıştım. Bir yaz ancak kullanabildim. Aradaki fark az ise iyi lastiği yapıştırın gitsin. Bir kazadan veya tehlikeden kurtarsa parasını haketmiş olur. Kurtaramasa da canı sağolsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Murat Sahın yazdı:

Nokianlar için yazlıkta çabuk aşınma, parça kopması ve çatlama gibi şikayetler çok fazla. Tercih etmezdim.

Falkenler için herkes aynı şeyi söylüyor; "çok iyi". Ama işte 2. ve 3. sezonunda nasıl olacaklarına dair uzun soluklu bir yorum okumadım henüz.

685 lira tanesi. Gider continental alırım lassa kim o paraya :D 

Lastikler sınıfsal olarak şöyle kategorize edilebilir:
1. sınıf premium lastikler: michelin, continental, hankook, goodyear, dunlop, bridgestone, pirelli 
2. sınıf mid-range(orta sınıf) lastikler: nokian, yokohoma, kumho, falken, barum, nexen, fulda, bf goodrich 
3. sınıf eco lastikler: lassa, Petlas, starmaxx, sava, debica, kormoran, federal, riken, semperit, linglong, sunny 
4. sınıf budget tyres (ucuz lastikler): Jinyu, Membat, wanli, goodride, gislaved, maloya 

vb. Gibi gibi 

Buna göre evet Falkenler açısından ne kadar ekmek o kadar köfte oluyor haliyle.
Nokian’ın kışlıkları özellikle soğuk iklim için harika iş çıkartıyor ama yazlıklarına bir türlü güvenemiyorum elim gitmiyor nedense. 
Para konuşacaksa hiç tartışmayalım tereddütsüz Conti 😀

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Koray Demir yazdı:

1. sınıf premium lastikler: michelin, continental, hankook, goodyear, dunlop, bridgestone, pirelli 
2. sınıf mid-range(orta sınıf) lastikler: nokian, yokohoma, kumho, falken, barum, nexen, fulda, bf goodrich 
3. sınıf eco lastikler: lassa, Petlas, starmaxx, sava, debica, kormoran, federal, riken, semperit, linglong, sunny 
4. sınıf budget tyres (ucuz lastikler): Jinyu, Membat, wanli, goodride, gislaved, maloya 

vb. Gibi gibi 

Nokian’ın kışlıkları özellikle soğuk iklim için harika iş çıkartıyor ama yazlıklarına bir türlü güvenemiyorum elim gitmiyor nedense. 

Para konuşacaksa demeyelim hocam buna, 

Lassa driveways 185/60R15 685 lira tanesi, Continental ContiEcoContact 6 ise 750 lira. Aradaki fark tanede 65 liradan 250 lira toplamda. 250 lira için conti bırakılıp lassa alınmaz anlamında söyledim :) 

Bir de sizin kategorilemede bazılarına kırmızı kartı çektim :) 

Bunlar o paraya alınmaması gereken lastikler (bence), en alttakiler hiç alınmamalı :) 

Dunlop konusunda şöyle bir sıkıntı var, ithal dunloplar güzel, ama yerli üretimi var, bizzat aldım 3 yıl önce astra'ya. Geçen sene astrayı kışlıklar ile sattım, bir buçuk yıllık dunlopları da verdim. O kadar kötüydü. (Hakkını yemeyim, ilk yıl çok iyiydi, ikinci sezonunda rezaletti)

Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Egea varken geçen sene fiyatlara baktım ettim. Contipremium6 ile hankook arasında 200 tl fark vardı. Bi daha mı gelecez dünyaya dedim conti almıştım. Bir yaz ancak kullanabildim. Aradaki fark az ise iyi lastiği yapıştırın gitsin. Bir kazadan veya tehlikeden kurtarsa parasını haketmiş olur. Kurtaramasa da canı sağolsun.

Abi arabadan tasarruf edilir (mesela egeayı verip linea aldın, kalan para ile başka yatırım yaptın, gibi) ama varolan arabaya takılan lastikten tasarruf edilmemeli. Tamam muhtemelen bende gidip linea'ya conti almayacağım ama en azından Koray bey'in listesinde ilk 2 sınıftan birini alacağım. Muhtemelen de premium dediklerinden tercih edeceğim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Koray Demir yazdı:

vb. Gibi gibi 

Lassa ülkemizde orta sınıf gibi fiyatı ucuz değil pek. Bildiğim kadarıyla satışlarda pazar lideri. Dayton markası ekonomi sınıfı olarak konumlandırmışlar. Lassa yurtdışında marka pek bilinmediği için ekonomik sınıfta evet. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Nokian dan korkmayın yahu [emoji16] Nokian benim gözümde premium markalar arasında. Nokian ı araştırın. Sadece lastik olarak değil marka ve firma olarak. Şu belki söylenebilir sıcak iklime pek gelmez.

2012 'de kışlık takım almıştım 195 65 15 müthiş memnun kaldım.

2017 'de 225 45 17 aldım yine müthiş memnun kaldım. 2 tekeri balon yapmama rağmen. Çabuk parçalanma falan olmadı 3 sene XL Line kullandım. Hâlâ 6 mm derinlik var. Yazlık kışlık ayrı kullanırım bu arada.

Şimdi yine taze Nokian Powerproof aldım Aralıkta alınmış eski sahibi 400 km bile kullanmamış uygun denk geldi aldım. Uygun denk gelirse yine Nokian alırım diyordum onu söyleyeyim [emoji16] Şu an 2300 lira civarında bu ebat.

6271014c28df8ee27bf6a524f95dd6b2.jpg

313557a4fdc149081dbc870192ad302a.jpg

eb770dfe205e3469020773057b39a2e5.jpg

7250d0548561f04c47da304c2e762124.jpg

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Birde şunu ekleyeyim.

Parçalanma vs şikayetleri Michelin ve Goodyear markalarında da var.

Pirelli, Conti, Bridgestone sert.

Hankook ise bu markaların tam ortasında benim görüşüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Metin Akbal yazdı:

Hankook

Bu markanın kışlığını ocakta almıştım. Anlamam lastikten fakat ses sanki fazla idi. Dün yazlığa geçtim ses farkı bariz belli oluyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bu markanın kışlığını ocakta almıştım. Anlamam lastikten fakat ses sanki fazla idi. Dün yazlığa geçtim ses farkı bariz belli oluyor.
Kışlık ne alırsan al zaten uğultu yapar. Benim Lassa da felaket.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Metin Akbal yazdı:

Nokian benim gözümde premium markalar arasında

Bence de... Yazlığı kullanmadım ama kışlık wr D4 u bu sezon ile birlikte 5 kış kullandım. Şimdi çıkarıp atayım diyorum ama hala çok güzel yol tutuyor, karda, kuru da ve yağmurda. Ön arka yapmadığım ve yollar kötü olduğu için ön lastik dışta kalan dişleri parçalanmaya başladı ama dediğim gibi benim için ekonomik ömrünü doldurdu zaten.

Yazlık olarak da hankook ventus prime 3 kullanıyorum 3 sezondur, 4. sezon takılacak memnunum ses dışında. Alırken sesli olacağını biliyordum uygun fiyatlı ve performanslı diye almıştım. Seneye kesinlikle biraz daha verip güvenli ve sessiz bir lastik alacağım nasipse :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bence de... Yazlığı kullanmadım ama kışlık wr D4 u bu sezon ile birlikte 5 kış kullandım. Şimdi çıkarıp atayım diyorum ama hala çok güzel yol tutuyor, karda, kuru da ve yağmurda. Ön arka yapmadığım ve yollar kötü olduğu için ön lastik dışta kalan dişleri parçalanmaya başladı ama dediğim gibi benim için ekonomik ömrünü doldurdu zaten.

Aynen ama bunu okuyan 6 yılda parçalandığını okumaz parçalandığını okur :)

Senin arabada ön tekerlerde dıştan yemiş. Good Year kışlık 4 teker birden parçalanır mı? Bende bunu gördüm mesela.
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kalın yanak konfor için iyi yanal tutunma için kötüdür. sürüş koşullarına göre seçmek lazım. şehir içi çok ise kalın yanak iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Kalın yanak arabada az masraf çıkartır. Süspanyonu yormaz. Burçlarlarda tutunda iç trime kadar herşeyi etkiler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Akbal yazdı:

Aynen ama bunu okuyan 6 yılda parçalandığını okumaz parçalandığını okur :)

Senin arabada ön tekerlerde dıştan yemiş. Good Year kışlık 4 teker birden parçalanır mı? Bende bunu gördüm mesela.

goodyear  jeep de de bu sekilde dagilmisti. dogrudan arac uzerinde gelen mal idi. 10 sene once. simdi de pek farkli degil herhalde.

Koray Demir yazdı:

hankook gercekten premium oldu artik. jeep de kisliklar 2012 model. eski yeni stok olarak ucuz almistim. 3 senedir takili. sifir sorun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
goodyear  jeep de de bu sekilde dagilmisti. dogrudan arac uzerinde gelen mal idi. 10 sene once. simdi de pek farkli degil herhalde.
Bahsi geçen lastikler 3 sene önce mesai arkadaşımın 205 55 16 Mondeo MK3 te kullandığı Ultragrip idi. Ön tekerler parçalansa anlarım da aynen 4 teker parçalanıyordu.
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Akbal yazdı:

Birde şunu ekleyeyim.

Parçalanma vs şikayetleri Michelin ve Goodyear markalarında da var.

Pirelli, Conti, Bridgestone sert.

Hankook ise bu markaların tam ortasında benim görüşüm.

guzel tespit. goodyear bence orta ayardir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...