İçeriğe Yönlendir

Tv Led Bar Değişimi

Aytac Sakal
Çözüme git Aytac Sakal tarafından,

Recommended Posts

Aytac Sakal

Hafta başı Tv izlerken yanık kokusu geldi ve Televizyonun üst orta bölüm karardı o bölümdeki ledler yandı.1 haftadır bu şekilde izleyebiliyorum.

42 ' Güney Kore yapımı bilindik marka Led Tv biraz araştırma yaptım bu sık yaşanan bir durummuş Led Barlar değişiyormuş sadece malzemesi 220  350  tl arası tutuyor.

Ben Led Barları kaliteli olanlarından tam set satın alsam ve sağlamlar dahil tümünü kendim değiştirsem performans alabilirmiyim ? Aynı durumla karşılaşan değiştiren yada serviste değişim yapan varmı ? ömrü ne kadar olur ? görüntü kalitesini koruyabilirmiyim ? Kısaca değermi yoksa yeni Tv mi almalıyım ?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sadece bozuk ledi değişip kısa vadeli çözümler yapıyorlar ama en sağlamı komple değiştirmek. Seri bağlı hatlar olduğundan bir led gidince o hat komple gidiyor.

Uygun akım değerinde samsung led bar ile değişirse uzun ömürlü olur ama değme konusuna siz karar vereceksiniz, TV nizin panel kalitesi nasıl, memnun musunuz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sadece bozuk ledi değişip kısa vadeli çözümler yapıyorlar ama en sağlamı komple değiştirmek. Seri bağlı hatlar olduğundan bir led gidince o hat komple gidiyor.

Uygun akım değerinde samsung led bar ile değişirse uzun ömürlü olur ama değme konusuna siz karar vereceksiniz, TV nizin panel kalitesi nasıl, memnun musunuz.

Beni düşündüren dediğiniz gibi Tv görüntü kalitesinden çok memnun olmam 2. Tv daha yeni ama bundaki kalite çok daha iyi.

Ben sağlamlar dahil Ledlerin tamamını yenilemeyi planlıyorum , tam set.

Antistatik eldiven kullanmayı düşünüyorum değişim uzun ömürlü olurmu merak ediyorum , buna değermi.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Beni düşündüren dediğiniz gibi Tv görüntü kalitesinden çok memnun olmam 2. Tv daha yeni ama bundaki kalite çok daha iyi.
Antistatik eldiven kullanmayı düşünüyorum değişim uzun ömürlü olurmu merak ediyorum , buna değermi.
beko Led TV kendim değiştirdi geçen yıl 3 şerit 70 80 lira bir şeydi. yerli ürün haliyle ucuzdur. 1 yılı geçti sorun yok..temiz geniş bir alanda çalışın. altında sofra bezi serin. toz olmasın söküp takma sırasını video veya fotoğraflayın
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Tahir Ak yazdı:

beko Led TV kendim değiştirdi geçen yıl 3 şerit 70 80 lira bir şeydi. yerli ürün haliyle ucuzdur. 1 yılı geçti sorun yok..temiz geniş bir alanda çalışın. altında sofra bezi serin. toz olmasın söküp takma sırasını video veya fotoğraflayın

Anladım ; teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Geçen ay ekran mavileştiği için bir arkadaş ile ledleri değiştirdik. Ulus konya sokaktan 55"LG ye uygun led takımını 320TL aldım. 1 saatte de değiştirdik. Ekran 42 ve daha büyükse , tecrübesiz biri led ekranı sökerken kırabilir. Bu nedenle iki kişi kaldırmak gerekiyor. Bence kendinize güvenmiyorsanız ledleri temin edip bir elektronikçiye değiştirtin. 

Her tv serisi için farklı takımlar var , ledleri alırken modeline göre verirler . Hepsini takım değiştirin. 

Aytac Sakal yazdı:

En kaliteli ledi taksanız da belli bir yanma ömürleri var. Sürekli tv açık olan bir evde 3-4 yılda sorun çıkartmaya başlıyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Erhan Doruk yazdı:

Geçen ay ekran mavileştiği için bir arkadaş ile ledleri değiştirdik. Ulus konya sokaktan 55"LG ye uygun led takımını 320TL aldım. 1 saatte de değiştirdik. Ekran 42 ve daha büyükse , tecrübesiz biri led ekranı sökerken kırabilir. Bu nedenle iki kişi kaldırmak gerekiyor. Bence kendinize güvenmiyorsanız ledleri temin edip bir elektronikçiye değiştirtin. 

Her tv serisi için farklı takımlar var , ledleri alırken modeline göre verirler . Hepsini takım değiştirin. 

En kaliteli ledi taksanız da belli bir yanma ömürleri var. Sürekli tv açık olan bir evde 3-4 yılda sorun çıkartmaya başlıyorlar. 

Hallederim Elektrik Bakım Formeniyim 🙂 uzun yıllardır yüksek maliyetli zor tedarik edilen kartları değiştiriyorum özellikle İnverter Sürücü v.b ekipmanlarda çok tecrübe edindim

Strese alışığım.

Anladığım kadarı ile Ekran kritik dikkat edeceğiz anlaşılan.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Aytac Sakal yazdı:

Hallederim Elektrik Bakım Formeniyim 🙂 uzun yıllardır yüksek maliyetli zor tedarik edilen kartları değiştiriyorum özellikle İnverter Sürücü v.b ekipmanlarda çok tecrübe edindim

Strese alışığım.

Anladığım kadarı ile Ekran kritik dikkat edeceğiz anlaşılan.

Çerçeveyi söktükten sonra ekranı iki kişi kaldırın birde yansıtıcı katmanlarının sırası karışmasın diye sırayla koyun. Sonrası kolay. Uyumlu ledi alırsan modifikasyona gerek kalmaz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Erhan Doruk yazdı:

Çerçeveyi söktükten sonra ekranı iki kişi kaldırın birde yansıtıcı katmanlarının sırası karışmasın diye sırayla koyun. Sonrası kolay. Uyumlu ledi alırsan modifikasyona gerek kalmaz. 

Önce barları söküp numuneye göre İzmir içinden yedekleri  satın alıp değişime gideceğim.

Tahir Ak yazdı:

söküp takma sırasını video veya fotoğraflayın

İşe başlamadan evvel ön araştırma.

Söküm esnasında adım adım etiketleme ve fotoğraflama benim eski taktiğim hep faydasını gördüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Ben 6 senede 2 kere sunny marka 42'' televizyonun ledlerini kendim değiştirdim.Kiracı çocuklar hiç kapatmıyorlar galiba televizyonu abi bozuldu diyorlar bende değiştiriyorum takıyorum.Sıkıntı yok fiş kafaları uymadığı için lehimleyip takıyorum hep.Bence 1-2 video izleyin çözersiniz sıkıntıyı.70 liraya işi bitiriyorum.Servis 300 lira istiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Ferhat Yavuz yazdı:

Ben 6 senede 2 kere sunny marka 42'' televizyonun ledlerini kendim değiştirdim.Kiracı çocuklar hiç kapatmıyorlar galiba televizyonu abi bozuldu diyorlar bende değiştiriyorum takıyorum.Sıkıntı yok fiş kafaları uymadığı için lehimleyip takıyorum hep.Bence 1-2 video izleyin çözersiniz sıkıntıyı.70 liraya işi bitiriyorum.Servis 300 lira istiyor.

Lehim olursada sorun yok çözerim , anladığım kadarı ile led değişimi çok yaygın hale gelmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Aytac Sakal

Tv uğraştırdı ama sapa sağlam söktüm ilk defa yaptığım için zorladı.Malesef polarize katmanda yanık ledler den 2 sıra yanmış temizleyip kapattım düşüneceğim.

https://www.resimyukle.org/i/729uL

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Beyaz Plastik kısmı da yenilemek lazım. Yanmış olması garip, ben şahsen kullanmazdım bu TV yi, Allah korusun...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Beyaz Plastik kısmı da yenilemek lazım. Yanmış olması garip, ben şahsen kullanmazdım bu TV yi, Allah korusun...

Haklısınız maceraya gerek yok yenisini alacağız artık.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Tv inceledim yanan yer üst led bar başka yerde sorun yok.Tv topladım halen çalışıyor ama kullanmayacağım 400 tl yeni led seti ve polarize katmanla sapasağlam olurdu ancak istemiyorum tamircinin biri bu şekilde aldı durumu izah ettim eyvallah dedi ekranı kullanacakmış.

Tv söküp toplarken ekrana giden kartların izolasyonunu fön makinesi ile ayırıp montajladım hassas iş deneyecek olanlar dikkat etmeli bizde bir şey daha öğrenmiş olduk artık yeni tv bakacağız.

https://r.resimlink.com/ik6Z.jpg

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Resim ekleme
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...