İçeriğe Yönlendir

Sizce Kim Haklı?

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Metin Akbal

Ama seninki arkadan çarpma degil yandan çarpma idi. Servis senin önüne kırmış gibi oldu.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Çağrı Alaf yazdı:

f1b83fc57418.jpeg

Test sürüsünde başıma geldi. Şahin marka araç arkamda Audi yi sollamaya çıktı bende Mondeo ile servise doğru sola sinyal verdim şerit değiştirdim Şahin sağ arkadan çarptı. Tam şerit değiştirme bitirdigim anda çarptı. Şahin %100 kusurlu bulundu. Eğer ki Şahin sollama esnasında ben şerit değiştirse idim ben suçlu olurdum. Şerit değişikliği için sollamaya çıkan aracın bunu tamamlaması gerekir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Metin Akbal yazdı:
Selçuk Bakış yazdı:

Ama seninki arkadan çarpma degil yandan çarpma idi. Servis senin önüne kırmış gibi oldu.

Geçerken çarpmıştı yandan, sağ önden sağ arkaya kadar, minibüs bizden önce dönüşe başlamıştı ama hanım hızlı davranıp minibüsü geçmişti bile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Mustafa Cerci yazdı:

sola donerken yesil aracin sagindan carparsan sen hatali olursun o senin arkandan carparsa o hatali duruma duser 

ben olsam onceden sola sinyal verir seritimin max soluna yanasir arkadan gelenlerin gecebiliyorsa sag taraftan gecmesine olanak saglarim solumdan gecmek isterlersede beklerim trafikte sakin ve anlayisli olmak gerekiyor 

Abi bende öyle yapmak istedim sola sinyalimi verdim hafif yanaşır gibi oldum çokta çıkamıyorum ters şeride düşerim diye sola yeltendim bir baktım yeşil kare. Yeşil kare, erkenden sollasa gider arkamı boşaltır beni de yormazdı ama tam zurnanın zırt dediği yerde yapıyor bu hareketi. Bir de dönüş yapacağım yer bariz görünüyor. Arka Stop sinyali Zıpkın gibi yanıyor görmeme ihtimal bile değil ama zamanlaması mükemmeldi ne sağımdan geçmek istedi ne solumdan geçmesi münasip oldu o pozisyonda 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Almanya'ya gidince görmüştüm, sola dönecek araçları yol çizgileri iyice sola yanaştırıyor. O gün bu gündür sola döneceksem solumdan geçilemeyecek kadar sola yanaşırım. 

Burada bazıları sola dönmek için sağa yanaşıp arkanın boşalmasını bekliyorlar. Kazaya davetiye çıkaran hatalı bir davranış. 

Burada soldan geçilmeyecek kadar sola yanaşma şansı yok ki arabanın . Karşıdan araba geliyorsa o trafik mutlaka bir şekilde duracak . Ya sağa yanaşıp trafiği rahatlatacak yada şeridinde durup trafiği kapatacak.

Sağa yanaşıp trafiğin seyrelmesini beklemek en garanti yöntem bence. Arkadan gelen aracı da karşıdan gelen aracı da engellememiş oluyor.
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Orada bir kavşak varsa sollama yasağı da vardır.. 

Aynen, tali yol levhası ve çizgiler sollamanın yasak olduğunu söyler ama takan kim...

Okul yolu, sinyal verip bahçeye gireceğim adam beni sollayıp geçiyor... aynadan bakıp böyle bir şey yapacağını bildiğim için temkinliydim Allahtan...

https://goo.gl/maps/ue37do1pWfzybjTy8  (Okul 5 senedir açık görsel yanıltmasın.)

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Fatih Evcin yazdı:

Sağa yanaşıp trafiğin seyrelmesini beklemek en garanti yöntem bence.

Valla payım yoktu abi benim arabam zor sığıyordu zaten

Mehmet Ozyurek yazdı:

Orada bir kavşak varsa sollama yasağı da vardır.. 

Dönel kavşak yoktu ama Mehmet abi sadece bir ana yol bir de tali yol kesişimi yine de sayılır mı

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Okul yolu, sinyal verip bahçeye gireceğim adam beni sollayıp geçiyor...

Benim yaşadığım ile hemen hemen aynı olay sadece benimki daha yüksek süratte gerçekleşmiştir belki 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

1- Orada yol çizgisinin kesik değil düz yani geçiş yasağı olduğunu düşünüyorum.

2- Normalde bizler ehliyet verirken MTSK hocaları sağa yanaştırıyor. Yol müsait olunca geçişi yaptırıyor. Aktif trafiği önlemek ve olabilecek muhtemel kazaların önüne geçmek için.. Çünkü aktif şeritte durma yapılamayacağı için. Ancak karşıdan araba gelmiyor her şey müsaitse o zaman sağda durmaya gerek kalmadan otoyolun size verdiği asgari hıza düşerek dönüş yapabilirsiniz.. 

Yasal anlamda değil gördüğümü söyledim açıkçası ancak  aktif yollarda sağa yanaşılır yol müsait olunca geçilir diye anlatılıyor..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Mantıklı akıl sağlığı yerinde birisi, haklı dahi olsa önünde sinyal vermiş bir aracı sollamaya kalkmaz-ki adam zaten niyetini açık edip sinyali yakmış. Bence sinyali görmemiştir. Nasıl görmemiştir dersen. Adam şerit değiştiriken arkasındaki kocaman 1,5 tonluk aracı görmüyor o minnacık sinyali görmemesi gayet mantıklı :( Dün 2 kere üstüme çıkmaya çalıştılar. Bu m ile başlayan l ile biten arkadaşlar yoğun olarak trafikteler. Dikkat etmek lazım. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bence siz sinyali önce verince arkadan gelen Toyota ona geç dediğinizi düşündü ve sollamaya çıktı,  Çizime göre siz haklısınız gibi görünüyor ancak sağa bötle bir ayrım varsa yol çizgilerinin de düz - sollama yasak olması lazım.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mustafa Cerci yazdı:

sola donerken yesil aracin sagindan carparsan sen hatali olursun o senin arkandan carparsa o hatali duruma duser 

ben olsam onceden sola sinyal verir seritimin max soluna yanasir arkadan gelenlerin gecebiliyorsa sag taraftan gecmesine olanak saglarim

Bugün aynı yoldan tekrar geçtim ortada düz çizgi sollama yasağı olduğunu gördüm. Ne olursa olsun arkamdaki Toyota suçluydu yani

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
King in aynı şekilde kaza videosu var idi, mavi araç tramerde suçlu çıktı, yani dönüşü yapan
[emoji106]

Kural belli. Bölünmemiş yolda sola dönüş için gidiş ve geliş şeridini ortalayıp uygun mesafede uyarı verilerek ve uygun koşulda yavaşlayıp girilir ve durulur. Durmadan geçiş imkanı varsa da yine yukarıda yazılı olduğu gibi şerit geçişi yapılır. Hiçbir zaman sağa geçip bekleyerek dönülmez ki çok tehlikelidir. Araç bozulur stop eder vs yolu kapatıp kalırsın ortada.
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

emoji106.png

Kural belli. Bölünmemiş yolda sola dönüş için gidiş ve geliş şeridini ortalayıp uygun mesafede uyarı verilerek ve uygun koşulda yavaşlayıp girilir ve durulur. Durmadan geçiş imkanı varsa da yine yukarıda yazılı olduğu gibi şerit geçişi yapılır. Hiçbir zaman sağa geçip bekleyerek dönülmez ki çok tehlikelidir. Araç bozulur stop eder vs yolu kapatıp kalırsın ortada.

Servet hocam sağ tarafa geçmezse de eğer akıcı bir trafikse çok çok ciddi bir kaza riski var. Hele ki otoyol ise zaten hızlı geliyor araçlar ve sizin orada durup karşı şeridin müsaitliğini beklemeniz çok ama çok zor diye düşünüyorum. Arabanın stop etmesi ve kazaya sebebiyet verme olasılığı, akıcı bir otoyol trafiğinde sol şeritte beklemekten dolayı kazaya sebebiyet verme olasılığından daha az bir olasılık gibi. Tabii yoldan yola değişen bir durum ancak orada sürücünün sezileri ve durumuna göre mantıklı hareket etmesi de önemli..

DİPNOT: Bugün bir MTSK ile ilgili bir arkadaşa sordum söylediği şuydu: " Eğer kesik çizgiler varsa sol şeritte durabilir ve herhangi bir kötü durumda haklıdır da zaten , ancak kesik çizgi yok ve geçiş yasağı yani düz çizgi varsa, trafik akıyor ve karşıya geçiş en azından kısa süreliğine mümkün değilse sağ tarafta bekletiyoruz" dedi.

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Olayın vuku bulduğu yerde yol bölünmemiş iki gidiş iki geliş yol sanırım.

"Sola Dönüşte Uyulması Gerekenler

Eğer aksi bir işaret yoksa sola dönüş kurallarını şöyle sıralamak mümkün:
Öncelikle sola sinyal verilmeli,
Çok şeritli yollarda gidişe ayrılan şeritlerin en soluna, bölünmemiş iki şeritli yollarda sağ şeride geçilmeli,
Hız azaltılmalı,
Dönüşe başlamadan önce sağ şeritten gelen araçlara geçiş hakkı verilmeli,
Dönülecek yolun gidişe ayrılan kısmına girmek için arkadan gelen ve sola dönecek diğer araçları engellememek için sola dönüş geniş bir açıyla yapılmalı,
Eğer varsa yayalara ya da bisikletlilere geçiş hakkı verilmelidir.
En önemli noktalardan biri de sağa ve sola dönüşlerde direksiyon hakimiyetini asla kaybetmemek"

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Olayın vuku bulduğu yerde yol bölünmemiş iki gidiş iki geliş yol sanırım.

"Sola Dönüşte Uyulması Gerekenler

Eğer aksi bir işaret yoksa sola dönüş kurallarını şöyle sıralamak mümkün:
Öncelikle sola sinyal verilmeli,
Çok şeritli yollarda gidişe ayrılan şeritlerin en soluna, bölünmemiş iki şeritli yollarda sağ şeride geçilmeli,
Hız azaltılmalı,
Dönüşe başlamadan önce sağ şeritten gelen araçlara geçiş hakkı verilmeli,
Dönülecek yolun gidişe ayrılan kısmına girmek için arkadan gelen ve sola dönecek diğer araçları engellememek için sola dönüş geniş bir açıyla yapılmalı,
Eğer varsa yayalara ya da bisikletlilere geçiş hakkı verilmelidir.
En önemli noktalardan biri de sağa ve sola dönüşlerde direksiyon hakimiyetini asla kaybetmemek"

Servet Hocam tek şerit gidiş tek şerit geliş yol ve dönüşün olduğu yerde çizgi düz yani geçiş yasak. Öyle çizilmiş birinci sayfada..

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

O zaman dönemez. Arkadan çarpan haklıdır. Benim başıma benzeri geldiği gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Tayfun Aydın yazdı:

Hele ki otoyol ise zaten hızlı geliyor araçlar ve sizin orada durup karşı şeridin müsaitliğini beklemeniz çok ama çok zor diye düşünüyorum

Otoyolda öyle bir çıkış olmaz ki sola, Zaten sağdan alt geçit gibi birşeyler verirler yolu sola dönmek için.

Servet abinin dediği gibi, tek gidiş geliş varsa, sola döneceksen sinyal verir orta şeritte beklerim karşıdan gelen yolda dönerim, arkadakiler beklemek zorunda, sollama yasağı olur zaten böyle bir konumda, sağa çekip beklemek zorunda değilim. (Bekleyecek yer olmuyor zaten her zaman)

OL25WG.jpg

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...