İçeriğe Yönlendir

Çiftçilik Belgesi Almak

Erhan Doruk

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
Erhan şaka maka çiftçi olursun bi bakarsın. Yanık ense felan.
Zor işler kıymetini bilen de yok. 

iki metre fayans döşer adam dünyanın parasını alır. öte tarafta harika kabak yetiştir kimse yüzüne bakmaz.
Bizim köyde oğullarıyla hayvancılık yapan bi komşu var ama kimse köy işine, hayvancılığa gelin gelmek istemiyor. Para var gelin adayı yok.
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

Erhan şaka maka çiftçi olursun bi bakarsın. Yanık ense felan.

Zor işler kıymetini bilen de yok. 

iki metre fayans döşer adam dünyanın parasını alır. öte tarafta harika kabak yetiştir kimse yüzüne bakmaz.

Keşke olabilsem de bundan para kazansam . Dört yıldır işin içindeyim, çiftçinin ne çektiğini çok iyi anlıyorum. Yerli ata tohumu fide yapıyorum, ekiyorum , Ankara havasında anca Ağustos ayında olgunlaşıyor, çok lezzetli ama az ve geç oluyor . Bunu yetiştirip para kazanmak imkansız. Fideciden hibrit fide de alıyorum, hızlı büyüyor dayanıklı oluyor, gübresini de verirsen çok verim alıyorsun ama lezzetsizler. Anca salça oluyor. 

Gübre ayırı, ilaç ayrı, bakımı ayrı para. Birkaç kasa domates için bütün yaz uğraşıp duruyorsun. Sonra don vuruyor, dolu yağıyor uçup gidiyor emekler . Severek yapmasam çekilecek çile değil. 

Çiftçilikte para kazanmak için  büyük ölçekte, profesyonel makinalar ile insansız yapmak lazım. O zaman verim çok kazanç yüksek olur. 

Yol kenarında çiftçiler görünce genelde durup bakıyorum ürünlerine , çoğu zaman da satın almaya çalışıyorum. Çünkü o bir kilo domates için yaptıklarım aklıma geliyor. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erhan Doruk

Bu arada geçen hafta çiftçilik belgesini aldım. Haftasonu bahçedeydim. Alanım 2300m2 bana 80 TL ye maloldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Bu arada geçen hafta çiftçilik belgesini aldım. Haftasonu bahçedeydim. Alanım 2300m2 bana 80 TL ye maloldu.

lakin dün haberlerde topladığı ürünü kasada iken bağlanmış çiftçi kamyoneti vardı, anlamadım bu işi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

lakin dün haberlerde topladığı ürünü kasada iken bağlanmış çiftçi kamyoneti vardı, anlamadım bu işi.

şehre giremez.

kendi belgesi belki yoktur ürün kendinin değildir. Bu aracı mafya düzeninin sonucu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

şehre giremez.

toprak/stabilize ağaçlık bir yolda idi kamera çekimi, muayenesi tammış mtv si ödenmiş

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

toprak/stabilize ağaçlık bir yolda idi kamera çekimi, muayenesi tammış mtv si ödenmiş

Ülke değil batak masası sürekli koz düşüyoz. Bı maça as ımız olsa olayı bitircez de işte.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Gulkokan yazdı:

Kayınpederin marmarise yakın bölgedeki arazisi için 6 dönüm ve prefabrik ev var çiftçi başvurusu alsam Eskişehirden rahat rahat gidip gelebilir miyim

6 ay sürecen ekecen ama tarlayı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Gulkokan yazdı:
Mehmet Göktürk yazdı:

6 ay sürecen ekecen ama tarlayı.

Zeytin var ekip biçmeyi pek gerektirmiyor çıktıkça topluyorlar

gerekir gerekir. ense yanacak şart.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Ben muhtardan bir yazi aldim bu pafta bu ada daki tarlayi levent bahar doruk isliyor diye bahcenin tapularini da aldim (benimustime degil) gidip geliyorum polisler birsey demedi simdiye kadar
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mert Gulkokan yazdı:

Kayınpederin marmarise yakın bölgedeki arazisi için 6 dönüm ve prefabrik ev var çiftçi başvurusu alsam Eskişehirden rahat rahat gidip gelebilir miyim

Sadece ikamet ettiğiniz yerdeki arazilere gidip gelebilirsiniz. Alacağınız belge ile marmarise gidebilirsiniz.  Dün tarım il müdürlüğünden aldığım cevap.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Levent Güzelkalp yazdı:
Erhan Doruk yazdı:

Ben muhtardan bir yazi aldim bu pafta bu ada daki tarlayi levent bahar doruk isliyor diye bahcenin tapularini da aldim (benimustime degil) gidip geliyorum polisler birsey demedi simdiye kadar

Haftasonu gidip geldim. Çevirme yada polis görmedim. Sanırım bayram öncesi izin verdiler çoğuna bayramda yoğun çalışacaklar. 

Küçük yerlerde sorun olmuyor. Ancak jandarma görse affetmez. 

Mert Gulkokan yazdı:

Çiftçi belgesi alabilirsin. Her gidiş gelişte edevletten seyahat izin belgesi alman lazım. Verirlerse gider gelirsin. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

Aracın sigortası yoktur :)
Kesin bağlanır. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aracın sigortası yoktur :)
Kesin bağlanır. 

araştrdım. tüm belgeler eksiksiz ancak, alışıldık üzere kasada ailesi de varmış domates toplamaya gidiyorlarmış, kamyonette fazla sayıda insan taşımaktan 15 gün bağlanmış

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

araştrdım. tüm belgeler eksiksiz ancak, alışıldık üzere kasada ailesi de varmış domates toplamaya gidiyorlarmış, kamyonette fazla sayıda insan taşımaktan 15 gün bağlanmış

Hee o olur bak.. izinsiz yolcu taşımak bağlama sebebi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

kasada yolcu taşımak yasak. köylerdede sabit olarak kasada taşırlar tesadüf jandarma denk gelirse basar cezayı  insafına göre yakalar

ama köylerdeki temel sorun oda değil. 

En büyük sorun traktör, Traktör romorku, kullanılan eski kamyonetler, su motorları romorkları  vs hiçbirinde arka stoplar çalışmıyor hep kırık yanmıyor bozuk vs. %90 ı en azından öyle

akşam saati veya sabah erken saat tarlaya bahçeye gidip gelirken  sürekli karanlıkta giden bi nesne görüyorsunuz çok dikkat etmek gerekiyor büyük kaza sebebi.

birde traktör gidiyor arkasında geniş bir alet takılı ama ışık mışık yok o aletlerede çarpan çok oluyor. tarım bölgesinde yaşayan insan yine bir nebze biliyor ne olabileceğini ona göre usul usul gidiyor vs ama bilmeyen adam asılıyor gaza gidiyor sonra bela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...