İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta Mk 4 2000 1.25 - Arka Fren Sapması


Yasin Aygün

Recommended Posts

Yasin Aygün

Herkese selamlar.

Arkadaşlar 2 gün önce başlıktaki arabamla girdiğim muayeneden arka fren kampanalarındaki %39 sapma sebebiyle kaldım.

 

Ön Frenler   Sol   Sağ     Sapma

                   108   102     6%

 

Arka Fren.    Sol   Sağ     Sapma

                    99     60        39%

 

El Freni         Sol   Sağ     Sapma

                     99    112      12%

 

Şuan tam kapanmada olduğumuz için herhangi bir servise gidemiyorum. 18 Mayıs'ta askere teslim olacağım, 17 Mayıs gününe kadar kendim tamir edip fren testine sokup geçtiği taktirde muayene tekrarına girmem lazım yoksa tekrar hakkımı kaybedeceğim. Muayene günü kendi ustam çok yoğun olduğu için birkaç usta gezdim ama bulduysam da 1-2 saat beklemem gerektiğini söyledikleri için tekrara yetişecek vakit bile kalmıyordu.  Haklı olarak hiçbiri net bir şey söyleyemediler açıp bakmaları gerekiyordu. Ama sonuçlardan şöyle bir çıkarımda bulundum; el freni değerlerim birbirine çok yakın fakat ayak freninde aşırı sapma mevcut. El freni tel ile mekanik olarak, ayak freniyse hidrolik sistemle frenleme yaptığı için merkezlerden şüphelendim.

Dayanamadım parçacıya gidip 2 adet merkez alıp eve geldim, tam kapanma için son gündü ve saat iyice geç olmuştu. 

 

Fakat bu sorunu yaşayan bazı arkadaşların yazdıklarına göre limitör denilen bir parça varmış ve bunu söküp muayeneden geçip tekrar geri takıyorlarmış. Kafam karışık, fren tesisatına biraz göz attım arka dingilde limitör yok ama ana merkezde arka frenlere giden rekorlara bağlı ek 2 adet valf olduğunu farkettim. Bu parçalar ön frenlere giden borularda yok. Fotoğraf benim arabama ait yeşille gösterdiklerim önlere gidiyor kırmızılar ise arkaya. İnternette bu parça limitör olarak geçiyor ama bunlar mı sorun yoksa merkezler mi bilemedim. Bilgisi olanlar yardımcı olursa çok memnun olurum. 

Fotoğraf;

 

IMG672.png

Mesajın linki
Doğukan Çoktay

bu işlerden anlayan bir tanıdığıma sordum anlattım, sorunun fren limitörlerinden kaynaklandığını söyledi .eşit basınç veremediği için kampanalara sapma yapabilir dedi. yerinizde olsam limitörleri  değişitirip (eliniz yatkınsa sizde yapabilirsiniz)  sonrada sistemin  havasını alırdım  daha sonrada sanayide fren ölçümü yapan yere gidip tekrar ölçtürtürdüm.

Mesajın linki
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...