İçeriğe Yönlendir

Lastiklere Yeni Etiket Düzeni

Sani Gerşon

Recommended Posts

Evren Erakçora

Aşınma direnci, ömür ile ilgili değerler olması bekleniyordu ama zor demek ki böyle bir değer vermek.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Evren Erakçora yazdı:

Aşınma direnci, ömür ile ilgili değerler olması bekleniyordu ama zor demek ki böyle bir değer vermek.

Göreceli kıyas dahi yapmak güç. 

Lastiğin hamuruna, desenine, lastik önerilen basıncına, kullanıldığı yola, araca vs vs hepsine bağlı.

Hadi aracı aynı tuttuk diyelim, biri a türü yolda diğeri b türü yolda uzun ömür verebilir. En önemliside diş tipi farklı olunca birinin 3 mm dişi ile diğerinin 3 mm dişi aynı ömrü vermiyor. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ü.Emre Kartal yazdı:

Göreceli kıyas dahi yapmak güç. 

Lastiğin hamuruna, desenine, lastik önerilen basıncına, kullanıldığı yola, araca vs vs hepsine bağlı.

Hadi aracı aynı tuttuk diyelim, biri a türü yolda diğeri b türü yolda uzun ömür verebilir. En önemliside diş tipi farklı olunca birinin 3 mm dişi ile diğerinin 3 mm dişi aynı ömrü vermiyor. 

Autobild ve ADAC ta bunun testi var, aşındırma testi var. Km olarak ömür veremez ama bir biriyle karşılaştırabiliyorlar.  

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Meraklısı için faydalı. Kullanıcının daha çok bilgilenmesi sağlanmak istenmiş. Benim gibi hep aynı ustasına gidip aynı marka taktıranlar için çokta önemli değil.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Muhammet Ali Deli yazdı:

Meraklısı için faydalı. Kullanıcının daha çok bilgilenmesi sağlanmak istenmiş. Benim gibi hep aynı ustasına gidip aynı marka taktıranlar için çokta önemli değil.

Sizin marka tercihiniz nedir? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Muhammet Ali Deli yazdı:

Usta tamam, iyiyse zaten hep gidilir de sürekli takılmaya değen marka ne ki?

Ümit Türk yazdı:

Ümit benden uzun yaşayacan tamam :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Ümit benden uzun yaşayacan tamam :) 

o ne demek :) sen var ken ne haddime bundan sonra haber ederim :) 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Ümit Türk yazdı:

Murat Sahın yazdı:

Usta tamam, iyiyse zaten hep gidilir de sürekli takılmaya değen marka ne ki?

Michelin. Ustayı çocukluğumdan beri tanıyorum babamın arkadaşı onun deyimiyle en iyi lastik michelinle conti. Lassayı da tutar. Babam ben kardeşim kuzenler soran akrabalar filan araçlara bu ustanın önerdiği lastiği takarız. Her neyse aynı lastikten kastettiğim aynı marka taktırmak. Memnun kaldığım şeyi sürekli değiştirmeyi sevmem bu da iyi bir marka gayette memnunum. Siz memnun olsanız da olmasanız da sürekli değiştiriyorsanız kullandığınız ürünleri onu bilemem. Detaya gelirsek

Focusda Michelin Primacy4 

Fiestada Michelin Energysaver

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Muhammet Ali Deli yazdı:

Michelin. Ustayı çocukluğumdan beri tanıyorum babamın arkadaşı onun deyimiyle en iyi lastik michelinle conti. Lassayı da tutar. Babam ben kardeşim kuzenler soran akrabalar filan araçlara bu ustanın önerdiği lastiği takarız. Her neyse aynı lastikten kastettiğim aynı marka taktırmak. Memnun kaldığım şeyi sürekli değiştirmeyi sevmem bu da iyi bir marka gayette memnunum. Siz memnun olsanız da olmasanız da sürekli değiştiriyorsanız kullandığınız ürünleri onu bilemem. Detaya gelirsek

Focusda Michelin Primacy4 

Fiestada Michelin Energysaver

Değiştirmiyorum da hani sürekli aynı lastikten deyince memnun olduğunuz anlamı çıktı oradan. Michelin olunca memnun olmak normal tabi. Ben arada deniyorum başka markaları. Mesela kışlıkta bridgestone blizzakları beğenmiştim. Conti de denedim, o zaten açık ara çok iyiydi :) Bir dönem michelin alpin denedim kışlıkta, yine gayet memnundum. Şu sıralar hem yazlık hem kışlık olarak nokian deneyesim var.

Baba dostu ustalar iyidir, bende de baya o şekilde usta var. Sağ olsunlar her konuda yardımcı oluyorlar :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Muhammet Ali Deli yazdı:

Michelin Energysaver

Yerle bir yorumlar yapılıyordu. Memnun olmayanlar fazlasıyla vardı nedir bunun sebebi? 

Murat Sahın yazdı:

Şu sıralar hem yazlık hem kışlık olarak nokian deneyesim var.

Yazlıkta lastik parçalanıyor diye yorumlar okumuştum. Yani ömrü kısa. Kışlıklar içinde övülmeyi hak etmiş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bozuk yolda çabuk dağılıyor Michelin, ama güzel asfaltta özellikle kuruyken yola yapışıyor, harika tutuşu var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

Yazlıkta lastik parçalanıyor diye yorumlar okumuştum. Yani ömrü kısa. Kışlıklar içinde övülmeyi hak etmiş. 

Ben de okudum o yorumları ama 50 bin km'si taş, zaten yeter o kadar dayansa :) 

F/P oranı diyeyim. Neredeyse Lassa ile aynı fiyata satıyorlar ve çok çok  güzel yol tutuyor. Lassa alıp 60-70 bin kullanabilmektense nokian alıp 50 bin km'de değiştirmek daha cazip geliyor. Malum, benim aracın yol tutuş zayıf. Lastikle ne kadar iyileştirebilirsem artık. 

Ümit Türk yazdı:

Yerle bir yorumlar yapılıyordu. Memnun olmayanlar fazlasıyla vardı nedir bunun sebebi? 

Yabancı sitelere bakıyorum ben. Bizim milletin yorumları yanıltıyor. Dunlopu o kadar övgü dolu anlatıyorlar ki dayanamayıp almıştım astraya, rezalet bir lastikti :) 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Murat Sahın yazdı:

Değiştirmiyorum da hani sürekli aynı lastikten deyince memnun olduğunuz anlamı çıktı oradan. Michelin olunca memnun olmak normal tabi. Ben arada deniyorum başka markaları. Mesela kışlıkta bridgestone blizzakları beğenmiştim. Conti de denedim, o zaten açık ara çok iyiydi :) Bir dönem michelin alpin denedim kışlıkta, yine gayet memnundum. Şu sıralar hem yazlık hem kışlık olarak nokian deneyesim var.

Baba dostu ustalar iyidir, bende de baya o şekilde usta var. Sağ olsunlar her konuda yardımcı oluyorlar :) 

Hocam hayatta genel olarak her konuda bir malın normaliyle kalitelisi arasında 50 100 lira fazla verip sahip olacaksam verip kalitelisine sahip olmayı tercih ettim hep tabi imkanlar elverdiği ölçüde. :) Bridgestone turanza iyi diye duymuştum blizzakı bilmiyorum ne denedim ne duydum. Conti de iyidir kuzen golfte kullanıyor memnun. Hocam Nokiana iyi diyenler kötü diyenlerden daha fazla köklü bir finlandiya markasıymış kafanıza yatıyorsa kullanılabilir. :) 

Ümit Türk yazdı:

Ben pek yorumlara bakmıyorum hocam doğrudur bizim millet kötülemeyi çok sever fakat lastik işinde atlanan bir nokta var. Aynı lastik farklı araçlarda farklı sonucu verebiliyor. Önden çekişle arkadan itişli araçlarda bile aynı lastiğin farklı etkisi olduğunu söyleyenler var. Aracın teknik özelliklerine uygun olmayan lastik kullananlar da çok. sonra kötülüyorlar. Yani iyi bir ustaya danışın yorumlarına pek bakmayın derim ben size :) 

Düzgün yolumuz yok bizim ülkede pek fazla bu da lastiği çabuk eskitiyor maalesef. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

benim aracın yol tutuş zayıf. Lastikle ne kadar iyileştirebilirsem artık. 

Ben aynı düşüncede olduğum için iyi bir lastik düşünüyorum fakat bu araç bende uzun kalmayacak belli o yüzden lastiğe çok para gömmek istemiyorum. Good Year düşünüyorum şuan. Önümüzdeki ay değiştireceğim. En geç Temmuzda. Daha önce söylemiştim. 4 Yıllık petlas va. Şehir içi kullandığım için idare ediyorum. Haziran ve Temmuzda uzun  yola çıkacağım. Karar vermem lazım. eğer karar verirsen bana da fikir verirsin. 185 65 15 ölçüler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Muhammet Ali Deli yazdı:

Hocam hayatta genel olarak her konuda bir malın normaliyle kalitelisi arasında 50 100 lira fazla verip sahip olacaksam verip kalitelisine sahip olmayı tercih ettim hep tabi imkanlar elverdiği ölçüde. :) Bridgestone turanza iyi diye duymuştum blizzakı bilmiyorum ne denedim ne duydum.

Duymamanız normal hocam, kışlık çünkü, Adana'da pek lazım olmadığından bilinmiyordur :) 

50-100 lira konusunda katılıyorum size. Basit mantıkla bir far bir tampon en kaliteli lastik takımından pahalı. Bir kez işini layıkı ile yapsa kendini amorti etmiş olur. Yazlığa bridgestone da düşünebilirim, ama kışlık nokianı arkadaş 95 mercedes c180'de denedi, gayet güzel tutunuyordu. Birader de çok övdü, o da focusta kullanıyor. Kışlık konusunda kararlıyım nokianda :) 

Ümit Türk yazdı:

Ben aynı düşüncede olduğum için iyi bir lastik düşünüyorum fakat bu araç bende uzun kalmayacak belli o yüzden lastiğe çok para gömmek istemiyorum. Good Year düşünüyorum şuan. Önümüzdeki ay değiştireceğim. En geç Temmuzda. Daha önce söylemiştim. 4 Yıllık petlas va. Şehir içi kullandığım için idare ediyorum. Haziran ve Temmuzda uzun  yola çıkacağım. Karar vermem lazım. eğer karar verirsen bana da fikir verirsin. 185 65 15 ölçüler. 

Ölçüler aynı, haber veririm :) 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
(düzenlendi)

Michelin enegy saver ı ben kötülemiştim. 50 bin km kullandım focus mk1 aracımda, 20 binlerden sonra öyle sertleştiler ki bi 50 bin daha yapardı belki, ama taş gibi lastik 100 bin yapsa neye yarar. Tabi benim aldığım dönem 2009 yılıydı, o zamandan bu zamana ismi değişmedi ama hamuru vs değiştiyse bilemem.

Ayrıca ben normal ustaların lastik tavsiyesine de güvenmem, mesela vandayken ustanın birine conti alacam dedim. Alma bizim yollara dayanmaz dedi. Dedim yumuşak hamurlu lastik bu dayanmayacaksa ne dayanacak. Ayrıca bizim yollar dediği normal asfalt yol, batıdaki yollardan belki daha iyi. Velhasıl bazı duyumlar falan yer ediyor yıllardan beri söylenip gidiyor. Başka bir arkadaşta focus mk3 aracıma goodyear ultra grip 8 kış lastiği aldığımda naptın be almasaydın keşke dedi. Hayırdır diye sordum, bende de var hiç memnun değilim dedi. Dedim ne istedin de yapamadı lastik. Buz tutmuş dik bir rampayı çıkamamış. Ne bekliyordu bilmiyorum lastikten, patinaja düşünce pençelerini çıkarıp buza saplamasını mı acaba. 

Çok uzatmayayım eskiden lastik testleri falan yoktu, sağa sola sorar alırdık. Bence artık sormaya gerek yok, ne güzel testler var. İsteklerine ve bütçene uygun olanını seç al. Sormak istersen yine sor ama insanların lastik yorumu tamamen kendi beklentilerine göre değişir ve profesyonel anlamda lastiği zorlayan limitlerini deneyen insanları ve arkadaşları bir yana bırakırsak çoğu insanın lastik hakkındaki yorumu ve fikirleri öznel ve yetersiz.

tarihinde Fatih Mehmet Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Onur Özbakan

ADAC lastik testlerini mutlaka öneririm satınalma öncesi. Marka, model ve hatta ebat özelinde değerlendirme şansı olanbiliyor gereken tüm kriterler (ıslak fren, kuru feen, karda fren, buzda fren, yol tutuş vb) için. Öncesinde yazıldı mı bilmiyorum ama hızlıca göz gezdirdiğimde göremedim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben testin yanında kullanıcı yorumuna da bakarım. Test taze lastikle yapılıyor ama 2 yıl sonra ne olacağını bilemiyor. 

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Talha Bilgi

Lastik etiketleri konusunda bir sorum var... Giriş seviyesi kışlık lastik alırken etiketlerine bakmak ne kadar sağlıklı ? Mesela Islak zeminde sürüş hakimiyeti genelde C yada D oluyor. Bu önemli mi ? Yoksa desen vs lastik hamuru ayrı bir şeymi ? Tişikkirler ;)

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Talha Bilgi yazdı:

Lastik etiketleri konusunda bir sorum var... Giriş seviyesi kışlık lastik alırken etiketlerine bakmak ne kadar sağlıklı ? Mesela Islak zeminde sürüş hakimiyeti genelde C yada D oluyor. Bu önemli mi ? Yoksa desen vs lastik hamuru ayrı bir şeymi ? Tişikkirler ;)

C ve d arasında ne kadar küçülürse o kadar iyidir , a en iyisididir misal. Ama misalen kalitesiz markanın c segmentindense iyi markanın d segmenti daha iyi olabilir. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Cem Işık yazdı:

C ve d arasında ne kadar küçülürse o kadar iyidir , a en iyisididir misal. Ama misalen kalitesiz markanın c segmentindense iyi markanın d segmenti daha iyi olabilir. 

Cem abi , giriş seviyesi ucuz yerli üretim petlas/starmaxx kış lastiği Islak zeminde sürüş hakimiyeti: B lakin, dunlop, laufenn C hatta Goodyear Ultragrip 8 D mesela...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...