İçeriğe Yönlendir

6 Hoparlörü Teyp Besleyebilir mi Anfi gerekir mi

Selçuk Abacı

Recommended Posts

Selçuk Abacı
(düzenlendi)

Merhaba aracıma ufak çapta olsa bi ses sistemi yapmak istedim. Teybim Pioneer Mvh-85ub 4×50W var, ön kapılarda 13 cm pioneer 230W arkada ise 2 tane Pioneer 16cm 280W var. Benim pandizot zaten delik. 2 tane oval yeri boştu orayada Pioneer 6970f 600W lık oval hoparlörleri aldım. Bendeki Teyp 4 çıkışlı fakat arabada toplam 6 hoparlör oldu teybe bağlantısı olucak mı teyp hoparlörleri destekler mi ya da besleyebilir mi anfi almak zorunda mıyım elimdeki hoparlörleri araştırdım piyasada en çok satan hoparlörlermiş özellikle arkadakiler her sitede bu şekilde yazıyor. Anfisiz güzel bi verim alabilir miyim. Yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

tarihinde Selçuk Abacı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Seri paralel kombinasyon ile sorunsuz çalışır. Standart ana ünite 4ohm çıkışa sahip. Her kanala 4 hoparlör bağlanabilir. Örnekle şöyle

6ba0c85a2ab7b74d0cf7837267170bb5.jpg

Ben şöyle yaparım,

Arka kapılara bağlı hoparlör hattına şemasını vereceğim şekilde kondansatör bağlar ve arka kapıları midrange yaparım. Panzinot ise direk bağlı olur.. Çokta güzel akustik yakalanır ve ana ünite elini kolunu sallaya sallaya çalışır. Kondansatör değeri 470mf25volt olmalı.

12fc1764bf7a0e633c781f7ee47e0db1.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Demir
(düzenlendi)

Altın bilgiler bunlar, abi ellerine sağlık .

tarihinde Emre Demir tarafından düzenlendi
,
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Tercihen oval pioneerler için amfi kullanırdım. Zira kapı hoparlörlerinizi amfiye bağlarsanız yanabilir(güzel bir gain ayarı yapılırsa ihtimal 0 a yakın inecektir). Amfinin olmasını size öneririm

Yorum bağlantısı
Selçuk Abacı

İnternetten baktım 13cm 230W ve 16cm 280W hoparlörlere amfi tavsiye etmiyorlar. Yanabilir diye midrange hoparlör anfiye daha iyi oluyor dediler. Almalı mıyım işte bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

teybin arka çıkışı ovallere bağlanır, ön çıkışına kapılardakiler bağlanır. ön ve arka kapı hoparlörleri seri bağlanır ise sesin kalitesi de bozulmaz. oval için anfi alınırsa ses elbette artar. önce bu şekilde denenir

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
ön çıkışına kapılardakiler bağlanır. ön ve arka kapı hoparlörleri seri bağlanır ise sesin kalitesi de bozulmaz.

8 ohm olacağı için bass kalitesi inanılmaz iyi olur ama ses bi tık düşer
İnternetten baktım 13cm 230W ve 16cm 280W hoparlörlere amfi tavsiye etmiyorlar. Yanabilir diye midrange hoparlör anfiye daha iyi oluyor dediler. Almalı mıyım işte bilemiyorum

O watt değeri 1sn 1khz frekans ile ancak karşılar demek. 13cm 230w hoparlör daimi olarak 30 watt civarı güçle çalışır zaten aşağı yukarı
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

8 ohm olacağı için bass kalitesi inanılmaz iyi olur ama ses bi tık düşer
O watt değeri 1sn 1khz frekans ile ancak karşılar demek. 13cm 230w hoparlör daimi olarak 30 watt civarı güçle çalışır zaten aşağı yukarı

sen önce gel de sanayideki elektrikçiye anlat kondasnatörün seri girilip nasıl bağlanacağını, hiç leyve ile kovalandın mı?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Çağlar Bayur yazdı:

....kondasnatörün seri girilip nasıl bağlanacağını, hiç leyve ile...

Levye bir direnç tipi değil mi🙄

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
sen önce gel de sanayideki elektrikçiye anlat kondasnatörün seri girilip nasıl bağlanacağını, hiç leyve ile kovalandın mı?

O anı hatırlamak istemiyorum :yıldızlar:
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Alpay Sumer yazdı:

Levye bir direnç tipi değil mi🙄

teknik olarak aslında tam olarak da budur

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Abacı

Peki birşey daha soracağım. Aracım toyota corolla 1996 model ön kapı hoparlörleri 10 cm diye uyumlu elektrikçiye götürdüğümde buraya 13 cm de koyulabilir ayarlarız demişti. Peki 16 cm koyabilir miyim acaba mümkün mü artık hoparlör yuvası tırnakları mı kırılıyor traşlanıyor mu bilmiyorum ama bilgisi olan var mı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yutubta olabilir bu tip montajlar bakmalı. 16 cm den aşağı hoparlöre anfi bağlanmaz. baglanabilen markalar çok az sayıda var. 2000 TL ancak

Yorum bağlantısı
Selçuk Abacı
Çağlar Bayur yazdı:

yutubta olabilir bu tip montajlar bakmalı. 16 cm den aşağı hoparlöre anfi bağlanmaz. baglanabilen markalar çok az sayıda var. 2000 TL ancak

Önce dediğin sistemi yapıyorum abi o zaman anfisiz dediğini ama korkuyorum teybe sıkıntı olur mu

Zafer Bakar yazdı:

Tercihen oval pioneerler için amfi kullanırdım. Zira kapı hoparlörlerinizi amfiye bağlarsanız yanabilir(güzel bir gain ayarı yapılırsa ihtimal 0 a yakın inecektir). Amfinin olmasını size öneririm

İhtimal sıfıra kadar inecek derken ben kapı hoparlörlerini teybe başlayacağım. Fakat 16 cm 280W olanları anfiye onermiyorlar ben 16 lıkları anfiye bağlasam gain ayarı yakmamasini mi sağlıyor yani açıklayabilir misin abi gain ayarını

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar
Selçuk Abacı yazdı:

Önce dediğin sistemi yapıyorum abi o zaman anfisiz dediğini ama korkuyorum teybe sıkıntı olur mu

İhtimal sıfıra kadar inecek derken ben kapı hoparlörlerini teybe başlayacağım. Fakat 16 cm 280W olanları anfiye onermiyorlar ben 16 lıkları anfiye bağlasam gain ayarı yakmamasini mi sağlıyor yani açıklayabilir misin abi gain ayarını

Şöyleki kapı hoparlorleri yapısından dolayı ince sargiya sahiptir. 280w bir hoparlörün rms gücü 40 civarı olacaktır. Gain ses sinyalinin ayaridir. Ses sinyali dusumune maruz kalan hoparlör sargı sağlığını koruyacaktır. Ben kesinlikle önermiyorum. Hiçbir anlamı kalmıyor takip gain kistiktan sonra. Kendi arabamda da kapı hoparlorlerim teybe bağlı..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selçuk Abacı yazdı:

korkuyorum teybe sıkıntı olur mu

teybe birşey olmaz

Selçuk Abacı yazdı:

Fakat 16 cm 280W olanları anfiye onermiyorlar ben 16 lıkları anfiye bağlasam gain ayarı yakmamasini mi sağlıyor yani açıklayabilir misin abi gain ayarını

genelleme olarak olmaz, hangi hoparlör ve hangi anfi olarak bakmalı. bende üstüne 600W yazan bir anfi var, 4 cm hoparlöre bağlıyorum mesela. üstündeki 600 yazısı gerçek olmadığı için kanal başına 8watt falan çıkıyor zaten :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Abacı
Çağlar Bayur yazdı:

teybe birşey olmaz

genelleme olarak olmaz, hangi hoparlör ve hangi anfi olarak bakmalı. bende üstüne 600W yazan bir anfi var, 4 cm hoparlöre bağlıyorum mesela. üstündeki 600 yazısı gerçek olmadığı için kanal başına 8watt falan çıkıyor zaten :)

Abi şey yapsam olur mu benim anfi alacağım zaten kesinleşti herkes söylüyor sende dahil. 16 cm 280 wat olanlari ön kapıya taksam, arka pandizottaki 2 oval yerine zaten 600W takacağım orasıda tamam. 4 hoparlör oldu arkadaki kalan 2 yuvarlak yerede 16 cm lik bi midrange alsam sonra kapılardaki 16 lıkları teybe bağlasam arkadaki 2 ovali ve 2 midrange ide komple amfiye bağlasam nasıl olur abi? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selçuk Abacı yazdı:

Abi şey yapsam olur mu benim anfi alacağım zaten kesinleşti herkes söylüyor sende dahil. 16 cm 280 wat olanlari ön kapıya taksam, arka pandizottaki 2 oval yerine zaten 600W takacağım orasıda tamam. 4 hoparlör oldu arkadaki kalan 2 yuvarlak yerede 16 cm lik bi midrange alsam sonra kapılardaki 16 lıkları teybe bağlasam arkadaki 2 ovali ve 2 midrange ide komple amfiye bağlasam nasıl olur abi? 

bol haprlör daha bol ve kaliteli ses demek değildir. ve mid takılacak ise ön kapıya takılır ve mid lere anfi balanması gerekir. direkt te bağlanmaz araya uygun crossvoer (frekans düzenleyeci gerekir)

elinizdeki anfisiz bağlayın sesi dinleyin sonra adım adım alıp takabilirsiniz.

sonu yok, 22 adet hoparlör takmıştım hala ne taksam diye yer arıyordum... doğan zamanı

Yorum bağlantısı
Selçuk Abacı
Çağlar Bayur yazdı:

bol haprlör daha bol ve kaliteli ses demek değildir. ve mid takılacak ise ön kapıya takılır ve mid lere anfi balanması gerekir. direkt te bağlanmaz araya uygun crossvoer (frekans düzenleyeci gerekir)

elinizdeki anfisiz bağlayın sesi dinleyin sonra adım adım alıp takabilirsiniz.

sonu yok, 22 adet hoparlör takmıştım hala ne taksam diye yer arıyordum... doğan zamanı

Tamam abi bu 6 hoparlörüde anfisiz bağlatacağım beni tatmin ederse anfi almam zaten fakat elektrikçiyemi yoksa ses sistemciyemi bağlatmamı önerirsin

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selçuk Abacı yazdı:

Tamam abi bu 6 hoparlörüde anfisiz bağlatacağım beni tatmin ederse anfi almam zaten fakat elektrikçiyemi yoksa ses sistemciyemi bağlatmamı önerirsin

her ikisi de illla hatalı bağlayacağı için, işi hangisi iyi biliyorsa ona. :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Abacı
Çağlar Bayur yazdı:

her ikisi de illla hatalı bağlayacağı için, işi hangisi iyi biliyorsa ona. :)

Abi anfi almak istersem hangisini almalıyım 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...