İçeriğe Yönlendir

2001 Wv Polo(6n2) - ABS Sorunumuz

Celalettin Süğürtin

Recommended Posts

Celalettin Süğürtin

İyi aksaar kıymetli dostlar. Geçen ay almış olduğum 6n2 olarak tanımlanan nam-ı diğer "dürbün göğüs" denilen polom, ani fren yapınca önce sağa sonra sola zikzak yapıyordu. Acaba hava mı var diyerek ustama gittim. O da öncelikle ön düzenciye yolladı. Yapılan tespitte önemli bir şey yok belki şu tabla burçlarını değiştirirsen iyi olur dedi. Tekrar ustama döndüm. Arabayla bir test sürüşüne çıktık. Arabada ABS var mı diye sordu evet dedim. O zaman ABS devre dışı dedi. Cihaza bağlandı. Sol ön sensör iletişim hatası arızası görüldü. Bir elektrikçiye yönlendirdi beyin işi de yapan. Neyse sensörler çok kirliydi, uç kısımlarında çamur birikmişti manyetizmayı zayıflatabilir dedim ve temizlettim, yeniden takıldı arıza kaydı silindi deneme yapıldı ABS devreye girdi. Tekrar arıza kaydına bakıldı yine kayıt oluşmuş. Sensörler sağ-sol yer değiştirilip yeniden deneme yapıldı. Sonuç yine olumlu ama deneme sonrası yine sol ön sensör hatası kaydedilmiş. Anladığım kadarıyla sensörler de sorun yok. Oto elektrikçi usta, sensörlerin gördüğü tırtırlı kısmı ve teker bilyasını kontrol edeceğini söyledi. Henüz fırsatım olmadı gitmeye. Değerli yorumlarınızı almak istiyorum. Uff, çok uzun oldu özür dilerim.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Celalettin Süğürtin yazdı:

İyi aksaar kıymetli dostlar. Geçen ay almış olduğum 6n2 olarak tanımlanan nam-ı diğer "dürbün göğüs" denilen polom, ani fren yapınca önce sağa sonra sola zikzak yapıyordu. Acaba hava mı var diyerek ustama gittim. O da öncelikle ön düzenciye yolladı. Yapılan tespitte önemli bir şey yok belki şu tabla burçlarını değiştirirsen iyi olur dedi. Tekrar ustama döndüm. Arabayla bir test sürüşüne çıktık. Arabada ABS var mı diye sordu evet dedim. O zaman ABS devre dışı dedi. Cihaza bağlandı. Sol ön sensör iletişim hatası arızası görüldü. Bir elektrikçiye yönlendirdi beyin işi de yapan. Neyse sensörler çok kirliydi, uç kısımlarında çamur birikmişti manyetizmayı zayıflatabilir dedim ve temizlettim, yeniden takıldı arıza kaydı silindi deneme yapıldı ABS devreye girdi. Tekrar arıza kaydına bakıldı yine kayıt oluşmuş. Sensörler sağ-sol yer değiştirilip yeniden deneme yapıldı. Sonuç yine olumlu ama deneme sonrası yine sol ön sensör hatası kaydedilmiş. Anladığım kadarıyla sensörler de sorun yok. Oto elektrikçi usta, sensörlerin gördüğü tırtırlı kısmı ve teker bilyasını kontrol edeceğini söyledi. Henüz fırsatım olmadı gitmeye. Değerli yorumlarınızı almak istiyorum. Uff, çok uzun oldu özür dilerim.  

Sol önde hata veren sensörü sağ öne taktığınızda sağ ön sensör hatası mı almıştınız hocam? Sensörün kendisinde ya da çoğunlukla sensör kablolarında sorun olabiliyor. Focusta yaşamıştık. Kafasına göre bir çalışıp bir çalışmıyordu. Kabloda kopukluk varmış, temas edince çalışıp temas etmediğinde çalışmıyormuş :) 

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Kablo kopukluğu kontrol edildi hatta usta lehim bile yaptı bir yerlere. Sonra yer değişikligi yapılıp sensörde hata varsa diğer tarafa geçmesi lazım denildi ama hata yine sol tarafta kaldı. En ilginç olanı,hata kaydı silindikten sonra ABS devreye giriyor, kayıt oluşunca devre dışı kalıyor.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

Kablo kopukluğu kontrol edildi hatta usta lehim bile yaptı bir yerlere. Sonra yer değişikligi yapılıp sensörde hata varsa diğer tarafa geçmesi lazım denildi ama hata yine sol tarafta kaldı. En ilginç olanı,hata kaydı silindikten sonra ABS devreye giriyor, kayıt oluşunca devre dışı kalıyor.

Sadece sensör temizliği değil de, karşı tarafının da yani sensörün gördüğü yerinde temizlenmesi gerekiyor diye hatırlıyorum. Ustanın son dediği doğru gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

... Uff, çok uzun oldu özür dilerim.  

Hocam lütfen böyle Söylemeyin. Mahçup oluyoruz.. İstediğiniz kadar uzun istediginiz kadar fazla konu  yazın.. Mutlu oluyoruz sizleri daha fazla gördükce 🤗 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Alpay Sumer yazdı:

Hocam lütfen böyle Söylemeyin. Mahçup oluyoruz.. İstediğiniz kadar uzun istediginiz kadar fazla konu  yazın.. Mutlu oluyoruz sizleri daha fazla gördükce 🤗 

Aynen öyle değil mi; Alpay bey. Celalettin hocam, diğer forum büyüklerimiz, kıymetli abilerimiz gibi bulunmaz yakuttur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Sağa sola zikzak yapmasının sebebi eğer alt takımda sıkıntı yoksa fren kaliper pimlerine bir bakılmalı. Bir taraf dengesiz basıyor olabilir 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)

İlginc gelebilir ama arka koltugu kaldirin,  abs kablosu ordan geliyor. 

O kabloda bi kisa devre olabilir

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Ustaların yaptığı en büyük hata, hata kodunun detayına bakmamaları. Oysaki cihaz söylüyor neden hata verdiğini. Sensör kısa devre hatası mı veriyor, açık devre hatası mı veriyor yoksa anlamsız sinyal hatası mı veriyor?

Eğerki anlamsız sinyal hatası veriyor ve sağ sol sensör yer değişmesine rağmen hata değişmiyorsa büyük ihtimalle ABS beyni sorunudur. Tamir ettiren var, çıkma ile değiştiren var.

Açık devre veya kısa devre hatası veriyorsa tesisat olabilir. Bir ihtimal yine beyin olabilir.

Poryadaki sensörün karşılığındaki halka kaysa hata kodu vermez. Anlamsız şekilde ABS veya ASR devreye girer.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim aklıma şasi ihtimali geliyor. Çünkü frene basana kadar ilk denemede ABS çalışıyor sonra hataya düşüyor. Soket öncesini kontrol gerekebilir 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Arıkan yazdı:

Ustaların yaptığı en büyük hata, hata kodunun detayına bakmamaları. Oysaki cihaz söylüyor neden hata verdiğini. Sensör kısa devre hatası mı veriyor, açık devre hatası mı veriyor yoksa anlamsız sinyal hatası mı veriyor?

Eğerki anlamsız sinyal hatası veriyor ve sağ sol sensör yer değişmesine rağmen hata değişmiyorsa büyük ihtimalle ABS beyni sorunudur. Tamir ettiren var, çıkma ile değiştiren var.

Açık devre veya kısa devre hatası veriyorsa tesisat olabilir. Bir ihtimal yine beyin olabilir.

Poryadaki sensörün karşılığındaki halka kaysa hata kodu vermez. Anlamsız şekilde ABS veya ASR devreye girer.

Hata kodunun son harfleri bunu söyler. Kimse bakmayı bilemez. Bazı elektronikçiler bakar sadece

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Anladığım kadarıyla göstergede ABS lambası yanmıyor. Önceki sahibi arızayı çözemediği için lambasını falan komple iptal etmiş gibi görünüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kart arızaları yüksek oranda çözülür. Kartı baştan kodlamıyoruz. Mevcut kart üstündeki ekipmanlar ve kart veri yollarına ufak bi tamir ile çözülür. Mekanik olarak ise çıkma parçalar takılır.

Mesela benim mazda’da abs pompası bozulmuştu. Passat’ın aynı marka (ate) aynı güç değerinde abs pompası vardı. Beyinci passat abs pompasını söküp, benim abs modülüne takmıştı. Sorunsuz çalışıyordu. 

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kart arızaları yüksek oranda çözülür. Kartı baştan kodlamıyoruz. Mevcut kart üstündeki ekipmanlar ve kart veri yollarına ufak bi tamir ile çözülür. Mekanik olarak ise çıkma parçalar takılır.

Mesela benim mazda’da abs pompası bozulmuştu. Passat’ın aynı marka (ate) aynı güç değerinde abs pompası vardı. Beyinci passat abs pompasını söküp, benim abs modülüne takmıştı. Sorunsuz çalışıyordu. 

Kart derken, neyin kartı? ABS beyninin kontrol kartı değil mi? O zaman beyin tamiri gerekli mi diyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Dün ön iki tekeri söküp fiziksel olarak kontrol ettim. Teker üzerindeki delikli parçayı tel fırça ile temizledim belki üzerindeki pas ve kir manyetizmayı zayıflatıyordur diyerek hatta sensörleede de baktım. Biri önceki gün temizlenmişti. Diğerini de temizlediklerini düşünüyordum ama onu kalfalar, ustaları söyledigi halde hiç sökmemişler bile. Deneme sürüşü yaptım yine zik- zak . Belki sistemde hava vardır diye düşünüp havalarını aldırdım deneme sürüşünde ABS yi bir kere hissettim tekrar dönüp cihaza baglattığımda tekrar hata kaydı oluştu. Kayıt silince devreye giriyor ama bir kullanımlık. Tıpkı eskiden fotoğraf çekerken kullanılan, işi bitince atılan tek kullanımlık flaşlar gibi. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kart derken, neyin kartı? ABS beyninin kontrol kartı değil mi? O zaman beyin tamiri gerekli mi diyorsunuz?

Direkt söylemiyorum tabi. Ama fiziki olarak sensör ve kablolarda sorun bulunamazsa çare abs’yi tecrübeli bir beyinciye vermek olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Yetkili servise gösterin bence. Benim araba (vw) abs lambası yaktı, iki farklı tamirci arıza tespit cihazıyla bakıp abs modülü arızalı dedi.

Yetkili servise gittim yazılım güncellemesi yaptılar düzeldi.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Nihat Palolu yazdı:

Yetkili servise gösterin bence. Benim araba (vw) abs lambası yaktı, iki farklı tamirci arıza tespit cihazıyla bakıp abs modülü arızalı dedi.

Yetkili servise gittim yazılım güncellemesi yaptılar düzeldi.

Nihat bey yetkili servislerin işleri başlarından aşkın. Bakmazlar. Doğrudan bakmam demez. İleriki tarihe randevu yazar, çok yüksek parça ve işçilik ücreti yazar, vazgeçirir. Ben çağırıyorum kendi gelmiyor der. Garanti dışı kalmış, hele de üretimi bitmiş, litteratürde esamesi silinmiş bir modele ne bu dünyada ne de öbür dünyada bakmaz. Bu gerçeklikten dolayı sorunumuza forumlarda, Facebook gruplarında, eş-dost karşılaşmalarımızda çare arıyoruz.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Nihat bey yetkili servislerin işleri başlarından aşkın. Bakmazlar. Doğrudan bakmam demez. İleriki tarihe randevu yazar, çok yüksek parça ve işçilik ücreti yazar, vazgeçirir. Ben çağırıyorum kendi gelmiyor der. Garanti dışı kalmış, hele de üretimi bitmiş, litteratürde esamesi silinmiş bir modele ne bu dünyada ne de öbür dünyada bakmaz. Bu gerçeklikten dolayı sorunumuza forumlarda, Facebook gruplarında, eş-dost karşılaşmalarımızda çare arıyoruz.

Benim vw 2009 model. Geçen sene abs güncellemesi için 166,00 TL ödemişim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...