İçeriğe Yönlendir

LPG Tank Değişimi

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk
(düzenlendi)

Merhaba; 

Aracımın LPG tankı üzerinde yazan tarih 2010/09.

Muayane bu yıl Aralık ayında.  10 yıllık süresini doluyor hatta dolduda geçti diyelim. 

Haftaya Lpg bakımı yaptıracağım.  23ünde uzun yolum var. 

Sorularım;

1-Muayene tarihine kadar güvenlik açısından tehlikesi var mıdır?

2-İlk kez değişim yapacağım. Prosedürü nedir ? Ne gibi bir işlemleri var. 

3- Tank 52L. En fazla 37litre alıyor. Oda %20 sebebinden ötürü. 52L gibi bir tankı internette araştırdığımda 600 TL gibi bir maliyeti var. Bunun dışında bir masrafı var mı? 

4-Muayene öncesi tank değişimi yaparsak dikkat etmem gereken bir husus var mı? 

Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.  

Bu ay arabaya fena para gömeceğim. Lastik bakımlar vs falan öldük bittik. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Merhaba; 

Aracımın LPG tankı üzerinde yazan tarih 2010/09.

Muayane bu yıl Aralık ayında.  10 yıllık süresini doluyor hatta dolduda geçti diyelim. 

Haftaya Lpg bakımı yaptıracağım.  23ünde uzun yolum var. 

Sorularım;

1-Muayene tarihine kadar güvenlik açısından tehlikesi var mıdır?

2-İlk kez değişim yapacağım. Prosedürü nedir ? Ne gibi bir işlemleri var. 

3- Tank 52L. En fazla 37litre alıyor. Oda %20 sebebinden ötürü. 52L gibi bir tankı internette araştırdığımda 600 TL gibi bir maliyeti var. Bunun dışında bir masrafı var mı? 

4-Muayene öncesi tank değişimi yaparsak dikkat etmem gereken bir husus var mı? 

Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.  

Bu ay arabaya fena para gömeceğim. Lastik bakımlar vs falan öldük bittik. 

Geçmiş olsun diyerek başlayayım,

1- Kimse bakmaz, muayeneye giderken önemli. Sonuç olarak elinde aracın Aralık ayına kadar trafik yönetmeliğine uygun olduğunu belirtir belge var.

2- LPG'ciye git, gerisini onlar hallediyor. Gerekli evrak fatura sızdırmazlık raporu falan hepsini hazırlıyorlar, sana sadece muyeneye gitmek kalıyor.

3- İşçilik dahil mi 600'e yoksa sadece tank fiyatı mı? Fiyata şamandıra falan dahil mi. Sormak lazım. 

4- Muayene öncesi tank değişimi yapıp muayeneye o şekilde git. Yeni takılacak tankın yeni tarihli olmasına dikkat et. Tankı takacak yer ile görüş, gerekli bütün evrakları muayene için hazırlasınlar. Zaten hepsi hazırlıyor ama sen yine de muayene olduğunu belirt. 

Rica ederim.

Sat sana linea alalım, lpg derdin de kalmaz :D 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Geçmiş olsun diyerek başlayayım,

1- Kimse bakmaz, muayeneye giderken önemli. Sonuç olarak elinde aracın Aralık ayına kadar trafik yönetmeliğine uygun olduğunu belirtir belge var.

2- LPG'ciye git, gerisini onlar hallediyor. Gerekli evrak fatura sızdırmazlık raporu falan hepsini hazırlıyorlar, sana sadece muyeneye gitmek kalıyor.

3- İşçilik dahil mi 600'e yoksa sadece tank fiyatı mı? Fiyata şamandıra falan dahil mi. Sormak lazım. 

4- Muayene öncesi tank değişimi yapıp muayeneye o şekilde git. Yeni takılacak tankın yeni tarihli olmasına dikkat et. Tankı takacak yer ile görüş, gerekli bütün evrakları muayene için hazırlasınlar. Zaten hepsi hazırlıyor ama sen yine de muayene olduğunu belirt. 

Rica ederim.

Sat sana linea alalım, lpg derdin de kalmaz :D 

Murat hocam çok teşekkürler. 

Şu sıra bir nefes almam lazım. Bir kaç ay ara verdim. Kurban tatil vs falan şu sıra zamanı değil hocam. 

Eniştede jetta var takas yapsam mı dedim :):) :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Ben ekim veya kasım ayında değiştirdim. Sadece boş depoyla gitmeye çalış abi. Yoksa içindeki gaz boşa gidecek. Hava aldırma işlemi yaptırabilirsen daha güzel olur. Gerekli evrakları veriyorlar zaten. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Hepsini LPG ci hallediyor. Eski montajlarda tankın altında ayak şilte falan olmuyor. O yoksa onu da yaparlar. Dediğiniz fiyat normal

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Oğuzkan Erışık yazdı:

Gitmez çekmez 😀

Çubuktan Pursaklar istikametinde, Kuzey Ankara çıkışındaki rampalarda, Pursaklardan çevre yoluna girip Şaşmaz istikametinde ya da tersinde hız sabitleyici 5. viteste 100 ile stabil gidiyor, hız sabitleyici kolundan hızı artırdığımda hızlanıyor da. Aslında yeterince gidiyor. Sadece kalkışı zayıf. 0-100'ü  turbo dizel için gerçekten kötü, ama hızlandıktan sonra sorun yok. Sana da 1.6 mtj olanını alırız, o çok fena gidiyor :D 

Ümit Türk yazdı:

bunu demicektin :D

Haklı, tabi nereden baktığına bağlı. Astra 1.6 16v satıp aldım biliyosun, ilk fark ettiğim şey ilk iki vitesin oldukça hantal olmasıydı. Sonra alıştım. Ama hızlandıktan sonra devrini koruyor, o güzel. Yani uzun yolda vitesten düşmüyor rampa falan görünce. 

Bu arada ikinize de söylüyorum bunu, mesele bütçe dostlar. Yoksa fındık motor takılmış konserve kutusu işte linea dediğimiz. Farkındayım. İkiniz de biliyorsunuz, değiştirmeye çok niyetlendim de hep daha büyük önceliğe sahip başka masraflar çıktı. 

Ümit hocam jetta iyiyse düşünme bile :) Çok memnun kalırsın.

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Çıkan tankı da fiyattan düşmüyorsa oradan alın. tankı kesip birçok şey yapılabiliyor.

Barbekü yapanlar var. en kötü letgodan satarsınız.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

tankı kesip birçok şey yapılabiliyor.

fena patlar, içine önce kum doldurmalı. vesile ile yazalım

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

52lt simit tank şamadırasız  900 TL.  üzerindeki alıp ona takılacak. 

şamandıra dahil 1300 TL. 

8 ay önce tank 400 TL idi diyor. 

5 ay daha beklesek kim bilir ne kadar zam gelecek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ümit Türk yazdı:

5 ay daha beklesek kim bilir

bazı gün olur ki , parayla da bulunmaz

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Ersev Kaya

Bugün lpg tankını değiştirdim. Sadece 42 LT tank 850 TL. Eski tankı 47 LT idi.

Gaz filtresi 70 TL.

Çıkan tankı istedim, geri dönüşüm diye vermediler. Tesadüf olabilir; gözümün önünde hurdacı aldı gitti.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ersev Kaya yazdı:

Çıkan tankı istedim, geri dönüşüm diye vermediler.

Tank sizindi farklı ifade etmişler alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Koray Demir yazdı:

alabilirsiniz.

İstedim. Geri dönüşüme gönderiyoruz dediler.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ersev Kaya yazdı:

İstedim. Geri dönüşüme gönderiyoruz dediler.

Öyle bi zorunluluk olmaması lazım. LPG’ci bize isterseniz alabilirsiniz demişti en son.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...