İçeriğe Yönlendir

W211 Silecek Sorunu

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan

Merhabalar. Aracımda son bir aydır silecek sıkıntısı yaşıyorum. 2-3 ay önce gene sileceklerim bozulmuş, motorunu değiştirerek bu sorunu atlatmıştım. Bu defa farklı bir durum var. Sileceklerim bir gün çalışıyor 1-2 gün hiç çalışmıyor. Sabah açıyorum çalışıyor, akşam dönüşte çalışmıyor. Geçenlerde 10 günden fazla sorunsuz çalıştı, hah dedim düzeldi herhalde, sonra gene çalışmadı. Geçen sabah yola çıktım bozuktu, 1 saat yol gittim, şansa kolu çevirdim çalıştı 😑

Gene motor arızasıdır diye denemek için bir motor daha temin ettim, aracın üzerindeki motor o an çalışıyorsa yedek motor da çalışıyor, aracın üzerindeki çalışmıyorsa yedek motor da deneyince çalışmıyor. Yani: Sorun motorda değil. Ayrıca 2 motor da direk elektrik verince çalışıyor. Bu araçta silecek rölesi yok. Sigorta kutusu- Sam beyni şemalarında da yok yani, röle yok. Silecek motorundan çıkan soketin ucu direk Sam beynine (sigorta kutusu) giriyor.

Silecekler bozukken ön cam fıskıyesi de çalışmıyor. Şüpheliler arasında sam beyni, silecek kolu var. Vakitsizlikten servise gidemedim. 3 gün önce iş çıkışı sanayideki Mercedes elektrikçisi meşhur ustaya gittim, mealen 10 günden önce bakamayız dedi.

Ne yapalım?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Önder Özcan yazdı:

56 numaralı sigorta, 30 amper. Çoktan defalarca kontrol ettim, sağlam.Wiper motor fuse.

Röle?

30 Amper sigortası olacak ama rölesi olmaycak, ilginç.

Silecekler kolu açık ama çalışmaz iken içinde röle olan sigorta kutsundaki rölelere tıklayarak denemek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Konu mercedes Şahan değil. Ne öyle röle filan [emoji16]

Motorun bağlı olduğu kumanda kartı ile çalışıyor sistem. 12volt sabit gerilim var ve bir tane de komut ucu. Aynı radyatör fan modülleri gibi. Şayet far yıkama çalışıp silecek çalışmasa direk modül derim ancak fışkiye çalışmıyor ise iş karışıyor. Bende bitti fikir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

silecek suyu deposunda su seviyesi düşünce içeriden uyarı alıyormusun. alakasız da olabilir ama bir vakitte bir mercedesçi ustasının silecek bilmemne beyni arızası olduğunda su bittiğinde içeri sinyali de vermez diyip ordan anlamış değişmiş beyni sorun düzelmiş. 

bu arabada silecek için beyinmi modulmü ne ise öyle bişe varmış heralde ç yazdıklarım hayal ürünü gibi gelebilir de bir dene derim içindeki suyu bitirip bak bi sinyali gönderecekmi kadrana su bitti diye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Çağlar Bayur yazdı:

o beyin meşhurdur sanayi camiasında ana sorunu nedir bilemem ama

Evet, face grubundan takip ettiğim kadarıyla biraz sıkıntı çıkaran bir yapısı var.

Nihat Palolu yazdı:

30 Amper sigortası olacak ama rölesi olmaycak, ilginç.

Silecekler kolu açık ama çalışmaz iken içinde röle olan sigorta kutsundaki rölelere tıklayarak denemek lazım.

Röleleri söktüm, birbirinin aynısı olanlar var, yerlerini değiştirdim, yuvalarına sprey sıktım, ı-ıh olmadı.

Servet Aydın yazdı:

Konu mercedes Şahan değil. Ne öyle röle filan emoji16.png

Motorun bağlı olduğu kumanda kartı ile çalışıyor sistem. 12volt sabit gerilim var ve bir tane de komut ucu. Aynı radyatör fan modülleri gibi. Şayet far yıkama çalışıp silecek çalışmasa direk modül derim ancak fışkiye çalışmıyor ise iş karışıyor. Bende bitti fikir

Evet motorun kendi üzerinde kartı var. Sende fikir bittiyse yandık demektir. En azından bu işi çözecek bir elektrikçi tarif et :)

image.thumb.jpeg.4b7c6d3da5a07f9c7ebc37c32b936e2d.jpeg

Mahmut Yıldız yazdı:

Silecekleri bozuk mersolarınız ölü fiyattan alınır.

Bunu bekliyordum :D

Ali Gök yazdı:

silecek suyu deposunda su seviyesi düşünce içeriden uyarı alıyormusun. alakasız da olabilir ama bir vakitte bir mercedesçi ustasının silecek bilmemne beyni arızası olduğunda su bittiğinde içeri sinyali de vermez diyip ordan anlamış değişmiş beyni sorun düzelmiş. 

bu arabada silecek için beyinmi modulmü ne ise öyle bişe varmış heralde ç yazdıklarım hayal ürünü gibi gelebilir de bir dene derim içindeki suyu bitirip bak bi sinyali gönderecekmi kadrana su bitti diye

Anladım Ali. Bunu yapabilmek için önce sileceklerin çalışması lazım ama. Su deposu sağ ön çamurluğun içinde, manuel boşaltamam fıskıyeden bitirmem lazım :)

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Önder geçmiş olsun,Koldan kaynaklı bir problem olamaz mı? Kolda ki kontak geçirmiyor olabilir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Önder Özcan yazdı:

56 numaralı sigorta, 30 amper. Çoktan defalarca kontrol ettim, sağlam.Wiper motor fuse.

Röle?

Arka sol tekerin üstündeki sigorta kutusunda rölesi varmış. 2-3 çeşit röle var abi diğerleri ile yer değiştirip onu dene. Link attığım sitede D diyor. Hepsi dolu ise alttan dördüncü röle. Kaput yada kapı sensörleri açık kaldığı anda da silecekleri kapatıyor ona da dikkat et. 
Baktın düzelmiyor sat onu bana 203 ile takasa girelim :)

Çağlar Bayur yazdı:

o beyin meşhurdur sanayi camiasında ana sorunu nedir bilemem ama

Genelde su alması. Rutubet yapması. İkinci bir koruyucu kapak var ama takılı olan mercedese denk gelmedim daha :) Parça arttırıyorlar

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Adnan Çakır yazdı:

Önder geçmiş olsun,Koldan kaynaklı bir problem olamaz mı? Kolda ki kontak geçirmiyor olabilir?

Abi sağol. Kol benim aklımda zaten. Kolun kendi olabilir, tesisatı olabilir. Ama baş şüpheli sigorta kutusu.

Hamit inan yazdı:

Arka sol tekerin üstündeki sigorta kutusunda rölesi varmış. 2-3 çeşit röle var abi diğerleri ile yer değiştirip onu dene. Link attığım sitede D diyor. Hepsi dolu ise alttan dördüncü röle. Kaput yada kapı sensörleri açık kaldığı anda da silecekleri kapatıyor ona da dikkat et. 
Baktın düzelmiyor sat onu bana 203 ile takasa girelim :)

Genelde su alması. Rutubet yapması. İkinci bir koruyucu kapak var ama takılı olan mercedese denk gelmedim daha :) Parça arttırıyorlar

Hamit bagajdaki sigorta kutusundaki Röle (D), S211 (SW211) modellerdeki arka silecek rölesi :) Ayrıca ben her ihtimale karşı gene de bakmıştım, bizimkinde D rölesi yok, yeri boş.

Yolladığın linke geçen hafta baktım zaten ben,ordan bi sonuç çıkmadı.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Önder Özcan yazdı:

Abi sağol. Kol benim aklımda zaten. Kolun kendi olabilir, tesisatı olabilir. Ama baş şüpheli sigorta kutusu.

Hamit bagajdaki sigorta kutusundaki Röle (D), S211 (SW211) modellerdeki arka silecek rölesi :) Ayrıca ben her ihtimale karşı gene de bakmıştım, bizimkinde D rölesi yok, yeri boş.

Yolladığın linke geçen hafta baktım zaten ben,ordan bi sonuç çıkmadı.

İşin zor abi. Fazla kurcalamadan mercedesin tespit cihazı ile bir baktır derim. Bazen tam nokta atışı veriyor o

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mahmut Yıldız yazdı:

Silecekleri bozuk mersolarınız ölü fiyattan alınır.

rol çalmayalım lütfen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Dogan Arsiray yazdı:

rol çalmayalım lütfen.

Söz, size satarım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Servet Aydın yazdı:

Yat kat teklif etmeyin kalbinizi kırarım

Direk arabayı bırakıp gitsin en temizi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...