İçeriğe Yönlendir

W211 Silecek Sorunu

Önder Özcan

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
Ersen Tapan yazdı:

Direk arabayı bırakıp gitsin en temizi. 

Sileceklerini de alsın gitsin bari.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Abi bir iki önerim var,

1- İlginç gelebilir ama mercedesde sol ön kapı açıkken silecek ve fıskiye çalışmaz bilgin olsun, sol kapının butonunda sıkıntı olabilir mi?

2- StarDiagnosis'e bağlayıp, kumanda kutusu fiili değerlerden kolun düzgün çalışıp çalışmadığını gerçek zamanlı görebilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Furkan Avcı yazdı:

Abi bir iki önerim var,

1- İlginç gelebilir ama mercedesde sol ön kapı açıkken silecek ve fıskiye çalışmaz bilgin olsun, sol kapının butonunda sıkıntı olabilir mi?

2- StarDiagnosis'e bağlayıp, kumanda kutusu fiili değerlerden kolun düzgün çalışıp çalışmadığını gerçek zamanlı görebilirsin.

Yani kapı sviçinde sorun olsa iç lambalar yanar di mi? Gene bir bakayım.

Star diagnosis kolun çalışma durumunu gösteriyorsa mükemmel.  Ya sıkıntı bir tane değil ki. Ne zaman yapacağı belli olmuyor. Servise de bozukken gitmek gerek. Bazen bir hafta sorun olmuyor 😑

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Önder Özcan yazdı:

Yani kapı sviçinde sorun olsa iç lambalar yanar di mi? Gene bir bakayım.

Star diagnosis kolun çalışma durumunu gösteriyorsa mükemmel.  Ya sıkıntı bir tane değil ki. Ne zaman yapacağı belli olmuyor. Servise de bozukken gitmek gerek. Bazen bir hafta sorun olmuyor 😑

Kapı butonu çalışıyordur ama temassızlık yapıyorsa diye aklıma geldi. 

Evet abi star diagnosis te net görürsün bende var artık yakın olsak bakardık. 

Ama dediğin gibi çalışmıyorken bakmak lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Furkan Avcı yazdı:

Kapı butonu çalışıyordur ama temassızlık yapıyorsa diye aklıma geldi. 

Evet abi star diagnosis te net görürsün bende var artık yakın olsak bakardık. 

Ama dediğin gibi çalışmıyorken bakmak lazım. 

Arka kapılarda klasik kapı kapanınca içe giren sviçler var, önlerde dikkat etmedim, aynı mı. Bir de kapı iç kilidinde falan sviç olabiliyor, öyle mi acaba?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Önder Özcan yazdı:

Arka kapılarda klasik kapı kapanınca içe giren sviçler var, önlerde dikkat etmedim, aynı mı. Bir de kapı iç kilidinde falan sviç olabiliyor, öyle mi acaba?

Evet abi ön kapılarda kilidin içinde olması lazım w211 de de öyleydi sanırım.
En temizi star diagnosise bağla  direk görürsün

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Önder Özcan
Hamit inan yazdı:

Abi merak ettim sıkıntıyı bulabildin mi ?

Sıkıntıyı %99,99 bulduk, hallettik. Ama halen o küçük olumsuzluk ihtimali yüzünden buraya yazmadım, 1 ay sıkıntısız geçsin öyle yazarım diyordum. Madem sordun, yazayım: En son, ön sam beyninde birbirinin aynısı olan 2 röleyi yer değiştirmiştim ve silecek çalışmamıştı. (Sonradan bir kere daha anladım ki bu arabaların kafa biraz değişik, şu an çalışmayan bir sistem 5-10 dk, 1 saat sonra çalışabiliyor, korumaya alma durumu mudur nedir.) O röleleri eski haline getirip bırakmıştım. Daha sonra Whatsapp üzerinden sürekli irtibatta olduğumuz @Hasan Karabekiroglu aynı konuyu yabancı forumlarda araştırırken benzer bir olay buldu. Oradaki çalışmayan silecek için verilen önerilerde  ön beyindeki benim de yerlerini değiştirdiğim röleyi yenilemesi söylenmiş. Bu defa sileceklerimin çalıştığı bir zamanda aynı röleleri tekrar yer değiştirdim. Eğer sorun röledense, silecekler bozulmayacak ancak eninde sonunda bir yerden başka bir hata çıkacaktı. Bu şekilde 3-4 gün kullandıktan sonra, iş çıkışı bi akşam bindim marşa bastım, sanki akü yokmuşçasına marş moturu tık bile demedi. Akü1-1,5 aylık. Kapat-aç, bekle, tekrar dene tık yok. Göstergedeki tüm ışıklar yanıyor artı ESP arızası yazıyor, marş dönmüyor. Kısa süreli şoku atlattıktan sonra röleleri değiştirdiğim aklıma geldi. Hemen tekrar röleleri eski haline getirdim, koltuğa kurulup marşa bastım: Çalışmadı...  :crazy: Büyük hayal kırıklığı ile tamircimi aradım, sorunu anlatırken bir yandan da deniyordum, tak çalıştı. Yukardaki parantez içindeki kısmı tekrar okuyalım. O zaman olayın 56 nolu sigortanın hemen yanındaki röle ile ilgili olduğuna ciddi olarak inanmaya başladım.

2 röle birebir aynı, sıkıntı çıkaran resimde uzakta kalan.

image.thumb.jpeg.c3b77531a8fe50e6e5b77eb7f64c495e.jpeg

Ertesi akşam sanayiden aynı özelliklerde bir röle aldım, sıkıntılı olanın yerine taktım.

image.thumb.jpeg.9acbb17ed14d6e7987ebce472e1b68db.jpeg

image.thumb.jpeg.3393b093ceb37e872b5a2700a61218b2.jpeg

1 hafta bitti, şimdilik sıkıntı çıkmadı. Silecekler çalışıyor, fıskıye çalışıyor, başka bir sorun da yok. İnşallah bu şekilde atlatmışızdır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

nemli havada denemek lazım. herşey dijital sonuçta. e39 bmw de başıma gelen bir durum vardı. ne zaman yağış olsa yada hava soğuk ve aşırı nemli olsa sinyaller sanki bir ampul bozukmuş gibi içeride hızlı hızlı tıktıktıktık yapıyordu ama dışarıda doğruydu herşey. ecu nun o modüle giden soketinde oksitlenme başlamış meğerse.  tek tek bakarken b ulmuştum sprey ile temizlemiştim.

yani burada sorun röle olmayabilir. o rölenin diğer ucundaki soketlerde sorun olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Önder Özcan yazdı:

şu an çalışmayan bir sistem 5-10 dk, 1 saat sonra çalışabiliyor,

Aynen öyle oluyor. Bende de benzer bir sıkıntı hala var. Samı komple yenisi ile değiştirdim yedekte vardı. Sorun devam edince elim varmadı kaldı. Silecek yıkama için basınca fıskıye ile çalışıyor sıkıntı yok. Ama koldan kafasına göre çalışıyor. Mesala açıyorum silmiyor, açıkta iken  birden normal silmeye çalışmaya başlıyor. Kapatınca ise kontak kapanana kadar silmeye devam ediyor. Kontağı kapa aç yapınca olay başa dönüyor. Bir ara benimde detaylı kurcalamam lazım :)

Dogan Arsiray yazdı:

yani burada sorun röle olmayabilir. o rölenin diğer ucundaki soketlerde sorun olabilir.

Röle ve sigortalarla beraber SAM ı değiştirmiştim emin olayım diye ama ordan çıkmadı. Aklıma yağmur sensorü geliyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Dogan Arsiray yazdı:

nemli havada denemek lazım. herşey dijital sonuçta. e39 bmw de başıma gelen bir durum vardı. ne zaman yağış olsa yada hava soğuk ve aşırı nemli olsa sinyaller sanki bir ampul bozukmuş gibi içeride hızlı hızlı tıktıktıktık yapıyordu ama dışarıda doğruydu herşey. ecu nun o modüle giden soketinde oksitlenme başlamış meğerse.  tek tek bakarken b ulmuştum sprey ile temizlemiştim.

İşte o yüzden kendime 1 ay süre vermiş, sorun çözüldü diye buraya yazmamıştım. Her an içimde korku var, gene çalışmazsa diye. Du bakalım.

Hamit inan yazdı:

Aynen öyle oluyor. Bende de benzer bir sıkıntı hala var. Samı komple yenisi ile değiştirdim yedekte vardı. Sorun devam edince elim varmadı kaldı. Silecek yıkama için basınca fıskıye ile çalışıyor sıkıntı yok. Ama koldan kafasına göre çalışıyor. Mesala açıyorum silmiyor, açıkta iken  birden normal silmeye çalışmaya başlıyor. Kapatınca ise kontak kapanana kadar silmeye devam ediyor. Kontağı kapa aç yapınca olay başa dönüyor. Bir ara benimde detaylı kurcalamam lazım :)

Röle ve sigortalarla beraber SAM ı değiştirmiştim emin olayım diye ama ordan çıkmadı. Aklıma yağmur sensorü geliyor :)

Sendeki sorun da çok ilginçmiş. Kontak kapatana kadar çalışması da sıkıntı.

Bu arada, yukarda bahsettiğim aynı sorunu yaşayan yabancı arkadaşın sorunu sigortaymış. Kendisine o kadar çözüm önerisi sunulmuş, ama o ilk yapması gerekeni yapmayıp sigortasını kontrol etmemiş. En son yazmış oraya, sigorta kopmuş diye. Kek ya 😑

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Önder Özcan yazdı:

İşte o yüzden kendime 1 ay süre vermiş, sorun çözüldü diye buraya yazmamıştım. Her an içimde korku var, gene çalışmazsa diye. Du bakalım.

Belki çalışmamaya programlıdır?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
İlkay BAŞARAN yazdı:

Belki çalışmamaya programlıdır?

Şimdi taşlar yerine oturdu...

Yorum bağlantısı

mercedes ustası çalışmıyorken orjinal cihaza bağlayıp göremezmi sorunu nokta atışı

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ali Gök yazdı:

mercedes ustası çalışmıyorken orjinal cihaza bağlayıp göremezmi sorunu nokta atışı

Bilmiyorum, sanmıyorum. Ama sorunumuz çözüldü sanıyorum. Röleyi değiştiğimden beri 10 gündür sıkıntı yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...