İçeriğe Yönlendir

Km'si Dolmadan V Kayışı ve Triger Değişimi Yapılır mı?

Bülent Gökmen

Recommended Posts

Bülent Gökmen

2010 Ford Focus 1.6 Benzinli Titanium aracımın bugün itibariyle 49.350km de Yağ+Yağ Filtresi+Buji+Hava Fitresi değişimini yaptırdm. Aracı az kullandığım için ustanın tavsiyesiyle 2yıl (7000 km) dolunca bu değişim gerçekleşti.  Aracın şu ana kadar Triger seti ve V kayışı değişmedi. Ustam sene olarak 8  yılı geçtiği için değiştirilmesi gerektiğini belirtti. V kayışında yıpranma gözükmüyor. Sormak istediğim husus 2012 de aldığım aracın (diğer bakımlar hariç) normalde 60 bin V kayışı, 90 binde de Triger seti değişmesi gerekirken  bu parçaların erken değişimi gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Bülent Gökmen yazdı:

2010 Ford Focus 1.6 Benzinli Titanium aracımın bugün itibariyle 49.350km de Yağ+Yağ Filtresi+Buji+Hava Fitresi değişimini yaptırdm. Aracı az kullandığım için ustanın tavsiyesiyle 2yıl (7000 km) dolunca bu değişim gerçekleşti.  Aracın şu ana kadar Triger seti ve V kayışı değişmedi. Ustam sene olarak 8  yılı geçtiği için değiştirilmesi gerektiğini belirtti. V kayışında yıpranma gözükmüyor. Sormak istediğim husus 2012 de aldığım aracın (diğer bakımlar hariç) normalde 60 bin V kayışı, 90 binde de Triger seti değişmesi gerekirken  bu parçaların erken değişimi gerekir mi?

Yıldan dolayı değişmesi gerekir.Km beklenecek diye birşey yok.  Fakat büyük risk altındasınız.  Kayış  yıpranma olup olmamasına güvenmeyin.  Değiştirin derim hemde acil. Koparsa Allah muhafaza sıkıntı. Masrafı büyük olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Vural

Merhaba buradaki üstadlar daha iyi bilir ama ben her araç aldığımda eğer satıcı emin değilse aracın geçmişi konusunda, triger seti değişim hakkında bir bilgisi yok ise km ne olursa olsun senesi dolmuşsa ilk işim değiştirmek oluyor. Malum arızalandığında mevzu tekrar motor yaptırmaya kadar gidiyor o açıdan değiştirmende fayda olacağını düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Değişim gerekli. yıl çok olmuş. aksi halde masrafı daha çok. 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Triger için 10 yıl gerçekten çoook uzun bir süre. Km nin hiç bir önemi yok. Kapalı garajda 10 yıl beklese bile değişim gerekir. Riske girmeyin derim. Triger devridaim muhakkak değiştirin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Cruze trigeri için 10 yıl veya 150 bin km biçilmiş. 

Lakin bizimkisi 80 bin km değişmiş. 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Yılı ya da kmyi beklemek bence merminin kafaya çarpmasını beklemekle aynı şey. Arkadaşımın C. cruze aracı her ikisi de dolmamışken kayış kopardı, komple motor yedi. Ben de şu ana kadar aldığım tüm araçlarda evveliyatından emin olmadığım için ne yıl ne de km baktım. Hemen triger setini yeniledim. Geçen yıl Temmuz başında kendi aracımın ağırbakımını yaptırdım. 25 bin km yol yapmışım. 70 bin km garanti veriyorlar ancak aracı değiştirmezsem 50 bini doldurduğunda yeniden yaptırırım. Kafamda acaba ne olacak diye soru işaretine yer kalmadı çünkü, bir de onları düşünerek yorulmaya gerek yok. 

Gecikmemenizi öneririm. Öyle atla deve bir masraf çıkartmıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gözünüz ile görmediğiniz bir değişim var ise o bile risk, kumar oyananabilir, biri 1 TL diğeri 10 tL orantı olarak, derdi ayrı risk

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban

Konu ile alakası olmayabilir ancak ben daha önce değişmiş kayış,parça vs... dahi tekrardan değiştirttim önemli olan kafamın rahat olması yoksa çıktığın yolculuklardan da keyf almıyor insan. Riske hiç gerek yok.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Arkadaşta Bravo vardı 1.6 mjet. 120 bin /5 yıl mış periyodu. 2 ay önce 200 binde koptu, 5 TL masraf yaptı. Km daha varmış ama önceki değişimden 8 sene geçmiş, yıldan gitti yani. Bende en kısa zamanda değiştirilmeli diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Bülent Gökmen yazdı:

Triger seti değişirken V kayışı da değiştirmenizi öneririm. Km beklemenize gerek yok yıla göre de değişim yapılmalı. Kafanız rahat olur. Allah korusun kopsa büyük sıkıntı yaratır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Gökmen

Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.  400+ işçilikten sonra böyle bir ağır bakım masrafının gelmesi sürpriz oldu ama gerekliyse mecbur yapılacak artık. 1 aya kadar parçaları alacağım ama bu seferde hangi marka ürünlerin takılacağı siz ustaların yönlerdirmesiyle olacak. Ustam tarafından bana bana önerilenler;

1) Triger seti (devir daim dahil) : https://www.uzmanparca.com/ford-focus-2-1.6-benzinli-triger-devirdaim-seti-otosan

635tl  (ben bunu düşünüyorum)

Skf nin devir daim hariç triger seti https://www.parcafilosu.com.tr/vkma04226-skf-triger-seti

404 tl

ve Dayco nun ise https://www.parcafilosu.com.tr/ktb461-dayco-triger-seti

205 tl

2) V Kayışında ise henüz belirsizlik var zira motor kodum SIDA olduğu için linklerde pek bulamadım, motor şase numarama dönüş yapan tek firma şu an bunu önerdi https://www.parcafilosu.com.tr/6pk1062-dayco-vantilator-kayisi 

ancak aklıma henüz yatmadı. Dayco marka alacağım ama uyumda sıkıntı olur mu ve bu markanın da muadillerine rastlar mıyım bilemiyorum.

3) Ayrıca termostatın da değişimi gerekebilirmiş. 90 tl ye Dayco da var 600 tl ye FEBI de. 

Bunların haricinde hazır bunlar değişiyorken mutlaka değişsin dediğiniz önem arzeden başka parça varsa uyarırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Çiğdem Bilen

Konu varmış buradan devam edeyim. 2016 model peugeot 2008 1.6 ehdi için triger değişimi km ve yıl bilgisi kitapçıkta yazmıyor. Her servis de 5 yıldan 10 yıla 90bin kmden 180bin km ye kadar çok farklı bilgiler veriyor. Bu motor için doğru km ve yıl bilgisi nedir bilen var mı? Aracımız henüz 60bin kmde ama yıldan dolayı geç kalmış mıyız sorun yaşar mıyız? Teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Konu varmış buradan devam edeyim. 2016 model peugeot 2008 1.6 ehdi için triger değişimi km ve yıl bilgisi kitapçıkta yazmıyor. Her servis de 5 yıldan 10 yıla 90bin kmden 180bin km ye kadar çok farklı bilgiler veriyor. Bu motor için doğru km ve yıl bilgisi nedir bilen var mı? Aracımız henüz 60bin kmde ama yıldan dolayı geç kalmış mıyız sorun yaşar mıyız? Teşekkürler 

Ortalama olarak araçlarda 5 ile 9 yıl gibi değerler var. Km şuanda sizin için düşük ancak her türlü yıldan dolayı limittesiniz. 6 seneyi geçirmişsiniz, bence eğer çok kullanılmıyorsa araç önümüzdeki yaz değişin. Günlük kullanılıyor ve trafikte vs çok kalıyorsanız değiştirin. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Çiğdem Bilen

Herkese teşekkürler genel merkez ve yetkili servisten 10 yıl 160 bin ve 10 yıl 120 bin bilgisini aldıktan sonra 1 -2 yıl daha böyle kullanmaya karar verdik

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Herkese teşekkürler genel merkez ve yetkili servisten 10 yıl 160 bin ve 10 yıl 120 bin bilgisini aldıktan sonra 1 -2 yıl daha böyle kullanmaya karar verdik

Aynı motorun benzeri bende var.. 

Servis süreden bağımsız 180 bin km demişti. 

Ben 9. yılda 125 binde değiştirdim.. 

Hatta araç satılırken triger değişimi kampanyalı satıldığı için ücret ödemeden değiştirdim. Şartı ise, aracın 120,000 km'yi geçmiş olması gerektiği idi. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynı motorun benzeri bende var.. 

Servis süreden bağımsız 180 bin km demişti. 

Ben 9. yılda 125 binde değiştirdim.. 

Hatta araç satılırken triger değişimi kampanyalı satıldığı için ücret ödemeden değiştirdim. Şartı ise, aracın 120,000 km'yi geçmiş olması gerektiği idi. 

Teşekkürler aklımızda bulunsun 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...