İçeriğe Yönlendir

Marş Sonrası Rölanti Dengesizliği

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf
(düzenlendi)

İlk defa aracım bir kez dün çalışır çalışmaz Stop etti. Bunu izleyen marşlarda aracın rolantisi marştan hemen sonra aniden düşüyor sanki yakıt barı düşük gibi sonra birden toparlanıyor. Bu rolanti düşmesi esnasında biraz titreme yapıyor. Araç ilk çalıştığında Jiklesi açıkken hiç böyle problem yok yani soğukken yapmıyor devir 1100'de olması gerektiği gibi, ancak gün içinde çalıştığında 1100 yerine 750 devre kendini ayarlamaya çalışırken zorlanıyor. Gaz kelebeğim elektronik.

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Gazdan ayağımı çekince öne yığılma, gaz verince birden koltuğa yapıştırma mevcut. Konu Güncel. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağrı Alaf yazdı:

Gazdan ayağımı çekince öne yığılma, gaz verince birden koltuğa yapıştırma mevcut. Konu Güncel. 

Lpg enjektörü varsa fazladan veya bir arkadaşındaki ile değiştirip bir dene bence. Kaçırıyorsa yapabilir. Aynısı başıma geldi. Gazdan çekince inanılmaz yapışıyor yere, dokununca kafayı kaldırıyordu. Enjektör değiştirerek çözdüm ben.

Bir de manyetip kaptör arızası olabilir. Cihazla baktın mı arızaya ?

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Oğuzkan Erışık yazdı:

Lpg enjektörü varsa fazladan veya bir arkadaşındaki ile değiştirip bir dene bence. Kaçırıyorsa yapabilir. Aynısı başıma geldi. Gazdan çekince inanılmaz yapışıyor yere, dokununca kafayı kaldırıyordu. Enjektör değiştirerek çözdüm ben.

Bir de manyetip kaptör arızası olabilir. Cihazla baktın mı arızaya ?

Bir bakayım abi, Arabaya arıza kaydı düşmemiş

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağrı Alaf yazdı:

Bir bakayım abi, Arabaya arıza kaydı düşmemiş

O zaman manyetik kaptörü eleyebilirsin bence. Orjinal yazılımla bakıldıysa tabi. 

Enjektörü kendin değiştirirsin elin yatkındır sanıyorum 🙂

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Hayır abi sorduğun için teşekkür ederim, Enjektörler sağlıklı Benzin pompa barı sağlıklı, bujileri yeni bobin arızası düşmemiş araç beynine yarın Boğaz kelebeğini temizleyeceğim. 

Benzinde de yapıyor bugün denediğime göre. Gazı verdiğimde birden atlıyor kestiğimde salına yapıyor öne

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağrı Alaf yazdı:

Hayır abi sorduğun için teşekkür ederim, Enjektörler sağlıklı Benzin pompa barı sağlıklı, bujileri yeni bobin arızası düşmemiş araç beynine yarın Boğaz kelebeğini temizleyeceğim. 

Benzinde de yapıyor bugün denediğime göre. Gazı verdiğimde birden atlıyor kestiğimde salına yapıyor öne

Lpg diyaframın yırtıldı da gaz mı kaçırıyor acaba? Krank devir sensörünü söküp baksana bi Çağrı. Metale tuttur bi mıknatıs özelliğini kaybetmiş mi? Mıknatıslamıyorsa değiştir mıknatıslıyorsa ucunu temizleyip tak bakalım. Bobinleri voltmetre ile ölçebilirsin arıza oluşturmayabilir. 

Lpgli arabanın boğaz kelebeğini kolay kolay kirleteceğini zannetmiyorum. Aldığında temizlememişmiydin? 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Oğuzkan Erışık yazdı:

Lpg diyaframın yırtıldı da gaz mı kaçırıyor acaba? Krank devir sensörünü söküp baksana bi Çağrı. Metale tuttur bi mıknatıs özelliğini kaybetmiş mi? Mıknatıslamıyorsa değiştir mıknatıslıyorsa ucunu temizleyip tak bakalım. Bobinleri voltmetre ile ölçebilirsin arıza oluşturmayabilir. 

Lpgli arabanın boğaz kelebeğini kolay kolay kirleteceğini zannetmiyorum. Aldığında temizlememişmiydin? 

-Diyaframı ilk defa duyuyorum bakacağım.

-Krank sensörü ilk çalışmada zor marş alma yapar ama devrini zor toplama sorunu yapar mı abi? 

-Yaklaşık 40 bindir temizlenmemiş boğaz abim

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağrı Alaf yazdı:

-Krank sensörü ilk çalışmada zor marş alma yapar ama devrini zor toplama sorunu yapar mı abi?

Benim sensör arızalandığında bazen zor marş alıyordu bazen normal. Rolantide dengesizlik de yapıyordu.

Çağrı Alaf yazdı:

-Diyaframı ilk defa duyuyorum bakacağım.

Açılmadan anlaşılmaz. Lpg tankının orada vana olması lazım, onu kapatıp bir süre (hortumlardaki lpg bitene kadar) kullan bakalım değişiklik olacak mı..

Kelebeği temizlemek faydalı olabilir.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Oksijen sensörü arıza ışığı yakıyor düzenli olarak ondan olabilir mi acaba değiştiresim geldi

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağrı Alaf yazdı:

Oksijen sensörü arıza ışığı yakıyor düzenli olarak ondan olabilir mi acaba değiştiresim geldi

Arızalı olmasa yakmaz. Orjinal parça ile değiştir tabi. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Oğuzkan Erışık yazdı:

Arızalı olmasa yakmaz. Orjinal parça ile değiştir tabi. 

Zürth Balata spreyi ile iyice Boğazı temizledim aşırı uçucu olduğundan bol bol sıktım, çok kirlenmiş aracın sesi değişti resmen temizledikten sonra ama problem buradan çıkmadı. Araç mümkün değil hızlanmak bilmiyor. Yani hala yarı yolda bırakmaz ama benim arabam bu değil. O2 sensörü taktırıp Büyük şehirlerden birisine yola çıkıp AFR ayarı yaptıracağım. Zira çok yakmaya da başladı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Az önce OBD den seyir halinde oksijen sensöründen gelen voltaj değerlerini ölçtüm bazen 0.8 bazen 0.1 bazen 0.9 bazen 0 volt gösteriyor. Anlayan var mı bu ne demek? Boşta 0.7, 0.8 V ölçüyor. 

Gazdan ayağımı çeker çekmez 0. 1 e düşüyor o an yığılma oluyor. Sonra 0.9a geliyor. 2. Viteste sonuna kadar gaza basıyorum hızlanma yok motor gürültüsü artıyor güç aktarmıyor. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağrı Alaf yazdı:

sonuna kadar gaza basıyorum hızlanma yok motor gürültüsü artıyor güç aktarmıyor

Devir artıp hızlanmıyorsa baskı balatan bitik olmasın? 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Oğuzkan Erışık yazdı:

Devir artıp hızlanmıyorsa baskı balatan bitik olmasın? 

Yok abi öyle bir şey değil motor boğuluyor bildiğin yoksa arabanın canı isteyince atıl kurt gibi uzuyor 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağrı Alaf yazdı:

Yok abi öyle bir şey değil motor boğuluyor bildiğin yoksa arabanın canı isteyince atıl kurt gibi uzuyor 

Uğraşıp durma da şu oksijen sensörünü bi değiştir 😅

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ahahah 😁 aynen galiba aksiyon arıyorum her halükarda arabam 7-8 kere Oksijen sensörünü değiştir dedi. Değiştirdikten sonra buraya update bırakırım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Güncelleme;

Bugün oksijen sensörünü soketini çıkardım balata spreyi ile iyice temizledim kuruduktan sonra taktım aracı çalıştırdım ve tekrar O2 sensörü soketini çıkardım. 

Aracın 30-45 sn boyunca ne rolantisi değişti ne farklı bir ibare verdi öylece çalışmaya devam etti. Bu O2 sensörünün gittiğinin en azından o an çalışmadığını gösterir ama ECU O2 sensörünün çıktığını görmedi arıza düşmedi. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

O sensor arızalı olsa zaten ışık yakar.

Lpg kapalı 3 5 gün dene. Diyafram yırtığı uzun süre sonra marş yapınca arabayı boğar veya tekler.

Diğer ihtimal benzinde de yapıyorsa hararet müşiri. Gün içinde sonraki çalışmalarda arabayı boğar çünkü ne kadar yakıt göndereceğini ayarlayamaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Akbal yazdı:

O sensor arızalı olsa zaten ışık yakar.

Lpg kapalı 3 5 gün dene. Diyafram yırtığı uzun süre sonra marş yapınca arabayı boğar veya tekler.

Diğer ihtimal benzinde de yapıyorsa hararet müşiri. Gün içinde sonraki çalışmalarda arabayı boğar çünkü ne kadar yakıt göndereceğini ayarlayamaz.

Dediğiniz gibi O2 sensörü arızalı çıkmadı. Değerlerini ölçtük normaldi. Bugün 50 kilometreden fazla yol yaptım benzinle tekrar tüpe geçince de  hiç bir yerde teklemedi hem benzin hem LPG. Ustamla makinaya bağladık bir yerinde arıza da göstermedi. Kendisi de test sürüşüne çıktı bir problem göremedi. Eğer bir problem varsa da gizliyorsa kendini ortaya çıkaracaktır bir süre bekleyelim gelişme olursa söylersin dedi. O kadar yaygara çıkardım ama kendiliğinden geçti gibi 🤔 Yine de gelecek ay AFR ayarına giderim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Oğuzkan Erışık yazdı:

2 gün önce değiştirdim, gençleştim resmen bu kadar mı farkeder ? :D  Problem Solved...

t4nc2p4.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arıza ışığı varken neden umursamadın ben de bunu anlamadım Çağrı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Nasıl oldu anlamadım Ağabey, aracın gidişinde bir şey yok diye sanırım ertelemek kolay geldi bir de sağında solunda o hataya sebep olabilecek sensörleri temizleyelim ayağına girdik kendimizi kandırdık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...