İçeriğe Yönlendir

Aracı Çeyrek Deponun Altında Kullanmak

İlyas Çeliksümer

Recommended Posts

Servet Aydın
Termik Santral Jeoloji bölümü susulaştırma çalışmalarının içinde büyüdüm. onyııllarca gece gündüz 7-8'lik su çıkartan pompalar var. Hemde 200 metreden 250 metreden. Hala çalışırlar sadece su çekmediklerinde sigorta atmazsa yarım saatte yanarlar yenileri gerekir. Bir taraftanda dayımın arabası hayatı boyunca benzin ışığını söndürmemiştir 10 senedir 1.9TDI Caddy'e biniyor öylece. 

Santrifuj pompaları su ile sürtünme sonucu oluşan ısıyı yok eder. Araç devirdaim pompası gibi. Araç pompaları yakıtın kaygan olması sayesinde hasar görmez. Kuru çalışma bozar öteki türlü birşey olmaz.
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Side’de fullemiştim. İstanbul’a girince lamba yandı. Sonra almayı unuttum. Daha da benzinlik göremedim. 43lt’lik tankı doldurunca şu durumda bile 3,5lt varmış içinde. Pompada 39,33lt aldı. Pompayı soğutmaya yetti mi acaba. Normalde çeyrek depo altına indirmem

61-D56-D7-E-A7-EF-4325-A6-E7-81-B0-F5-A1

Akülü arabada niye yakıt göstergesi var ki? :D 

Şaka bir yana, bu kadar azaltma yakıtı, sonuç olarak acil bir durumda işini görecek kadar yakıt hep olmalı. Bende bu yarım depoya denk geliyor, yarımın altına inince kendimi eksik hissediyorum. 

Birde o off olan ışık ne ışığı? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Şaka bir yana, bu kadar azaltma yakıtı, sonuç olarak acil bir durumda işini görecek kadar yakıt hep olmalı. Bende bu yarım depoya denk geliyor, yarımın altına inince kendimi eksik hissediyorum. 

Çarpışma önleme sistemi. Türk şöför yapısına uygun değil :) trafiği tahkik ederek giderken japon abilere ters hareketler yapabiliyoruz bazen. Bir keresinde şehir içinde araba kendi kendine frene çok fena kökledi. Arkadaki tamponumun dibinde durabildi. Araba tüm güçle frene basıyor kendi kendine. 130 ile giderken öyle bir olay yaşamayayım diye korkudan kapattım. Bazen olmaması gerektiği kadar öndekine yaklaşıyordum çünkü. Çapraz yaklaşma diyelim. Önümdekinin yan şeride geçeceğini ben anlıyorum, ona göre frene basmıyorum. Ama araba uyarı veriyor. Daha yakın olsam frene kökleyecek yani

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Şimdi baktım da boşuna kapatmışım. 50km hız üstünde kendi fren yapmıyormuş zaten. Sadece uyarı veriyormuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

Geçen mersine giderken Ankara'dan ciktim ceyrek depo mazot vardi burdan bi kasarim dedim aksaraya kadar giderim dedim gidemedim az kalsin yolda kalacaktim dibin dibini gördü herhangi bir benzinlikten aldim. 39litre doldu tamam birak dedim onlada dolandik durduk 960km gitti dönerken nigde otobanina girdim bu seferde orda kasildim hic benzinlik yok yolda  bu sefer isik yakmadan aksaraya nasip oldu paramiz aksarayda benzinlikten aldim.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Işık yanmamasına dikkat etsem de maalesef bazen oluyor.. Ancak dipte kurum birikmesi olursa ki kalitesiz mazot kullanımında olabiliyor diye biliyorum nu sebepten pompa zarar görebilir..

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Normalde full depo gitmek ağırlık nedeniyle yakıt-performansı etkiler derler .

1 litre benzin 700 gram,  40 litrelik tank 28 kg benzin ediyor

1 litre mazot 850 gram, 40 litrelik tank 34 kg mazot ediyor

Bakınca çok fazla etkisi yok galiba. Işık yanık şekilde sürekli istasyona gidileceğine tek seferde tam depo alıp uzun süre sonra gitmek daha mantıklı. Üstelik pompa daha az zorlanır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kışın az mazot iyidir.. Geri dönüşten dolayı daha çabuk ısınır.. 

Normal şartlarda çeyrek depo ile seyretmenin bir zararı olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Menzil 0 ile 15-20 km seyretmişliğim var. Ama ne gerek var [emoji1]
Dolu deponun dopamin etkisi var, mutlu oluyor insan ibreyi görünce.

Geçen mersine giderken Ankara'dan ciktim ceyrek depo mazot vardi burdan bi kasarim dedim aksaraya kadar giderim dedim gidemedim az kalsin yolda kalacaktim dibin dibini gördü herhangi bir benzinlikten aldim. 39litre doldu tamam birak dedim onlada dolandik durduk 960km gitti dönerken nigde otobanina girdim bu seferde orda kasildim hic benzinlik yok yolda  bu sefer isik yakmadan aksaraya nasip oldu paramiz aksarayda benzinlikten aldim.

Demireller tesisi son benzinlik. Sonra hiç yok o güzergahta. İnsan stres oluyor “bitince alırım nasıl olsa” deyince [emoji1]

Passatın tankı bu konuda çok iyi, 70 litre, 2.0 TDI ile 1200 km’leri görüyordum uzun yolda.
Yorum bağlantısı
Celal Aydın yazdı:

Menzil 0 ile 15-20 km seyretmişliğim var. Ama ne gerek var emoji1.png
Dolu deponun dopamin etkisi var, mutlu oluyor insan ibreyi görünce.

Demireller tesisi son benzinlik. Sonra hiç yok o güzergahta. İnsan stres oluyor “bitince alırım nasıl olsa” deyince emoji1.png

Passatın tankı bu konuda çok iyi, 70 litre, 2.0 TDI ile 1200 km’leri görüyordum uzun yolda.

Kaç model sizdeki ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kadjar'daki gösterge 8 kademe. Son iki kademe kırmızı, son kademenin yarısında falan yakıt ışığı yanıyor. Menzil 100 km altına düştükten kısa süre sonra menzili 0 gösteriyor, sonra son kademeye kayboluyor. Genelde son iki kademeye düşünce alırım ama bir keresinde sırf meraktan son iki kademede almadım, ışık yandı almadım, menzil 100 km altına düştü almadım, son kademe de gitti almadım. Menzili sıfırladıktan sonra 80 km kadar gittim, benzinliğe gelince bu deneme bu kadar yeter deyip aldım. Artık biliyorum ki menzil sıfırlandıktan sonra 80 km daha gidiyor. 

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN
Servet Aydın yazdı:

Efenim?

096151d620058ca96db323a0682fa0b7.jpg

Şimdi sizin göstergeye göre 10 km menzil gösteriyor. Bu miktar, yedek depo dahil miktar mı acaba, sonuna kadar zorlansa kaç km gider?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Şimdi sizin göstergeye göre 10 km menzil gösteriyor. Bu miktar, yedek depo dahil miktar mı acaba, sonuna kadar zorlansa kaç km gider?

Yedek depo olduğunu sanmıyorum. Menüden açınca orada yakıt ibaresi çıkmadı.

62lt aldı silme doldurunca

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mahmut Yıldız yazdı:

Kadjar'daki gösterge 8 kademe. Son iki kademe kırmızı, son kademenin yarısında falan yakıt ışığı yanıyor. Menzil 100 km altına düştükten kısa süre sonra menzili 0 gösteriyor, sonra son kademeye kayboluyor. Genelde son iki kademeye düşünce alırım ama bir keresinde sırf meraktan son iki kademede almadım, ışık yandı almadım, menzil 100 km altına düştü almadım, son kademe de gitti almadım. Menzili sıfırladıktan sonra 80 km kadar gittim, benzinliğe gelince bu deneme bu kadar yeter deyip aldım. Artık biliyorum ki menzil sıfırlandıktan sonra 80 km daha gidiyor. 

Yine de çok riskli bir durum. Şamandıranın arızalı olduğu bir durumda çok baş ağrısı yapabilir. 

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
ALİ SEYKAN yazdı:

Dizel golfte 0 yazdıktan sonra yakıt alacak yer bulamadığımız için 60 km daha kullandım. Tabi uzun yol trafik yok. Yakıt almaya girdiğimde cihazın gösterdiği son 1 Lt idi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Yeter yazdı:

Yine de çok riskli bir durum. Şamandıranın arızalı olduğu bir durumda çok baş ağrısı yapabilir. 

Ne olabilir ki, şehir içindeyim zaten, yakıt bitip motor stop edebilir, onu da merak ettik işte. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mahmut Yıldız yazdı:

Ne olabilir ki, şehir içindeyim zaten, yakıt bitip motor stop edebilir, onu da merak ettik işte. 

Denemek lazım. 😁

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Yeter yazdı:

Denemek lazım. 😁

Ben bu kadar denedim ancak, daha fazla gidemedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...