İçeriğe Yönlendir

Yolda Çavuş Onbaşı İşaretleri

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Bunları Bilecik tarafında yolda gördüm. Başka bir yerde hiç karşıma çıkmadı. Yolda emir komuta zinciri var da biz mi bilmiyoruz :) nedir bu işaretler 

7-C57-D3-F2-626-C-4038-B1-BC-0186-E02-E5

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Cok yogun sis olan yollarda tabela okunamayacagindan zemine basılan yön cizgisidir.

Benim bildiğim kadarıyla ok yönüne göre karsıdan gidis gelis  anlamindadır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Alpay Sumer yazdı:

Cok yogun sis olan yollarda tabela okunamayacagindan zemine basılan yön cizgisidir.Benim bildiğim kadarıyla

ok yönüne göre karsıdan gidis gelis  anlamindadır.

Bölünmüş yol burası ama. İşaretler geriyi gösteriyor fakat gidiş yönündeyiz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bölünmüş yol burası ama. İşaretler geriyi gösteriyor fakat gidiş yönündeyiz

V nin acık agız kısmı önemli. ters mantık diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Alpay Sumer yazdı:

V nin acık agız kısmı önemli. ters mantık diye biliyorum.

Bunun yönünü ben geri anlıyorum. Trabzonluyum bizde mantık biraz ters çalışır ama bu kadar da ters çalışmıyordur heralde. Herkes bunu ileri gidiş yönü mü anlıyor şimdi :)  

• Beğen 1
  • Mutlu 9
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bunun yönünü ben geri anlıyorum. Trabzonluyum bizde mantık biraz ters çalışır ama bu kadar da ters çalışmıyordur heralde. Herkes bunu ileri gidiş yönü mü anlıyor şimdi :)  

Kafa kariştirma yaa 😂

Cok net bilgim yok ama bu sekilde calısıyor..

Cift olunca agır tonaj tek olunca sollama diye biliyorum.  İnsallah yanlıs bilmiyorumdur😂 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Sakarya-Pamukova-Eskişehir yolunda gördüm. Yeni bir uygulamaymış sanırım. V size doğruysa doğru yöndesiniz :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Muhittin Kaplan yazdı:

Sakarya-Pamukova-Eskişehir yolunda gördüm. Yeni bir uygulamaymış sanırım. V size doğruysa doğru yöndesiniz :)

Aynı yerden bahsediyoruz. V bana doğru iken doğru yönde isem türk milleti yoldaki işaretlere göre anlam biçerse yanlış şeyler ortaya çıkabilir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

"Yollardaki V çizgileri sisli veya sis oluşma olasılığı olan dağ yollarında sürücülerin yolun yönünü ve şeklini tahmin etmesine yardımcı olmak için çizilir. Yollardaki V işareti bulunduğunuz şeride göre gidişte iseniz ters V olarak görmeniz gerekir. Eğer işareti düz olarak görüyorsanız muhtemelen yanlış şerittesinizdir."

Bu ne saçma bir açıklama ve mantıktır. Ok çizin o zaman çok mu zor?

Yanlış yorumlamaya meydan bırakılmayacak kadar mühim bir konu değil mi bu?

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

İngilizceden vertical ın baş harfi olmasın dikey dorğusal anlamında olabilir. Tabi çif vv olunca ne oluyor bilmiyorum. Tamamen uyduruyorum. [emoji854]

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Özellikle yoğun sisli kesimlerde ve trafik yoğunluğu fazla olan bitümlü sıcak karışımlı yapılmış yollarda trafik güvenliğini sağlamak için şu an yollarımızda uygulaması başlatılan “V” biçimini içeren sürücülerin şeritlerini bulmada yardımcı olan işaret uygulamaları standartlar çerçevesinde yapıldı.

Trafik güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması için Avrupa standartlarından daha fazla uygulama yapılarak düşey işaretlemeler yoğun kar yağışı ve siste görünürlüğü daha artırmak ve sürücülerin yoldan çıkmalarını önlemek için işaretleme standartları çerçevesinde çalışmalar halen devam ediyor.

Karayollarından alintidir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Malesef yol işaretleri ülkede kural dışı karambol. Ve dolayısı ile anlaşılmaz oldu. Özellikle istanbulda asfalta İBB yazmaya başlayınca muhallebici adam.. Önce şaşırdık yurtdışındaki gibi "RIGHT TURN ONLY" felan mu yazıyor diye.. sonra İBB olduğunu anladık. Ve artık bi daha yalancı çoban misali bişey yazsa da görmez olduk haliyle.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Dün otobandan Şanlıurfa batı girişinden girince benim de dikkatimi çekti. Bana doğru V olunca acaba ters yönde miyim diye düşündüm bir an. Yani ben de aynı şekilde anladım. Trabzonlu olmaya özgü bir şey olmayabilir. 😊 Biri açıklasın. Ters mantık tatmin etmedi. @Alpay Sumer

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Viyana konvansiyonuna tabiyiz. Kafaya göre İBB yazamazsın çavuş işareti koyamazsın.

https://nvi.gov.tr/kurumlar/nvi.gov.tr/mevzuat/nufusmevzuat/milletlerarasi/DigerSozlesmeler/karayolu_trafigi_konvansiyonu.pdf

Ama kanuna anayasaya sözleşmelere takan kafa yapısı olmayınca yaya geçitlerini sarıya da boyar turuncuya da..

ADALET VE UYULACAK KURALLAR  İSTİYORUM... ÇOK ŞEY Mİ İSTİYORUM?

image.png.07f82ea0fefd5490237ed65f3f7a87e0.pngimage.thumb.png.7d4295064c211433b3ec50bc984f6e2e.pngimage.png.8d03836b1f41cb453175401e5ca07687.pngimage.thumb.png.a55aa37d4179bbde66ca6c893b036954.png

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Yapanlar; Boyadıh işde la bahh ne gözel oldu, he vallaha çoh gözel oldu.

Vatandaş; İlk defa böyle birşey görüyorum, bir yanlışlık yok değil mi?

Yapanalar; Yoooh tehnih şartnamedeki gibi yapdıh.

Vatandaş; Şartnameyi hazırlayan bilgisi olmadığı için internetten falan kopyalayıp hazırlamış olmasın

Yapanlar; Sen daha mı iyi biliyon şartnameyi hazırlayandan

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Eyüp Çetin yazdı:

Dün otobandan Şanlıurfa batı girişinden girince benim de dikkatimi çekti. Bana doğru V olunca acaba ters yönde miyim diye düşündüm bir an. Yani ben de aynı şekilde anladım. Trabzonlu olmaya özgü bir şey olmayabilir. 😊 Biri açıklasın. Ters mantık tatmin etmedi. @Alpay Sumer

Ben bildigimi söyledim. Ama ispat edemem 😂 Yanlıs biliyorsam da düzeltsin bilen biri..

V harfinin acık yönü yol devam anlaminda kullanılıyor sanırım.. Ters olsa belki yol  birlesiyor anlamı cıkabilir diye yapılmamıs olabilir..

Durum bu 😂 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Alpay Sumer yazdı:

Ben bildigimi söyledim. Ama ispat edemem 😂 Yanlıs biliyorsam da düzeltsin bilen biri..

V harfinin acık yönü yol devam anlaminda kullanılıyor sanırım.. Ters olsa belki yol  birlesiyor anlamı cıkabilir diye yapılmamıs olabilir..

Durum bu 😂 

mesleğim "arayüz". Bu konuları okuruz okuturuz yıllardır. yerdeki böyle işaretler ok işareti olarak algılanır. ok yönü trafik yönüdür. ters yaptılarsa hatalı yapmışlar. Ayrıca böyle karambol işaretler değil OK kullanmak gerekir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

V ne yahu, açık ağız sana doğruysa yanlış yöndeyim anlarım ben, bunu millete nasıl alıştıracaksın, Motorsikletteki Kontra tekniği gibi ters, sağamı döneceksin gidonu sola çevir gibi, gelde mantığını anlat şimdi... desene sağ için sağ elciğe bas....  

çift V olunca ne oluyor, manyak şekilde doğru şeritisinmi :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ben bunu ilk yolda gördüğümde (bayağı oldu) uzun süre düşünmüştüm mantığı nedir diye. Önce ben de herhalde burası eskiden gidiş gelişmiş filan diye düşündüm.

Eğim işareti mi acaba?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Servet Aydın yazdı:

Diyip küreği geçiriverir kafaya

Bu benim ekmek yediğim yer için kötü birşey söyledi savunmam lazım diye düşünüp yapar 🤣

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Mehmet Göktürk yazdı:

mesleğim "arayüz". Bu konuları okuruz okuturuz yıllardır. yerdeki böyle işaretler ok işareti olarak algılanır. ok yönü trafik yönüdür. ters yaptılarsa hatalı yapmışlar. Ayrıca böyle karambol işaretler değil OK kullanmak gerekir. 

Ah kör olsun eğitimsizlik.. Keske onlarda arayüz eğitimi alabilseydi.. 

Ozaman belki daha pratik cözümler bulunurdu..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk defa bolu dağında gördüğümde bu da neymiş demiş ve bir anlam çıkaramamıştım.
Evet bölünmüş yolda ve bildiğimiz V harfi.
İlerde çatal falan da yok.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
(düzenlendi)

Emir komuta yok. Darbe filan da olmadı. Girişim de yok. 

Google a yazınca çıkıyor. 

"Yollardaki V çizgileri sisli veya sis oluşma olasılığı olan dağ yollarında sürücülerin yolun yönünü ve şeklini tahmin etmesine yardımcı olmak için çizilir. Yollardaki V işareti bulunduğunuz şeride göre gidişte iseniz ters V olarak görmeniz gerekir.19 Ekim 2019"

İyi akşamlar .

tarihinde Muhammet Ali Deli tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...